با همکاری کارخانه دانش بنیان زگال شمال صورت گرفت؛

ساخت اولین پاک کن نانو آنتی باکتریال در ایران

کارخانه دانش بنیان زگال شمال برای نخستین بار موفق به اختراع اولین مورد پاک کن نانو آنتی باکتریال با همکاری ستاد نانو در ایران شده است.

 محمد علی حاجی زاده، مدیر کارخانه زگال شمال گفت: تحقیقات و مطالعات در زمینه نانو آنتی باکتریال کردن نوشت افزار به 5 سال قبل باز می گردد. که در ابتدا، این کار مطالعاتی با پاک کن آغاز شد و برای اولین بار در دنیا ادغام دانش تولید پاک کن با نانوتکنولوژی به منظور خاصیت آنتی باکتریال بخشی، سبب شد تا خلا بهداشتی موجود در این زمینه برای اولین بار پر شود و قدمی در جهت ارتقا سطح سلامت جامعه برداشته شود.  

با توجه به این که شرکت زگال شمال، اهدافی مانند دانش آموختن و حس خوب کودکی را در سرلوحه کار خود قرار داده است، بهداشت جسم و روح کودکان برای این مجموعه بسیار حائز اهمیت است. برای مسائل روحی، همواره تلاش شده است تا محصولات به لحاظ طراحی، بسته بندی، کیفیت ظاهری، تنوع رنگ و شادابی را القا کنند و تفاوتی با اجناس با کیفیت خارجی نداشته باشند و به لحاظ جسمی برای پیشبرد سطح سلامت جسمی، نانو آنتی باکتریال کردن نوشت افزار را هدف خود قرار داده است تا از نگرانی والدین کم شود.  

WhatsApp Image 2021-11-21 at 14.49.34

نوشت افزار و از جمله پاک کن مداد از وسایلی هستند که تماس با آن ها در زندگی روزمره اجتناب ناپذیر است و کنترل فعالیت انواع میکروارگانیزم ها ،قارچ ها و باکتری های روی پاک کن ضروری به نظر می رسد ،بخصوص اینکه کودکان که حساس تر می باشند در راس استفاده از پاک کن هستند. پاک کن می تواند عامل انتقال باکتری بین افراد باشد و یا باکتری را از محلی به محل دیگر منتقل کند و از طریق تماس با دست و سپس با دهان مشکلاتی را برای سلامتی انسان ایجاد کند .  

زمانی که از واژه آنتی باکتریال صحبت می شود اولین چیزی که در ذهن انسان پررنگ می شود وجود باکتری هاست. باکتری های پاتوژن به  باکتری های بیماری زا اطلاق می شود و باکتری های غیر پاتوژن، باکتری های غیر بیماری زا هستند.  

در پاک کن نانو آنتی باکتریال، دو باکتری پاتوژن به عنوان نماینده و شاخص باکتری های گرم منفی و گرم مثبت مورد آزمون قرار گرفتند:  

•    باکتری ای کولای به عنوان نماینده باکتری های گرم منفی  

•    باکتری استافیلو کوکوس اورئوس یا اس. اورئوس به عنوان نماینده باکتری های گرم مثبت   

این دو باکتری از شایع ترین گونه های باکتری هستند که در محیط ها و مصارف عمومی بیشتر می توانند روی سطوح زنده بمانند.  

برای آنتی باکتریال کردن پاک کن مداد، از فناوری نانو و نانوذرات آنتی باکتریال استفاده شد. نانوپارتیکل های مورد استفاده برای اینکه پاک کن باکتریسیدال شود، نانو نقره و نانو اکسید زینک (نانو اکسید روی) هستند .  

مکانیسم عملکرد به این صورت می باشد که با توجه به این که نانوذرات ابعاد بسیار کمی و در حد نانو دارند، نسبت به ذرات با ابعاد بزرگ تر دارای نسبت سطح به حجم بالایی هستند. نانوذرات درصد بیشتری اتم در سطح خود دارند که این موضوع منجر به واکنش پذیری و تعامل بیشتر با باکتری ها می شود و اثر گذاری ضد باکتریایی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد و سبب افزایش خاصیت آنتی باکتریال می شود.

WhatsApp Image 2021-11-21 at 14.49.36(1)

از مزایای آنتی باکتریال کردن با مواد نانو، میتوان به مواردی نظیر بدون بو بودن، فاقد سمیت استنشاقی بودن، فاقد حساسیت پوستی بودن و تاثیر گذاری سریع را اشاره کرد.  

نتایج آزمون آنتی باکتریال نشان می دهد که پاک کن آنتی باکتریال شرکت زگال شمال در مقابل دو گونه شاخص باکتری مذکور، دارای فعالیت ضدباکتریایی بیش از 99 درصد است و با موفقیت ایزو بین المللی 22196 و استاندارد ملی 10900 را پاس کرده است. هم چنین این پاک کن آنتی باکتریال، تاییدیه نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو  را اخذ کرده است.  

تولید مدادهای پلیمری دوستدار محیط زیست از جمله اهدافی است که با تکیه بر تجربه و دانش فنی در شرکت زگال شمال دنبال می شود.

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید