زمین اولین پیام «بیگانه» را از مریخ دریافت کرد

گروهی از دانشمندان و هنرمندان با ترتیب دادن یک آزمایش فضایی، از عموم مردم دعوت کرده‌اند تا در رمزگشایی یک سیگنال «بیگانه» مشارکت کنند.

زمین اولین پیام «بیگانه» را از مریخ دریافت کرد

چشم‌انداز دریافت یک سیگنال بیگانه از فضا هم هیجان‌انگیز و هم دلهره‌آور است. حالا تعدادی از دانشمندان در یک پروژه علمی-هنری قصد دارند شرایطی مشابه دریافت پیام موجودات فرازمینی ایجاد کنند.

در این آزمایش که «نشانه‌ای در فضا» (A Sign in Space) نام دارد، مدارگرد ردیابی گاز پروژه «اگزومارس» متعلق به آژانس فضایی اروپا در روز ۲۴ مه (۴ خرداد) پیامی رمزگذاری شده را از مدار مریخ به زمین مخابره کرد.

سه رصدخانه رادیویی مستقر در زمین سیگنال را ۱۶ دقیقه بعد، یعنی زمانی که طول می‌کشد تا پیام رادیویی فاصله ۲۹۰ میلیون کیلومتری از مریخ تا زمین را طی کند، دریافت کردند. این سیگنال، که یک پیام رمزگذاری شده توسط هنرمندی به نام دانیلا دی پائولیس و همکارانش است، قرار است پس از پردازش در دسترس عموم قرار گیرد و از آن‌ها دعوت شود تا پیام را رمزگشایی کنند.

موسسه ستی (SETI Institute) که در زمینه جستجوی حیات فرازمینی فعال است این پروژه را طراحی و اجرا کرده است. بیش از ۳۰ دانشمند فضایی، هنرمند و محقق در این پروژه مشارکت دارند.

دست‌اندرکاران این پروژه می‌گویند هرچند در حال حاضر هیچ تمدن بیگانه‌ای برای ما پیامی ارسال نکرده، یا دستکم چنین پیامی به دست ما نرسیده است، با این حال بشر باید آماده چنین رویدادی باشد.

دانیلا دی پائولیس، هنرمند در موسسه ستی و رصدخانه گرین‌بانک، در این خصوص گفت: «بشر در طول تاریخ به دنبال پیدا کردن معنا در پدیده‌های قدرتمند و دگرگون‌‌ساز بوده است. دریافت یک پیام از تمدنی فرازمینی، تجربه‌ای عمیقا دگرگون‌کننده برای همه نوع بشر خواهد بود.»

وی اضافه کرد: «این آزمایش فرصتی بی‌سابقه برای تمرین و آماده شدن برای این سناریو از طریق یک مشارکت بین‌المللی است. در واقع این پروژه جستجویی پیوسته برای یافتن معنا را در همه فرهنگ‌ها و رشته‌ها تقویت می‌کند.»

سه ایستگاه نجومی یعنی آرایه تلسکوپ آلن موسسه ستی، رصدخانه گرین بانک در ویرجینیای غربی و همینطور ایستگاه نجومی رادیویی مدیسینا که توسط موسسه ملی اخترفیزیک ایتالیا در شمال این کشور اداره می‌شود، برای دریافت سیگنال از مریخ با یکدیگر همکاری کردند.

پروژه «نشانه‌ای در فضا» اولین پروژه مشترکی است که اقدام به دریافت سیگنال و رمزگشایی آن می‌کند. پیشتر سیگنال‌هایی رادیویی به فضا فرستاده شده بود، ولی هرگز عکس آن انجام نگرفته بود.

موسسه ستی در این باره می‌گوید: «رمزگشایی از یک سیگنال واقعی فرازمینی و پیام آن، فرآیند بی‌پایان و متنوعی از تفسیرهای تکنولوژیکی و فرهنگی را آغاز می‌کند که به کار برجسته ساختن محدودیت‌هایمان و همچنین نیاز اساسی ما برای فراتر رفتن از چارچوب‌ها می‌آید.»

این موسسه می‌افزاید: «واضح است که ما به زبان‌های بیگانه صحبت نمی‌کنیم، اما ممکن است بتوانیم راه‌هایی برای ارتباط با فرازمینی‌ها از طریق زبان نمادین یا ابزارهای دیگر پیدا کنیم.»

 پس از آن‌که رصدخانه‌ها سیگنال دریافتی را پردازش کردند، قرار است آن را در یک سرور دیسکورد قرار دهند و کاربران بعد از آن ۶ تا ۸ هفته وقت خواهند داشت تا آن را رمزگشایی کنند.

منبع: یورو نیوز
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 21
 • محمدایمان
  5

  قسم میخورم ما انسانها تنها نیستیم

  نظرات شما -
  • متفاوت
   0

   ازنظر تئوری هیچ شکی درآن نیست اما قسم مخصوص علم یقین است.

  • ناشناس
   0

   باشه یا نباشه زمین پر از خلاف کار و خراب کاره که رویارویی با بیگانگان احتمالا رسوایی زیادی به بار میاره. همون بهتر که فعلا مهمان نداشته باشیم!

  • شک داشتید؟
   0

   چیزی که واضحه اینه که اونایی که ما رو ساختن در یک سیاره دیگه زندگی میکنن و بر ما اشراف کامل دارن از طریق دوربین هلی خاص خودشون
   در داستان های باستانی یونانی ها خدای باد و خدای ابر و خدای خاک و...وجود داره
   اینها بنظر درست ترین ادعاها هستند
   خدای ما یک نفر نیست،جمعی از چند نفر هستن که ما رو خلق کردن و زمین و حیوانات رو
   برای همینم هست که هرگوشه دنیا یه شکلی هستن
   افریقایی
   سرخ پوست
   چینی
   عرب
   سیاه پوست
   کوتوله
   ادمای چهار متری که منقرض شدن
   همه اینها نشون میده کم کم انسان رو تکامل دارن با انقراض و ساخت نسلهای جدید که ماها هستیم
   هیتلر با فرازمینی ها در ارتباط بود
   همچنین مصری های زمان فراعنه که اهرامی رو ساختن که هنوز بشر نمیتونه حتی تصور ساختنش رو داشته باشه با این‌همه تکنولورژی پیشرفته
   قطعا تنها نیستیم و به قول ایلان ماسک : همه ما در یک بازی ویدئویی هستیم
   بازیچه و موش آزمایشگاهی
   خوبامون بعد مرگ به سیاره ای خوب(بهشت)
   و بدها به سیاره ای وحشتناک(گهنم)منتقل میشن
   بهشت برای ادمای لایق تر و جهنم برای ادمای بدردنخور

 • حمید
  1

  احتمالا خریدارهای ۲۰۶ آقای میرسلیم هستن...چون هیچ فرقی با لندکروزر نداره

 • شهرام.ر
  1

  پس دروغ میگفتن که اولین پیامی که از کره مریخ آمده ، آقای جنتی بوده ؟؟؟؟

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   اون پیامی از دیار باقی بوده

  • اشتباه نکنید
   0

   شخصی که فرمودید متعلق به دوران قبل از پیدایش کهکشان راه شیری هستن
   هیچکس نمیدونه چطور خلق شدن
   هر کس کنجکاوی کنه کافر است
   😁

 • ولقد اتینا داود وسلیمان علما...
  3

  اولا ما تنها نیستیم در سیاره های دیگر در فضا زندگی دایر است .مثلا در زمین اشرف موجودات انسان است ،سیاره هایی وجود دارد که در آن بعضی حیوانات اشرف مخلوقات آنجا هستند.حالا آن موجودات زنده چطور به امر خداوند متعال به زمین امده اند بحث دیگری دارد.ضمنا در این جهان اسرار زیادی از خلقت وگذشتگان است که هنوز در هاله ای از ابهام است ای کاش دانشمندان بر روی آنها نیز تحقیق میکردند.مثلا بعضی اسرار است که بعضی از افراد به آن اسرار پی می بزند.ولی هیچ وقت بروز نمی دهند.من خودم شخصا در مورد بعضی از آثار گذشتگان که در کتب تاریخی است تحقیق می کنم.برایم جالب می آید .و خداوند را شکر می گویم ، که مرا از علم گذشتگان آگاه می کند.


  نظرات شما -
  • 3

   نتیجه جنس مرغوبه

 • ناشناس
  1

  یک روحانی پشت فرستنده بنشیند اطلاعات بیشتری دریافت خواهد کرد

 • ناشناس
  2

  حواسمون پرت شد جیبو بزنید
  جمع کنید اراجیف گوی ها

 • 2

  یحتمل یک ماست پاش بوده

 • متفاوت
  1

  آفرین. این هم درنوع خود بی نظیره و میتونه یک وجهه متفاوت و تز جدیدی برای بررسی گونه ونظریه های متنوع تری ایجادکنه.

 • ایرانی
  1

  نمیشه با دستگاه کرونایاب رمز گشایی بشه؟ شنیدم این دستگاه خیلی کارها انجام می ده که تو مخیله بشر زمینی نمی گنجه

 • ناشناس
  1

  ایرانسل بوده

 • ناشناس
  3

  آب در کوزه و ما گرد جهان میگردیم . زمین یک کرم چاله است .

 • ناشناس
  2

  اولا اینها در به در دنبال مخ های ایران بالای 90 سال هستند که در حالی که جوان 25 ساله سکته دارد اینها زنده هستند بعد دنبال مجلس خبرگانیها چطور بودجه ایران را حساب می کنند با دست یا با ناخن بعد چرا در ایران از عجایب که 2 دقبقه جنس ثابت نیست و از بهار تورم می خوان تشکر کنند

  نظرات شما -
  • نمیدونید چرا؟؟
   0

   فیلم دوئل رو دیدید؟سعید راد و پژمان بازغی بازی کردن
   به این فیلم هشت سال مجوز نمیدادن‌چون داستانش واقعیه!
   فیلمو ببینید حتما که چه میکردن،زمانی که‌جنگ بود اقایان انقلابی توی همین فیلم چهار هزار کیلو طلا رو شکل گاوصندوق درست کردن و میفرستادن قاچاقی عراق و پول شویی میکردن و سرمایه مردمو اتیش میزدن
   حساب کنید الان چه میکنن اقایون،زمان جنگ فکر دزدی بودن،چهار تن طلای بیست و‌چهارعیار فقط قاچاق میکرد و صدها نفر کشته شدن پای این گاو صندوق،هر استان ببینید مسئولان چه میکردن در شلوغی های جنگ
   مملکت واسه این پا نمیگیره،چون دزد خیلی داریم،هزاران دزد سیری ناپذیر.
   لطفا کامنتمو بذارید،داستان فیلم دوئل رو گفتم که با بدبختی مجوز دادن بهش بعد هشت سال چون آبروی نظام میرفت که رفت خداروشکر

 • ناشناس
  0

  چرا اینقد مسله را مشکل میکنید .خب به اقایانی که مدعیند هر شب با امام زمان (ع) گفتگو دارند بگید از ایشون راجع به همه مجهولات گفت وگو کنند .جواب را بگیرند .

 • اسی
  0

  بنظرمن انسان وحیوان وسایر چیزهای کره زمین فقط یک ازمایشگاهه ساخته دست چند فرازمینی هستند که خدایان هستند.واز امدن زمین تا کره خودشان رفتن برای ما زمینیها چند هزار سال که چند نسل مازمینیهاوبرای او اونها در حد یک رفت برگشت چند هزار سال است چون معمولا سن انها میلیون سالی است.وسرعت انها سرسام اور.و اینکه مهدی میاید راست است چون امکان دارد ببرن اونجا ببیند وبیاید اما نسلها از ما میگذرد.خدای ما یا خدایان همیشه ورا در نظر دارند اما دخالت به این رباط ساخته دست خودش نمیکند تاببیند به کجا میرند.وچه جوابی میگیرند.یاحق

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد