جزئیاتی از گردان تازه‌‌تاسیس «کفر دان» وابسته به جهاد اسلامی در کرانه باختری

چند ساعت پس از انتشار کلیپی از تمرینات نظامی اعضای آن، گردان «کفر دان» در منطقه‌ای به همین نام واقع در شمال غربی شهر جنین رسما اعلام موجودیت کرد؛ گردانی که دو رزمنده آن در مرکز ایست و بازرسی نظامی سالم در غرب جنین با سربازان اشغالگر اسرائیلی درگیر شدند.

جزئیاتی از گردان تازه‌‌تاسیس «کفر دان» وابسته به جهاد اسلامی در کرانه باختری

به گزارش الجزیره، این حادثه امنیتی در مرکز ایست و بازرسی مذکور به سرعت رسانه‌ای شد و آمبولانس‌های فلسطینی پس از خبر وقوع تیراندازی و زخمی شدن چند نفر در محل حاضر شدند اما پیش از آن، خبر شهادت دو جوان به نام‌های احمد شواهنه (الشرعه) و مصطفی عابد اعلام شد که مسئول این عملیات بودند.

امتداد جدید مقاومت

با وجود اعلام تشکیل یک گروه مسلح در شهرک کفر دان، این گروه به عنوان امتداد تیپ جنین وابسته به گردان‌های قدس محسوب می‌شود زیرا تعدادی از اعضای آن قبلا در درگیری‌های مسلحانه با اسرائیل به هنگام یورش به شهر جنین شرکت کرده بودند.

ابونیسان، فرمانده گردان «کفر دان»  به الجزیره می‌گوید: اعلام تشکیل این گردان دیرهنگام اعلام شد و هدف از آن، حصول اطمینان از قدرت و انسجام این گردان در میدان نبرد بود، نیروهای ما در این گردان قدرت خود را از شهدا، از رزمندگان مستقر در اردوگاه‌های نور شمس و جنین و از گروه‌های رزمی مستقر در تمام شهرهای کرانه باختری می‌گیرند.

فرمانده گردان کفر دان قبل از شرکت در راهپیمایی نمادین تشییع جنازه شهدای این گردان که اشغالگران حاضر به تحویل اجساد آنها نشدند، گفت: «فعالیت ما بر اساس مبارزه با اشغالگران و مقابله با آنان در خط غربی و در جنین است. ما آنها را هرجا یابیم، انشاءالله ضرب شست ما را خواهد چشید.»

رزمندگان این گردان معتقدند عدم تحویل اجساد شهدا توسط اشغالگران به خانواده‌هایشان، راهی برای تحت فشار قرار دادن خانواده‌ها برای جلوگیری از ادامه راه فرزندانشان و تلاشی برای رساندن این پیام به رزمندگان مقاومت است که آنها نیز به همین سرنوشت دچار خواهند شد. ابونیسان می‌گوید که ترور رزمندگان مقاومت و عدم تحویل اجساد آنها پس از شهادت، تأثیری بر مبارزان مقاومت نخواهد داشت، بلکه بر قدرت و عزم آنها برای مبارزه با اشغالگری می‌افزاید.

با تشکیل گردان کفر دان که به گردان‌های دیگری مانند جنین، برقین و جبع می‌پیوندد که همگی وابسته به سرایا القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی است، ابو نیسان در این باره می‌گوید:ما دو روز پیش در کفر دان تشکیل خود را اعلام کردیم، اما رزمندگان ما از مدت‌ها قبل شروع به فعالیت کرده بودند، تاخیر در اعلام خبر تشکیل عامدانه بود زیرا ما در حال برنامه‌ریزی برای یک عملیات مهم بودیم و بعد از آن، تشکیل گردان را اعلام کردیم.

گروه‌های رزمی در تعدادی از شهرها و اردوگاه‌های کرانه باختری برای مقابله با حملات مکرر اسرائیل به این اردوگاه‌ها فعال هستند، در حالی که جوانان فلسطینی به طور فزاینده‌ای در حال پیوستن به چنین گروه‌هایی هستند؛ امری که افکار عمومی فلسطین از آن به عنوان بازگشت به مقاومت مسلحانه یاد می‌کند.

منبع: شفقنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها