اکونومیست: چرا پهپادهای ایرانی دست برتر را در آسمان دارند؟

یک منبع ارشد نظامی آمریکایی می‌گوید: اگرچه آمریکایی‌ها به برتری در آسمان عادت کرده بودند اما دیگر برتری هوایی نداریم. علاوه بر این، پهپادها آسیب‌پذیری تاسیسات حیاتی را در سراسر منطقه آشکار می‌کنند.

نشریه اکونومیست در تحلیلی درباره قدرت پهپادهای ایرانی و پیشرفت ایران در ساخت این گونه از پهپادها نوشت: پهپادها به سرعت در حال تبدیل شدن به سلاح مورد علاقه ایران برای جنگ نامتقارن هستند که دشمنان را عصبی می‌کند و تهدیدی برای تغییر موازنه قدرت در منطقه به شمار می‌رود.

 آن‌ها به پهپادهای جنگی اسرائیل و ترکیه که سال گذشته به آذربایجان اجازه دادند نیروهای ارمنی را در قره باغ کوهستانی شکست دهد هم شباهتی ندارند. 

ایران در حال بهبود توانایی خود در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین با استفاده از مهندسی معکوس هواپیماهای بدون سرنشین ضبط شده مانند RQ-۱۷۰ آمریکا است. 

دولت ایران سرمایه‌گذاری زیادی روی موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین انجام داده است. مانند هواپیماهای بدون سرنشین کشورهای پیشرفته، هواپیماهای ایرانی هم برای نظارت و هم برای حمله به ویژه علیه کشتی‌ها استفاده می‌شوند. برخلاف نمونه‌های خارجی، پهپادهای ایرانی معمولاً مهمات هدایت شونده دقیق حمل نمی‌کنند. اما پهپاد خود یک بمب هدایت‌شده است که به سمت هدف پرواز می‌کند و مانند یک کامیکاز رباتیک منفجر می‌شود.

ایران با توزیع پهپادها یا تکنیک‌های ساخت آن‌ها در میان متحدان خود در سراسر خاورمیانه به برد بزرگی دست می‌یابد. یک منبع ارشد نظامی آمریکایی می‌گوید: اگرچه آمریکایی‌ها به برتری در آسمان عادت کرده بودند اما دیگر برتری هوایی نداریم. علاوه بر این، پهپادها آسیب‌پذیری تاسیسات حیاتی را در سراسر منطقه آشکار می‌کنند.

منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 5
 • آلن
  2

  بی خیال بابا !! این سیاست همیشگی آمریکاست که اهداف خود رو بزرگ جلوه میدهد ! بلایی که بر سر عراق آورد

  نظرات شما -
  • جوادی
   1

   اونایی که موفقیت کشور خودشون رو تو عرصه ی نظامی و علمی نمیینن چه باید گفت جز مزدور اگه کارشناس خودمون بگه میگن از خودشونه اگه کارشناس اونا بگه هم یه چیز دیگه مثل الن دولن میگن خلاصه نافشون با خیانت گره خورده شاید هم از فارسی یاد گرفته های اسراییلند خلاصه بدبختند و اتش به تنبونشون زدیم .

 • سامان بیگ
  2

  با توجه به پیشرفتها کشورمان در تولید بهپاد و موشک ما باید علاوه بر شکست دشمنان اصلی ملت ایران بقیه کشورهای خاور میانه را وادار به تسلیم و پیروی از قوانین کشور خودمون کنیم. مردم خواهان برتری کشورمان در خاورمیانه هستند.

  نظرات شما -
  • سیما
   1

   به سامان-اقا جون نه اینوری بیفت نه اونوری همینکه امریکا گورش رو از منطقه گم کنه ملتهای منطقه که هزاران سال کنار هم بودن با هم راه میان و ایران کشوری رو تسلیم نکرده و نه میخواد بکنه فرهنگ ایران است که خود بخود همه را به احترام طی هزاران سال گذاشته و خواهد گذاشت

 • آلن
  0

  جناب جوادی شما بزرگترین مزدور در حق این ملت هستید ! کدوم پیشرفت منظورته ! صنعت ایران خوابیده ! ده سال خوابیده! رشده اقتصادی ما چند سال منفی 10 درصده ! اگر موشک پیشرفته ، کره شمالی از تمام دنیا پیشرفته تره ! شما با مغزهای زنگ زدتون هر روز آتش به مسیر رشد و پیشرفت این کشور می زنید ! از اقتدار حرف میزنید ولی سه ساله نتونستید نفت بفروشید ! شما هیچی نیست فقط عروسک خیمه شبازی هستید که اختیاری از خودتون ندارید !