گمرک، تخلف برخی صادر کنندگان پوست و چرم را افشا کرد/ صادرات به اسم ضایعات

گمرک با ارسال نامه ای به واحدهای ستادی و اجرایی از تخلف برخی صادرکنندگان پوست، چرم و سالمبور پرده برداشت.

گمرک، تخلف برخی صادر کنندگان پوست و چرم را افشا کرد/ صادرات به اسم ضایعات

«رنگ کردن گنجشک و فروش آن به‌جای قناری» ضرب‌المثل معروفی است که نیاز به توضیح آن نیست اما اخیراً گمرک از تخلف برخی صادرکنندگان پوست، چرم و سالامبور پرده برداشت که هنگام صادرات محصولات باارزش صادراتی را به اسم ضایعات چرم یا اشبالت از کشور خارج می‌کنند.

برخی از صادر کنندگان این محصول برای اینکه هزینه های گمرکی کمی پرداخت کنند عنوان ضایعات را بر روی محصول خود می گذارند اما این بار گمرک متوجه این موضوع شده است و با ارسال نامه ای به واحدهای ستادی و اجرایی بر دقت در انجام تشریفات صادرات محمولات صادراتی پوست، چرم و سالامبور تأکید مجدد کرده است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران صراحتا به تخلف برخی صادرکنندگان و اظهار برخی محصولات پوست و چرم و سالامبور ذیل تعرفه های ۴۱۱۵ و ۰۵۱۱۹۹۶۰ تحت عنوان ضایعات پوست و یا اشبالت اشاره و دستور داده شده است که اظهار محصولات صادراتی پوست و چرم و سالامبور صرفاً در گمرکات تخصصی انجام شود.

لزوم اعمال کنترل های دقیق و بررسی اسنادی و ارزیابی کامل ، اخذ نظریه آزمایشگاه جهت تعیین ماهیت و مجوز جهادکشاورزی برای صادرات پوست، چرم و سالمبور از جمله دستورات گمرک کشور است که امید می رود باعث شود در آینده سخت گیری‌های بیشتری در زمان صادرات این محصولات ایجاد شود.

بنابراین گزارش تنها میزان صادرات سالامبور در سال ۱۳۹۱ که در بیشترین میزان بوده از ۲۰۰ میلیون دلار عبور کرده بود اما در سال های اخیر صادرات این محصول به شدت کاهش یافته است.

صادرات , گمرک جمهوری اسلامی ایران , وزارت جهاد کشاورزی ,

منبع: تسنیم
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید