بلاروس: اتحادیه اروپا پناهجویان را بپذیرد

رئیس جمهور بلاروس با بیان اینکه کشورش به دنبال تقابل و تنش‌زایی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست، از این سازمان خواست که بدون چانه‌زنی، پناهجویانی را که در مرز بلاروس-لهستان گرفتار وضعیت بغرنج شده‌اند، بپذیرد.

 علی‌رغم مخالفت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ورود پناهجویان گرفتار در مرز بلاروس به این قاره، دولت مینسک اما بار دیگر خواستار پذیرش مهاجران توسط این اتحادیه شد.

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس امروز (دوشنبه)  گفت که بلاروس به دنبال هیچ رویارویی با لهستان نیست، اما از اتحادیه اروپا می‌خواهد که ۲۰۰۰ پناهجویی را که در مرزهای این کشور گیر افتاده‌اند، بپذیرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، لوکاشنکو با بیان اینکه نمی‌خواهد اوضاع در این موضوع تشدید شود، هشدار داد که اگر بحران پناهجویان «بیش از این وخیم‌تر شود، جنگ اجتناب‌ناپذیر خواهد بود».

اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه خود، هزاران نفر را از منطقه غرب آسیا آورده و آنها را وادار می‌کند تا از طریق لهستان، لیتوانی و لتونی وارد اتحادیه اروپا شوند.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور بلاروس ادامه داد: «ما باید با لهستانی‌ها ارتباط بگیریم، با تک تک آنها، و به آنها نشان دهیم که ما وحشی نیستیم، ما خواهان رویارویی نیستیم. ما به آن نیازی نداریم. زیرا ما درک می‌کنیم که اگر زیاده روی کنیم، وقوع جنگ اجتناب ناپذیر می‌شود».

وی با بیان اینکه بلاروس عواقب وقوع جنگ را به خوبی می‌داند، تصریح کرد: «این یک فاجعه خواهد بود. ما این را بخوبی درک می‌کنیم. ما هیچ نوع تنش و آغاز درگیری را خواستار نیستیم».

روز گذشته نیز ماتئوش موراویِتسکی» نخست وزیر لهستان هشدار داده بود که این بحران ممکن است مقدمه‌ای برای «چیزی بسیار بدتر» باشد. دولت لهستان همچنین بلاروس تهدید کرده که در صورت عدم بهبود وضعیت پناهجویان در مرز، راه آهن بین دو کشور را قطع خواهد کرد.

لوکاشنکو اما امروز تاکید کرد آلمان باید برخی از مهاجران را بپذیرد و از عدم تماس اتحادیه اروپا با مینسک در مورد این موضوع نیز شاکی است.

به نوشته رویترز، وی توضیح داد: «من منتظر پاسخ اتحادیه اروپا هستم. آنها حتی به آن (بحران پناهجویان) نگاه هم نمی‌کنند. حتی آنچه او (صدراعظم آلمان) به من قول داده بود نیز انجام نشده است».

طی روزهای اخیر هزاران پناهجو در مرز بلاروس با لهستان مستقر شده و مقام‌های لهستانی با قرار دادن سیم خاردار و استقرار ارتش در مرز، مانع از ورود مهاجران به اتحادیه اروپا می‌شوند. این در حالی است که شرایط در مرز بلاروس با لهستان بسیار بغرنج بوده و پناهجویان در سرمای شدید با کمبود موادغذایی و آب مواجه هستند.

پیش از این، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین با نادرست دانستن اتهام‌زنی‌های وزیر خارجه آمریکا به بلاروس و روسیه درخصوص پناهجویان، گفت این انسان‌گراهای اروپایی هستند که با فراموش کردن آرمان‌های خود، این بحران را نمی‌بینند.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید