انسان ها از چند درصد مغزشان استفاده می‌کنند؟

همیشه این گمانه مطرح می‌شود که ما از همه ظرفیت مغز خود استفاده نمی‌کنیم. آیا این مفهوم به این معنی است که بخشی از مغز ما همیشه دست‌نخورده می‌ماند؟

به گزارش IFL Science، مغز از سه ناحیه اصلی تشکیل شده است: مخ، مخچه و ساقه مغز. مناطق مختلف مغز به‌طور مستقل و با هم برای هماهنگی وظایف عمل می‌کنند، بنابراین با توجه به کاری که انجام می‌دهیم، میزان استفاده از مغز متفاوت است. گرچه ممکن است درست باشد که هر منطقه همیشه در هر لحظه فعال نیست اما به این معنی نیست که برخی از قسمت‌ها بدون استفاده می‌مانند.

بری گوردون، عصب‌شناس در دانشکده پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور گفت: «ما تقریبا از همه قسمت‌های مغز استفاده می‌کنیم. مغز تقریبا همیشه فعال است.» در واقع در یک دوره ۲۴ساعته، تمام مناطق پیچیده‌ترین اندام ما استفاده می‌شود. حتی زمانی که در حال استراحت یا خواب هستیم، بیشتر قسمت‌های مغز فعال است. 

جان هنلی، متخصص مغز و اعصاب توضیح می‌دهد: «شواهد نشان می‌دهد در طول یک روز از صد درصد مغز استفاده می‌شود. این لزوما به این معنا نیست که برداشتن بخشی از مغز یا حفظ آسیب مغزی باعث می‌شود افراد نتوانند وظایف روزمره خود را انجام دهند. این انعطاف‌پذیری مغز است که توضیح می‌دهد چگونه برخی از افرادی که بخش‌هایی از مغز خود را از دست داده‌اند به‌طور قابل ملاحظه‌ای هنوز قادر به عملکرد هستند.» 

منبع: جام جم
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 7
 • رابی
  1

  اگر هر مسلمانی به جای پنج دفعه نماز در شبانه روز پنج دقیقه مغزش را به کار می انداخت و فکر می کرد الان هیچ مسلمانی به غیر تعداد محدودی جنایتکار و شارلاتان در دنیا وجود نداشت.

 • ناشناس
  0

  درصد برای ملتهای مختلف متفاوت است

  نظرات شما -
  • متفاوت
   0

   اصلا هم اینطورنیست چون فقط من متفاوت هستم، لیکن شمانمیدانید.

 • ناشناس
  0

  چرا زیر بعضی از خبرها قسمت ارسال پیام بسته هست دریکی از خبرها آقای نماینده مجلس می گفت مردم از تغییر ساعت راضی هستند والله من ساعت 4 از اندیشه سوار میشم تهران همه به روح پدانتون دعا می فرستند چرا دروغ می گید یه خورده شرم و حیا هم خوبه تابستان همه رو حرام کردید ساعت خواب و بیداری ما رو هم ریختید به هم موقع تعطیلی هم وسط گرما از این اداره کوفتی باید بیایم پای پیاده برسیم مترو و اتوبوس برگردیم خونه خدا نگذره از شما اگر مثل ما پیاده بودید دنا سوار نبودید از این قانونا درست نمی کردید همش فکر دور زدن مسائل هستید نه حل آن

 • ناشناس
  0

  توایران فقط از زبان استفاده میکنند.

 • متفاوت
  0

  یک گرم ازمغز همان کارایی رادارد که 5کیلو مغز می‌تواند کارایی داشته باشد ولی بشرطی که همان یک گرم هم مثل مغز بعضی ها تاب برنداشته باشد آن وقت 1گرم با5کیلوهم فرقی باهم ندارد. مثل یک دانه است که می‌تواند یک درخت بارور بشود یا فاسدشده و اصلا رشدکند.

 • ناشناس
  0

  انسانها صددرصد اما انسان نماها گوسفند وار دنباله رو هستند .

سایر رسانه ها