به مناسبت سالروز تولید اولین خودرو جهان

همه چیز درباره اولین اتومبیل جهان/ سرنوشت شوم اولین خودرویی که به ایران آمد/ تفاوت برخورد ایرانیان و آلمانی ها با کالسکۀ شیطان

اولین خودروی جهان تنها 10 کیلومتر بر ساعت مسافت می پیمود. وزن آن در حدود 100 کیلوگرم بود و از این جهت یک خودرو فوق سبک به حساب می آمد.

به گزارش خبر فوری، در چنین روزی در سال 1886 میلادی، «کارل بنز» اختراع تازه خود که یک سه چرخه متحرک بنزینی بود را در کارلسروهه آلمان به ثبت رساند. اگرچه بنز در چند دهه خودرو اختراعی خود را به کمال رساند و ابزار زیادی به آن افزود اما بسیاری Benz Patent Motorwagen را اولین اتومبیل ساخته شده توسط بشر می دانند.

این خودرو از چند جهت باعث تحول تکنولوژی و تاریخ آن شد. در زیر به هشت نکته جالب در رابطه با اولین خودرو اختراع شده توسط بشر اشاره می کنیم.

اولین خودرو جهان چه ویژگی هایی داشت؟

auto 3

1. موتورواگن اولین خودرویی است که به صورت رسمی در معامله ای فروخته شد. 25 دستگاه از نسخه تولیدی این خودرو بین سال‌های 1886 تا 1893 به فروش رسید.

2. اولین خودروی جهان تنها سه چرخ داشت چرا که بنز نتوانسته بود سیستم فرمان مناسبی برای چهار چرخ طراحی کند.

3. اولین خودروی جهان تنها 10 کیلومتر بر ساعت مسافت می پیمود. وزن آن در حدود 100 کیلوگرم بود و از این جهت یک خودرو فوق سبک به حساب می آمد.

4. موتور اولین خودرو تاریخ با چرخاندن دستی فلایویل بزرگ به کار می افتاد.

5. هزینه خرید این وسیله نقلیه در سال 1885 حدود 1000 دلار بود.

6. این خودرو تنها یک صندلی نیمکت مانند چرمی داشت.

7. همسر بنز، برتا، هزینه توسعه اولین خودرو جهان را از پول جهیزیه خود تامین کرد. طبق قوانین مدرن، او حق داشت مالکیت و حق ثبت اختراع خودرو بنز را به عنوان سرمایه گذار در اختیار خود بگیرد اما در آن زمان، زنان متاهل اجازه نداشتند برای ثبت اختراع یا مالکیت برندهای مختلف اقدام کنند.

8. برتا همچنین، زنی پیش رو بود. او برای اولین بار با خودرو اختراع شده توسط همسرش به دل جاده زد تا نشان دهد خودرو بنز قادر به سفر در مسیرهای طولانی و جاده ها هم است. جالب اینکه، همسر برتا از این موضوع اطلاع نداشت. برتا بنز توانست نام خود را به عنوان اولین راننده ای که با خودرو مسافرت جاده ای داشته است، در تاریخ ثبت کند.

مروری بر اولین های صنعت خودرو در ایران

auto 2

بد نیست به مناسبت سالروز تولید اولین خودرو جهان مروری هم بر «اولین های صنعت خودرو» در ایران داشته باشیم. در زیر به برخی از اطلاعات مهم در رابطه با این موضوع اشاره می کنیم.

1. اولین اتومبیل توسط مظفرالدین شاه قاجار به ایران وارد شد. شاه قاجار در سفر خود به پاریس دو خودرو شرکت رنو را خریداری کرد. این دو خودرو به ‌وسیله قطار به  روسیه برده شد و سپس با کشتی و از طریق دریای خزر به ایران فرستاده شدند.

2. دو خودرو نخست تاریخ ایران سرنوشت خوبی نداشتند. به دلیل نبود جاده و آسفالت، اولین خودرو در مسیر رشت به قزوین زمین گیر شد و همانجا رها گردید. دومین خودرو به کاخ گلستان فرستاده شد. این خودرو بعد از مرگ مظفرالدین شاه به محمد علی شاه رسید اما در سوء قصدعلیه شاه در دوشان تپه، با نارنجک هدف قرار گرفت و دچار سانحه شد و با نابودی اش زمینه ساز جنگ بزرگ میان سلطان قاجار و مشروطه خواهان شد.

3.  نخستین اتومبیل‌ های ایران حدود ۴۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشتند و ظرفیت آن چهار نفر بود.

4. در زمان قاجار که اتومبیل ها آرام آرام وارد ایران می شدند، جاده ها حتی برای عبور و مرور اسب ها مناسب نبودند چه رسد به خودرو های چهارچرخ. دولت وقت آرام آرام به فکر اصلاح جاده ها و آسفالت یا سنگفرش خیابان ها افتاد. اولین خیابانی که در ایران رنگ آسفالت به‌خود دید خیابان اطراف میدان توپخانه بود که به مناسبت ورود ملک فیصل اول پادشاه عراق به ایران ایجاد شد.

5. سال 1305 اولین وسیله نقلیه عمومی وارد ایران شد. در این سال تعدادی اتوبوس از دانمارک خریداری شد و چندی بعد هم لایحه تاسیس شرکت اتوبوسرانی از مجلس شورای ملی گذشت و اجازه اتوبوسرانی به کشور دانمارک واگذار شد و اتوبوس‌ ها در  7 ‌خط مشغول به کار شدند.

6. اولین کسی که در ایران بر اثر تصادف جان داد، درویش‌خان، موسیقیدان نامدار عصر قاجار بود. او که یکی از مفاخر موسیقی بود اولین قربانی سانحه رانندگی در ایران شناخته می ‌شود. درویش خان در دوم آذر ماه ۱۳۰۵ هجری خورشیدی، هنگام بازگشت از یک محفل موسیقی در خیابان امیریه با یک خودروی فورد تصادف کرد و بر اثر ضربه مغزی درگذشت.

7. اولین شرکت تولیدکننده خودرو در ایران «فیات ایران» نام داشت که در سال ۱۳۳۲ تأسیس شد ولی تولید اولین محصولات این شرکت که فیات ۱۱۰۰ نام داشت در سال ۱۳۳۹ انجام شد و  شرکت جیپ ایران که در سال ۱۳۳۶ تأسیس شده بود در سال ۱۳۳۸ اولین خودروی تولیدشده در ایران را که جیپ شش سیلندر کالسکه‌ ای بود تولید کرد.

برخورد متفاوت دو دولت و دو ملت با یک تکنولوژی

auto 1

بررسی روند تولید بنز در آلمان و واردات اولین خودروها به ایران به خوبی تفاوت رویکرد ایرانی ها و غربی ها به تکنولوژی و فناوری را نشان می دهد. کارل بنز یک مخترع بود که با کمک همسر، برادر و دوستانش توانست کمپانی بنز را راه اندازی کند. او به خوبی نیاز مردم آن زمان را تشخیص داده بود. افزایش جمعیت شهرهای اروپایی، کمبود چهارپایان، گسترش خیابان ها و نظم آنها و ازدیاد ارتباطات و سفرها باعث افزایش نیاز مردم به یک خودرو جدید و جایگزینی آن با کالسکه شده بود. بنز با کمک چند شهروند دیگر این نیاز را تشخیص داد و شروع به توسعه اختراع خود کرد. دولت وقت آلمان با طرح های او مخالفت می کرد اما او و همسرش سرسختانه با این مخالفت ها روبه‌رو شدند. برتا بنز، همسر کارل از طریق رانندگی طولانی مدت با خودروی همسرش هم دولت را مجبور به صدور مجوز برای اولین خودروی آلمان کرد و هم زمینه را برای جذب مشتری و شهرت بنز در سراسر عالم فراهم نمود.

در ایران، روندی معکوس در جریان بود. در اینجا نه‌تنها شهروندان، نخبگان و صنعتگران به خودرو روی نیاوردند بلکه این دولت بود که صرفا برای تجمل شروع به واردات خودرو کرد. ایران ظرفیت پذیرش خودرو را نداشت. در ایران نه جاده مناسبی وجود داشت و نه سوخت به اندازه کافی بود. مردم احساس نیاز به خودرو نمی کردند. بیشتر آنها به خودرو به عنوان یک کالای عجیب و جادویی نگریسته و گاه به آن «کالسکه شیطان» می گفتند. به همین علت، اتومبیل تا اواسط دهه 40 صرفا یک کالای تجملی بود و نتوانست وارد زندگی روزمره تودۀ مردم شود. علت این امر تحمیل خودرو از بالا به پایین بود. بر خلاف بنز و آلمان، در ایران، دولت خودرو را وارد کشور کرد و سپس سعی کرد مقدمات پذیرش عمومی آن را فراهم کند. به عبارت دیگر، خودروهای وارداتی مدت زیادی خاک خوردند تا جاده ها، خیابان ها، قوانین راهنمایی و رانندگی سر و شکل گرفته و افراد مختلفی نیز به رانندگی روی بیاورند. در واقع، در آلمان، این مردم بودند که به صورت خودجوش صنعت خودروسازی را پرورش داده و آن را بر دولت تحمیل کردند اما در ایران خلاف این جریان اتفاق افتاد. متاسفانه برای بسیاری از صنایع نوین و تکنولوژیک چنین اتفاقی افتاد. شاید به همین علت، ایران همواره وارد کننده صنایع بوده است. این مساله ای است که باید بیش از اینها بدان توجه شود.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 19
 • حمیدرضا
  5

  تفاوت در نوع بوجود آمدن وسیله نبود/بلکه نوع نگاه مردم که از منشا روحانیت که با هر چیز جدید مخالفت وآن را سرچشمه کفر الحاد می دانستند بود/به قول خودتان چه کسی تو ذهن عامه کالکسه شیطان را ترویج داد یا مسیله حمام یا ورود قند...جالب اینجاست هنوزهم این اثرات را درزندگی عامه مردم می بینیم.......

  نظرات شما -
  • داد
   5

   مخالفت روحانیون فقط با مسئله خزینه و غیر مجاز بودن دوش نبود بلکه با رادیو ، تلفن ، تلگراف و حتی گوجه فرنگی مخالفت می کردند .

  • خخخ
   9

   روحانیت حتی توالت فرنگی چون کلمه فرنگی روشه رو حرام و نجس میدونن
   در حالی که دستشویی اسلامی فشار وحشتناکی به زانو وارد میکنه
   حالا اگر اسمشو میذاشتن توالت عربی یا اسلامی خیلی هم استقلال میکردن:)

 • 🐜
  6

  اولین خودرو توسط ایرانیان باستان کشف شد

 • لر تبار
  2

  مقصر خودمونیم .توی کل دنیا کسانی که در راس حکومت یک کشور هستند نمادفکری مردم اون کشورند .قبول کنیم

  نظرات شما -
  • محمد
   66

   در سایه انقلاب از ظلمات و بیسوادی عصر پهلوی عبور کردین و در سایه امنیت اسلام درس خوندین الان شدید علامه دهر و همه آنچه را که شما رو به اینجا رسونده بدبین شدین و انچه را که میخواسته همیشه تو سری خور و برده باشین رو متمدن و پیشرفته و امال ارزوها بیان میکنین ، وای بر شما ناسپاس ها ، هنوزم که هنوزه بیسواد و وطن فروش و امل و خودباخته اید ، شما وقتی پیف میکنین از توالت فرنگی بهره ببرید براتون کافیه دستمال توالت یادتون نره یه وقت .... قابل توجه برخی کامنت نویس ها....

  • ناصریان
   9

   بیسوادیه پهلوی؟؟؟
   فیلمی از شاه فقید هست سرچ کنید ببینید که در حرم امام رضا صحبت میکردن و از ساخت نیروگاه برق هسته ای میگفتن
   اگر شاه نبود الان حتی ورزشگاه ازادی هم نداشتیم
   راه اهنم نداشتیم
   شاه پیکان میساخت و اماراتی ها میومدن میخریدن از ما،الان امارات لامبورگینی میخره ما پراید میسازیم،البته مونتاژ میکنیم نمیسازیم
   شاه بیسواد بود؟شاه رییس اوپک بود،چهار زبان زنده دنیا حرف میزد
   الان مسئولان شش نفرو میخوان تا زبان فارسی رو تعبیر کنن واسشون چپن زبان مادری رو هم بلد نیستن
   خداوکیلی مسئول اول ایران کتمپیوترو قسم میخورم بلد نیست روشن کنه حتی

  • ناشناس
   1

   بله جناب ناصریان درسته و نیز نه یکی از بهترین خلبانان جهان را از دست می دادیم که میدانست چگونه نیروی هوایی عراق را به زانو در آورد و نه اصلا عراق در خود می دید گمان انجام غلطی همچون دست درازی به خاک ایران را در سر بپروراند!!!

  • علیرضا
   12

   بله اگر شاه بود عراق حمله نمیکرد نه به این خاطر اینکه بترسه به این دلیل که خود شاه می‌بخشید بحرین و اروند رود و دشت ناامید توی سیستان و دهکده فیروزه توی خراسان شمالی و کوه های آرارات بدون جنگ بخشید تو رو قرآن اینقدر تحت تاثیر قرار نگیرید بدون شک در حال حاضر مشکلات فراوانی هست بدون شک ولی دیگه پهلوی رو اینقدر بزرگ‌نکنید اینقدر راحت گول نخورید ارتش رضا خان یک روز نتونست مقاومت کنه بعد اینقدر میگن درست کردن ارتش آخه چه ارتشی برادر من

  • به جناب آقاي عليرضا
   1

   ارتشش يك روز دوام نياورد در مقابل ارتش بزرگ اون زمان... ولي اقتصاد و ارزش پولش تا نيست بشه و نابود بشه تا الان طول كشيد...يعني 43 سال. يه نگاه به ارزش پولي بكن توي نمودار متوجه ميشي... نميشه منكر شد.بعد از اون زمان قراني به ارزش پول ملي اضافه نشد فقط رشد منفي فقط منفي

 • حسین
  44

  قابل توجه کامنت گذاران خود تحقیر
  بدانید علوم پزشکی ریاضی، شیمی و... توسط
  دانشمندان مسلمان به اروپا برده شد
  حتی بیمارستان وداروحانه و... و هرچیزی را تصور کنید دانشمندان مسلمان به اروپا انتقال دادند یا انها از مسلمانان گرفتند
  در فتح اندلس
  اسلام برای علم اهمیت ویژه ای قائل بود
  زگهواره تا گور دانش بجوی
  شعار اسلام است
  حالا شما هرچه می خواهید توهین کنید
  چون مطالعه ندارید

  نظرات شما -
  • سپهر
   29

   دمت.گرم که حق گفتی

  • ح.ن
   4

   آقای زگهواره تاگوردانش بجوی بعدازهشت سال دفاع مقدس همافری که چشم الکبرونیک روی پیکان چراغ بنزی وصل کرده بود حمایت نشد رفت اروپا در آنجا حمایت شد/تغذیه در دهه ی 60را که در مدارس ابتدای و راهنمای ب دانش آموزان میدادن را از دهه ی شصتی ها بپرسید که درآن زمان میدادن بپرسیدکه چرا ب دانش آموزان دادن

  • محسن
   1

   آنچه كه الان ميبينيم اينه كه اروپايي ها بيشتر براي علم ارزش قائل هستن. توي كرونا هم ثابت شد, زماني كه ما دنبال روغن بنفشه بوديم اونها دنبال واكسن بودن... مهم راه و تفكر هستش

 • ح.ن
  2

  آریایی یا زرتشتی بودن با مسلمان/این دو موجود زنده باهم فرق دارن/تفاوت دارن/قابل مقایسه نیست/دانشمندان چه فنی چه پزشکی نرفتن بلکه حمایت نشدن ترد هم شدن بیسواتی یا بیسوادی ب هیچ دوره ی ربطی نداره/شیرو کیک/شیرو بیسگوئیت/سیب و موز/ پنیره دانمارکی ووووو آدم نونو نمک بخوره نمکدون بشکنه خیلی بده..... وطن پرستی و نونو نمک بخوری از پشت خنجر بزنی خیلی بده (فریدون معمار مطرب لاله )

 • ناشناس
  2

  شما را به خدا بدون مطالعه و تحقیق قضاوت نکنید که باعث گمراهی عده دیگری میشه خیلی خبرها صحیح نیستند مایع بدبختی خودمونه

 • ناشناس
  2

  من کتاب تاریخ علم شیمی رو خوندم فهمیدم در اسلام خیلی هم ائمه شیعیان رو به علوم مختلف تشویق میکردند این جامعه بوده که برای خودش ساز مخالف میزده(مثل جامعه الان)

 • مری
  11

  زمان شاه ۶۷ درصد ایرانیان بالای ۱۵ سال حتی سواد خواندن و نوشتن نداشتند. با انقلاب اسلامی مردم باسواد و صاحب تفکر شدند،

  نظرات شما -
  • محسن
   0

   اگه يك نگاه به فاصله زماني بكني ,‌قبل از اون مردم توي بيماري و شپش گير كرده بودن. به زور بهداشت رو حاليشون كرد و لباس درست حسابي تنشون كرد... فرهنگ سازي كرد.دنياي مدرن رو نشونشون داد.خودرو ساخت , راه آهن ساخت, دانشگاه ساخت, سد و راه ساخت... نميتوني منكر بشي.