نگهداری آب میوه طبیعی برای مدت طولانی

برای نگهداری آب میوه طبیعی باید نکاتی چون استفاده از ظروف شیشه ای یا فولادی ضد زنگ و آب میوه گیری مناسب، خارج کردن هوا از ظروف مورد استفاده و سرد نگه داشتن آب میوه‌ها را رعایت کرد.

نگهداری آب میوه طبیعی برای مدت طولانی

این روز‌ها مردم زمان لازم برای تهیه روزانه آب میوه طبیعی را ندارند و تمایل دارند در زمان مشخصی مقدار زیادی آب میوه طبیعی تهیه کرده و آن را برای مدت زمان طولانی نگه دارند. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا راه حلی برای نگهداری آب میوه طبیعی برای طولانی مدت وجود دارد؟ جواب سوال مثبت است، شما می‌توانید آب میوه‌ها را حتی برای چند ماه ذخیره کنید، به شرطی که از ظروف مناسب و ابزار درست آب میوه گیری، برای تهیه آب میوه و نگهداری آن استفاده کنید. اما قبل از آن باید چند نکته را در این زمینه بدانید. برای آگاهی کامل در این زمینه مطالب زیر را دنبال کنید.


مدت زمانی که می‌توان یک آب میوه طبیعی را نگه دارید به چندین عامل بستگی دارد:

دستگاه آب میوه گیری که با آن آب میوه طبیعی را تهیه می‌کنید؛ یکسری دستگاه‌های آمیوه گیری خاص می‌توانند آب میوه‌هایی با کیفیت بالا و با مقاومت بیشتر نسبت به اکسیداسیون تهیه کنند.
میوه‌ای که برای تهیه آب میوه انتخاب می‌کنید؛ برای مثال میوه‌هایی که از خانواده مرکبات هستند بیشتر ماندگاری دارند در حالی‌که سیب به سرعت اکسید می شود و رنگ قهوه ای مانندی پیدا می‌کند. روش نگهداری آب میوه طبیعی؛ آب میوه‌ها در دمای اتاق و بدون در پوش تنها برای مدت زمان کوتاهی قابل استفاده هستند.


دستگاه آب میوه گیری مناسب برای نگهداری آب میوه طبیعی

دستگاه‌های آب میوه گیری مختلفی وجود دارد. هر کدام مشخصات و متدهای خاص خود را دارند. با مراجعه به bestreview.ir ‌می‌توانید از پروفروش‌ترین و بهترین‌های دستگاه آب میوه گیری در سال ۹۷ با خبر شوید.

انتخاب درست دستگاه آب میوه گیری می‌تواند با نگهداری آب میوه طبیعی در مدت زمانی بین یک تا سه روز مرتبط باشد. اکثر مردم آب میوه گیری سانتریفیوژ را انتخاب می‌کنند، چون در مقایسه با مدل آب میوه گیری آرام، ارزان‌تر بوده و ساده‌تر می‌توان از آن استفاده کرد. در اینجا دو مدل آب میوه گیری بررسی می‌شود و خودتان خواهید دید که مدل دوم برتری بیشتری دارد.


۱- آبمیوه گیری سانتریفیوژ

این نوع آب میوه گیری، آب میوه را با استفاده از یک صافی با یک تیغ در زیر که با چندین هزار RPM می‌چرخد، بیرون می‌دهد. این عمل سریع چرخش، مایع را از پالپ یا خمیره میوه جدا می‌کند. در حالیکه با این روش آب میوه سریع آماده می‌شود، ولی هوای بیشتر جذب آن می‌گردد. ورود هوا به آب میوه باعث اکسیداسیون آن می‌شود و در نتیجه آب میوه را بیشتر از ۲۴ ساعت نمی‌توانید نگه داری کنید.


۲- آب میوه گیری آهسته

مبنای کار این نوع آب میوه گیری متفاوت است. به جای استفاده از چندین دور چرخش برای خارج کردن آب میوه، این دستگاه میوه را با خرد کردن بین صافی و یک پروانه چرخشی له می‌کند. این پروانه مانند یک چرخ دنده در چرخ گوشت کار می‌کند. به آرامی اسلاید‌هایی را با سرعت بین ۴۸ و ۸۰ RPM ایجاد می‌کند. با این روش هوای کمتری وارد آب میوه می‌شود و شما مدت طولانی تری می‌توانید آن را داشته باشید. این نوع آب میوه گیری نیز انواع مختلفی مانند آب میوه گیری آهسته عمودی دارد.


بهترین ظروف برای نگهداری آب میوه طبیعی

بهترین ظروف برای نگهداری آب میوه طبیعی، ظروف شیشه‌ای هستند. شما می‌توانید همچنین از بطری‌های آب معدنی یا بطری‌هایی که یکبار مصرف نیستند، استفاده کنید. به طور کلی استفاده از بطری‌های پلاستیکی توصیه نمی‌شود، این نوع بطری‌ها به اکسید شدن سریع آب میوه‌ها کمک می‌کنند. سعی کنید از بطری‌هایی استفاده کنید که دهانه بزرگ دارند و شستن و ضدعفونی کردن آن‌ها راحت است. سعی کنید از بطری‌های نسبتا کوچک برای نگهداری آب میوه‌ها استفاده کنید، چرا که در نهایت بهتر است آب میوه‌های طبیعی در مدت زمان کوتاه مصرف شوند.


نکته قابل توجه: به طور کلی بهترین ظروف برای نگهداری آب میوه طبیعی ظروف شیشه‌ای هستند که اندازه آنها به قدری است که شما بتوانید آن را در مدت زمان کوتاه مصرف کنید.


بهترین شرایط برای نگه داری آب میوه های طبیعی

بهترین شرایط برای نگه داری آب میوه‌ها محیطی بدون هواست. هوا خودش به تنهایی یکی از عواملی است که به خراب شدن آب میوه کمک می‌کند. بهتر است آب میوه را در یک جای سرد مانند یخچال نگهداری نمایید. زمانی که ظرف آب میوه خود را پر می‌کنید، بهتر است تا لبه آن را پرکنید چون از ورود هوا به داخل بطری جلوگیری می‌کند.


سایر نکات برای نگه داری آب میوه های طبیعی

اضافه کردن لیمو به آب میوه برای ایجاد اسید سیتریک می‌تواند به حفظ آب میوه کمک کند.
آب میوه طبیعی را سرد درست کنید.
میوه‌هایی را که می خواهید آب بگیرید را حتما خوب بشویید.
این نکته را باید توجه کنید که همه میوه‌ها و سبزیجات قبل از شستن پر از کثیفی و مواد حشره کش هستند. حتی اگر محصولات ارگانیک تهیه کنید باید آنها را بشویید بخصوص محصولات ریشه ای مانند چغندر، کرفس و گوجه چرا که همه آنها درون خاک رشد می‌کنند. برای شستن آنها تنها کافی است که آنها را در مخلوطی از آب و سرکه به مدت حداقل پانزده دقیقه بخیسانید و سپس آنها را کاملا بشویید. برای محصولاتی مانند سیب از برس مخصوص مواد غذایی برای شستن سطح روی آنها استفاده کنید. برای محصولاتی چون پرتقال، پوست آنها را کاملا بکنید.

در صورت امکان از خرد کردن میوه‌ها یا سبزیجاتی که می‌خواهید استفاده کنید، اجتناب کنید. با خرد کردن میوه‌ها و سبزیجات دیواره سلول‌ها پاره شده و امکان دسترسی هوا به آن‌ها فراهم می‌شود و فرآیند تجزیه و اکسید شدن با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه از خرد کردن میوه‌ها می‌شود، اجتناب کرد. این موضوع اول از همه بستگی به دستگاه آب میوه گیری‌ای دارد که می‌خواهید استفاده کنید. معمولا برای آب گرفتن سبزیجاتی که برگ دار هستند شما نیاز به خرد کردن آن‌ها ندارید و راحت می‌توانید آن‌ها را برای آبگیری در دستگاه خود قرار دهید.


از محصولات ارگانیک استفاده کنید. به طور کلی مواد مغذی محصولات ارگانیک بیشتر از انواع غیر ارگانیک آن است. تا حد ممکن از تازه ترین محصولات ارگانیک برای آب میوه‌های خود استفاده کنید. علاوه بر مغذی بودن با خرید مواد ارگانیک می‌توانید مطمئن شوید که این محصولات فاقد مواد شیمیایی مانند حشره‌کش‌ها هستند که ممکن است به سلامتی شما آسیب بزنند.

همچنین در خرید میوه‌ها یکسری نکات کلیدی را رعایت کنید، به عنوان مثلا اگر می‌خواهید سیب بخرید مطمئن شوید که پوست آنها سفت است و اگر لکه‌های نرم دارند از خرید آنها اجتناب کنید (چون نشان دهنده این است سیب مورد نظر تازه نیست). در زمینه سبزیجاتی مانند کلم پیچ سبزترین و سفت ترین آن را انتخاب کنید و از خرید آنهایی که دارند زرد می‌شوند اجتناب کنید.


نکته قابل توجه: زمانی که یک آب میوه طعم و رنگش تغییر می‌کند، این نشان دهنده اکسیداسیون یا خراب شدن آب میوه است و بدون شک باید آن را دور بریزید.


سخن آخر

اثرات مثبت آب میوه ممکن است چند دقیقه پس از اینکه تهیه می‌شود از بین برود. آب میوه تازه مواد مغذی بسیاری دارد. این مواد شامل: آب تصفیه شده گیاهی، ویتامینها، آنزیم‌ها، مواد معدنی، پروتئین‌ها، فیبر کربوهیدرات‌ها، مواد غذایی طبیعی (کاروتن، لیکوپن و ...)، کلروفیل، لیپید‌ها و سایر مواد هستند.


مدت زمانی که شما آب میوه طبیعی را درست می‌کنید دیواره‌های سلول جهت تولید این مواد مغذی شکسته می‌شود. خیلی از این مواد مغذی در مقابل هوا، گرما، نور و زمان حساس هستند و همین عوامل می‌تواند موجب از بین رفتن آن‌ها شوند. Jay Kordich از متخصصین در این زمینه می‌گوید: یکسری از ویتامین‌ها مانند ویتامین U پس از چند دقیقه به بخار تبدیل می‌شوند و این ویتامین‌ها باید سریع مصرف بشوند.


بر اساس نظر Therapy Gerson آب میوه‌های طبیعی باید در مدت زمان ۲۰ دقیقه مصرف بشوند. این مشخص است که اگر مردم می‌خواهند بیشترین منافع را از آب میوه‌های طبیعی بدست آورند نباید آن‌ها را زیاد نگه دارند؛ بنابراین بهترین کار این است که آب میوه‌های طبیعی بلافاصله بعد از تهیه شدن مصرف شوند.

منبع: ستاره

1980

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید