کشف یکی از «معبدهای خورشید» گم‌شده در مصر

باستان‌شناسان از کشف بقایای آن‌چه گمان می‌رود یکی از معبدهای گم‌شده خورشید مصر باستان باشد، خبر داده‌اند.

باستان‌شناسان اعلام کردند بقایای مکانی را پیدا کرده‌اند که گمان می‌رود یکی از معبد‌های خورشید در مصر باشد که به اواسط قرن بیست و پنجم پیش از میلاد تعلق دارد. یک گروه باستان‌شناسی بقایای این معبد را در حالی کشف کردند که زیر معبدی دیگر واقع در «ابوغراب» در ۱۲ کیلومتری جنوب قاهره دفن شده بود. در سال ۱۸۹۸، باستان‌شناسانی که در این مکان مشغول فعالیت بودند، معبد خورشید «نیوسررع»، ششمین فرعون از دودمان پنجم مصر باستان را که در مصر بین سال‌های ۲۴۰۰ تا ۲۳۷۰ پیش از میلاد حکومت می‌کرد پیدا کردند. اکتشافات جدید، اما نشان می‌دهد معبد خورشید «نیوسررع» بر روی بقایای یک معبد خورشید دیگر ساخته شده بود.
به گفته سرپرست پروژه باستان‌شناسی اخیر، باستان‌شناسان در قرن نوزدهم فقط بخش کوچکی از ساختمان زیر معبد را کشف و گمان کردند این فقط بخشی از ساختمان‌های قدیمی‌تر متعلق به همان معبد «نیوسررع» است. اما اکتشافات جدید نشان می‌دهد ساختمانی کاملا متفاوت از معبد «نیوسررع» پیش از آن در همان محل ساخته شده است. در جریان این پروژه اکتشافی اخیر، مُهر‌هایی که نام فرمانروایان پیش از «نیوسررع» روی آن‌ها حک شده به همراه بقایای ستون‌های سنگی کشف شده است. معبد خورشید اولیه، وسعت زیادی داشته، اما «نیوسررع» به منظور ساخت معبد خورشید جدیدی این بنای اولیه را از بین برده است.
به گفته باستان‌شناسان، با این‌که این معبد‌ها برای «رع» خدای خورشید ساخته می‌شدند، اما فرمانروا‌ها از طریق این معبد‌ها برای مشروعیت بخشیدن به قدرت‌شان و معرفی خودشان به عنوان تنها پسر خدای آفتاب در زمین استفاده می‌کردند.
شواهد تاریخی نشان می‌دهند در مجموع شش معبد خورشید ساخته شده، اما تاکنون فقط دو مورد از این معبد‌ها کشف شده است. با توجه به همین شواهد می‌توان دریافت تمامی این معبد‌های خورشید در اطراف «ابوغراب» ساخته شده‌اند.در مقایسه معبد خورشید «نیوسررع» و معبد خورشیدی که زیر آن کشف شده است می‌توان دریافت معبد «نیوسررع» برخلاف معبد قدیمی‌تر که از آجر ساخته شده، با سنگ ساخته شده و وسعت بیشتری نیز دارد. باستان‌شناسان امیدوارند با انجام تحقیقات بیشتر بتوانند هویت فرومانروایی را که معبد خورشید آجری را ساخته پیدا کنند

منبع: تابناک جوان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • ناشناس
    0

    این مصریها تا ابد باید مدیون فراعنه باشند که چنین در امدهای پایداری را براشون به میراث گذاشتند .