ایران، رتبه اول نرخ آلودگی به بدافزار + راه حل و جلوگیری

کسپرسکی در گزارش سالیانه خود ایران را برای ششمین سال متوالی جزو آلوده ترین کشور ها از لحاظ آلودگی به بدافزار در تلفن های همراه اعلام کرد که از مهم ترین دلایل آن را می توان کلیک بر روی لینک های ناشناس و نصب نرم افزار ها از منابع ناشناس اشاره کرد.

همین موضوع را میتوانیم به سیستم های کامپیوتری ربط بدهیم اما چگونه می توانیم از آلودگی به بد افزار ها جلوگیری کنیم؟

تفاوت خطرناک بد افزار های قدیم و جدید

قبل تر ها شیوه آلودگی بد افزار ها به این صورت بود که برای سیستم عامل شما مشکلات مختلفی را به وجود می آورد، به عنوان نمونه با درگیری منابع باعث کند شدن سیستم و گوشی شما میشد و یا برخی از اطلاعات شما مخفی میشد و برای دسترسی به آن اطلاعات باید از روش های مختلفی استفاده می کردید.

اما امروزه در کنار بد افزار هایی که از قبل وجود داشتند، بد افزار های دیگری پدیدار شده اند که به طور رایج به آن ها باج افزار گفته می شود و مستقیما اطلاعات شما را مورد حمله قرار داده و آن ها را غیر قابل استفاده می کنند. باج افزار در قبال برگشت اطلاعات شما ازتون مبلغ زیادی رمز ارز درخواست می کنند که اگر بتوانید آن را پرداخت بکنید ریسک کرده اید!

روش های جلوگیری از آلودگی به بد افزار ها

1-استفاده از آنتی ویروس ها

آنتی ویروس ها یکی از مهم ترین نرم افزار های برای جلوگیری از نفوذ بد افزار ها به دیواس های شما هستند اما برای استفاده از آنتی ویروس ها باید به موارد زیادی توجه کنید.

·خرید لایسنس معتبر

خرید لایسنس و قفل برای تمامی نرم افزارهای پولی وجود دارد و شما از بسیاری از نرم افزار ها به صورت قفل شکسته استفاده می کنید، اما در استفاده از محصولات امنیتی به هیچ وجه نباید از نسخه قفل شکسته آن ها استفاده بکنید، چرا که با این کار یک راه نفوذ بد افزار ها می باشد.

·تنظیم درست آنتی ویروس

آنتی ویروس ها زمانی می توانند به بهترین شکل کار کنند و امنیت واقعی را تامین کنند تا به طور استاندارد راه اندازی شده باشند. این موضوع در شبکه های کامپیوتری بسیار اهمیت دارد و نباید آنتی ویروس ها باعث شوند تا کار کارکنان آن مجموعه با اختلال مواجه شود.

همچنین در بسیاری از موارد کاربران به صلاح دید خودشان قابلیت های آنتی ویروس ها را خاموش کرده و همین موضوع امنیت را تقریبا حذف می کند. در این شرایط بهتر است از یک شرکت پشتیبانی آی تی همانند آی تی پشتیبان بخواهید تا آنتی ویروس ها را به درستی تنظیم کنند.

2-تنظیم دسترسی های مناسب کاربران

دسترسی ها در یک شبکه می تواند خود عامل آلودگی توسط بد افزار ها و حتی کارکنان آن مجموعه باشد. تصور کنید یکی از پرسنل برای به فایل ها مدیر مجموعه دسترسی داشته باشد در صورتی نیازی به آن ها ندارد، روزی که بر سر موضوعات مختلف به توافق نرسد، فرد مربوطه می تواند هر بلایی سر اطلاعات مدیریت بیاورد.

هخعهخعهخ

حال این موضوع را به بد افزار ها نسبت دهید، بد افزار ها وقتی دسترسی کافی را داشته باشند می توانند به راحتی تمامی اطلاعات یک مجموعه را مورد حمله قرار داده و نسبت حذف آن ها اقدام کنند.

بکاپ = آخرین راه نجات

تصور کنید تمام شبکه یک مجموعه به بد افزار آلوده شده است و تمامی اطلاعات رمز گزاری و یا حذف شده است. تنها راهی که باقی مانده است بازگردانی فایل های بکاپ است اما به شرط ها و شروط ها!

در درجه اول اگر بکاپ شما به صورت آفلاین نگهداری میشده است و به سیستم متصل نبوده است می توانید با خیالی آسوده آن ها را باز گردانی کنید ولی اگر بکاپ شما به سیستم و شبکه همیشه متصل بوده است احتمال بسیار زیاد به بد افزار آلوده شده است و در صورتی که اثری از بد افزار ها پیدا نکردید می تواند در آینده باعث آلودگی شود.

شما باید همیشه از سیستم و شبکه مورد نظر خود بکاپ تهیه کنید و به صورت آفلاین نگهداری کنید تا در مواقع خیلی خاص که دیگر نتوانستید جلوی نفوذ بد افزار ها و موارد شبیه به این را بگیرید، فایل های بکاپ مورد نظر را بازگردانی کنید.

متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به تهیه بکاپ های کامل از اطلاعات مورد نظر اجتناب می کنند و یا خیلی دیر به دیر نسبت به تهیه بکاپ اقدام می کنند، چرا که بکاپ یک پروسه تکراری و زمان بر است و به دلیل عدم نیاز به بکاپ ها در کوتاه مدت اهمیت آن نادیده گرفته می شود!

کلیک نکردن بر روی لینک های ناشناس

برای همه ما ممکنه در روز از راه های مختلف لینک هایی ارسال شود که به راحتی بر روی آن ها کلیک می کنیم و در برخی از مواقع با کلیک بر روی لینک ها فایلی بر روی سیستم و گوشی ما دانلود می شود که تصور می کنیم همان اطلاعاتی هست که به آن نیاز داریم، اما در برخی موارد میبینم که اینگونه نیست و فایل دیگری دانلود شده است! و اجرای آن می تواند دیوایس شما را به بد افزار آلوده کند!

ولی از کجا بفهمیم کدام لینک آلوده است و کدام لینک آلوده نیست؟

به طور کلی باید همیشه وقتی دنبال موضوع یا فایلی می گردید، از منبع مستقیم آن را دانلود کنید. برای نرم افزار ها بهتر از سایت خود سازنده نرم افزار و یا سایت های دانلود نرم افزار انگلیسی یا فارسی که معرف همه هست اقدام کنید.

استفاده از خدمات پشتیبانی شبکه تخصصی

در بالا مهم ترین راه ها برای جلوگیری از نفوذ بد افزار ها را توضیح دادیم اما بسیار از کارهای دیگر هستند که انجام همگی آن ها از حوصله افراد خارج است و زمان زیادی را از آن ها می گیرد.

حال برای اینکه تمامی موارد امنیتی ای که باید در یک شبکه کامپیوتری رعایت شود را بتوانید به درستی انجام دهید باید از یک شرکت پشتیبانی شبکه معتبر بخواهید تا این موارد را برای شما انجام دهند.

شرکت های پشتیبانی شبکه برای اینکه دید بلند مدتی نسبت به شبکه شما دارد و باید در طول زمان قرارداد پشتیبانی مناسبی را ارائه دهند، اکثر این موارد را خودشان به طور پیش فرض رعایت می کنند اما هستند شرکت هایی که با ارائه مبلغ پایین پشتیبانی شبکه دید کوتاه مدتی دارند و نسبت به رفع مشکلات به صورت زیر ساختی کوتاهی می کنند!

شما لازم است تا تحقیقات کاملی را برای دریافت خدمات پشتیبانی شبکه انجام دهید و نسبت به انتخاب یک شرکت مناسب برای مجموعه ای که تعدادی کامپیوتر دارد اقدام کنید.

 

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • یه بنده خدایی
    0

    همه اش به دلیل بدعادت کردن مردم توی استفاده از محصولات غیراورجینال
    و البته درنظر نگرفتن منافع مردم و مدیریت اشتباه اقتصادی
    که باعث شده قیمت ویندوز و اکثر بسته های نرم افزاری میلیونی بشه