زمان اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق

عضو کمیسیون عالی انتخابات عراق با اشاره به تاثیر بسیار زیاد شکایت‌های دریافت شده بر نتایج انتخابات پارلمانی این کشور، زمان انتشار نتایج نهایی این انتخابات را اعلام کرد.

کمیسیون عالی انتخابات عراق روز یکشنبه زمان نهایی اعلام نتایج انتخابات عراق را اعلام کرد.

«عماد جمیل محسن» عضو کمیسیون انتخابات عراق به خبرگزاری رسمی این کشور گفت که شکایت‌های دریافت شده، تاثیر زیادی بر نتایج انتخابات پارلمانی این کشور گذاشته است.

وی گفت که اعلام نتایج نهایی انتخابات دو روز پس از تصمیم سیستم قضایی این کشور درباره آخرین شکایت دریافت شده، می‌باشد.

جمیل محسن اضافه کرد: «شکایت‌های دریافت شده تاثیر زیادی بر نتیجه انتخابات داشته و تصمیم هیئت قضایی برای ابطال آرای برخی حوزه‌ها، نتیجه را در برخی مناطق تغییر داده است».

این مقام عراقی اضافه کرد که نتایج انتخابات تنها پس از اعلام، نهایی خواهد بود.

با اعلام نتیجه انتخابات پارلمانی عراق، شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی به نتیجه اعلامی اعتراض کردند و از دستکاری در نتایج این انتخابات سخن گفتند.

تعدادی از شهرهای عراق نیز از پس از اعلام نتیجه اولیه شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به نتیجه انتخابات بودند به‌نحوی که معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء شدند چراکه معتقد بودند در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری صورت گرفته است.

شمارش آرا در انتخابات عراق به صورت الکترونیک انجام شد؛ اما کمیساریای عالی مستقل انتخابات در روز انتخابات نیز اعلام کرد به منظور اطمینان از نتایج شمارش الکترونیک، آراء برخی مراکز را به قید قرعه به صورت دستی شمارش خواهد کرد و با شمارش الکترونیکی آراء مقایسه خواهد کرد. پس از شمارش دستی آراء در این شعب اخذ رأی، کمیساریا از انطباق کامل شمارش آرای دستی و الکترونیکی خبر داد؛ مسئله‌ای که با اعتراض مجدد ائتلاف‌های‌ سیاسی و طرفداران آن‌ها همراه شد.

برخی سیاستمداران عراقی نیز با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تأیید کردند.

«هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح عراق پس از اعلام نتیجه انتخابات بیانیه‌ای صادر و تأکید کرد: «به هر قیمتی که شده، ما این نتایج ساختگی را نمی‌پذیریم و از آرای نامزدهای خود و رأی‌دهندگانمان با تمام قدرت دفاع خواهیم کرد».

این بیانیه در حالی منتشر شده بود که منابع عراقی ساعاتی پیش از صدور آن گزارش داده بودند که کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب شیعی» در بیانیه‌ای به کمیساریای عالی انتخابات عراق اعتراض کرد.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید