معرفی محصولات کارخانه فولاد سیرجان

از شاخص‌های اصلی توسعه‌یافتگی هر کشور می‌توان به مقیاس تولید و مصرف فولاد آن اشاره کرد.

این موضوع به‌قدری مهم است که مقدار رشد مصرف فولاد در هر کشور یک معیار قابل‌اطمینان جهت تعیین میزان رشد اقتصادی آن محسوب می‌شود. یک منطقه با داشتن این صنعت می‌تواند تاثیر زیادی را در فرایند توسعه، فرهنگ، آموزش، تجارت، اشتغال‌زایی، سطح دانش و پژوهش تجربه کند.

کافی است نگاهی به اطراف خود داشته باشید تا متوجه شوید امروزه زندگی انسان با فولاد آمیخته شده، و به همین علت بعد از نفت خام دومین ماده پرارزش جهان، فولاد محسوب می‌شود؛ همین امر باعث شده خیلی از کشورها اقدام به صادرات آهن کنند.

 در سه مرحله، تولید فولاد به میزان فعلی ارتقا یافته است. در ابتدا شروع کار مربوط به بعد از جنگ جهانی دوم بود، در آن زمان بسیاری از کشورها اقدام به بازسازی ویرانه‌های حاصل از جنگ کردند. با شروع رشد تولید محصولات فولادی، اقتصاد بسیاری از کشورها با روند مثبتی رو‌به‌رو شد. بعد از آن در مرحله دوم با ثبات گرفتن اقتصاد جهانی، تولید و تقاضا حالتی پایدار به خود گرفت. در آخر و مرحله سوم بین سال‌های 2000 تا 2008 تولید این محصولات با رشد زیادی همراه بود.

Untitled

در طول این سال‌ها رونق اقتصادی در کنار نیازی که جامعه به بازسازی ساختمان‌ها و تجهیزات قدیمی داشت، منجر به رشد بالا در تولید شد. همین موضوع باعث می‌شود تا دیگر صنایع مانند ماشین‌آلات حمل‌ونقل، معدن و .... در این رقابت شرکت داشته باشند. در این مقاله به معرفی محصولات کارخانه فولاد سیرجان می‌پردازیم.

محصولات کارخانه فولاد سیرجان

کارخانه فولاد سیرجان ابتدا توسط شرکت توسعه و آبادانی استان کرمان، در سال 1388 شروع به کارکرد. هدف اصلی و مأموریت این مجتمع صنعتی کمک به توسعه زیرساخت‌های موردنیاز مردم، همچنین تلاش برای احداث زیرساخت پایدار بوده‌است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و سرمایه انسانی توانمند اقدام به تولید مقاطع فولادی طویل ساختمانی می‌کند.

آهن اسفنجی

آهن اسفنجی یا DRI (آهن احیای مستقیم) را با احیای سنگ‌آهن بدون ذوب کردن و به‌صورت مستقیم تهیه می‌کنند. آهن اسفنجی دارای عیار بین 84 تا 95 درصد بوده که مقدار بالایی به شمار می‌آید. حدود 5 درصد از سهم بازار آهن‌آلات جهان شامل آهن اسفنجی می‌شود؛ طبق آمار فوق متوجه اهمیت این محصول در صنایع مختلف می‌شویم. آهن اسفنجی دارای مزیت‌های بسیاری است که در ادامه به بخشی از آن اشاره می‌کنیم.

1

-       بهترین جایگزین برای ضایعات 

-       کوره‌های القایی یا واحدهای مستقیم که با استفاده از آن آهن اسفنجی تولید می‌شود، هزینه کمتری نسبت به کوره‌های بلند دارد.

-       عیار بالا‌تر نسبت به دیگر محصولات آهن

-       حمل‌ونقل آسان‌تر

-       دارای صرفه اقتصادی بالا

بریکت سرد

بریکت سرد همان آهن اسفنجی یا DRI است، اما با این تفاوت که در هنگام تولید، به حالت فشرده درمی‌آید. ماده اولیه در فرایند بریکت سازی، آهن اسفنجی است که در واحد‌های فولادسازی بسیاری در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حین این فرایند، بریکت را باتوجه ‌به میزان دمای DRI ورودی به ماشین بریکت زنی، به دو گروه بریکت سرد و بریکت گرم تقسیم‌بندی می‌کنیم.

 در هنگام بریکت‌سازی سرد، مواد ورودی را در هنگامی که دمای آن هم دما با محیط است به ماشین بریکت زنی وارد می‌کنند. در هنگام انجام‌دادن این فرایند، با درنظرگرفتن نوع مواد ورودی به ماشین، دو نوع محصول تهیه و تولید می‌شود: بریکت سرد آهن اسفنجی و بریکت نرمه آهن اسفنجی

شمش فولادی

مهم‌ترین کالای زنجیره فولاد، شمش است که از تولیدات شرکت‌های فولادی محسوب می‌شود. تولید آنها بر اساس نیاز صنایع مختلف تعیین می‌شود و به‌صورت شیمیایی یا فیزیکی است. شکل ظاهری آنها، مستطیل شکل است و طول نهایی هرکدام به حدود 2 متر می‌رسد. این محصولات به دلیل شکل ظاهری خود به‌راحتی امکان حمل‌ونقل دارند.

شمش‌های فولادی بعد از طی‌کردن مرحله نورد به محصولات نهایی مانند:

-       سپری

-       ناودانی

-       میلگرد

-       نبشی

-       تیرآهن و ... تبدیل می‌شوند.

2

نحوه تولید شمش‌های فولادی توسط دو کوره مهم القایی و قوس الکتریکی است؛ شمش‌هایی که در کوره قوس الکتریکی تولید می‌شوند دارای کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری هستند.

میلگرد از سایز 8 الی 32

میلگرد یا آرماتور، نوعی فولاد محسوب می شود؛ این محصول در سازه‌های بتن‌آرمه کارایی دارد و با نام فولاد میلگرد آن را می‌شناسند. استاندارد ساخت میلگرد در هر کشور متفاوت بوده و استاندارد ساخت میلگرد در ایران با استاندارد روسی برابر است.  میلگردها انواع متفاوتی دارند که هرکدام از آن‌ها دارای مشخصات مکانیکی خاص و متفاوتی هستند.

-       میلگرد نرم بدون آج (A1)

-       میلگرد نیمه‌سخت با آج ساده (A2)

-       میلگرد سخت با آج پیچیده (A3)

-       میلگرد سخت با آج پیچیده (A4)

نکته: خوب است بدانید در مواردی خاص از فولاد ساختمانی مانند ناودانی و یا قوطی جهت مسلح کردن بتن استفاده می‌کنند.

قیمت محصولات کارخانه فولاد سیرجان

همان‌طور که می‌دانید قیمت فولاد و به خصوص میلگرد در ایران بنا به دلایل بسیاری همچون نرخ ارز، هزینه مواد اولیه، سیاست‌های داخلی و خارجی و همچنین شرایط اقتصادی بسیار متغیر است؛ بنابراین هرگاه تصمیم به خرید دارید، ابتدا جدیدترین قیمت میلگرد فولاد سیرجان را بررسی کرده و سپس اقدام به ثبت سفارش کنید.  

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید