روزنامه شرق:

آمریکا آخرین میخ‌ها را بر تابوت برجام کوبید

درحالی‌که فضای مذاکرات به یک بن‌بست و انسداد رسیده است، کنگره آمریکا هم به دنبال سخت‌ترکردن احیای برجام با زدن آخرین میخ‌ها بر تابوت توافق هسته‌ای است.

روزنامه شرق نوشت:

در این زمینه گروهی دوحزبی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای برای دائمی‌شدن تحریم‌های این کشور علیه ایران تهیه کرده و قرار است به مجلس نمایندگان ارائه دهند.

شبکه فاکس‌نیوز در خبری اختصاصی نوشت: «شماری از قانون‌گذاران دموکرات و جمهوری‌خواه طرحی با نام قانون تثبیت تحریم‌های ایران را تهیه کرده‌اند که بازدارندگی علیه ایران از طریق هدف قراردادن بخش نفتی و سخت‌ترکردن اختصاص‌یافتن بودجه به برخی فعالیت‌ها ازجمله توسعه برنامه موشکی را افزایش خواهد داد».

در ادامه گزارش فاکس‌نیوز، میشل استیل، نماینده ارائه‌دهنده این لایحه با متهم‌کردن ایران به‌عنوان کشوری بی‌علاقه‌ به حفظ صلح منطقه‌ای و جهانی، گفته است: «اکنون بیش از هر زمان اهمیت دارد که از به واقعیت پیوستن تهدید غیرقابل قبول ایران هسته‌ای جلوگیری کنیم». استیل مدعی شد: «تحریم‌های موجود در جلوگیری از به وقوع پیوستن چنین فاجعه‌ای موفق بوده‌اند و ما باید اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم فشار راهبردی و اقتصادی خود علیه ایران را برای ممانعت از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای حفظ کنیم».

پیش از این اقدام، دولت بایدن هم دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران را اعمال کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه گذشته از اعمال تحریم علیه ۱۰ شخص و دو نهاد در ارتباط با ایران خبر داد. به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ وزارت‌ خزانه‌داری آمریکا دلیل اعمال تحریم‌های جدید علیه اشخاص و نهادهای مرتبط با ایران را فعالیت‌های سایبری «بدنهاد» ایران عنوان کرده است.

البته این تحریم‌ها واکنش تند ایران را در پی داشت. سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام آمریکا در اعلام تحریم علیه برخی شهروندان و شرکت‌های ایرانی به اتهام واهی دست‌داشتن در حملات سایبری علیه آمریکا و نسبت‌دادن اقدامات ادعایی مطرح‌شده علیه آنان به دولت و نهادهای جمهوری اسلامی ایران را قویا محکوم کرد.

سیدابراهیم رئیسی در سفری سه‌روزه با هدف حضور در بیست‌ودومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای راهی سمرقند در ازبکستان شد.

این سفر و دیدارهای انجام‌شده عملا میل و رغبت دولت سیزدهم و در کل جمهوری اسلامی ایران را برای ادامه مذاکرات هسته‌ای و احیای برجام بیش از پیش کاهش خواهد داد، چراکه این تصور وجود دارد که تهران با اتکا به توان اقتصادی، تجاری و دیپلماتیک برخی از پیمان‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌تواند جایگزینی مطمئن برای لغو تحریم‌ها پیدا کند.

رئیسی در اجلاس سران شانگهای با تأکید بر اینکه هم‌گرایی در حوزه انرژی در سازمان همکاری شانگهای به توسعه بیشتر اقتصادی و نهایتا کاهش هزینه‌های امنیتی و اقتصادی و ثبات در منطقه و فرامنطقه کمک چشمگیری خواهد کرد، از آمادگی ایران برای ایفای نقش مؤثر در زمینه تأمین امنیت عرضه انرژی خبر داد.

این گفته‌ها شاید به نحوی دربردارنده دیپلماسی موازی منطقه‌ای دولت سیزدهم در کنار دیپلماسی برجامی باشد، اما نباید این واقعیت را هم از نظر دور داشت که بخشی از جریان‌های رادیکال در داخل عملا دولت را در مسیر شکست مذاکرات هسته‌ای و اتکا به شرق با محوریت مسکو و پکن قرار داده‌اند. در این بین قطعی‌شدن عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری شانگهای می‌تواند موتور این جریان رادیکال را برای افزایش فشار به دولت سیزدهم در جهت کنارگذاشتن مذاکرات هسته‌ای و وابستگی بیش از پیش به روسیه و چین روشن کند.

در مقابل برخی سیاسیون و منتقدان نگاه دولت رئیسی و جریان‌های همسو در جایگزین‌کردن احیای برجام و لغو تحریم‌ها با دلخوش‌شدن به حضور ایران در پیمان‌هایی نظیر سازمان همکاری شانگهای این تصور را دارند که این سازمان نمی‌تواند به بهبود وضعیت اقتصادی و تجاری ایران کمک چندانی بکند. در همین راستا محمد مهاجری در توییترش نوشت: «می‌گویند موز اگر قوت داشت، کمر خودش را صاف نگه می‌داشت! سازمان شانگهای اگر قرار بود فایده‌ای داشته باشد دوسوم اعضایش برای اقتصاد روزمره‌شان، لنگ نبودند! ذوق‌زدگی دولت رئیسی برای پیوستن به این سازمان تشریفاتی، یعنی الکی‌خوش‌بودن به اینکه دیپلماسی‌مان سقف آسمان را شکافته!».

البته دیگر مخالفان و منتقدان عضویت کشورها در سازمان و پیمان‌هایی چون شانگهای معتقدند که چون اعضای این سازمان، نه مانند اعضای اتحادیه اروپا واحد پولی یا نهادهای اداره‌کننده مشترک دارند و نه مانند اعضای ناتو حاضرند برای امنیت یکدیگر دست به ماشه شوند؛ بنابراین حضور در آنها چندان مثمر ثمر نیست.

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 28
 • ناشناس
  2

  اون بی همه کسانی که خواهان تعویق مذاکرات وامضاءبرجام بودند جوابگو باشند .

 • های
  12

  بارها مردم دادزدند که آمریکااهل مذاکره نیست کوروش شنوا حلاکه به پیشنهاد اروپارفتید ونتیجه ای نگرفتید وهروز آمریکا یک بهانه ای می‌تراشد که وقت کشی کند.حالا مثل این می‌ماند که کسی برای آشتی دادن دونفر تلاش کند دونفر به مجلس آشتی بیایند ویکی از آن دو نرسیده آهنگ رفتن می‌زند وطرف آشتی دهنده اسرار کند بنشینید نظرتان بهم نزدیک است بعدطرف رفته آقایان باتبسم می‌گوید نظرهانزدیک است در آخرهم که بیند آقایان میانجی نمیفهمد مخفی میشودو مجلس رابینتیجه میگزاروطرف دوم را اطمینان می‌دهند که باز خواهد گشت او از دور به مجلس سنگ می‌زند ولی این آقایان نمیفهمند وقت انرژی مردم را صرف اهداف بوده نکنید آنها باتحریمهای ادامه‌دار ثابت کردند که توافقی در کار نیست اگر اروپا دنبال گشایش وآسایش مردش هست مصتل عمل کند واز آمریکا فاصله بگیرد تا آمریکا تکلیفش رابداند واگرهم آمریکا برایش مهم است ایران را رها کند واگذارد زمان مشکلات راحل کند برای آمریکا مردم در اولویت آخر است وسلام

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   های هوی چرا چرت میگی

 • ناشناس
  10

  مردم ایران اگاه باشند که از این به بعد تحریم های امریکا فقط مصرف رسانه ای دارند وبس کم کم امریکا باید روی گزینه تحریم خط بکشد که تمام و کمال انجام شده و دیگر چیزی برای تحریم ندارد حالا نوبت ما ست که به امریکا وغرب با افزایش توان هسته ای سیلی محکمی بزنیم تا بفهمند ما فراتر از پادمان عمل کردیم وانه در برابر حسن نیت ما ما را تحریم کردند

  نظرات شما -
  • 1

   چقدر سواد داری عمو؟

 • بیطرف
  1

  جواب های هوی از قول مردم نگواز قول اونهایی بگو که منبع درآمدشان همین تحریمهاست یا همان دلالان تحریم

 • ناشناس
  2

  خب خدا رو شکر اینم به سرانجام رسید. حالا ببینیم اروپایی ها چطوری از سرما میمیرن. منتظریم ببینیم اینم شیر گاز و نفت هم مثل تنگه هرمز بسته میشه یا به تهاتر با غذا میوفتن.

  نظرات شما -
  • محسن
   1

   ابله اونا از سرما نمیمیرن از طرق دیگه نفت ایران بز خری می کنن
   این وسط فقط ما متضرر میشیم

 • متین
  1

  مقصر اصلی شکست برجام متاسفانه ما هستیم نه انها و باید منتظر گرانبهای بیشتر و اختلاس شدیدتر مسیولین کفتار صفت بود

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   حیف کفتار ..حداقل نسبت به همنوع خودش رحم داره

 • کیخا
  4

  شکر خدای را. خداوند در قرآن فرمودندمومنان کفار را دوست انتخاب نکنند خدا روزی میدهد

 • ناشناس
  1

  ۵۴۰ نظامی اوکراینی در یک روز کشته شدند

 • 2

  فایده‌ای در مذاکره مستقیم با آمریکایی‌ها نمی‌بینیم

 • 3

  دیدار با بایدن فایده‌ای ندارد و انجام هم نمی‌شود

 • 4

  هدف آمریکا از مذاکره مستقیم امتیازگیری بیشتر است/ نفعی برای ملت ایران در مذاکره نیست

 • 3


  گفتگوی مستقیم با آمریکا به نفع مردم ایران نیست

 • 3


  دولت بایدن فرقی با دولت ترامپ ندارد چون به خاطر که هر دو سگ دست نشانده رژیم کودک کش بوده و هنوز هم هستند.

 • ناشناس
  4


  تفاوتی بین دولت ترامپ و بایدن وجود ندارد هر دو سگ دست نشانده کاخ سفید هستند.

 • ناشناس
  1

  مهم اینه که جوانی ما رفت و خانواده ها پاشید و پدران معتاد و بانوان آنچنان و بچه ها اینچنین شد . از این به بعد هم اگر دیگی جوشید همان به که سر سگ باشه

 • ناشناس
  1

  رئیسی فکر می‌کرد اروپا پیت نفت در دست به التماس می‌افتد
  دستگاه دیپلماسی دولت به ویژه تیم مذاکره کننده یک تحلیل اشتباهی داشتند که فکر می‌کردند، اگر فردا هوا سرد شود همه کشور‌های اروپایی پیت‌های نفت شان را جلوی در وزارت خارجه می‌گذارند و می‌گویند «جان مادرتان ۲۰ لیتر نفت به ما بدهید تا ما خودمان را گرم کنیم».

 • 1


  تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران متاسفانه در برابر مقابله دخالت و مداخله آمریکا، سه کشور اروپایی، آژانس و اسرائیل کوتاهی کردند

 • 2

  سفر ویژه اردوغان به قره باغ کوهستانی؛ نگرانی ارمنستان

 • 1

  آمریکایی‌ها اعتقادی به توافق با ایران ندارند

 • 1


  ایرانی‌ها هم تاکنون اعتقادی به مذاکره ایران با آمریکا و کشورهای اروپایی ندارند

 • 1

  درگیری مرزی تاجیکستان و قرقیزستان مایه نگرانی افغانستان است

 • 1

  سرقت سلاح از پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی/ نظامیان صهیونیست در خواب

 • 1

  جلوگیری از تحمیل خسارت روزانه ۴۰۰ میلیون تومان به شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با ورود سازمان بازرسی کل کشور

 • کریمی
  0

  تا زمانی با ملت ایران رفتاران درست نشود هرگز دنیا با شما کنار نمی اید تا زمانی گشت ارشاد تو جمع کردی ان وقت انتظار داشته باشد خدا هم به شما کمک‌کند ظالم در دنیا امنیت ندارد خونهای بناحق ریخته تاوان دارد منکنه یکم دیر باشد ولی می شود شما دیکتااور ار از قذافی و صدام نمی توانید باشید شما از شوروی قدرتمنر نمی توانید باشد دنیا بر پایه خساب کتاب بنا شده ته بر مبنای خواست یک عده نافهم ارزو می کنم به ایران اسیبی نرسد تاوان فقط گریبان خودتان بگیرد