سخنگوی اقتصادی دولت:

افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصد حقوق کارکنان دولت در سال ۱۴۰۲/ یارانه نان برجاست

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: با توجه به آماده‌سازی لایحه بودجه، پیش‌بینی سال بعد این است که هفت میلیون تومان حداقل حقوق کارکنان دولت باشد و معافیت مالیاتی نیز همین رقم است. افزایش حقوق ۱۴۰۲ کارکنان دولت نیز به میزان ۲۰ درصد را داریم.

احسان خاندوزی امروز (سه شنبه) در ابتدای نشست خبری هفتگی خود با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی برای ورود یک جبهه سرما به کشور اظهار کرد: از همه مردم و مسئولان تقاضا داریم که با مدیریت مصرف و کاهش تقاضای گاز کمک کنند که گاز خانگی کشور بدون مشکل، این دوره را پشت سر بگذارد و مصرف گاز در روال تجاری و اداری به ماموریت خود ادامه دهد.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در کشور در چند سال گذشته فراز و فرود داشته اما در دولت قبل به شکل متوسط با کاهش سرمایه‌گذاری روبرو بودیم و این مشکل ادامه‌ داشت تا اینکه دولت سیزدهم برای بهبود این وضعیت اقداماتی انجام داد که اوضاع را بهتر کرد.

افزایش حقوق ۱۴۰۲ کارکنان دولت بین ۱۵ تا ۲۵ درصد متناوب است

خاندوزی گفت: در حوزه عملکرد بودجه‌ای ۹ ماهه دولت ۹۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد داشتیم که ۸۸ درصد عدد مصوب است و نیز ۶۳ درصد بیش از رقم مشابه سال گذشته است که کمک می‌کند درآمد پایدار افزایش یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تحرکات خوبی در تولید و سرمایه‌گذاری انجام شده است، اظهار کرد: با توجه به آماده‌سازی لایحه بودجه، پیش‌بینی سال بعد هم این است که هفت میلیون تومان حداقل حقوق کارکنان دولت باشد و معافیت مالیاتی نیز همین رقم است.

وی افزود: همچنین افزایش حقوق ۱۴۰۲ کارکنان دولت به میزان ۲۰ درصد را داریم که بین ۱۵ تا ۲۵ درصد متناوب است اما متوسط آن همان ۲۰ درصد خواهد بود.

بر اساس جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲، حداقلِ حقوق کارکنان دولت حدود ۲۵درصد افزایش خواهد یافت

احکام لایحه بودجه 1402 از سوی دولت به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه شده است، این درحالی است که به‌دلیل الزام تصویب برنامه هفتم توسعه هنوز لایحه مذکور اعلام وصول نشده است، ازاین‌رو ممکن است بودجه سه‌دوازدهم برای ماههای نخست سال بعد از سوی مجلس تصویب شود و روند پرداخت حقوقها مانند سال جاری باشد.

پیش از این اعلام شده بود که متوسط افزایش حقوق کارکنان دولت سال بعد 20 درصد است، بر این اساس حداقل حقوق نیز 7 میلیون تومان لحاظ شده است، به این ترتیب حداقل‌بگیران در دولت، شامل افزایش بیش از 25درصدی حقوق خواهند شد.

 بر این مبنا مدیران ارشدی که حقوقهای بالا دریافت می‌کنند احتمالاً شاهد رشد 15درصدی حقوق خواهند شد، البته بر اساس لایحه دولت مسئله بهره‌وری نیز در مدل افزایش حقوقهای سال 1402 گنجانده شده است، به این ترتیب در حالی که متوسط افزایش حقوقها 20 درصد خواهد بود، این مدل افزایش حقوق، شامل یک بازه افزایشی بین 15 تا 25 درصد می‌باشد.

دولت به دنبال افزایش هزینه‌ها و انبساط بودجه نیست

وی تأکید کرد: احساس اینکه دولت در حال حرکت به سمت افزایش هزینه‌ها و انبساط بودجه است، ناشی از سوء برداشت‌هاست. چون در شرایطی هستیم که اولویت اصلی دولت کنترل کسری بودجه، کنترل رشد نقدینگی و ایجاد ثبات در بازار دارایی‌هاست که در مجموع به مهار تورم کمک کند.

خاندوزی با اشاره به دیگر ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: سقفی برای تسهیلات تکلیفی شبکه بانکی برای اولین‌بار در لایحه بودجه آینده تعیین شده که امیدواریم مجلس همراهی کند تا رقمش تغییر نکند؛ این امر کمک می‌کند به اینکه رابطه دولت با شبکه بانکی کشور و میزان فشاری که از ناحیه بودجه می‌تواند به ناترازی‌های بانکی وارد شود کاهش یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در زمینه طرح‌های عمرانی هم استفاده از ابزار مالی درون‌سالی که به مدیریت ناترازی‌های ابتدا و انتهای سال کمک می‌کند و هم سهم و ضریبی که استان‌های محروم تر کشور در هزینه‌های عمرانی سال آینده دارند، قابل توجه است.

خاندوزی افزود: در خصوص استان لرستان ۱۱۰ درصد، سیستان و بلوچستان ۱۰۹ درصد، کرمان ۱۰۱ درصد و کهگیلویه و بویراحمد ۱۲۳ درصد و مواردی از این دست جزو هدف‌گیری‌های توزیع عادلانه منابع منطقه‌ای است.

کاهش نرخ مالیات برای شرکت های تولیدی

وی تاکید کرد: در مورد درآمد نفتی، دولت تلاش کرد بیش‌برآورد نداشته باشد و عدد واقع‌بینانه‌ای را در نظر بگیرد. همچنین در مورد بخش تولید هم برای دومین سال پیاپی کاهش نرخ مالیات بر شرکت‌های تولیدی را مصوب کردیم که امیدواریم مجلس هم آن را تایید کند.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه عدالت در پرداخت‌ها، حمایت از سهامداران خرد و بازار سرمایه و واگذاری اموال مازاد هم در لایحه بودجه سال آینده مورد تأکید قرار دارد، اظهار کرد: در هفته‌های آینده شاهد بهره‌برداری از مجموعه پروژه‌هایی هستیم که از دهه فجر تا پیش از پایان سال رونمایی می‌شود. از جمله آغاز بهره‌برداری از پالایشگاه ۱۴ پارس جنوبی که ظرفیت فرآوری گاز را به حدود ۵۶ میلیون مترمکعب در روز می‌رساند و آغاز بهره‌داری از اولین سکوی تولید فاز ۱۱ پارس جنوبی که ۱۲ میلیون متر مکعب گاز خام در روز را تولید می‌کند.

وزارت صمت در پی زمان‌بندی منظم برای عرضه خودرو در بورس است

وزیر اقتصاد با اشاره به عرضه خودرو در بورس اظهار کرد: این امر یک سازوکار است و دولت برای تامین منفعت مردم در این زمینه دو اقدام را در دستور کار داشته است؛ یکی اقدامات ناظر به حوزه عرضه و یکی اقدامات ناظر به کوتاه‌کردن دست دلالان از این عرصه بود.

وی یادآور شد: یکی از راه‌های کوتاه‌کردن دست دلالان، عرضه خودرو در بورس کالاست که آمارها نشان می‌دهد از روش‌های قبلی موثرتر است‌. اگر کارشناسان اقتصادی روش‌های دیگری هم ارائه دهند، استقبال می‌کنیم.

خاندوزی تأکید کرد: امروز بیش از ۲۷۵۰ میلیارد تومان قیمت خرید خودرو کمتر از قیمت خرید در بازار آزاد است و این میزان در جیب مردم باقی مانده است. وزارت صمت هم در پی زمان‌بندی منظم برای عرضه خودرو در بورس کالاست.

روزانه ۵۰۰۰ تن آرد یارانه‌ای به نان تبدیل نمی‌شود!

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره با اجرای فاز اول طرح هوشمندسازی یارانه آرد، یادآور شد: با اجرای این طرح مشخص شد روزانه حداقل ۵۰۰۰ تن از ۲۱ هزار تن آرد یارانه‌ای از شبکه توزیع خارج می‌شود و به نان تبدیل نمی‌شود. شناسایی این هدررفت، دستاورد فاز اول طرح است که متاسفانه با شیطنت‌های سیاست‌زده‌ای، به‌عنوان نقطه ضعف دولت معرفی شد.

یارانه نان حذف نمی شود

وی با بیان اینکه در فاز دوم بصورت تدریجی جلوی این هدررفت گرفته خواهد شد، تصریح کرد: دولت سیزدهم یارانه نان را حذف نخواهد ‌کرد؛ یارانه نان از ۷۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه امسال به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۲ افزایش یافته است.

محدودیت تخصیص آرد یارانه ای به نانوایان برداشته می شود

وی افزود: بنابراین خبری از آزادسازی قیمت نان وجود ندارد و محدودیتی هم در تعداد عرضه نان وجود ندارد. ضمن آنکه محدودیت تخصیص آرد به نانوایان نیز در مرحله دوم برداشته خواهد شد.

وزیر اقتصاد با اشاره به میزان افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده اظهار کرد: در لایحه ۱۴۰۲ ضریب میانگین افزایش حقوق در نظر گرفته شده که بین ۱۵ تا ۲۵ درصد خواهد بود که به تناسب رده‌های حقوقی، رویکرد توازن و ایجاد عدالت را رعایت می‌کنیم. ما برای اینکه میزان پیشنهادی افزایش حقوق در کشور به تورم دامن نزد تلاش کردیم اندازه حداکثر میزان افزایشی که در دخل دولت و درآمد بودجه ممکن است را در حقوق کارکنان دولت لحاظ کنیم.

وضع منابع ارزی کشور خوب است

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به وضعیت منابع ارزی کشور و مدیریت این بازار تاکید کرد: بنا به اعلام رییس کل بانک مرکزی، وضعیت منابع ارزی کشور خوب است. حتی به جهت کنترل مصارف ارزی کشور هم وضعیت مطلوبی داریم و بیش از ۸۰ درصد نیازهای ارزی کشور در بازار رسمی یعنی سامانه نیما و بازار متشکل برای اسکناس ارزی تامین می‌شود. 

خاندوزی گفت: متاسفانه در شبکه‌ها و کانال‌هایی که خرید و فروش کاغذی و قمار ارز انجام می‌شود، بدون توجه به منابع ارزی کشور و درآمد صادرات نفتی و غیرنفتی کشور، شاهد افزایش نرخ در این بازارها بوده‌ایم که امیدواریم دستگاه‌هایی که در این زمینه از سوی دولت مسئولیت دارند، نقش خود را در این بازارهای کاغذی و مهار آن به خوبی ایفا کنند. 

سفرهای ارزی رییس بانک مرکزی به کشورهای شریک تجاری 

وی افزود: تاکید رئیس جمهوری این است که بانک مرکزی تمام اهتمام خود را برای ایجاد ثبات ارزی به کار بگیرد. در این راستا رییس کل بانک مرکزی سفرهایی به کشورهای شریک تجاری داشته‌ است تا هم آسان‌تر و در زمان کوتاه‌تری منابع ارزی لازم را تامین کنیم و هم برنامه‌ریزی لازم برای مبادله ارز داشته باشیم تا ثبات را به بازار ارز بازگرداند.

وزیر اقتصاد درباره وضعیت سامانه مودیان و پیگیری دولت در این زمینه گفت: سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی جزو اصلاحات ساختاری نظام مالیاتی و شفافیت معاملات اقتصادی در کشور است که بسیاری از مشکلات حوزه قضائی و پرونده در حوزه معاملات شرکت‌های اقتصادی به حداقل خواهد رساند.

خاندوزی گفت: دولت سیزدهم در زمان شروع به کار کرد که موعد قانونی تکمیل پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به پایان رسیده بود، اما تقریباً پیشرفت جدی در این زمینه حاصل شده بود که با توجه به اینکه اهتمام جدی دولت و وزارت اقتصاد بر این است که این طرح حتماً باید عقب‌افتادگی‌های پیشین را جبران کند دوران مربوط به تست گرم و سرد سامانه انجام شد.

اخطار و جریمه برای شرکتهایی که به سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی ملحق نشدند

وی تأکید کرد: به طور رسمی از ماه‌های گذشته در فراخوان اعلام شد که شرکت‌ها ابتدا شرکت‌های بورسی و شرکت‌های دولتی و بزرگ و به همین ترتیب گام به گام به سایر شرکت‌ها به سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی بپیوندند و امروز حدود ٣٠٠ شرکت غیربورسی به شکل رسمی و کامل از مکانیسم سامانه فروشگاهی استفاده می‌کنند.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: بیش از سه میلیون و ٢١٨ هزار فاکتور الکترونیکی در سامانه مودیان دریافت شده است. بر این اساس به سایر شرکت‌هایی که در پیوستن به سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی تاخیر کردند اخطار داده شده و برای آنها جریمه‌های قانونی در نظر گرفته شده است.

پرداخت بیش از 50 هزار میلیارد تومان وام خرد بدون ضامن 

خاندوزی همچنین با ارائه آماری از پرداخت تسهیلات خرد از سوی شبکه بانکی کشور اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون یک میلیون و ۳۶۲ هزار فقره وام به ارزش بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان فقط وام خرد بدون ضامن پرداخت شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون ۷۸۰ هزار و ۶۵۹ فقره وام ازدواج به مبلغ ۱۰۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل۵۴ درصد رشد داشته است. از ابتدای امسال تا اول بهمن ماه ۶۷۷ هزار و ۷۸۵ فقره وام فرزندآوری به مبلغ ۲۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

وزیر اقتصاد یادآور شد: از تیرماه امسال از مجموع ۲۲۸ هزار پرونده تشکیل شده در شبکه بانکی برای دریافت وام ودیعه مسکن، ۱۹۲ هزار نفر تسهیلات خود را به میزان ۱۱ هزار میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

آخرین آمار از پرداختی ها در حوزه مسکن

سخنگوی اقتصادی دولت درباره وضعیت نهضت ملی مسکن تصریح کرد: تغییر روش تامین مالی نهضت ملی مسکن و تغییر مدیریت در وزارت راه و شهرسازی موجب شد عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات در این طرح در حد انتظار نباشد و تلاش می‌کنیم این عقب‌ماندگی‌ها جبران شود.

خاندوزی با بیان اینکه در ۱۰ ماهه امسال ۸۰۷ هزار مورد افتتاح حساب داشتیم، ادامه داد: بانک مسکن با ۲۰۴ هزار نفر که پرداختی خود را تکمیل کرده‌اند، قرارداد منعقد کرده و بیش از ۶۹ هزار میلیارد تومان تخصیص داده است.

وی با اشاره به میزان واریزی به حساب سازندگان مسکن در این طرح تا پایان دی ماه آن را ۴۷ هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: در کنار این روش تامین مالی مسکن، وزارت راه و شهرسازی از سایر بانک‌های کشور کمک گرفته تا پیمانکاران وارد طرح شوند. در این روش، پیمانکار در طرف قرارداد با بانک، واحدهای مسکونی را می‌سازد و بعد از تکمیل واحد به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

اجرای طرح کالا برگ الکترونیکی منتظر نهایی شدن بودجه

سخنگوی اقتصادی دولت همچنین درباره اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در استان‌ها گفت: تأمین منابع مالی لازم در این زمینه توسط سازمان برنامه و بودجه انجام می‌گیرد و برای سال آینده پیش‌بینی‌های لازم نیز شده است؛ اگر تکلیف متفاوتی در بودجه سال آینده نداشتیم به همین روند پیش خواهیم رفت. پس تا زمان نهایی‌شدن بودجه سال آینده نمی‌توانیم اظهار نظر قطعی در این زمینه داشته باشیم.

در شفافیت اطلاعات اقتصادی کوتاهی نمی کنیم

وی با تاکید بر اینکه شفافیت اقتصادی در این دولت مورد توجه ویژه است، گفت: در سنوات گذشته دولت‌ها در امر شفافیت اقتصادی در خصوص بدهکاران بانکی اراده‌ای نداشتند یا جریانات منفعت‌محور اجازه اخذ تصمیم کارشناسی را نمی‌دادند اما دولت سیزدهم در زمینه شفافیت اطلاعات اقتصادی حتی اگر انتقاد هم بشود، کوتاهی نمی‌کند و پیش از ابلاغ رسمی لایحه بودجه، اقدام به اجرای این تکلیف و فهرست‌های مربوط به ابربدهکاران بانکی را منتشر کردیم.

تلاش می کنیم قدرت خرید مردم پایین نیاید

وزیر اقتصاد درباره میزان دستمزد کارگران، گفت: معیشت جامعه کارگری جزو دغدغه‌های اصلی دولت است و تلاش خود را برای تامین امرار معاش کارگران خواهد داشت. البته ارتقای معیشت کارگران و کنترل تورم از اهداف دولت در سال آینده است و غیر از مصوبات شورای عالی کار، دولت تلاش دارد تا با کنترل ریشه‌های تورم و حفظ قدرت معیشت جامعه کارگری، قدرت خرید مردم کاهش نیابد.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 23
 • مصطفی
  0

  جناب آقای وزیر وقتی در برنامه بودجه تقدیمی دولت به مجلس به گفته نمایندگان محترم حداقل 40 درصد تورم پیش بینی می شود چطور افزایش حقوق و دستمزد را ماکزیمم 25 درصد در نظر گرفته اید؟
  لطفا ملاک بررسی رو شفاف به مردم ارائه کنید
  آیا این نحوه محاسبه دهک اجتماعی مردم رو تحت تاثیر قرار نمی دهد؟؟

 • شفاف
  1

  تورم چقدره ؟ مسخره كردين ؟! كارمندان رو به خاك سياه نشوندين ؟ اين چه وضعشه ؟!
  همه كارمندان و كارگران رو يكجور اضافه كنيد ! الان مال اونا ميشه ٦٠ درصد اضافه ؟اين عدالته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  نظرات شما -
  • 2

   اسراییل بزرگ گفت بلایی سر کارمند و مردم بیاورم که پول ملی ارزش بیرون امدن از منزل و کار کردن نداشته باشد . دید عمل کردن به حرف زدنشون

  • ناشناس
   0

   بنده خدا چیکار اسرائیل داره ، همش از بیسوادی مطلق حاکمان خودمونه

 • ناشناس
  0

  مطمئنم انگشترت به اندازه حقوق یک کارگر است

  نظرات شما -
  • 0

   توهین نکن ، خیلی بیشتر قیمت دارد

 • ناشناس
  14

  بسم رب الشهدا و الصدیقین
  یارانه نان باید هدفمند شود بسیاری از نانوایان آرد دولتی و ارزان را آزاد می فروشند و سود کلانی نصیبشان می شود.
  نان باید سهمیه بندی شود . اجرکم عندالله یا مهدی

  نظرات شما -
  • ب ناشناس
   0

   قربون خدابرم یک کامنت گذاشتن آیه نازل کردن نمیخاد دادش شماکردیش حکایت اون دزده که روی درمحل کارش نوشته بود باوضع واردشوید این حرکت‌ها خطا اعلام شده

 • رییس الدین روزبهی کمحالیکلایی
  0

  واقعا باید ملت تنبیه شوند تا کوته فکران را برای امور مهم انتخاب نکنند

  نظرات شما -
  • 0

   انتخاب نشدنند انتصاب شدند

  • 0

   ملت انتخاب کردند ؟اوناییکه انتخاب کردند اخورشون پر میشه .

  • 0

   لیاقتمون همینه

 • ناشناس
  0

  این پایه حقوق ها فقط برای مردم عادی است و الا دختر دیپلمه خودشانی ها فقط 7/5 میلیون پاداش یک ماهه گرفته 120 ساعت اضافه کار . لعنت خدا بر دو رویان و فریب کاران

 • ناشناس
  0

  بعضی نانواها سر یه لواش بیست گرم دزدی میکنند خواهشا نان کیلویی رو راه بندازید

 • موسوی
  1

  ما معلما که نیاز به این افزایشا نداریم،،،، اخه رتبه بندی رو. که برامون اجرا کردین دیگه کفاف زندگیمون و میده ،،،،،، ای خاک بر سر هر چی مسول دروغگو. و کذاب هس

 • داودی
  0

  آفای وزیر باچه روی می‌گوید افزایش ۲۰ درصدی در صورتیکه تورم ۴۰درصد حقوق بگیر بیشتر بیشتر له میشه میتونید از بودجه های بی حساب کتاب بعصی ازنهادها کم کنید قشر کارمند وبازنشسته بیشتر از این له نشود

 • ناشناس
  0

  حرفهای پای منقلی

 • ناشناس
  0

  مرسی از نان

 • یه مسلمان واقعی...
  0

  از بودحه های حوزه های علمیه قم کنید ......لطفا

 • ناشناس
  0

  کفش ننه ات با این تورم 60درصدی فعلا

 • احمد
  0

  سلام بعضی نانواها با کارت اقوام وغیره در دستگاه کارت می کشند معادل مثلا دوگونی آرد که به نان تبدیل بشه بعد هم ازدولت یارانه مکیرند وهم دوگونی را در بازاز آزاد می فروشند وهیچوقت هم دولت متوجه نمیشد،

 • ناشناس
  0

  دروغ چرا ،
  شما مگه وام میدین

 • ناشناس
  0

  اوضاع هم خراب است و هم خ. تو خ. است .گلیم دوزی