هدف آمریکا از خرید ۸۱ فروند جنگنده دوران شوروی از قزاقستان چیست؟

روزنامه کی‌یف پست در گزارشی مدعی شده که ایالات متحده ۸۱ فروند هواپیمای جنگی قدیمی و از رده خارج دوران شوروی را از قزاقستان خریداری کرده است.

هدف آمریکا از خرید ۸۱ فروند جنگنده دوران شوروی از قزاقستان چیست؟

 قزاقستان که در حال ارتقای ناوگان هوایی خود است، ۱۱۷ هواپیمای جنگنده و بمب افکن متعلق به دوران شوروی از جمله رهگیر‌های میگ-۳۱، جنگنده بمب افکن‌های میگ-۲۷، جنگنده‌های میگ-۲۹ و بمب افکن‌های سو-۲۴ مربوط به دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ را به حراج گذاشته است.

هایجک ۲.۲ میلیون دلاری؛ هدف آمریکا از خرید ۸۱ فروند جنگنده روسی از قزاقستان چیست؟

 

به گفته این روزنامه اوکراینی، ارزش فروش اعلام شده یک میلیارد تنگه (واحد پول قزاقستان) قزاقستانی یا ۲.۲۶ میلیون دلار بوده است که بر اساس آن، معادل میانگین ارزش هر هواپیما ۱۹،۳۰۰ دلار برآورد می‌شود. به نقل از کی‌یف پست، کانال تلگرامی اوکراینی Insider UA تایید کرده است که ایالات متحده ۸۱ فروند از این هواپیما‌های جنگی قدیمی و از رده خارج را خریداری کرده است.

MiG-۳۱

هایجک ۲.۲ میلیون دلاری؛ هدف آمریکا از خرید ۸۱ فروند جنگنده روسی از قزاقستان چیست؟

به گزارش این روزنامه، انگیزه پشت خرید این جنگنده‌های ساخت شوروی توسط ایالات متحده فاش نشده است، اما احتمال استفاده از آن‌ها در اوکراین، جایی که هواپیما‌های مشابه در حال خدمت هستند، افزایش یافته است. ریپورتر، یک سایت خبری انگلیسی زبان روسی گفته که این فروش از طریق شرکت‌های خارج از کشور انجام شده است. به گفته کی‌یف پست، با توجه به اتکای مداوم اوکراین به سلاح‌های دوران شوروی، این هواپیما‌ها می‌توانند به عنوان منبع قطعات یدکی یا به صورت استراتژیک به عنوان طعمه در فرودگاه‌ها مستقر شوند.

Mig-۲۹

هایجک ۲.۲ میلیون دلاری؛ هدف آمریکا از خرید ۸۱ فروند جنگنده روسی از قزاقستان چیست؟

بر اساس گزارش مجله Airforce Technology، جنگنده Mikoyan MiG-۳۱ یک رهگیر مافوق صوت است که برای دفاع از حریم هوایی شوروی طراحی شده و در دوران جنگ سرد نقش مهمی ایفا کرد. میگ-۲۷ که از میگ-۲۳ گرفته شده است، یک هواپیمای با تخصص در حمله به اهداف زمینی بوده و در درگیری‌هایی مانند جنگ شوروی و افغانستان به کار گرفته شد. میگ-۲۹ در نبرد‌های هوا به هوا تبحر داشت، به طور گسترده صادر شد و همچنان در خدمت برخی از نیرو‌های هوایی در سراسر جهان قرار دارد. با وجود قدمت بالایش، Su-۲۴ – یک بمب افکن تاکتیکی مناسب عملیات در تمام شرایط آب و هوایی – همچنان در خدمت چندین نیروی هوایی، از جمله نیرو‌های هوافضای روسیه و نیروی هوایی اوکراین قرار دارد.

بخوانید: همه چیز درباره سوخو ۷۵/ عقاب روسی قرار است به زودی به ایران بیاید

sukhoi su-۲۴

هایجک ۲.۲ میلیون دلاری؛ هدف آمریکا از خرید ۸۱ فروند جنگنده روسی از قزاقستان چیست؟

قزاقستان که قبلاً بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود، روابط نزدیکی با روسیه داشته و از نظر تاریخی یکی از قوی‌ترین متحدان این کشور بوده است. اما این رابطه پس از حمله روسیه به اوکراین تغییر کرده، قزاقستان بیشتر با غرب همسو شد که خشم برخی‌ها در روسیه را برانگیخت. بر اساس تحلیل کی‌یف پست، تلاش‌های این کشور آسیای مرکزی برای ارتقای قابلیت‌های نظامی‌اش همزمان با تعامل فزاینده آن با کشور‌های غربی، نشان‌دهنده دور شدن قزاقستان از روابط تاریخی با مسکو است.

هایجک ۲.۲ میلیون دلاری؛ هدف آمریکا از خرید ۸۱ فروند جنگنده روسی از قزاقستان چیست؟

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده در مارس ۲۰۲۳ از قزاقستان دیدن کرد و تصریح کرد که ایالات متحده قویا از “استقلال و تمامیت ارضی آن” حمایت می‌کند. برخی از طرفداران پرسروصدای روسیه پیشنهاد کرده اند که روسیه پس از حمله به اوکراین باید به سراغ قزاقستان برود. یکی از مفسران تلویزیون روسی، ولادیمیر سولوویوف، تصریح کرده که کشورش «باید به این واقعیت توجه کند که مشکل بعدی قزاقستان است، زیرا فرآیند‌های نازیستی مشابه می‌تواند مانند اوکراین در آنجا رخ دهند». توافق‌نامه‌های متعدد در زمینه تجارت، آموزش، محیط‌زیست و ذخایر معدنی نشان‌دهنده تعمیق روابط بین قزاقستان و کشور‌های غربی است، در حالی که این کشور در حال مدیریت چالش‌های ژئوپلیتیکی ناشی از رقابت کشور‌های همسایه مانند روسیه، چین و افغانستان است.

ببینید: ویدیوی لو رفته از جو بایدن؛ توافق قریب الوقوع با ایران؟

منبع: روزیاتو
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 9
 • زند
  1

  بسم الله الرحمن الرحیم

  ایران میتواند خرید کند.منع قانونی ندارد.

  پیشنهاد قیمت درخور و مناسب باشد

  نظرات شما -
  • متین
   1

   چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۰:۵۰:۳۲
   اطلاعت عالیجناب .منتظر فرمان شما بودن

  • ناشناس
   0

   خبر گفته آمریکا خریده ایران بره از آمریکا بخره

 • J
  2

  چرا ایران نخرید ؟ دیپلماسی خارجی درست و درمون نداریم ؟؟

 • ناشناس
  0

  هدف عملیات غیرقانونی باهواپیماهای شوروی وانداختن گردن روسیه.
  .همچنین ساختن فیلم هایی باهواپیماهای روسیه ازترس خلبانان روس وملحق شدن به ارتش امریکا.

 • ناشناس
  0

  روسیه در حال محاصره شدن است .

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   برو نجاتش بده هرچی باشه اون حق همسایگی داره گردنمون

 • ضایعاتی
  1

  روس ها هم بیان هواپیمای مارو بخرن.

 • رحیم سامانی
  0

  اشتباه کشور ها و نهاد اینه که ؛ با آمریکا جهان خوار و غرب روابط برقرار می‌کنند. قزاقستان، اگر این هواپیما ها را به قیمت آهنپاره می فروخت بهتر بود .‌

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها