واکنش ظریف به ادعاهای برجامی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان در صفحه توییترش به ادعاهای نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره تعهداتش نسبت به توافق هسته ای و اجرای آن واکنش نشان داد.

محمدجواد ظریف در صفحه توییترش نوشت: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از فرصت تغییر دولت در ایران و «فراموشکاری» تروئیکای اروپا و اتحادیه اروپا بهره می جوید تا تاریخ اخیر را بازنویسی کند. ایران هیچ گاه از «بازگشت دوجانبه به برجام» دست نشست. آمریکا این کار را کرد. برای بررسی اسناد  «عدم اجرای» برجام از سوی آمریکا و تروئیکای اروپا، لطفا به آدرس اینترنتی undocs.org/A/75/968 مراجعه کنید.

اظهارات ظریف در پی این مطرح می شود که رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران روز جمعه ۲۸ آبان در بحرین گفت، به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که شاید بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، منافعی که این توافق در پی دارد را از دست بدهد.

 مالی در کنفرانس منامه گفت: زمانی فرا خواهد رسید که اگر ایران به پیشرفت‌های فعلی خود ادامه دهد، غیرممکن می‌شود که به توافق هسته‌ای برجام بازگردیم و منافع آن توافق را بار دیگر داشته باشیم.

وی افزود: پیشرفت‌های ایران زنگ خطر را در تمام منطقه به صدا درآورده و این همان چیزی است که به گذر زمان سرعت بخشیده و همه ما را به این نقطه رسانده که بگوییم زمانی اندکی برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام باقی مانده است.

وی گفت ایالات متحده در این مورد با چین و روسیه «موضعی مشترک» دارد، «چرا که همه می‌خواهیم از وقوع بحران جلوگیری کنیم. همه ما خواهان جلوگیری از بحرانی هستیم که ایران در ادامه این راه ممکن است ایجاد کند.»

رابرت مالی افزود: می‌خواهم تصریح کنم، هیچ ابهامی وجود ندارد که آنها [مقامات ایران ] در حال حاضر مشغول چه کاری هستند، این که می‌خواهند مذاکرات را طولانی و پیشرفت در برنامه هسته‌ای‌شان را سرعت ببخشند.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 7
 • حمید رضا
  0

  در این ۴۳ سال که از انقلاب می گذارد یکی از باسوادترین فردی که مسلط کامل به زبان انگلیسی داشت و بهترین دیپلمات بود و مسلط به رفتار و گفتار و عمل بود و جنبه بین المللی داشت اقای دکتر محمد جوادظریف بود که اکثر قریب به اتفاق کشورها و سازمان ها و نهادهای بین المللی ایشان را قبول داشته و احترام خاصی بر ای ایشان قائل بودند

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   سواد فقط به انگلیسی بلد بودن و صحبت کردند که نیست سواد به علم آگاهی بودن است . سواد وسیاست را بقول ضرب المثل جوجه را آخر پاییز می شمارند. در این هشت سال جوجه را دیدیم ملت و مملکت به بد بختی رساندند. با امضای فلان وزیر کدخدا تضمین می گرفتند. چه چیزی در این هشت سال به ملت رسید.

  • گمنام
   0

   غلط کرده وزیر با سواد بوده غیر از دلالی برای آمریکایی ها هیچ دست آورده به این مملکت نیاورده برجامش هم معلوم شد چقدر سرش کلاه گذاشتند. مملکت را به بد بختی رساند با این مذاکره اش

 • یک مستاجر
  0

  با سلام
  ضمن تائید کامنت قبلی .
  از آقای رئیس جمهور خواهش میکنم آقای ظریف رو برگردونید این وزیری که شما گذاشتید برای جوامع خارجی مورد قبول نیستند.آقای ظریف فردی باسواد هستند که همه دنیا ایشون رو قبول داشتند خدائیش دید وزیر خارجه مون هیچ تسلطی به زبان انگلیسی ندارند. آبروریزی ها رو خواهشا جمع کنید

 • سامان بیگ
  0

  واضح و مبرهن است وزیر خارجه هر کشور جدا از دانش و تسلط باید وجه عمومی محترمی هم داخل و هم خارج از کشور داشته باشه.آقای ظریف واقعا لیاقت دارد که وزیر خارجه دائم ایران میبود مقایسه کنید با وزیر خارجه فعلی که حتی افراد عادی هم تشخیص میدهند چقدر از جایگاه وزیر خارجه پایین تر است و مطمئنا دستاورد موفقی نخواهد داشت.کاش نظام جمهوری اسلامی ایران بخاطر موفقیت تیم مذاکرات نه تنها هسته ایئ بلکه تمام مذاکرات واقعی و زیربنائی با جهان خارج و حتی فرجام خواهی تمام پرونده هایی که به هر نحو کشور با جریمه و محدودیت روبرو شده را به جناب آقای دکتر ظریف با اختیارات کامل و قطعی بسپارد و به دستاورد ها و موفقیت های داخلی و بین المللی ایشان ارج نهد

 • جعفر
  0

  وزیر خارجه فعلی زبان انگلیسی بلد نیست ولی عربی برای دیکته نویسی بلده ،

 • محمد
  0

  جناب آقای رئیسی چه اصراری گماشتن افراد ضعیف در پست های کلان مدیریتی دارید ؟!