استفاده از آشغال‌گوشت در سوسیس کالباس شایعه است!

سخنگوی اتحادیه فروشندگان محصولات گوشتی می‌گوید ۹۴ کارخانه فعال تولید فراورده‌های گوشتی در سطح کشور فعال است که در بین آنها برندهای معتبری وجود دارد که به کشورهای دیگر هم صادرات دارند.

استفاده از آشغال‌گوشت در سوسیس کالباس شایعه است!

در حالی که تا چند سال پیش مصرف فراورده‌های گوشتی شامل سوسیس و کالباس جزو کالاهای لوکس و تفننی بود و مردم فقط به وقت مهمانی یا تولد این محصولات را می‌خریدند در ۴-۵ سال اخیر استقبال برای مصرف این فراورده‌ها افزایش پیدا کرده و جزو سبد غذایی خانوارها شده است.» اینها را مصطفی معروف‌خانی، سخنگوی اتحادیه فروشندگان محصولات گوشتی درباره میزان تقاضا برای مصرف فراورده‌های گوشتی در ایران می‌گوید.

معروف‌خانی در مورد وضعیت عرضه فراورده‌های گوشتی هم بیان می‌کند: در حال حاضر فراورده‌های گوشتی به وفور در سطح تهران و شهرهای دیگر در دسترس مردم است و واحدهای صنفی تحت نظارت اتحادیه به صورت تخصصی مشغول عرضه و فروش این محصولات هستند.

با خیال راحت فراورده‌های گوشتی مصرف کنید

سوسیس و کالباس از پرمصرف‌ترین انواع فراورده‌های گوشتی در ایران است اما در مورد کیفیت و سالم و ناسالم بودن این محصولات شک و شبهاتی مطرح است و حتی برخی شایعات حاکی از آن است که در تهیه این محصولات از گوشت کم‌کیفیت و حتی آشغال گوشت و پوست مرغ استفاده می‌شود. سخنگوی اتحادیه فروشندگان محصولات گوشتی با تکذیب جدی این شایعات می‌گوید: من با اطمینان می‌گویم که اگر در تهیه سوسیس و کالباس که مواد آن شامل گوشت قرمز یا مرغ و سویا و ادویه و پودر یخ است، پوست مرغ استفاده شود بافت محصول از بین می‌رود و این کار در عمل غیرممکن است. ضمن آنکه گوشتی که در کارخانه‌های فراورده‌های گوشتی استفاده می‌شود در چند مرحله تحت نظارت و آزمایش قرار می‌گیرد.

معروف‌خانی با بیان اینکه کاربرد پوست‌ و ضایعات مرغ که در برخی مرغ‌فروشی‌ها جمع‌آوری می‌شود این است که در کارخانه‌های صابون‌سازی روغن آن را می‌گیرند و به صورت کنجاله برای دام استفاده می‌شود، می‌افزاید: در تولید محصولی مانند کالباس، شاید به جای مغز ران، ران یا اجزای دیگر گوشت گوساله استفاده شود اما استفاده از آشغال گوشت دروغ محض است و ما از مصرف‌کنندگان می‌خواهیم به این شایعات توجه نکنند و با خیال راحت این محصولات را مصرف کنند البته به شرطی که فقط از مغازه‌های تحت نظارت اتحادیه خرید کنند.

از هر جایی سوسیس و کالباس نخرید!

سخنگوی اتحادیه فروشندگان محصولات گوشتی با اشاره به اینکه واحدهای صنفی که از اتحادیه جواز کسب دارند به صورت تخصصی انواع مواد پروتئینی عرضه می‌کنند، می‌گوید: در صنف ما کسانی فعالیت دارند که سال‌هاست مشغول این کار هستند و آموزش دیده‌اند که محصول را چگونه و در چه دمایی نگهداری کنند تا بافت آن خوب و سالم بماند چرا که یکی از مسائل مهم در عرضه و فروش فرآورده‌های گوشتی، آشنایی با سطح برودت برای نگهداری این محصولات است.

معروف‌خانی ادامه می‌دهد: اما واحدهای صنفی دیگر به این فرایند آشنا نیستند و در موارد زیادی مشاهده شده که کیفیت محصول فله عرضه‌شده در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها به خاطر بی‌توجهی به شرایط نگهداری کاهش پیدا کرده است برای همین توصیه ما این است که همانطور که مردم گوشت و مرغ را از قصابی تهیه می‌کنند بهتر است محصولات پروتئینی مخصوصا به صورت فله را از واحدهای مختص عرضه این محصولات خریداری کنید.

سخنگوی اتحادیه فروشندگان محصولات گوشتی همچنین تاکید می‌کند در شهر تهران چنانچه مردم در هنگام خرید فراورده‌های گوشتی مسئله و مورد مشکوکی را ملاحظه کردند آن را با واحد بازرسی اتحادیه به شماره‌های ۸۸۵۰۲۴۷۶ و ۸۸۵۰۲۴۷۷ در ارتباط بگذارند تا در اسرع وقت به صورت ویژه به آن رسیدگی شود.

برند غیراستاندارد نداریم!

سخنگوی اتحادیه فروشندگان محصولات گوشتی در ادامه در پاسخ به اینکه تولیدات غیراستاندارد و زیرزمینی فراورده‌های گوشتی چطور قابل شناسایی هستند؟ می‌گوید: ما به هیچ عنوان تولید زیرزمینی نداریم. حدود ۳ سال پیش یک کارگاه زیرزمینی آنهم کارگاه تولید همبرگر نه سوسیس و کالباس در تهران شناسایی شد که به کمک اماکن تهران معدوم شد و متخلفین به تعزیرات ارجاع شدند. به جز آن دیگر چنین تخلفاتی مشاهده نشد و در حال حاضر حدود ۹۴ کارخانه در زمینه تولید محصولات گوشتی در کشور فعال هستند که در تمام آنها دکتر دامپزشک، ناظر سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و استاندارد بر فرایند تولید نظارت می‌کنند و محصولی که در این کارخانه‌ها تولید می‌شود کاملا بهداشتی و استاندارد است.

درصد گوشت، قیمت را تعیین می‌کند

در سال‌های اخیر فراورده‌های گوشتی هم افزایش قیمت داشته‌اند که به گفته سخنگوی اتحادیه فروشندگان محصولات گوشتی، این افزایش در یک سال اخیر حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بوده است. معروف‌خانی در مورد علت افزایش قیمت فراورده‌های گوشتی می‌گوید:‌ قیمت‌ها به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه به‌خصوص گوشت و همچنین افزایش دستمزد نیروی کار، افزایش نرخ حامل‌های انرژی و افزایش نرخ اجاره‌بهای واحدهای صنفی بوده است.

او در مورد علت تفاوت قیمت فراورده‌های گوشتی با برندهای مختلف هم بیان می‌کند: کارخانه‌های ما انواع مختلف فراورده‌های گوشتی تولید می‌کنند که قیمت محصولات تولیدی‌شان هم متفاوت است. محصولاتی که گران‌تر است در تهیه آن از گوشت قرمز استفاده می‌شود و محصولاتی که سطح قیمتی نازل‌تری دارند از گوشت مرغ تهیه می‌شوند برای همین است که یک کالباس ارزان کیلویی ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و کالباس مرغوب که ۹۰ درصد آن گوشت گوساله است به قیمت ۳۷۰ تا ۴۵۰ هزار تومان است. بنابراین، محصولی که قیمتش بالاست به خاطر این است که درصد گوشت آن بالاست.

صنعتی ۱۰۰ ساله

اولین بار یعنی حدود ۱۰۰ سال پیش، فردی روسی به نام «افوناسو» در بندر انزلی به درخواست اتباع خارجی و ارامنه مهاجر به ایران با یک دستگاه کوچک دست به تهیه سوسیس و کالباس در ایران زد. پس از او، این کار از سوی ارامنه دیگر ادامه یافت و «آرزومان مارکاری اوادسیانس» در خیابان منوچهری تهران کارگاه تولید سوسیس و کالباس و ژامبون راه‌اندازی کرد و مدتی بعد اولین کارخانه سوسیس و کالباس در ایران فعال شد. به جز آرزومان، میکائیلیان از دیگر ارامنه مهاجر به ایران بود که در گیلان و تهران کارگاه تولید کالباس و سوسیس و ژامبون تاسیس کرد و عملا او وارث دومین کارخانه بزرگ و مجهز فراورده‌های گوشتی در ایران است.

در حال حاضر، کارخانه‌های معتبر زیادی در کشور مشغول تولید فراورده‌های گوشتی هستند و برخی برندها علاوه بر تامین نیاز داخل، به کشورهای دیگر هم صادرات دارند. سخنگوی اتحادیه فروشندگان محصولات گوشتی در این باره می‌گوید: ما ۹۴ کارخانه فعال تولید فراورده‌های گوشتی در سطح کشور داریم که در بین آنها برندهای بسیار معتبری داریم که سال‌هاست در این حرفه فعالند و چون در تهیه محصولات خود با دقت و وسواس بسیار مواد درجه یک استفاده می‌کنند اقبال مردم از این برندها بیشتر است و به واسطه کیفیت ممتاز محصولاتشان، به کشورهای دیگر هم صادرات دارند.

منبع: تجارت نیوز
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 32
 • یاسر
  3

  خوردن فراورده های گوشتی به هیچ وجه جایز نیست و هرکسی بخورد با سلامتش بازی کرده

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   خود گوشت مخصوصا تنظیم بازار غیر از گرانی اکثرا آشغاله

 • ناشناس
  1

  درسته

 • پرویز سعیدی
  0

  بهیچوجه قابل اعتماد نیستید.

 • ناشناس
  2

  دورغ میگه چطور گوشت کیلو 550 هزار تومن بعد یک کیلو کالباس 230 هزار تومن است یا سوسیس کیلو 150 هزار تومن مگر این شرکت ها از کجا گوشت میخرند اینقدر ارزون براشون در میاد بله کالباس و سوسیس صادارتی مثل ماشین شاهین صادراتی فول ابشن است و ماشین شاهین که دست خود مردم و مصرف داخلی هست هیچ ابشنی ندارد اخه ما برای خارجی همیشه جنس خوب میدیم ولی برای مردمان جنس بدرد نخور متاسفانه باور نکنید اگر اینقدر خوبه همشو صادر کنید چرا التماس مردم میکنید که بخرند متاسفانه فعلا اوضاع طوریکه هم گرون بخر هم بی کیفیت و کم مثل پنیر 15سال پیش بسته پنیر هم ارزان بود هم پر الان کم گرون شده هم بسته نصفه هم بی مزه چرا چون مصرف داخلی هست ولی صادارتی هم با مزه هم ارزون هم پر متاسفانه تولید کننده ما به ملت ظلم میکنند فقط بخاطر پول بیشتر ولی مگر چند روز یا چند سال عمر خواهید کرد

 • علی
  1

  بنده خودم در کشتارگاه کار کردم ضایعات مرغ اعم از پوست ، سر بال و.... در تهیه خمیر مرغ استفاده میشه و در نهایت در سوسیس و کالباس به کار می‌ره

 • محمد
  2

  فقط انقدر میدونم اگر به سلامتی خانواده و خودتون اهمیت میدید این نوع محصولات را تهیه نکنید

 • ناشناس
  1

  مواد نگهدارنده به کار رفته در این فرآورده ها مضر هست
  خود افرادی که این فرآورده ها طبخ و به فروش می‌رسانند از آن‌نمیخورند

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   معلومه چون می‌دونن چی توشه مثل روغن های بی کیفیت وتقلبی ولبنیات تقلبی

  • ناشناس
   0

   این کلمه استاندارد سالهاست برای ما معنایی ندارد به قرآن قسم یکی می گفت بعضی مامورین استاندارد رشوه میگیرند و مجوز میدن مثل بقیه کارها هیچ اعتمادی به هیچ خوراکی نیست

 • ناشناس
  1

  کاش گوشت خوب و مرغوب ارزون بشه تا مردم با خیال راحت گوشت مصرف کنندسوسیس و کالباس هیچ گونه منفعتی برای بدن نداره و مضره و پای ثابت بیماری‌ها و سرطان هاست

 • راست میگه
  1

  راست میگه که. پوست مرغ میندازن به مردم حالم از سوسیس کالباس به هم میخوره 🤧🤧😷😷. دیدم که میگم

 • ناشناس
  1

  سهامداری ؟ وگرنه آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است

 • مهرداد
  1

  آخرین باری که خریدم از داخل سوسیس پر مرغ دراومد برند غیر استاندارد نداریم ؟؟ یبار کوکتل عصرانه خریدم مثل سگ مسموم شدم اینا به زن بچه خودشونم رحم ندارن چون خبر ندارن بچه خودشونم یروز ممکنه اون زهرماری که درست میکنن رو بخوره

 • مجید
  1

  یعنی اشغال گوشت و مرغ هم نمی‌ریزد!!؟
  وای ! پس چی میریزن!!؟

 • ناشناس
  1

  من بعنوان دانش آموخته رشته صنایع غذایی و کسی که 2 سال در صنعت فراورده های گوشتی کار کردم فقط یک سوال از این آقای سخنگو دارم. لطفا بفرمایید گوشتهای منجمد تاریخ گذشته، ضایعات گوشتی دام و طیور که قابل فروش مستقیم به مردم نیست، ضایعات حاصل از قطعه بندی گوشت در شرکتهای بسته بندی گننده گوشت و مرغ و . . . کجا مصرف می شود؟؟ اگر بگویید دور ریخته میشود هم مردم مصرف کننده فراورده های گوشتی کارخانه ای به جواب خود رسیده اند!!

 • امیرحسین
  1

  آقا بنظر من فقط تا میتونید غذاهای طبیعی‌ استفاده کنید والا فلافل خونگی خیلی از همبرگر و سوسیس کالباس خوشمزه تره از همه بدتر نیترات سوسیس و کالباس سرطان زاست چی میشه مگه کتلت بخوریم کوکو بخوریم خیلی غذاهای دیگه داریم که اصلا سوسیس کالباس هی جایی نداره تو سبد غذاییمون

 • ناشناس
  1

  سیر و فلفل فراوان پوشش میده

 • یاثارالله
  0

  آقای معروف‌خانی اولاً در ایران چیزی بنام اسنادارد درست و کنترل شده نداریم اگر داشتیم الان 80 مورد استاندارد خودرو که با جان مردم بازی میکند بر خودروسازان تحمیل و قابل اجرا میشد! دوماً بازرسان استاندارد باید هر روز کنترل کیفی گحصولات خوراکی و غذایی را در خط تولید انجام دهند این کار هم عملا غیر ممکن است ممکن است سالی یکبار سرزده به تولید آنها سربزنند ولی این نمی تواند تولید کننده را که وسوسه تخلف است را ماوع شود. سوما در جایی که همه گوشت فروشان و مرغ فروشان بصورت انبوه آشغال گوشت را عملا جمع آوری کرده و میگویند برای سوسیس و کالباس سازی می برند چرا منکر این قضیه می شوید؟ آیا در همه شهرها مگه مرکز فرآوری آشغال گوشت و پوست مرغ داریم که همه قصابی ها و مرغ فروشی ها این ضایعات گوشتی را جمع میکنند؟ مگر بچه گیر آوردی که گول بزنید. آشغال گوشت و تاج مرغ و پوستذمرغ و چینه دان را برای کارخانجات سوسیس و کالباس و کبابی ها گ رستورانها میفروشند تا محصول ارزان تولید کنند! مغز ران خالص کیلویی 850 تومان را هیچ کس برای کالباس و سوسیس نمبخره! از اول انقلاب آنقدر مسئولان دروغ گفتن که دبگر باورش برای همه غیر ممکن شده! 🤔

 • علی
  0

  سلام حتما اشغال گوشت میریزن سطل زباله ،،🥰🤣😭

 • ناشناس
  3

  منم همیشه سوسیس میخوردم
  یبار توش ۵،۶تا کرم سفید ریز زنده بود که حرکت میکرد
  حالت تهوع شدید گرفتم از اون به بعد دیگه گذاشتمش کنار

 • ناشناس
  0

  من نمی گم همه کارخانه هاشون آشغال استفاده می کنند ولی به خدا قسم شنیدم که آقایی گفت با چشم دیدم که گاو مریض مرده را بردن دم کارخانه سوسیس کالباسی

 • ناشناس
  1

  الان هرچه جنس خوبه مال صادراته هرچه بنجله مال داخل بر عکس چین که بنجل هاش مال ایرانه به خدا قدیم کالباس می گرفتیم خیلی خوب وخوشمزه بود الان فقط با ادویه بهش کمی طعم میدن وبچه ها هم گول این ها را می خورند

 • ناشناس
  0

  هیچ ماستی نمیگه بقالم دروغگو ست

  نظرات شما -
  • گمنام
   0

   هیچ ماست فروشی نمیگه ماست من ترشه....ایران فقط دروغ .....نون پنیر بخورید آشغال نخورید

 • ایرج
  0

  دروغ محصه سوسیس و کالباس ایران جژء بدترین و بی کیفیت ترین مواد غذایی در دنیاست و به جز بی کیفیت بودن دارای نیترات و نیترید بسیار زیادی است که این امر باعث بهم خوردن ژنتیک در زنان و دختران می‌شود " رویش مو در بدن زنان " بلوغ زود رس کمترین عارضه مصرف سوسیس و کالباس ایران است
  لذا توصیه میشه در حد امکان از مصرف سوسیس و کالباس خوداری نمایید

 • فخری
  1

  بفضی ها خودشان به خریت میزنند از همبرگر هایی که در اوکالا میفروشند تست کنید ببینید چه داخلش نیست

 • ناشناس
  0

  من کارمند یک شرکت معتبر در تولید مواد غذایی هستم و خودم هرگز نه لب به سوسیس و کوکتل یا حتی کالباس خشک های شرکت نمی‌زنم شرکتی هم که میگم جزو 5شرکت تولید کننده هست برای تهیه کوکتل پوست مرغ خریداری میشه از شرکتهای بسته بندی مرغ منجمد برای تولید سوسیس و کالباس هم از دور ریز ها و ضایعات شرکتهای بسته بندی بزرگ در زمینه بسته بندی گوشت و صادرات استفاده میشه شرکت‌هایی که قصد صادر کردن محصولات گوشت و مرغ یخ زده دارن چون دور ریز زیادتری دارن و میخانه کیفیت محصولشون عالی باشه موقع تمیز کردن خیلی ضایعات تولید میشه شرکتهای سوسیس و کالباس اینها رو خریداری میکنن و بعد از فرآوری و افزودن مواد به بازار عرضه میکنن پس دروغترین دروغ تاریخ رو این پست فطرت گفته که از این موارد استفاده نمیشه من همیشه میدونستم همچین کارهایی انجام میشه اما فکر نمی‌کردم با این وضعیت باشه جوری که شرکتها حتی یک کیلو گوشت یا مرغ غیر ضایعاتی استفاده نمیکنن

 • م
  0

  به هیچ وجه استفاده نکنید..همه ضایعات هستند و مواد نگهدارنده سرطانزا.خودتون میتونید توی خونه با مواد با کیفیت، سوسیس و کالباس خونگی درست کنید.خیلی هم سالم و خوب و عالی میشه.

 • ساجد
  0

  به جای قسم خوردن چرا دوربین پخش زنده در کل مراحل تولید نمی گذارید ، چرا کامیون های که وارد کارخانه می شوند را به نمایش نمی گذارید ؟؟ اما نکته مهم وزارت فخیمه بهداشت است که از بیسکویت بگیرید تا هندوانه را رها کرده‌. هر سال هندوانه را سر مرزها رها می کنند!!!

 • کاوه
  0

  کاملا درسته من خودم تو خط تولیدش کار کردم شهرک صنعتی نظرآباد.

 • شمس الله
  0

  همه ی کالباس ها مضر و کثیف و کیری هستن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها