نحوه تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک

تقسیم وظایف زن و شوهر علاوه بر این که مانع از فرسودگی ذهنی و روانی زوجین می شود، میزان صمیمیت و همدلی بین آنها را افزایش می دهد.

نحوه تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک

براساس پژوهش های انجام شده اگر یکی از زوجین در زندگی مسئولیت پذیر نباشد و وظایف مربوط به خودش را انجام ندهد ، همسرش را به سمت فرسودگی روانی و ذهنی یا خستگی بیش از حد پیش میبرد. زندگی مشترک فقط یک واژه نیست و کسی نمی تواند به تنهایی از پس مشکلاتش بر بیاید و فقط به صورت اشتراکی قابل پیشرفت است.

در گذشته وظایف زن و شوهر به صورت جنسیتی تفکیک می شد و مردان کارهای بیرون از خانه را انجام میدادند و زنان کارهایی داخل خانه را و تقسیم وظایف معنای خاصی نداشت ولی امروزه با گسترش حضور زنان در اجتماع در صورتی که خانواده ها به مسئله تقسیم وظایف نگاه سنتی داشته باشند و مردان توقع داشته باشند همسرشان علاوه بر انجام کارهای بیرون از خانه تمام وظایف خانه داری و بچه داری را به تنهایی به دوش بکشد با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد. 

تفکر سنتی ، کار خانه را وظیفه زن می داند و کار بیرون از خانه را وظیفه مرد زمانی که به این نقش ها به چشم وظایف نگاه کنیم به مرور رابطه به تلخی می گراید بنابراین توصیه می شود قبل از ازدواج درباره تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک به توافقی نسبی برسید.

مردان باید خانه داری بلد باشند

زندگی در خوابگاه دانشجویی ، داشتن خانه مستقل یا سربازی میتواند به مردان کمک کند تا حدودی از مسئولیت های خانه داری آگاه شوند. بزرگترین اشتباه مردان ، این است که کار خانه را وظیفه زن می دانند و از کار خانه فراری اند که علت اصلی آن تربیت خانوادگی و ایجاد تفکیک وظایف مادر بین دختر و پسر است. مادران باید گاهی از دختر ، خرید کردن و از پسر شستن ظروف یا کارهای خانه را بخواهند تا فرزندانشان در این زمینه با تبعیض جنسیتی رشد نکنند. مردی که خانه داری بلد باشد میتواند در موارد لازم به  همسرش کمک کند و باری از روی دوش او بردارد و رابطه بین خود و همسرش را با این روش تقویت نماید. 

وظایف زن و مرد در زندگی مشترک, تقسیم عادلانه کارهای خانه در زندگی, فواید تقسیم وظایف بین زن و شوهر

با تقسیم وظایف بین خودتان صمیمت بینتان را افزایش دهید

احساس ارزشمندی به همسرتان بدهید

شاید تصور کنید که کار خانه ، وظیفه  یک زن خانه دار است ولی اشتباه می کنید. بر اساس منطق زمانی که مرد 8 ساعت بیرون از منزل کار می کند و تامین هزینه های زندگی بر دوش اوست به همان اندازه و شاید هم بیشتر همسرش در خانه کار میکند و هزینه های زیادی از این طریق صرفه جویی می شود. از جمله نظافت خانه ، شستن ظروف ، پخت و پز ، نگهداری از بچه ها و غیره که تقریبا یک کار 24 ساعته بدون مرخصی ، حقوق و پاداش است.

یکی از مهم ترین نکته ها در رابطه زن و شوهری این است که به خاطر لطف هایی که در حق هم می کنند ، از یکدیگر تشکر کنند. مردان و زنان نیاز دارند که زحمات و کارهایشان دیده شود به این ترتیب مرد از تلاش بیرو از خانه رضایت پیدا میکند و زن خانه دار از کارش در منزل لذت می برد و هر دو نفر برای پیشرفت زندگی و رابطه شان تلاش میکنند. 

زمانی که زن و شوهر احساس خوبی در مورد کارهایشان داشته باشند ، اعتماد به نفس و حس ارزشمندیشان افزایش پیدا کرده و ارتباط بهتری با همسرشان خواهند داشت. 

زن و شوهر باید به هم کمک کنند

زمانی که زنی شاغل است و در تامین هزینه های زندگی به مرد  کمک میکند در مقابل مردان هم باید در منزل به همسرشان کمک کنند. 

ازدواج باید براساس مشارکت و همدلی و صمیمیت باشد و اگر قرار باشد زن و شوهر در انجام امور زندگی حد و مرزهای دقیق مشخص کند هیچوقت نمی توانند صمیمتی بینشان ایجاد کنند. 

زن و شوهر باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که سختی کارها بر دوش یک نفر سنگینی نکند و همراهی همسرشان را در همه امور زندگی به وضوح ببینند. 

اگر همه کارهای خانه بر دوش یک نفر باشد احساس خدمتکار بودن، بی ارزش بدن و مورد سو استفاده قرار گرفتن پیدا خواهد کرد که میتواند زندگی مشترک را با بحران خشم فروخورده روبرو کند. 

اگر زنی هستید که همیشه کارهای خانه را انجام میدهید هفته ای یک روز به خودتان استراحت بدهید و همه کارها را به شوهرتان بسپارید بدون این که خودتان را در خرابکاری هایش دخیل کنید مسلما ممکن است شوهرتان کارها را به سرعت و تمیزی شما انجام ندهد ولی به مرور بهتر خواهد شد.

وظایف زن و مرد در زندگی مشترک, تقسیم عادلانه کارهای خانه در زندگی, تقسیم کارهای خانه بین زن و شوهر

 زن و شوهر کارهای خانه را بین خودشان تقسیم کنند

تقسیم وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک

زن و شوهر باید بپذیرند که کارهای منزل برای هر دو آنها است و لیستی از کارهای منزل تهیه کنند سپس هر کدام کاری را که بیشتر نسبت به آن تمایل دارند یا در انجام آن کار بهتر هستند را مشخص کنند.

مثلا مردی ممکن است آشپزی را دوست نداشته باشد ولی استاد پختن کباب و جوجه باشد یا به کار با باربیکیو علاقه داشته باشد در این صورت میتوانید روزهای جمعه یا تعطیلات از دستپخت آقا لذت ببرید و سایر روزها خانم آشپزی کند. یا اگر مردی شستن ظرف را دوست ندارد یا به درستی نمی تواند این کار را انجام دهد ، خانم این وظیفه را بر عهده می گیرد.  یا اگر زنی شستن حمام و سرویس بهداشتی برایش سخت است میتواند این وظیفه را به شوهرش بسپارد. در مورد کارهای باقیمانده هم بر اساس رعایت انصاف و رفاقتی به توافق برسید. 

برای انجام وظایف خانه داری بهتر است نکات زیر را رعایت کنید :

• سر قول و قرارتان بمانید و در صورت سستی همسرتان با احترام از او بخواهید وظایفش را انجام دهد. 

• از کار همسر و فرزندتان ایراد نگیرید و در کارش دخالت نکنید و اجازه دهید وظیفه اش را انجام دهد ولی اگر از اشتباه بودن کارش مطمئن بودید به او کمک کنید تا کارش را با موفقیت به پایان برساند. 

• به دلیل تنبلی یا ترس از نتوانستن از زیر وظایف در نروید همه میتوانند هر کاری را به مرور به خوبی یاد بگیرند و انجام دهند. 

وظایف زن و مرد در زندگی مشترک, تقسیم عادلانه کارهای خانه در زندگی, نحوه تقسیم وظایف خانه بین زن و شوهر

نحوه تقسیم وظایف خانه بین زن و شوهر

5 ترفند موثر برای تقسیم وظایف خانه

• با شریک زندگیتان صحبت کنید: گفتگوی صریح درباره تقسیم کار ، روش خوبی برای شروع تغییرات است. هر چه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است. این صحبت ها در حالت ایده آل باید قبل از تصمیم برای فرزندآوری انجام شود و در این موارد  توافق کید. 

• لیست تهیه کنید : شاید نوشتن لیست وظایف خانه برایتان مهم نباشد ولی اگر میخواهید هر کسی نقشش را به درستی ایفا کند باید یک لیست مرتب داشته باشید تا زمان انجام کارها و شخصی که قرار است آن کار را انجام دهد مشخص باشند و این لیست را در آخر هر ماه یا آخر هر هفته مورد بازبینی و اصلاح قرار دهید.

زمان انجام وظایف را بر اساس خواسته فرد و به گونه ای که برایش راحت تر باشد  تنظیم کنید. مثلا اگر همسرتان بعد از ورود به منزل تا یک ساعت استراحت میکند نمیتوانید اصرار کنید که بلافاصله بعد از ورود به منزل دوباره برای خرید به بیرون برود. 

برای پیشگیری از بروز اختلافات زناشویی هنگام تقسیم وظایف باید لیست تهیه شده  و زمان انجام آن ها را بر اساس خصوصیات و خواسته های طرفین تنظیم کنید. 

• برون سپاری کارها : اگر زن و شوهر هر دو شاغلند میتوانند برای کاهش کارهای خانه از برون سپاری برخی از کارها استفاده کنند. مثلا اگر بودجه تان اجازه میدهد هفته ای یک بار نظافت چی استخدام کنید یا فرزندتان را برای مدتی کوتاه به یکی از اعضای خانواده بسپارید. یا برای رساندن بچه به کلاس با همسایه هماهنگ کنید و نوبتی بچه ها را به کلاسشان  ببرید یا حتی هفته ای یک شب از بچه های هم مراقبت کنید. 

• کنترل و محدود سازی را کنار بگذارید : اگر به بهانه این که همسرتان کارش را به درستی انجام نمی دهد انجام برخی از کارهای را برای او محدود کرده اید، دست از این کار بردارید. مثلا اگر نمیگذارید شوهرتان به ماشین لباسشویی دست بزند یا اجازه نمیدهید لباس تن بچه ها کند ، کاملا در اشتباهید و صرفا کار شما باعث افزایش فشار کاری و روانی روی خودتان خواهد شد.    

• اولویت هایتان را مشخص کند : اگر اولویت های مهم زندگی را برای همسرتان توضیح ندهید ، نمیتوانید از او انتظار داشته باشید که باب میل شما رفتار کند و تغییرات مثبتی داشته باشد مثلا اگر از بی نظمی و بی مسئولیتی همسرتان ناراحتید به جای این که روی تغییر شخصیتش تمرکز کنید ، اولویت ها و خواسته هایتان را به  صورت گام به گام به او گوشزد کنید تا احتمال اجرایی شدنشان افزایش پیدا کند و به مرور تغییرات پایداری ایجاد شود. 

منبع: بیتوته
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها