پنتاگون: به راه‌حل دیپلماتیک درباره موضوع هسته‌ای ایران همچنان متعهدیم

رئیس پنتاگون (وزیر دفاع آمریکا) که به بحرین سفر رفته است، در اجلاس امنیتی منطقه‌ای منامه موضع دولت جو بایدن در قبال ایران و مذاکرات پیش رو در وین را بازگو کرد.

«لوید آستین» در اجلاس امنیتی منطقه‌ای «گفت‌و‌گوی منامه» بر تعهد واشنگتن به ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی و پیگیری راه‌حل دیپلماتیک تاکید کرد.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا در نشست سالیانه «گفت‌و‌گوی منامه» بر تعهد ایالات متحده در زمینه ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی و مقابله با «استفاده خطرناک» ایران از پهپادهای انتحاری در منطقه تاکید کرد.

لوید آستین در این اجلاس امنیتی درباره مذاکرات با واسطه آمریکا و ایران در وین (هشتم آذر ماه) اظهارنظر کرد و ادعای نخ نما و بی اساس واشنگتن و متحدانش را درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.

رئیس پنتاگون تصریح کرد: «ایالات متحده همچنان متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و ما همچنان متعهد به یک نتیجه (راه‌حل) دیپلماتیک در موضوع هسته‌ای هستیم».

این مقام ارشد آمریکایی سپس مدعی شد: «اما اگر ایران مایل به تعامل جدی نباشد، آن زمان به همه گزینه‌های لازم برای حفظ امنیت ایالات متحده نگاه خواهیم کرد».

اظهارات وزیر دفاع دولت جو بایدن  در شرایطی انجام گرفته که قرار است هشتم آذر ماه در وین مذاکرات ایران و گروه ۴+۱ برگزار شود و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در این مذاکرات حضور یابد.

با توجه به خروج غیرقانونی واشنگتن از برجام در دولت دونالد ترامپ، قرار نیست «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران در نشست کمیسیون مشترک برجام شرکت کند اما او قرار است در وین حاضر شود و با دیگر نمایندگان کشورهای حاضر در مذاکرات وین رایزنی کند.

وزیر دفاع آمریکا در «گفت‌و‌گوی منامه» بارها علیه موضع‌گیری علیه حضور منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران  اتهام‌زنی‌های آمریکایی‌ها علیه ایران را تکرار کرد.

لوید آستین ادعا کرد: «ایران همه ما را با چالش‌های امنیتی جدی مواجه می‌کند؛ چالش‌هایی که فراتر از برنامه هسته‌ای آن است. تهران تنش‌ها را در این منطقه و فراتر از آن دامن می‌زند و صلح و ثبات را برای همه ما تضعیف می‌کند».

وی در ادامه علیه فناوری پهپادهای بومی ایران موضع گرفت و مدعی شد: «تکثیر پهپادهای تهاجمی ایران یک تهدید دائمی برای سربازان آمریکایی است... این سامانه‌ها احتمالا در درگیری‌های آینده نقش برجسته‌ای دارند... ما منطقه را برای مقابله با تهدید پهپادها دور هم می‌کنیم».

رئیس پنتاگون در ادامه خطاب به حاضران نشست امنیتی «گفت‌و‌گوی منامه» گفت: «تهدیدهای ایران و نیروهای نیابتی آن به حدی زیاد است که هیچ یک از ما به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم. ما باید برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و حمایت از پدافند هوایی منطقه‌ای و پیوستن به دفاع متقابل با یکدیگر همکاری کنیم».

در حال تکمیل...

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید