آمریکا؛ بزرگ ترین گانگستر سایبری جهان/ متحدان؛ ابزار هژمونی طلبی واشنگتن

انتشار تازه ترین اخبار مرتبط با شنود و استراق سمع آمریکا با استفاده از سرویس اطلاعاتی دانمارک نیز نشان می دهد که واشنگتن هیچ گاه فعالیت های جاسوسی خود در اروپا را متوقف نکرده است.

رادیو ملی دانمارک اخیرا با انتشار گزارشی اختصاصی افشا کرده که آژانس امنیت ملی آمریکا از سرویس اطلاعاتی دانمارک جهت دسترسی به اینترنت این کشور و دست یافتن به داده های خام و نظارت و جاسوسی علیه سیاستمداران بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، استفاده کرده است.

اینجاست که بار دیگر نقاب محافظ امنیت شبکه خودخوانده آمریکا فرو می افتد و چهره واقعی بزرگ ترین گانگستر سایبری جهان که حتی به متحدانش نیز رحم نمی کند، برملا می گردد.

سیاستمداران اروپایی مدت های مدیدی است که هدف شنود آمریکا قرار گرفته اند؛ اوایل سال 2013 میلادی بود که «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا با کمک رسانه ها، جاسوسی های گسترده از تماس های داخلی و بین المللی و ارتباطات اینترنتی توسط دولت آمریکا را برملا کرد و در این بین مشخص شد که تلفن همراه مرکل نیز بیش از یک دهه تحت نظارت و جاسوسی آمریکا بوده است.

انتشار تازه ترین اخبار مرتبط با شنود و استراق سمع آمریکا با استفاده از سرویس اطلاعاتی دانمارک نیز نشان می دهد که واشنگتن هیچ گاه فعالیت های جاسوسی خود در اروپا را متوقف نکرده است.

«تام فودی» تحلیلگر انگلیسی روابط بین الملل می گوید که تهدید واقعی در اروپا از سوی واشنگتن است و این در حالیست که هشدار این تحلیلگر انگلیسی باید مورد تفکر سران کشورهای اروپایی قرار گیرد.

در طول روزهای اخیر، بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان،‌ فرانسه، نروژ و سوئد به منظور بحث با آمریکا تشکیل گروه داده اند اما این در حالیست که واشنگتن به عنوان متحد نزدیک این کشورهای اروپایی در آن سوی اقیانوس اطلس همچنان سکوت اختیار کرده است.

کشورهای اروپایی باید این نکته را درک کنند که برای سیاستمداران آمریکایی که بدنبال هژمونی و سلطه جویی اند، شعار «اول آمریکا» تنها اصل ارتباطی است که بدنبال آن هستند و در این بین، متحدان، شرکا و اعتبار بین المللی برای این سیاستمداران آمریکایی صرفا در حد شعار هستند و در اصل ابزار مورد استفاده سیاستمداران آمریکا محسوب می شوند.

واشنگتن امیدوار است که بتواند از اروپا در مسیر ساخت یک جبهه متحد به منظور تحکیم هژمونی آمریکا استفاده کند و این در حالیست که اروپایی ها امیدوارند که به طور روز افزون استقلال استراتژیکی خود را تقویت کند؛ با این اوصاف، وجود این تناقص ساختاری میان آمریکا و اروپا نشان می دهد که آمریکا نمی تواند به اروپا اعتماد کند و بنابراین، نظارت و جاسوسی طولانی مدت واشنگتن از اروپا امری اجتناب ناپذیر از سوی واشنگتن تلقی می گردد.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در حالی قرار است طی 10 روز آینده به اروپا سفر کند که آمریکا که معتاد به استراق سمع و شنود شده،‌ مدت های طولانی است که دیگر هیچ اعتبار بین المللی ندارد و اکنون زمان آن فرا رسیده است که اروپا نیز چشمان خود را به روی واقعیت باز کند و از خواب ترمیم و تحکیم روابط با آمریکا بیدار شود.

منبع: رادیو بین المللی چین

70

شبکه‌های اجتماعی