کرملین: به هیچ کشوری حمله نمی‌کنیم/ تحریم خط انتقال گاز به اروپا، غیرقانونی است

سخنگوی کاخ کرملین با ابراز نگرانی از تحرکات نظامی اوکراین و ضمن رد گزارش‌ها درباره احتمال حمله نظامی روسیه به این کشور، تحریم‌های جدید آمریکا علیه خط انتقال گاز به اروپا را غیرقانونی توصیف کرد.

«دیمیتری پسکوف» امروز (سه‌شنبه) گفت مسکو نگران تحرکات نیروهای مسلح اوکراین در منطقه «دنباس» است.

پسکوف طی نشست خبری در کرملین توضیح داد: «روسیه عمیقاً از اقدامات تحریک‌آمیز نیروهای مسلح اوکراین در خط تماس واقع در دنباس و تلاش برای حل‌و‌فصل اوضاع از طریق زور، نگران است».

به نوشته وبگاه شبکه «ریانووستی»، وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا می‌تواند تضمین کند که خصومت‌ها از دنباس تشدید نشود، اظهار داشت: «جمهوری‌های خودخوانده لوهانسک و دونتسک هنوز به هیچ وجه اوضاع اوکراین را تحریک نکرده اند».

سخنگوی کرملین همچنین از کی‌یف خواست تا به توافقات مینسک درخصوص مناقشات مناطق شرقی اوکراین عمل کند.

پسکوف با بیان اینکه بهترین تضمین امنیت در وضعیت درگیری اوکراین اجرای توافقات مینسک است، گفت عدم پیشرفت در اجرای آنها یک محرک مهم است که منجر به افزایش سطح تنش در کل اروپا می‌شود.

به نوشته ریانووستی، وی در پاسخ به این سوال که اوکراین چگونه می‌تواند تضمین‌های امنیتی، در درجه اول از سوی روسیه به دست آورد، تاکید کرد: «البته ما در مورد موضوعی برای مذاکرات اساسی صحبت می‌کنیم. همه این ها باید توسط همه طرف‌ها در یک گفت‌وگوی مستقیم مورد بحث قرار گیرد».

سخنگوی کرملین درباره افزایش تنش در خط تماس در دنباس توضیح داد: «مسلح‌سازی اوکراین و اعزام مستشاران نظامی از کشورهای غربی به این کشور اوضاع را در خط تماس تشدید می‌کند».

ریانووستی در خبر دیگری به نقل از پسکوف نوشت: «ارسال مستشاران نظامی و تسلیحات به اوکراین را نباید نادیده گرفت. مستشاران نظامی به آنجا می‌رسند، سیستم‌های تسلیحاتی نه تنها از ایالات متحده، بلکه از سایر کشورهای ناتو نیز در آنجا مستقر می‌شوند. و همه اینها منجر به فشار بیشتر در خط تماس می شود».

وی با رد خبرسازی رسانه‌های آمریکایی مبنی بر برنامه‌ریزی ارتش روسیه برای حمله نظامی به اوکراین، تاکید کرد که روسیه قصد ندارد به هیچکسی حمله کند.

بر اساس این گزارش، این مقام روس در این‌باره گفت: «روسیه هیچ برنامه تهاجمی ندارد. به زبان آوردن خلاف آن [توسط خارجی‌ها] کاملاً اشتباه است. همچنین ربط‌دادن هرگونه تحرکات نیروهای مسلح روسیه در سراسر خاک کشورمان با چنین طرح‌هایی کاملاً اشتباه است. این چنین نیست».

به نوشته ریانووستی، پسکوف همچنین اظهار داشت اینکه رسانه‌های آمریکایی و اوکراینی ادعا می‌کنند روسیه در حال آماده شدن برای حمله به اوکراین است و مسکو هم مدعی برنامه‌ریزی کی‌یف برای اقدامات تهاجمی علیه دنباس، لوهانسک و دونتسک است، دارای ‌«تفاوت ظریفی» هستند که به درک و تفسیر صحیح دارد.

وی در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه به بهانه تکمیل خط لوله انتقال گاز به اروپا موسوم به «نورد استریم ۲» نیز توضیح داد: «تحریم‌های نورد استریم ادامه این زبان تحریم است که واشنگتن سرسختانه از کنار گذاشتن آن امتناع می‌ورزد».

ریانووستی به نقل از سخنگوی کرملین نوشت: «تحریم زبان مورد علاقه واشنگتن است. البته این چیزی است که ما به شدت به آن نگرش منفی داریم، ما بیش از یک بار در مورد آن صحبت کرده‌ایم. ما مجدداً آن را غیرقانونی و نادرست می‌دانیم».

پسکوف پیش از این نیز ضمن تکذیب ادعای آمریکا مبنی بر احتمال حمله روسیه به اوکراین، گفت این ناتو است که خود را به مرزهای روسیه نزدیک کرده و مسکو نیز اقدامات دفاعی لازم را انجام خواهد داد.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید