یک مقام ارشدجمهوری آذربایجان:

کریدور ایران به جمهوری آذربایجان و روسیه از پروژه‌های مهم است

یک مقام ارشدجمهوری آذربایجان گفت که توسعه روابط تجاری و راه سازی بین جمهوری آذربایجان و ایران در حال بررسی است.

یک مقام ارشد دولت جمهوری آذربایجان روز یکشنبه گفت، توسعه بیشتر روابط تهران و باکو، نیازمند ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل جدید است.

به نوشته خبرگزاری «ترند نیوز»، «شاهین مصطفی‌اف» معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان امروز در دیدار با وزیر راه و شهرسازی ایران گفت:«حجم مبادلات تجاری بین جمهوری آذربایجان و ایران در 9 ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22 درصد افزایش یافته است.»

به گفته وی، علیرغم اینکه طی دو سال گذشته شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی تاثیر منفی گذاشته ، اما تجارت طرفین افزایش یافته است.

مصطفی اف گفت: «حمل و نقل بین ایران و جمهوری آذربایجان متوقف نشد و برای توسعه بیشتر روابط اقتصادی دو کشور نیازمند ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل جدید از جمله پل‌ها هستیم. در حال حاضر کارگروه هایی از جمهوری آذربایجان و ایران در حال کار بر روی سند تجارت بین دو کشور هستند.»

این مقام ارشد باکو افزود: «مسائل توسعه روابط تجاری بین جمهوری آذربایجان و ایران در حال بررسی است. پروژه‌های مشترکی در زمینه انرژی، برق وجود دارد که در حال تکمیل است. امکان همکاری با ایران در زمینه تولید قطعات خودرو نیز وجود دارد. در زمینه ماشین آلات کشاورزی دو هزار شرکت ایرانی در  جمهوری آذربایجان ثبت شده و پروژه‌های موفقی را اجرا کرده اند».

به گفته وی، کریدور شمال ،جنوب از ایران به  جمهوری آذربایجان و روسیه یکی از پروژه‌هایی است که هر دو کشور روی آن کار می کنند.

وی گفت: «در مورد بخش نفت و گاز نیز بحث شد. کارگروه مشترک به بحث ادامه می دهد. جمهوری آذربایجان و ایران در زمینه برق همکاری می‌کنند. ما در حال کار بر روی هماهنگ سازی شبکه‌های برق ایران و روسیه هستیم.»

مصطفی اف افزود: «نشست بعدی کمیسیون مشترک دو کشور در باکو برگزار خواهد شد.»

 یک رسانه جمهوری آذربایجان  نیز اخیرا گزارش داد این کشور قصد دارد یک گذرگاه گمرکی جدید در مرز با ایران احداث کند.  «الشاد نوریف» مدیر «پارک صنعتی-شیمیایی سومقاییت» با تأکید بر اهمیت «منطقه اقتصادی دره آراز» همچنین گفته که یک بزرگراه دیگر نیز از پارک اقتصادی منطقه اقتصادی دره آراز به سمت ایران احداث خواهد شد.

 این خبر چند روز بعد از آن اعلام می‌شود که «نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در واکنش به هشدارهای اخیر جمهوری آذربایجان مبنی بر بازرسی شهروندان و وسایل نقلیه ارمنستان در بخشی از جاده «گوریس-کاپان»گفته بود  دولت ارمنستان تصمیم گرفته تا شهروندان و وسایل نقلیه این کشور از جاده جایگزین استفاده کنند.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید