زن و شوهر تحصیلکرده عامل گروگانگیری در آجودانیه:

قصدمان برملا کردن راز ثروتمند شدن یک شبه بعضی از ثروتمندان بود/ می‌خواستیم به سراغ مفسدان اقتصادی برویم و از اعترافاتشان لایو بگیریم

عامل گروگانگیری گفت: خیلی وقت بود که چنین نقشه‌ای در سر داشتم، اما یک ماه قبل از طریق صفحه اینستاگرامی یک کلت کمری و ۱۰۰ تیر جنگی به مبلغ ۳۲ میلیون تومان خریدم. من می‌خواستم جامعه را اصلاح کنم و برای این نقشه نیاز به اسلحه داشتم.

زن و شوهر تحصیلکرده که در خانه‌ای واقع در آجودانیه تهران دست به گروگانگیری مسلحانه زده بودند پس از ۳ ساعت عملیات ویژه پلیس در حالی دستگیر شدند که در بازجویی‌ها اعتراف کردند هدفشان انتقام از ثروتمندانی بوده که از راه‌های غیرقانونی یک شبه پولدار شده‌اند.

 ساعت ۵ بعد از ظهر سه‌شنبه ۱۱ مرداد، مرد جوانی هراسان با مأموران کلانتری ۱۶۴ قائم تماس گرفت و از گروگانگیری اعضای یک خانواده سه نفره در ساختمان شماره یک در خیابان آجودانیه خبر داد. به‌دنبال این گزارش مأموران کلانتری، یگان ویژه و کارآگاهان اداره آگاهی راهی محل شدند.

نخستین بررسی‌ها نشان می‌داد زن و مردی جوان سوار بر یک خودروی پژو ۲۰۶ وارد پارکینگ ساختمان شده و با تهدید اسلحه چند نفر از ساکنان ساختمان را به گروگان گرفته‌اند. پس از حضور مأموران در اطراف ساختمان، زن جوان با مشاهده مأموران پلیس سوار بر خودروی پژو از محل متواری شد، اما بلافاصله مأموران کلانتری موفق به دستگیری او شدند، اما همچنان مرد گروگانگیر در خانه مورد نظر یک زوج جوان و دخترشان را گروگان گرفته بود. با توجه به اهمیت موضوع و احتمال به خطر افتادن جان ساکنان ساختمان، سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی استان تهران و سرپرست دادسرای ناحیه یک تهران نیز راهی محل شدند. بدین ترتیب سردار رحیمی با گروگانگیر وارد مذاکره شد و درنهایت پس از ۹۰ دقیقه گفتگو و صحبت در حالی که متهم اقدام به تیراندازی به سوی مأموران کرده بود به ناچار مأموران یگان ویژه نیز اقدام به تیراندازی کردند که با اصابت گلوله به پای متهم وی سرانجام دستگیر شد.

این زوج پس از دستگیری در تحقیقات به جرم خود اعتراف کرده و به دستور بازپرس عظیم سهرابی از شعبه نهم دادسرای امور جنایی تهران در اختیار کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی قرار داده شدند. همچنین به دستور بازپرس جنایی قرار شد متهمان برای بررسی صحت روانی به پزشکی قانونی منتقل شوند.

سردار حسین رحیمی در تشریح این خبر بیان داشت: متهمان به محض ورود به خانه در ابتدا با یکی از همسایه‌ها که در راهرو بوده درگیر شده و در ادامه به طبقات بالایی ساختمان رفته و با شکستن در واحد مسکونی در این طبقه وارد منزل یکی از ساکنین شدند و زن، مرد و دختر خانواده را به گروگان گرفتند.

به محض اطلاع از حادثه گروگانگیری تمهیدات لازم اندیشیده شد و با به کارگیری تیم‌های نوپو، پلیس آگاهی و پلیس پیشگیری و گروه رهایی گروگان درنهایت عملیات ویژه و برق‌آسای گروه نوپو انجام و در چند دقیقه گروگانگیر‌ها را خلع سلاح و دستگیر کردیم و گروگان‌ها را نجات دادیم.

اعتراف‌گیری در لایو اینستاگرام

مرد ۳۶ ساله که طراح این گروگانگیری است، هنگام دستگیری از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت. مرد جوان که مدعی است به خاطر برملا کردن راز ثروتمند شدن یک شبه بعضی از ثروتمندان دست به این کار زده است.

انگیزه ات در این کار چه بود؟

قصدم گروگانگیری نبود، فقط می‌خواستم مردم را آگاه کنم. خیلی از آدم‌ها یک شبه پولدار می‌شوند بدون اینکه هیچ زحمتی کشیده باشند. بعضی از این پولدار‌ها از راه مشروع پول بدست نمی‌آورند. من در جست و جوی این افراد بودم تا آن‌ها را به مردم معرفی کنم و آن‌ها هم اعتراف کنند که پول هایشان را از کجا آورده‌اند. می‌خواستم پول‌های این افراد را بگیرم و به نیازمندان بدهم تا تعادل اقتصادی بوجود بیاید و مشکلات مالی از بین برود.

از چه زمانی تصمیم گرفتی این کار را انجام دهی؟

خیلی وقت بود که چنین نقشه‌ای در سر داشتم، اما یک ماه قبل از طریق صفحه اینستاگرامی یک کلت کمری و ۱۰۰ تیر جنگی به مبلغ ۳۲ میلیون تومان خریدم. من می‌خواستم جامعه را اصلاح کنم و برای این نقشه نیاز به اسلحه داشتم.

خاله‌ام وضع مالی متوسطی داشت و خیلی پولدار نبود. اما همسایه‌های آنجا اوضاع مالی‌شان خوب بود و تصمیم گرفتم آن‌ها را جمع کنم و فیلم اعترافاتشان را منتشر کنم

نقشه‌ات چه بود؟

دو هفته قبل صفحه اینستاگرامی درست کردم، می‌خواستم به سراغ مفسدان اقتصادی بروم و از اعترافاتشان لایو بگیرم و در اینستاگرام منتشر کنم تا مردم چهره این افراد را بشناسند و متوجه شوند که این‌ها از چه طریق پول به‌دست می‌آورند. اغلب این افراد دلار می‌خریدند و کاری می‌کردند که دلار گران شود با این کار خودشان یک شبه پولدار و امثال من فقیرتر می‌شویم. رخنه کردن آن‌ها در بازار ارز ضربه‌های زیادی به اقتصاد و صنعت کشور وارد می‌کرد. می‌خواستم کاری کنم همه مردم در یک شرایط اقتصادی قرار بگیرند.

روز حادثه چه اتفاقی افتاد؟

من دو فرزند کوچک دارم قبل از ظهر بچه‌هایم را به خانه مادرزنم بردم و به او گفتم که می‌خواهم چه کاری انجام دهم. بعد از آن با همسرم خانه مادرزنم را ترک کردیم و در خیابان‌ها چرخیدیم و درنهایت راهی خانه خاله‌ام در آجودانیه شدیم. تصمیمان این بود که اولین لایو را از همسایه‌های پولدار خانه خاله‌ام شروع کنیم.

خاله‌ام وضع مالی متوسطی داشت و خیلی پولدار نبود. اما همسایه‌های آنجا اوضاع مالی‌شان خوب بود و تصمیم گرفتم آن‌ها را جمع کنم و فیلم اعترافاتشان را منتشر کنم. وارد خیابانی که خانه خاله‌ام بود شدیم و به محض رسیدن به مقابل خانه در پارکینگ باز شد تا خودرویی از آن بیرون بیاید که ما سوار بر خودروی ۲۰۶ وارد پارکینگ شدیم. فردی که در را باز کرده بود شروع به سر‌و‌صدا کرد که چکار می‌کنید و چرا بی اجازه وارد خانه مردم می‌شوید؟ و با سر و صدای آنها، بقیه همسایه‌ها هم جمع شدند و با پلیس تماس گرفتند و پلیس هم راهی محل شد.

پس چرا گروگانگیری کردی؟

من قصد گروگانگیری و آزار و اذیت نداشتم، فقط می‌خواستم از خانواده‌ای که در این ساختمان بودند و به نظرم از این راه پولدار شده بودند لایو بگیرم. اما آن‌ها ترسیده بودند وقتی جمعیت را دور خودم دیدم و با خبر شدم که به پلیس اطلاع داده‌اند، از همسرم خواستم آنجا را ترک کند. همسرم هم از پارکینگ خارج شد، اما ظاهراً به محض خروج او، مأموران کلانتری رسیده بودند و او را تعقیب کردند و یک خیابان بالاتر خودروی همسرم را متوقف و او را دستگیر می‌کنند.

تو چطور بازداشت شدی؟

وقتی اوضاع به هم ریخت اسلحه را به سمت خانواده‌ای که در پارکینگ را باز کرده بودند گرفتم و آن‌ها را وادار کردم به خانه‌شان بروند. آپارتمانشان در طبقه سوم بود و به همراه مرد جوان و همسر و بچه‌اش وارد خانه شدم. مأموران ساختمان را محاصره کرده بودند و من اسلحه را روی سر مرد جوان گذاشتم و از مأموران می‌خواستم که راهی برای فرار به من بدهند. اما بی‌فایده بود و حتی چندین تیر هم به سمت مأموران شلیک کردم که درنهایت با شلیک گلوله به پایم دستگیر شدم.

تحصیلاتت چقدر است؟

لیسانس نرم‌افزاری دارم و دانشجوی فوق لیسانس مدیریت هستم و دفاع فوق لیسانسم مانده تا مدرکم را بگیرم. مسئول فنی خیلی از شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی بودم و کار‌های پژوهشی زیادی هم انجام داده ام.

اظهارات همسر متهم

میترا، زن ۳۲ ساله‌ای است که ۱۲ سال قبل ازدواج کرده او که خودش هم از این ماجرای گروگانگیری شوکه شده گفت: می‌دانستم که همسرم قصد و نیت بدی ندارد، او می‌خواست به مردم بگوید که پول در جامعه نمی‌چرخد و فقط در دستان یک عده مانده که بدون هیچ زحمتی و با دلال بازی پولدار شده‌اند. همسرم فقط می‌خواست حق طلبی کند. می‌خواست ثابت کند که خیلی از آدم‌ها پول‌های غیر مشروع به‌دست می‌آورند و زندگی می‌کنند. پول‌هایی که با پایمال کردن حق دیگران به‌دست می‌آید و اگر آن‌ها این کار‌ها را نکنند، اوضاع و شرایط اقتصادی خیلی بهتر می‌شود.

تحصیلاتت چقدر است؟

فوق لیسانس دارم.

چند فرزند داری؟

یک دختر ۲ ساله و پسر ۸ ساله که روز حادثه نزد مادرم بودند.

منبع: ایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 31
 • ناشناس
  12

  جفت شونم اعدام میشن. اونم در اسرع وقت.

  نظرات شما -
  • 5

   مرگ با افتخار نصیبشون میشه

  • 3

   الان در نقش آخوندک در فیلمی از ابو ابراهیم هستی.

  • ناشناس
   1

   مردن بهتر از زندگی ذلت بار بکش تا کشته
   نشید

 • یلدا
  5

  ای کاش موفق شده بودند و دست چند دزد را رو کرده بودند.

  نظرات شما -
  • منم ناشناس
   6

   کاش بعضی ها کمی عقل در سر داشتند
   ابله بودن شاخ ودم نداره
   خخخخ

  • ناشناس
   4

   بنده خدا مسببین اصلی پولدارشدن این افراد عملکرد نابخردانه مسولین ماهستند و همه اینها را می‌شناسند آنوقت تو خودتو و خانمت را به خطر انداختی چی بگی؟

  • ناشناس
   0

   این آدمها نه هوش دارن نه ذکاوت فقط یکی را آن بالاها دارن و خیالشان از خوردن مال ملت وجوابگو نبودن راحته نهایتا اسمشون را تو بدهای بانک مینویسندو چند ضربدر جلو اسمشون میزنن دل مردم خنک بشه

 • ........
  3

  اگه ایده هاشون سناریو ای از پیش طراحی شده و طبق نقشه نباشه و منظورشون همین که گفتند باشه اجرششون کمتر از شهدای اسلام نمیباشد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   5

   جناب شهدا هیچ وقت گروگانگیری نمیکردن! هدف هیچ وقت وسیله رو توجیه نمیکنه!هر چقدر هم نیتشون خیر بوده عملشون اشتباه بوده مخصوصا اینکه یک دختر بچه کوچیک رو هم این وسط گروگان گرفته بودن اصلا گیرم پدر بد چه ربطی به دختر داشت؟ در ضمن حتی خدا هم هیچ کسی رو بدون اینکه اجازه بده از خودش دفاعی بکنه و دادگاهی برگزار بشه محکوم نمیکنه ایناچطور بدون محاکمه به اجرای حکم دست زدن؟ اگر قرار باشه این جوری باشه که سنگ رو سنگ بند نمیشه چون حتی منم ممکنه به اموال شما شک داشته باشم ولی مدرکی ندارم حالا باید بیام شما رو گروگان بگیرم؟

  • 0

   عنوان شهید حالا دیگه دولتی شده است.

  • 0

   ناشناس جون الان سنگ رو سنگ بنده بنظرت ؟

 • ناشناس
  5

  کاری بسیار از روی عدالت خواهی انجام دادند.
  این ثروت‌های باد آورده از کجا آوردند.هبچ مرجعه ای دراین مملکت رسیدگی نمیکند.
  سیستمهای نظارتی خود فاسد شدن
  پس نیاز به حرکتهای (رابین هود)مردمی می‌باشد.

  نظرات شما -
  • 5

   خفاش شب هم استدلالی نزدیک به این داشت:تجاوز می کرد و می کشت و می گفت برای رفع فساد و فحشا قیام کرده است!

 • ناشناس
  0

  سالهاست بعضی هاشون رو توی صدا و سیما میارن معرفی میکنن منتهی به عنوان کار آفرین بیخودی خودتونو به خطر انداختین چهار در صد هم بیشتر نیستن.....

 • وحید
  1

  خدا ببین کجا رسیدیم. وقتی تو صدا سیماو دولت و غیره فقط یه مشت مزخرف به عنوان عدالت خواهی تحویل مردم میدن ولی حق آدم ها به راحتی پایمال میشه و قوانین به نفع دلال ها و سودجو ها هست و هیچ اتفاقی هم نمی افته اینجور موردی هم پیش میاد . فکر میکنم الان تو ذهن خیلی از آدم ها فکری شبیه این بنده خدا هست.

 • ناشناس
  3

  ایول اینست راه عملی

  نظرات شما -
  • 4

   بالا هم گفتم هدف هیچ وقت وسیله رو توجیه نمیکنه اگر ثروت اون خانواده از راه غلط بود کار این خانواده و گروگانگیری هم غلط بود!

 • 7

  باید زندگی نامه این قهرمانان در تاریخ
  ثبت شود

 • ناشناس
  5

  عزیزان ! با یه گل بهار نمیشه !

  نظرات شما -
  • 2

   بلاخره باید از یه جایی باید شروع کرد ضمن اینکه کار این زوج درست نبود

 • ناشناس
  6

  به. نظرمن. به تو چه مربوطه. توچکارهای. اگر اژ نظر. عقلی. سالم باشند. جز دزدی هدف دیگری نداشتهاند

 • ناشناس
  6

  استارت حمله به کاخ ها و قصر دزدان زده
  شده راهتون ادامه داره

 • ناشناس
  1

  یک دست صدا ندارد .نمی شود دزدان که در این چهل سال تعدادشان بیش چند میلیون شده را بله راحتی رسوا و محوشان کرد در دیزی باز باز بوده و هست . دزدی از بیت المال و نابودی حق و حقوق مردم ادامه خواهد داشت

 • ناشناس
  0

  فیلم هندی چرا میسازید .خانواده های بسیاری در ایران از نظامیان و سیاسیون یکشبه پول دار شدند و وابستگانشان نیز ثروتشان توپ شد و مردم هم بسیاری را میشناسند.صاحبان بانکها و هتل ها و خطوط کشنیرانی و اتوبوسرانی و دکلهای نفتی و هواپیمایی و فروشگاههای زنجیره ای ...تمامی کسانی که طی 43 سال گذشته در حکومت هستند یکشیه ره فاتحان هزار کشور گشا رفته اند.خجالت نکشید به تصاحب و غصب زمین و ثروت ولو بهایی های بی پناه ادامه دهید که خدا یارو یاور شماست.

 • مغز توخالی
  6

  کارشون خیلی مسخره بود.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   مسخره تو هستی ساندیس خور

 • ناشناس
  0

  بیچاره اینکه یه عده یک شبه پولدار میشه به خاطر مسئولین دلسوز نمایندگان انقلابی بی شعوره و اعضای امنیت ملی هست . حالا یه مقدار هم به یه عده سر ریز میشه . خودشونم نمی فهمن چی شد مایه دار شدن

 • سیاوش سلطان
  1

  عمل این فرد به هر نیتی باشد ، گواه واقعیتی است که روح و عقل همه افراد یک کشور را تحت تاثیر و گاه این چنین باعث زوال عقل و تصمیم هیحانی می شود.

 • ناشناس
  0

  از این پس دیگر با اطمینان بیشتری باید عنوان همه دزدها و گروگانگیرها و ... را دکتر و مدیر استراتژیک و دست کم کارشناس گفت و نوشت!

 • ناشناس
  0

  چند ساله تواین مملکت خراب شده زندگی میکنی ؟ هنوز راز یک شبه از فرش به عرش رسیدنا نمیدونی ؟پیوند با حکام از اسانسور سریعتر عمل میکند .