دوباره قیمت برنج افزایش یافت؟

تصمیم دولت مبنی بر ممنوعیت واردات برنج از هند در کمتر از دو هفته منجر به بروز شوک در بازار شد و زمینه افزایش قیمت برنج را فراهم کرد، طوری که در همین مدت زمان کوتاه بین ۳۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان به قیمت هر کیلو برنج ایرانی و خارجی افزوده شد.

قیمت برنج ایرانی و خارجی در حالی در روزهای پایانی سال افزایش یافت که در آذرماه سال جاری دولت اعلام کرد که برای متعادل‌سازی روابط تجاری ایران و هند واردات برنج از این کشور ممنوع خواهد شد.

اما این موضوع مورد انتقاد شدید واردکنندگان قرار گرفت و آن‌ها عنوان کردند که با توجه به روزهای پایانی سال و همچنین افزایش تقاضا برای خرید برنج خارجی، بازار داخلی همچنان به واردات برنج نیاز دارد.

در سوی مقابل دولت مدعی این بود که بخش خصوصی بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج وارد کشور کرده است. از این رو نیاز داخلی تا پایان سال تامین است. اما این موضوع بجد از سوی انجمن واردکنندگان برنج رد شد.

در این رابطه مسیح کشاورز، رئیس کمیسیون واردکنندگان برنج، به تجارت‌نیوز گفت: طبق پیش‌بینی‌ها باید تا پایان سال حدود ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شود.

او گفته بود که در صورت تداوم ممنوعیت ثبت سفارش برنج طی این دو ماه با گرانی و کمبود برنج مواجه خواهیم شد. با گرانی برنج خارجی شاهد آسیب به شش دهک جامعه که اغلب اقشار آسیب‌پذیر هستند، خواهیم بود که به دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی به سمت مصرف برنج خارجی گرایش پیدا کرده‌اند.

در حالی دولت این اقدام خود را در راستای حمایت از برنج‌کاران داخلی عنوان کرده بود که حدود شش دهک جامعه دیگر قدرت خرید برنج ایرانی را ندارند و وابسته به برنج وارداتی هستند. اما در نهایت دولت ناچار شد ممنوعیت واردات برنج خارجی لغو کند.

اما به تازگی اخوان اکبری، رئیس انجمن واردکنندگان برنج، در گفتگو با ایسکانیوز گفته است با وجود لغو ممنوعیت هنوز ثبت سفارش باز نشده است.

شوک دولت قیمت برنج را افزایش داد

اقدام دولت مبنی بر لغو واردات برنج از هند که بیش از دو هفته دوام نیاورد منجر به شوک در بازار داخل شد و زمینه افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی را بدون اینکه در بازار کمبودی وجود داشته باشد، فراهم آورد.

بررسی بازار نشان می‌دهد که در همین مدت زمان کوتاه ممنوعیت واردات برنج خارجی تا لغو آن، بین ۳۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان در هر کیلو به قیمت برنج‌های وارداتی و داخلی افزوده شد.

در حال حاضر قیمت برنج پاکستانی که تا پیش از این حدود ۴۳ هزار تومان در هر کیلو بود امروز به حدود ۵۰ هزار تومان نیز نزدیک شده است. قیمت برنج ایرانی از جمله برنج هاشمی که ۱۰۵ هزار تومان در هر کیلو بود اکنون به بیش از ۱۱۰ هزار تومان رسیده است.

منبع: تجارت نیوز
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 11
 • ناشناس
  0

  خب برنج وارداتی را به ترتیب از آمریکا، اروگوئه و پاکستان وارد کنید تا مشکل تراز منفی تجاری نداشته باشید!

 • ناشناس
  0

  چقدر زندگی اینجا شیرین است

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   کجایش را دیده ای! تازه از این پس شیرین تر هم می شود! شاهنامه پایانش خوش است!

 • ناشناس
  0

  واقعا که مردم بازیچه دست مسئولان بی کفایت شده اند.

 • مجید
  0

  آنقدر برنج داخلی گران است که کشاورز خوش به حال و شاد است و نیاز به حمایت نداره
  این قشر ضعیف است که نیاز به حمایت داره
  برنخ ارزان هندی و تایلندی را از سفره ی اونا
  برداشته میشه

 • يك كاسب حبيب خدا
  0

  حال مى كنم با اين كارها وقوانين يك هويى دولت هر دفعه كلى پول به جيب مى زنيم خواهشأ با همين فرمون ادامه دهيد

 • رییس الدین روزبهی کمحالیکلایی
  2

  پایان دولت ابراهام
  برنج هر گرم هزارتومان

 • ناشناس
  0

  وریرکشورمی فرماینددلارامریکا راخودمان بزرگ کردیم امریکابا30هزارمیلیارددلاردرحال نابودی است.سنگ پای قزوین کجاگیرمیاد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   به خدا سنگ پا هم کم میاره روبرو اینا

 • ناشناس
  0

  کلا تمام گرانیها موقتی و ساختگیه(توسط محتکران ضدانقساخت یه
  پس مردم کافیه هرچی گران شد رو بذارند کنار تاوقتی حبابش بترکه مثل جریان مرغ

 • محتکر
  0

  به به😍😃
  چقدر ایران خوبه
  خدایا ایران اسلامی و مسئولان شش کلاس سواد رو از ما نگیر😍😍😍
  چون بیسوادن و کارنابلد برنج ها رو میخرم و انبار میکنم و چون برنج ها دست من و امثال منه برنج گرون میشه و پیدا نمیشه،بعد با هرقیمتی عشقم کشید میفروشم😍
  سود یعنی این
  امیدوارم جمهوری اسلامی پایدار بمونه که خوب نونی واسه ما دل و دزدا داره😃