تاثیر مکمل سازی با ویتامین D بر کرونا

به گفته محققان ویتامین D می‌تواند شدت و انتشار ویروس COVID-۱۹ را کاهش دهد.

تاثیر مکمل سازی با ویتامین D بر کرونا

مطالعه‌ای اخیراً در مجله گزارش‌های علمی منتشر شده است که محققان در آمریکا رابطه بین مکمل‌سازی با ویتامین D و بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) و مرگ‌ومیر مرتبط با آن را ارزیابی کرده اند.

کمبود ویتامین D مدت‌ها است با اختلال در عملکرد ایمنی مرتبط است که می‌تواند منجر به عفونت ویروسی شود.

مطالعات متعدد نشان داده اند که کمبود ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به سندرم حاد تنفسی شدید ویروس کرونا ۲ (SARS-CoV-۲) مرتبط است.

در مطالعه حاضر، محققان یک بررسی فارماکوپیدمیولوژیک در مقیاس وسیع برای تعیین رابطه بین مکمل ویتامین D۲ و D۳ و خطر مرگ و میر ناشی از عفونت COVID-۱۹ در عرض ۳۰ روز انجام دادند.

این تیم یک تحلیل گذشته نگر برای ارزیابی رابطه بین مکمل ویتامین D۲ و D۳ و عفونت SARS-CoV-۲ و مرگ انجام داد.

این ارتباط با گروهی از بیماران که با مکمل داکسرکالسیفرول (ویتامین D۲)، ارگوکلسیفرول (ویتامین D۲)، کلسیفدیول (ویتامین D۳) و کوله کلسیفرول خوراکی (ویتامین D۳) بین دوره‌های قبل درمان شده بودند، تعیین شد.

به طور کلی ، دریافت کنندگان ویتامین D۳ بیشتر از دریافت کنندگان D۲ بیماری‌های همراه را تجربه کردند. گروه ویتامین D۳ نرخ ابتلا به کووید-۱۹ را به ترتیب ۲.۶۶ ٪ و ۳.۳۰ ٪ برای افراد تحت درمان و کنترل نشان داد.

علاوه بر این ، میزان عفونت و به دنبال آن مرگ و میر در طول ۳۰ روز برای شرکت‌کنندگان تحت درمان و کنترل به ترتیب ۰.۲۳ و ۰.۳۵ درصد بود.

مکمل ویتامین D۳ با کاهش ۳۳ درصدی بروز عفونت کووید ۱۹ و مرگ ۳۰ روزه مرتبط بود. با این حال، نتایج ویتامین D۲ از نظر آماری معنی دار نبود. در مقایسه با گروه شاهد، کاهش بیشتری در میزان عفونت COVID-۱۹ در بین بیماران سیاه پوست نسبت به افراد سفیدپوست مشاهده شد.

همچنین ، یافته‌های مطالعه نشان دادند که مکمل ویتامین D۲ و ویتامین D۳ به طور قابل توجهی خطر ابتلا به کووید ۱۹ و مرگ را در ۳۰ روز کاهش می‌دهد.

بنابراین، محققان بر این باورند که مکمل ویتامین D۳ می‌تواند یک استراتژی ارزشمند برای محدود کردن گسترش عفونت COVID-۱۹ و مرگ و میر مرتبط و تفاوت‌های نژادی در پیامد‌های COVID-۱۹ باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار سایر رسانه ها