جهانی در یک دانه برنج

دانشمندان جزئیات بی سابقه ای از مغز انسان را به تصویر کشیدند/ تصاویر

این نقشه یک میلی متر مکعب از مغز – ناحیه ای به اندازه نصف یک دانه برنج – را نشان می دهد.

دانشمندان جزئیات بی سابقه ای از مغز انسان را به تصویر کشیدند/ تصاویر

پژوهشگران نقشه ای دیجیتالی ایجاد کرده اند که بخش کوچکی از مغز انسان را با جزئیات بی سابقه نشان می دهد.

نقشه برداری مغز

 

با استفاده از یک نمونه بافت مغزی که با جراحی از یک فرد برداشته شده بود، این نقشه یک میلی متر مکعب از مغز – ناحیه ای به اندازه نصف یک دانه برنج – را نشان می دهد. اما حتی این بخش کوچک نیز مملو از 1.4 میلیون گیگابایت اطلاعات، حاوی حدود 57000 سلول، 230 میلیمتر رگ های خونی، و 150 میلیون سیناپس، ارتباطات بین نورون ها، است.

پژوهشگران یافته های خود را به تازگی در نشریه ساینس منتشر کردند.

نخستین نمونه از چنین نقشه ای از مغز در سال 1986 ایجاد شد، زمانی که پژوهشگران 302 نورون یک کرم گرد را فهرست بندی کردند. در سال 2020، تیم گوگل 25000 نورون در بخشی از مغز مگس میوه را نقشه برداری کرد. آنها همچنین در نقشه برداری بخش هایی از مغز فنچ گورخری و لارو گورخرماهی نقش داشتند.

نقشه برداری مغز

در پژوهش جدید، پژوهشگران تکه ای از بافت مغز فردی مبتلا به صرع را در اختیار داشتند. برای دسترسی به ضایعه ای در هیپوکامپ بیمار، جراح بافتی از لوب گیجگاهی قدامی چپ بیمار را برداشته بود. این بخشی از مغز است که تصور می شود در حافظه ما از اشیا، افراد، واژه ها و حقایق نقش دارد.

سپس، دانشمندان از یک میکروسکوپ الکترونی برای تصویربرداری از بیش از 5000 برش از بافت استفاده کردند که ضخامت هر کدام حدود 30 نانومتر بود. این روند نزدیک به 11 ماه طول کشید. در نهایت، الگوریتم های هوش مصنوعی سلول ها و اتصالات آنها را به صورت سه بعدی بازسازی کردند.

منبع: عصر ایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 3
 • شبان
  0

  العجيب

 • ناشناس
  1

  پاک و منزه است خداوند تبارک و تعالی...

 • ناشناس
  0

  یا الله...

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها