روزنامه ایران مطرح کرد:

انتقاد از زرق و برق و تشریفات حرم امام خمینی (ره)

بنای حرم امام و ترتیبات و تشریفات حضور در مرقد مطهرش برای تجدید پیمان با آرمان‌هایش، همیشه دست‌انداز رسیدن به حال خوب زیارتش بوده است.

نویسنده روزنامه ایران نوشت: چند سالی است که طلیعه مراسم هفته کتاب، حضور در حرم امام و مزار شهداست، به امیدی که این «حسن مطلع» سالانه، به کتاب و کتابخوانی برکت بدهد.

اما بنای حرم امام و ترتیبات و تشریفات حضور در مرقد مطهرش برای تجدید پیمان با آرمان‌هایش، همیشه دست‌انداز رسیدن به حال خوب زیارتش بوده است! عقلم توان حل تناقض بین آرمان‌های امام با این ظواهر و زوائد را ندارد!

قلباً به این حرف مرحوم آیت‌الله حاج آقا مرتضی‌ تهرانی معتقدم که می‌فرمود: بعد از معصوم(س) شخصیتی به عظمت امام زیر گنبد کبود آسمان نیامده. ولی به نظرم برخی عبارت‌ها و خطاب‌ها مختص معصوم است بنا بر کلام خود امام عزیزمان!

از آرمان‌های امام که می‌گوییم ده‌ها عبارت پشت سر هم ردیف می‌شوند که ساده زیست و بی‌تکلف بود و انقلابش انقلاب مستضعفان؛ فقیه و عارف و زاهد بود؛ عدالت‌طلب بود و هوادار مظلومان. ولی افسوس که در تشرف به‌مزار مطهرش انگار خبری از این حرف‌ها نیست. من با بنا مشکلی ندارم و با عظمت و جلالش هم! با روح حاکم بر بنا مسأله دارم که خمینی روح خدا را در هیچ جایش نمی‌بینی! حالا ترتیبات تجدید بیعت را که نگو… روح آدم دردمند می‌شود از این همه ضد روح‌الله بودن! عناصر صحنه را اگر حذف کنی، با این ترتیبات، آن حرم مقدس با محل دفن دیگر رهبران بزرگ دنیا چه فرقی دارد؟

در روز برگزاری مراسم هفته کتاب، تیر خلاص این بی‌مبالاتی‌ها به ذهنم شلیک شد: فردی، به دستور مدیر حرم، تک تک افراد ردیف اول و دوم را چک ‌کرد و گفت: دکمه کت‌ها را ببندید! من اما کت نداشتم و کاپشن بر تن مثل همیشه حال لباس پوشیدن خودم را داشتم در یک روز بارانی. تذکر بعدی و بعدی و بعدی مرا پرتاب کرد به عقب صفوفی که دیگران مرا در اولش جای داده بودند.

اصلاً مزار خمینی بزرگ همان گوشه‌های بهشت زهراست که فرزندانش در آن خفته‌اند، نه در این بنایی که گیر دکمه و زیپ لباس هستند برای تجدید بیعت با آرمان‌های‌ عزیزش! روح خدا، عرقچین بر سر و شمد بر دوش و فارغ از همه‌ به‌ظاهر قواعد دیپلماسی و سیاست زیست و دنیا را متحول کرد وحالا با دکمه بسته‌ کت باید با آرمان‌هایش تجدید بیعت کرد؟! دوست ندارم فرزندانم امام‌شان را از رهگذر این قواعد بشناسند. خمینی خودش از خودش بگوید کافی است. لطفاً مزاحم معرفی‌اش نشوید؛ باقی پیشکش!

شبکه‌های اجتماعی
نظرات شما - 10
 • یه هموطن
  0

  اگه جیگر ندارین کامنت های مردم رو بزارین، خوب مطالب اینطوری نزارین... منظورم رو از جیگر گرفتی که؟!!!!

 • سردار
  1

  چی شد اون زمان میگفتند شاه برای خود کاخها ساخته الان قبر خمینی از کاخ بهتروبزرگترهو قابل توجه وزیر مسکن که بهترین جا برای مسکن همون جاست که برای هزار خانوار جا هت

 • شهرام ر
  0

  متاسفانه تاریخ کشور ما را آنقدر تغییر داده‌اند که همیشه در شناخت مردان تاریخ، سردرگم می‌مانیم..

 • غریبه
  14

  امام خمینی که ما می شناختیم هرگز راضی به چنین تجملاتی نبود .. این برای سواستفاده برخی سود جویان و ریاکاران است نه برای امام خمینی(ره)

 • ناشناس
  1

  مرقد آرایی برای بندگان ؛ مردم نا آگاه را به گمراهی می کشاند .
  ---
  اگر وضعیت بی توجهی اسف بار درهم پاشیدگی بسیاری از مساجد نیمه متروکه خدا در کشور ما با وجود تشویق قرآنی آباد سازی این مساجد را با و ضعیت لوکس افراطی دربها و دیوارهای پرزرق و برق و فرشهای نفیس مراقد و آرامگاه های برخی از بندگان خدا در کشور ما و در جوامعی که خود را منتسب به مذهب تشیع اهل بیت معرفی می کنند مقایسه کنیم ظلم بزرگی را که با بی توجهی به مساجد خدا ؛ به قدسیت بی همتای یگانه ذات اقدس خداوند جهان آفرینش روا شده است درک خواهیم کرد .
  جاذبه های پر زرق و برق افراطی مراقد بندگان که با اغوای شیطان پلید ظالمانه بنام دین و مذهب ایجاد می شوند و خود داری مراجع دین شناسی از اقدام به روشنگریهای قرآنی و عقلی لازم در این زمینه ؛ سبب رفتارهای من در آوردی دین زدایی بنام دین و مذهب از جانب مردم نا آگاه می شوند که در تضاد آشکار با بیشتر آیات پیامبر شناسی و آیات محکم و مفصل هشدارهای قرآن می باشند.
  غلو و افراط ضد قرآن و عقل مردم نا آگاه در شأن بندگان خدا که از بی توجهی به آیات پیامبر شناسی قرآن و از بی توجهی به آیات هشدارهای قران سرچشمه می گیرند بحکم قرآن مردم را اگر در این دنیا پیش از مرگ از این بی توجهی و از غلو و افراط خود توبه نکنند بی تردید به گمراهی و از دست دادن حاصل یک عمر نیکو کاری و دین داری خود و به عذاب بخشش ناپذیر آخرت دچار می سازد.
  مهم ترین اولویت وظیفه ی پیامبر گونه ی مراجع دین شناسی و مراکز آموزش و تبلیغ دین و مذهب ؛ ارشاد و روشنگری قرآنی و عقلی و آگاه سازی مردم به شناختهای فرهنگ دین داری و مذهب داری قرآنی برای مصون نگه داشتن دین داری و مذهب داری آنان از تباهی و نابودی است که بحکم خداوند در قرآن از چنین اغراقها و افراطهای ضد قرآن و عقل برای آنان ناگزیر پیش می آید.
  خداوند با شناختهای فرهنگ دین داری و مذهب داری قرآنی که در همه جا در اختیار بشر اند حجت را در زمینه چکونگی دین داری و مذهب داری خدا پسندانه بر بشر تمام کرده است و بحکم صریح قرآن ؛ در قیامت که هیچ فرصتی برای جبران نیست هیچ بهانه ای را برای گریز از پیامد شوم ابدی نادیده گرفتن این شناختها از بشر نخواهد پذیرفت.

 • ناشناس
  0

  اگر از اموال عمومی برای زرق و برق آنجا استفاده می شود 85 میلیون انسان که غالب آنان به نان شب محتاجند سهیمند لذا ضروریست که رضایت جلب شود در غیر اینصورت حرام اندر حرام است

 • محمد
  0

  این که اسمش حرم نیست کاخ درست کردن با پول ملت بدبخت .

 • تیز بین
  2

  احسنت قلم ملیزا د
  جانا سخن از زبان خود امام رضوان الله علیه گفتی

 • سردار
  0

  توی جاش میشه یک شهرک برای دو هزار خانوار مسکن ساخت ولی یک نفر اونجا خوابیده برادری برابری خوش به حالش مترو هم داره محله ما تقریبا یک ملیون جمعیت مترو نداره

 • سرباز کوروش
  0

  واسه اون قصر بزرگ، قبض برق و آب و گاز صادر میشه، یا مجانیه؟