آذری جهرمی: صاحبان سکو و فعالان تجاری در آن، مگر از مردم نیستند؟

وزیر ارتباطات دولت دوازدهم گفت: سیاستگذار سازنده، بجای تخریب کلنگی پلتفرم‌ها، شفاف سازی می کند و با ترکیب این اطلاعات با قیمت سازی برخی سوداگران در این سکوها، آن‌ها را افشا میک ند و به خریداران یا مستاجران درباره ساختگی بودن قیمت‌ها هشدار می‌دهد.

آذری جهرمی: صاحبان سکو و فعالان تجاری در آن، مگر از مردم نیستند؟

محمدجواد آذری جهرمی در کانال تلگرامی خود با اشاره به هشدار برخی مسئولان برای مسدودسازی فعالیت دیوار و شیپور در صورت عدم همکاری برای مقابله با قیمت سازی‌ها نوشت:

برخی سوداگران با قیمت سازی جعلی در سکوهایی، چون دیوار و شیپور، نسبت به ایجاد التهاب در بازار مسکن اقدام می‌کنند. این گزاره‌ای است که چند مدتی است در مصاحبه‌های متولیان سیاستگذاری مسکن و شهرسازی ایران به دفعات شنیده شده است.

آیا این گزاره صحت دارد؟ پاسخ احتمالا مثبت است، اما با همان احتمال می‌شود گفت که این پدیده فراگیر نیست و بیشتر منطقه‌ای است.

اما راه حلی که سیاستگذار مسکن و شهرسازی ارائه میکند، عمدتا «کلنگی» است. بستن سکو‌ها در صورت عدم همکاری، همکاری چیست؟ تخریب بازار به دست خود صاحبان سکو! یا فشار نابجا بر پلیس برای شناسایی عوامل سوداگری و دستگیری آن‌ها و یافتن سلطان سوداگری مسکن! و در نهایت افزایش اصطکاک مردم با حکومت.

در این شرایط تناقض آلود چه باید کرد؟

دخالت کلنگی سیاستگذار با شعار حمایت از مردم و تعطیلی سکو؟ خب صاحبان سکو و فعالان تجاری در آن، مگر از مردم نیستند؟

شاید راه حل نگاهی به نحوه مدیریت در سایر بازار‌ها باشد. در بازار‌های مالی، این پیشامد‌ها با ایجاد و نمایش مفهوم «عمق بازار» در کنار قیمت پیشنهادی، کنترل می‌شود. عمق بازار به ترید کننده درک بهتری از میزان عرضه و تقاضا در بازار مربوطه را می‌دهد.

سیاستگذار سازنده، بجای تخریب کلنگی پلتفرم‌ها، با استفاده از داده‌های ناشناس شده سامانه معاملات مسکن، متوسط نرخ هر متر مربع مسکن معامله شده در هر کوچه و معبر را با استفاده از زیرساخت سامانه GNAF در وزارت ارتباطات، شفاف سازی میکند و با ترکیب این اطلاعات با قیمت سازی برخی سوداگران در این سکوها، آن‌ها را افشا میکند و به خریداران یا مستاجران درباره ساختگی بودن قیمت‌ها هشدار می‌دهد. البته مراقب است تا با دست کاری نکردن قیمت‌ها توسط خودش، اعتماد مردم را هم از بین نبرد.

طبیعی است که سیاستگذاری سازنده، نیازمند کار و تلاش مضاعف است، اما در سیاستگذاری کلنگی، همان مصاحبه و دستور دادن و تظاهر به حمایت از حقوق مردم کفایت میکند.

بسازیم، کلنگ نباشیم!

منبع: فرارو
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها