مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

دیدار با رئیسی، بن بست موجود در مذاکرات هسته‌ای را رفع نمی‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه اکنون در مذاکرات هسته‌ای به بن بست رسیده و متوقف شده‌ایم، گفت که فکر نمی‌کند دیدار با رئیس جمهور ایران در نیویورک گره این موضوع را حل کند.

به گزارش پولیتیکو، جوسپ بورل انتظارات برای دستیابی به موفقیت در توافق هسته‌ای ایران و کشورهای غربی را در مجمع عمومی سازمان ملل در هفته جاری کاهش داد و گفت که او معتقد نیست دیدار با آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، مثمر ثمر باشد.

بورل در حاشیه مجمع عمومی به پولیتیکو گفت، اتحادیه اروپا در روند احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ همه طرف‌ها را تحت فشار قرار داده است تا به زعم وی ۱۰ متر آخر را طی کنند. با این حال، وی اذعان کرد که در بحبوحه مذاکرات جاری به رهبری اتحادیه اروپا هیچ پیشرفت عمده‌ای را به این زودی در این موضوع پیش بینی نمی‌کند.

بورل افزود: «در سه ماه گذشته، تعامل، فرآیندی چند مرحله‌ای و همگرا بود. فعالیت میان طرفین موجب بهبود نتیجه می‌شد. اما در هفته‌های گذشته اینطور نبود. حالا در بن بست هستیم. اکنون ما متوقف شده‌ایم.»

بورل در پاسخ به این سوال که برای دیدار با رئیسی که او نیز برای شرکت در مجمع عمومی در نیویورک به سر می‌برد، آماده است یا خیر؟ اظهار داشت در ماه ژوئن به تهران سفر کرده بود تا این روند را رفع کند.

وی افزود: فکر نمی‌کنم بتوان با رئیس‌جمهور ایران در این باره دیدار و گفت و گو کرد.

این درحالیست که مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از ماه‌ها گفت‌وگوهای فشرده به نقطه‌ای رسیده است که اگر  آمریکا الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکا را بپذیرد، توافق نهایی در کوتاه‌ترین زمان حاصل خواهد شد.

ایران تاکید دارد که شرط رسیدن به توافق رفع موثر و پایدار تحریم‌ها به نحوی است که انتفاع اقتصادی مردم تامین شود و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران نماند.

اما دولت ضعیف جو بایدن که به دلیل مشکلات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی قدرت تصمیم‌گیری برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد به تاکتیک مقصرنمایی و تعیین ضرب‌الاجل‌های ساختگی متوسل و باعث طولانی شدن روند مذاکرات شده است.

جمهوری اسلامی ایران ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست) نظرات و درخواست‌های خود را درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین ارسال کرد و آمریکا پس از بیش از یک هفته از آن در دوم شهریور ماه (۲۴ آگوست) نظر خود را در این باره به اتحادیه اروپا ارائه کرد. جمهوری اسلامی ایران متعاقبا پاسخ خود را به نظرات آمریکا ارائه کرد اما کاخ سفید هنوز پاسخی نداده است.

ایران تاکید دارد که شرط رسیدن به توافق نهایی رفع موثر و پایدار تحریم‌ها به نحوی است که انتفاع اقتصادی مردم تامین شود و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران نماند. ایران همواره تصریح کرده است که اگر طرف مقابل الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی را در سفر به نیویورک، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران همراهی می‌کنند و قرار است در حاشیه این اجلاس سالانه دیدارهای دوجانبه‌ای با کشورهای دوست و همسایه داشته باشند.

منبع: ایرنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 14
 • 0

  قطعاً گروسی، نماینده اسرائیل و آمریکا بوده و هست و الآن هم چنین وضعیتی وجود دارد تا دامنه فشارها اسلامی ایران را تشدید کند.

 • 0

  مردم باید بدانند که ما انقلاب نکردیم که ببینیم سازمان های بین المللی چه چیزی را می پسندند تا به آن عمل کنیم / ما انقلاب و دینی را نپذیرفتیم که از فشارهای برخی تأثیر بپذیریم
  مردم باید بدانند که ما انقلاب نکردیم که ببینیم سازمان های بین المللی چه چیزی را می پسندند تا به آن عمل کنیم / ما انقلاب و دینی را نپذیرفتیم که از فشارهای برخی تأثیر بپذیریم
  سعیدی امام جمعه قم گفت: مسئولان و مردم باید بدانند که ما انقلاب نکردیم که ببینیم سازمان ها و نهادهای بین المللی چه چیزی را می پسندند تا به آن عمل کنیم بلکه ما مکتب، پشتوانه و اساس داریم.

 • 0

  پیغام‌هایی که از طرف آژانس آمده، نشان می‌دهد قصد بستن پرونده سه مکان ادعایی را دارند. امیدواریم صادق باشند و بیش از این وقت خود را تلف نکرده و فکر نکنند که با چنین موردی بتوانند فشار حداکثری اعمال کنند.
  موضوع حائز اهمیت این است که اراده سیاسی باید برای بستن وجود داشته باشد، اراده سیاسی الان برای فشار است در‌حالی‌که باید اراده سیاسی خود را خرج بستن پرونده کند.

 • ناشناس
  0

  اردوغان به سرزمین‌های اشغالی می‌رود

 • 0

  ایران در دهه 60 قادر به تولید و یا وارد کردن سیم خاردار نبود ولی برجبهه متحد استکبار پیروز شد. امروز به صادرکننده پهپاد و سلاح جنگی و موشک نقطه‌زن به روسیه و دیگر کشورها شده و دشمنان را مأیوس کرده است. خدا را بر نعمت جمهوری اسلامی برآمده از خون مقدس شهدا شاکریم و از درگاهش حسن عاقبت برای ملت و ظهور منجی را می‌طلبیم تا پرچم انقلاب مهدوی از دست نایب ایشان امام خامنه‌ای عزیزتر از جانمان را به دستان نجات بخش حضرتش تقدیم شود و جهانی بدون شیطان‌های آمریکایی عبری عربی را نظاره کنیم. ان‌شاءالله

 • 1

  اربعین روز تفسیر «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» است. اربعین روز محو رژیم‌های ددمنشی چون صهیونیسم، آل‌سعود و... است. اربعین روز رسوایی حقوق بشر آمریکایی است.

 • 0

  آقای رئيسی ریاست محترم جمهوری دستور داده‌اند اگر فرزند یکی از مسئولان خواست ساکن خارج بشود پدرش نیز استعفا کند. این فرمان رئیس‌جمهور باید اجرا بشود.

 • ناشناس
  0

  به اصلاح‌طلبانی که قبله‌شان انگلیس و فرانسه است حق می‌دهیم در فوت ملکه جنایتکار انگلستان و به قول آقای زیباکلام مادر خود عزادار باشند. از دست دادن مادر غم بزرگی است و کاملاً داغدیدگان این مصیبت را درک می‌کنیم.

 • 0

  تاج‌گذاری ملکه انگلیس مصادف با تشکیل رژیم غاصب صهیونیستی بود. ان‌شاءالله مرگ او هم نابودی این رژیم کودک‌کش را درپی داشته باشد.

 • 0

  ملکه انگلیس هم به ریگان، کارتر، بوش پدر، تاچر، بگین‌، شارون و ... ملحق شد و آرزوی نابودی جمهوری اسلامی را به گور برد و در مقابل جمهوری اسلامی مقتدرتر از همیشه مثل کوه استوار و پابرجاست. امیدواریم فریب‌خوردگان داخلی درس عبرت بگیرند.

 • ناشناس
  0

  اردوغان پوتین را لو داد !

 • ناشناس
  0


  بهترین توافق با ایران روی میز است، گام آخر را بردارید
  لغو تحریم‌های هسته‌ای بخشی ضروری از توافق در وین است.

 • 0

  در شش دور مذاکرات وین چه توافق‌هایی شد؟

 • مخاطب
  0

  یه مشت ساندیس خور و مفت خور در این نظام دارند سود میبرن بیچاره مردم

سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها