۱۰ روز از ابلاغ نامه ریاست مجلس گذشت

سکوت عجیب دولت در برابر ابلاغیه افزایش حقوق بازنشستگان/ دلیل مقاومت دولت چیست؟

بیشتر از ۱۰ روز از ابلاغ نامه ریاست مجلس در خصوص مطالبات بازنشستگان سازمان تامین‌اجتماعی می‌گذرد، اما متاسفانه دولت طی مدت گذشته سکوت اختیار کرده و پاسخ‌گو نیست.

این روزها نمایندگان بازنشستگان کارگری، از طولانی شدن ابلاغ مصوبه دولت در زمینه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان گلایه دارند.

به گفته‌ی آن‌ها، دولت اعلام و ابلاغ مصوبه را برعهده سرپرست وزارت کار گذاشته و اصولا مسوولیت مصوبه‌ جدید برعهده وزارت کار است، اما با وجود برگزاری نشست‌هایی در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته که در آن‌ها افزایش ۳۸ درصدی به اضافه مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار تومان تایید شده، باز هم کار به درازا کشیده است.

بازنشستگان انتظار داشتند پنج‌شنبه یا نهایتا شنبه، سرپرست وزارت کار، نظر نهایی دولت را ابلاغ کند تا احکام حقوقی مردادماه به سرعت صادر شود؛ اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

تعلل سرپرست وزارت کار پذیرفتنی نیست

در همین رابطه علی دهقان‌کیا، رییس کانون بازنشستگان کارگری تهران گفت: پنج‌شنبه آخرین جلسه کانون عالی و نمایندگان بازنشستگان با سرپرست وزارت کار و مدیرعامل تامین اجتماعی بود که قرار شد شنبه سرپرست وزارت کار به طور رسمی اعلام موضع کند؛ علاوه بر این قرار شد ما تا شنبه مصاحبه نکنیم و هیچ حرفی با رسانه‌ها نزنیم؛ در این چند روز ما پاسخ رسانه‌ها را ندادیم و منتظر عمل به وعده‌های آقایان بودیم اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

وی با بیان اینکه نظر بازنشستگان اجرای قانون یعنی همان ۳۸ درصد به اضافه‌ی مبلغ ثابت برای سایر سطوح مستمر است، افزود: قرار بود شنبه مصاحبه کنند و بگویند احکام جدید را چه زمانی می‌زنند اما نه شنبه و نه یک‌شنبه خبری نشد؛ ما در این مدت زیر بمباران تماس‌های بازنشستگان بودیم. بازنشستگان نگران و ناراضی هستند و مدام می‌پرسند چرا به وعده‌ها عمل نشد.

به گفته دهقان کیا، از نظر اخلاقی و شرعی، وعده دادن و عمل نکردن درست نیست؛ بنابراین عمل نکردن به وعده آنهم از جانب مسئولان و مقامات اصلاً پذیرفتنی نیست. وقتی قول داده‌اند باید عمل کنند؛ ما براساس وعده‌های آقایان با مردم صحبت کردیم و قول شنبه را دادیم؛ شنبه همه بازنشستگان کشور گوش به زنگ بودند که خبر جدیدی بیاید؛ در هر صورت ما انتظار داشتیم باتوجه به اینکه رییس جمهور برای سومین بار دستور رسیدگی به مسائل بازنشستگان داده، زودتر اعلام موضع کنند.

وی متذکر شد: رییس‌جمهور تا امروز سه بار به موضوع واکنش نشان داده اما هنوز موضوع بلاتکلیف است؛ بار اول پیرو تجمعات در شهرها، رییس جمهور گفتند صدای بازنشستگان را شنیدم و به مخبر دستور دادند با کانون‌ها جلسه بگذارند؛ این جلسه برگزار و قرار شد موضوع حل شود که نشد؛ در ادامه مساله از طریق مجلس و هیات تطبیق قوانین بررسی شد؛ دوباره رئیس جمهور دستور پیگیری دادند. بار سوم بعد از نامه‌ بیست و نهم تیرماه قالیباف که بر اجرای ماده ۹۶ اصرار داشتند، رییس جمهور در جلسه کمیته اقتصادی دولت، تاکید کردند که هرچه سریع‌تر مشکل بازنشستگان حل شود که نهایتا بعد از گذشت یک هفته، در آخرین روزِ مهلت قانونی دولت، سرپرست وزارت کار کانون عالی و نمایندگان بازنشستگان را برای یک نشست خواستند؛ در این جلسه صحبت کردیم و بحث طولانی شد؛ نهایتا منجر شد به جلسه پنج شنبه؛ دوباره از ده صبح تا یک ربع به دو عصر نشست داشتیم و نتیجه این شد که وزیر شنبه مصاحبه کنند و ما همه تا شنبه سکوت کنیم و هیچ حرفی نزنیم.

دلیل سکوت دولت چیست؟

حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار نیز  با انتقاد نسبت به سکوت دولت در مقابل افزایش حقوق بازنشستگان اظهار داشت: بیشتر از ۱۰ روز از ابلاغ نامه ریاست مجلس در خصوص مطالبات بازنشستگان سازمان تامین‌اجتماعی و حق مسکن کارگران به دولت می‌گذرد. مجلس، کمیسیون تطبیق مقررات و ریاست مجلس، مداخله دولت را در کاهش حق مسکن کارگران و تغییر مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی را مغایر با قانون تشخیص داده و در نامه‌ای، این مغایرت را به دولت ابلاغ کرده است.

وی افزود: متاسفانه دولت طی مدت گذشته سکوت اختیار کرده و پاسخ‌گو نیست. این واقعا چالش بزرگی است که برای بازنشستگان و کارگران در کشور ایجاد شده و طی چند دهه گذشته تاکنون سابقه نداشته است.

این کارشناس بازار کار عنوان کرد: انتظار این است که دولت هر چه سریع‌تر در این خصوص اهتمام لازم را برای بازگشت به قانون و رعایت قانون و تمکین مقررات کشور انجام دهد و هر چه سریع‌تر حق مسکن کارگران و افزایش مستمری بازنشستگان سازمان تامین‌اجتماعی را مطابق مصوبه شورای عالی کار و مصوبه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی انجام دهد.

حاج‌اسماعیلی تصریح کرد: در این‌جا ضعف بزرگی که آشکار شده، مدیریت غیرقانونی و تمامیت‌خواه دولت در سازمان تامین‌اجتماعی آشکار شده و این ضعف بزرگی است که می‌تواند یک آسیب جدی برای کشور باشد. بنابراین علاوه بر این‌که دولت باید به مقررات قانونی در کشور احترام بگذارد، باید در بحث مدیریت سازمان تامین اجتماعی، مداخله و دخالت دولت به حداقل ممکن برسد.

وی تاکید کرد: آنچه گه مطالبه اصلی کارگران و بازنشستگان است، رعایت قانون در کشور و رسیدگی هر چه سریع‌تر به افزایش مستمر بازنشستگان و افزایش حق مسکن کارگران مطابق قانون است.

این کارشناس بازار کار متذکر شد: دومین مشکلی که طی سال‌های اخیر در کشور بروز کرده، مدیریت سازمان تامین‌اجتماعی در خصوص تفاوت و مرزبندی بین بازنشستگان همکار و غیرهمکار است. این کار واقعا یک اجحاف و تبعیض آشکار در خصوص ارائه خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی است.

حاج‌اسماعیلی ادامه داد: منافع سازمان تامین اجتماعی متعلق به کارگران و بازنشستگان است. کسانی که در سازمان تأمین‌اجتماعی خدمت می‌کنند، کارمندان سازمان به حساب می‌آیند، نه مالکان سازمان. این‌که مدیریت سازمان تامین اجتماعی چنین تفاوتی را بین کارمندان و بازنشستگان و کارگران قائل باشد، به هیچ‌وجه قانونی نیست.

منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 34
 • ناشناس
  1

  دولت بهتر بود از اول تو کاری که بهش مربوط نیست دخالت نکنه.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   اتفاقا اون چیزی که به این دولت مربوط نیست وظایفشه وگرنه بقیه کارهاییکه خارج ازاختیار و وظیفه اونه به نحو ابترانجام داده مثل هدایت مردم به راه راست با حجاب اجباری ،..‌.

 • ناشناس
  0

  خواب بدی برای بازنشستگان دیدند منتظر خبرهای بد باشید

 • مهرداد سربندی
  2

  دولت نه تعهدی به مردم داره نه تعهدی به حیثیت و ابروی و قول و قرار خودش نه تعهدی به حرفی که میزند. دولت یک دولت یکدست با گروه های همدست است. کی زورش به یک گروه همدست که مهمترین صندلی های مملکت را اشغال کرده اند میرسد. دولت دولت دروغگویان و دودوزه بازان است.

  نظرات شما -
  • بینام
   0

   فکر کنید چرا حداقل بگیر شدید بله برای اینکه اکثر بدون پرداخت بیمه از خودشان هستن برای سکر کوب منو تو حقوق انها را کی میده همه را تا کجا اباد از جیب ما کارگران

 • ایرانی
  0

  راستی سران کشور لطفا دیگه از قانون و احترام به قانون و اینجور حرفها نزنن چون خیلی مضحک و خنده داره!!!!!! آقای ابراهیم رییسی معنی مدیریت انقلابی اینه که بعد از چند ماه ،اختیار تصمیم گیری راجع به این موضوع رو به هیئت امنای تامین اجتماعی بدی؟!! یعنی نمی تونستی از اول این کارو بکنی؟!

 • کلاغ پر
  0

  من حق رو به دکتر رییسی میدم آخه بزارید عرقش از ساخت اولین یک میلیون مسکن خشک بشه بنده خدا تازه بیل وکلنک رو زمین گذاشته تازه ناهار هم نخورده ........

  نظرات شما -
  • نقی معمولی
   0

   نهار نخورده ،نخور، مگه اینجا چلوکبابیه ، کوفت بخوره

  • ایرونی
   0

   از نظر لغوی ناهار درسته ...

 • داوود فراهانی
  0

  اب مردم ایران بدادم برسید هر روز مرا اعدام میکنند ای ازاده مردان ایران بدادم برسید هر روز مرا اعدام میکنند روزی ده بار تا صد بار ..برادران اخر من انسان هستم بدون محاکمه امده اند در خانه من و خودشان اعدام میکنند با برق و برق را روی من گذاشتند ..ای مردم سرم و قلبم را سوزاندن انقدر برق میگذارند با چند اشعه که حالت تهوع میگیرم و کسی بدادم نمیرسد ..من کرج هشتگرد دهستان سعیداباد خیابان ولایت جنوبی خیابان ایثارگزان پلاک 441 منزل فراهانی و داوود فراهانی هستم 09105456239_ 09122103479

 • صبا
  0

  دلیلش بیعقلی چند نفر ادم بی وجدان ودروغگو مثل معاون اول ومدیر برنامه بودجه که با دروغ ووعده های پوچ دولت را به چاه انداختن که البته دودش هم به چشم خانواده های ّبازنشسته که به ناحق وغیر قانونی حقشان را نمیدهند رفته است تورم خوراکی ۹۲ درصد است ۳۸درصد را نمیدهند تازه حرف از عدالت میزنند بخدا باید دهنشان را گل بگیری

 • رضا
  0

  سلام سکوت از ویژگی های مثبت دولت کلاس 6 هست ورئیس به ظاهر کلاس 6 آن من که شک ارم جناب رئیسی کلاس 5 هم خوانده باشد

 • ناشناس
  0

  میخوان کش بدن تا سال تمام بشود

 • Amir
  0

  با سلام تمام این مدت که دولت مارا معطل افزایش حقوق کرد فقط بخاطر این بود که افزایش 38درضد همراه با 515000تومان کم کند که همین کار را داره به مرور زمان انجام می ده

 • Mm
  0

  شاید دولت می خواهد بارسیدن ایام عزاداری وتعطیلات ,موضوع به دست فراموشی سپرده شود ویا مطالبات مشمول مرور زمان شده و شکل دیگری به خود بگیرد.

 • ناشناس
  0

  هنوز نفهمیدید که توی این مملکت قانون در جابی که به نفعشان باشد مورد استناد است و در بقیه موارد کشک؟؟؟

 • عباس بازنشسته
  0

  احتمال زیاد دولت نمی‌خواهد حق بازنشستگان را بده ولی این سکوت علامت رضا نیست علامت ندادن حق بازنشستگان است خلاص

 • بازنشسته
  0

  حق و حقوق بازنشسته می‌ره برای ملتهای بزرگوار عراق و سوریه و یمن و طالبان و بورکینافاسو

 • ناشناس
  0

  این دولت به تصویب قانونها دهن کجی میکند. احکام رتبه بندی معلمان از شهریور 1400 قراره زده بشه ، ولی هر روز فقط وعده و وعید میدهند.

 • ایرانی آباد و آزاد
  0

  عملکرد یک ساله دولت بی سواد و بی تجربه و پر مدعا و حراف و متظاهر و دروغگوی رئیسی مخصوصا در این نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و بلاتکلیفی و خیابون نشینی این عزیزان و جوانان و رزمنده های قدیم دره بی اعتمادی مردم به این نظام و دولت منصوبش را بسیار عمیق تر کرد...!!!! این ظلم در اذهان و تاریخ ماندگار شد...

 • امیر
  0

  دلیل مقاومت دولت دربرابر افزایش حقوق بازنشستگان یا،اقدام وعمل کردن به شعارهای دروغ انتخاباتی خود میباشد که بارها وبارها از سفره خالی مردم وبازنشستتگان گفت وامروزه مشغول یاری رساندن به این قشر ازجامعه میباشد.!!!دوم اینکه چون توان رنگین کردن سفره مردم راندارد ،لذاتصمیم گرفته جهت همرنگ کردن سفره ها باکم کردن حقوق این افراد آنها رابه حداقل بگیران برساند که عدالت رعایت شود!!!

 • کریمی
  0

  سال تمام می شود و در سال اینده که باید دوباره حقوق اضاف شود با این حقوق موافقت می کنند

 • حامد
  0

  آقای دهقان کیا لطفاً یک فراخوان عمومی به بازنشسته ها بدهید حق گرفتنی است به این دولت هیچ امیدی نیست

 • ناشناس
  0

  محاله رئیسی و نوابغ اقتصادیش و در راس اونها میرکاظمی تن به قانون بدن. تا چند ماه دیگه هم همین جوری قانون گریزی رو ادامه میدن

 • سیاوش سلطان
  0

  بازنشیته ، بازنشسته است ، تامین اجتماعی و لشگری و کشوری ندارد ، متاسفانه دروازه اول پرسنلی ها حقوق را سر می برند بعد نوبت احکام که می شود سازمان برنامه و بودجه به قتنون عمل نمی کند و در مرحله سوم به عنوان معیشت ، نیم بند پول را به سازمان های فرعی واریز تا بنجول تحویل بازنسیتگان دهند.
  اگر دردم یکی بودا چه بودی ...
  آقای برادر تورم ۱۵۰ درصدی شوخی نیست ، ملت یا باید توجیه شود که کاهش نقدینگی عملاً صورت می گزرد ، یا ابن شکاف به یک چالش بزرگ علاوه بر بیکاری جوانان و گرانی مسکن و هزاران چالش دیگر اضافه خواهد شد ، نگران نتیجه نقدینگی باشید !!!!!!

 • ناشناس
  0

  اسگل کردن این جماعت را

 • رزمنده دفاع مقدس
  0

  اینا میترسند حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را زیاد کنند بعد بازنشستگان لشکری وکشوری بریزند تو خیابون درواقع بازنشسته بازنشسته است فرقی نمیکنه .درثانی حتما باید چند نفری کشته بشوند شیشه شکسته بشه و....تا اینا سریع اقدام بکنند .دلشون بحال بازنشسته نسوخته خودشون و اقوامشونو باندشون وحکومتیان که حکمومت را بین خودشون دست گردان میکنند فکر آسایش ورفاه مردم نیستند خدا ازروی کره ی زمین برشون داره

 • بازنشسته تامین اجتماعی
  0

  میرکاظمی فردای قیامت چطوری و با چه توجیه آبدوغ‌خیاری میخواد جواب خانواده چند میلیونی بازنشستگان‌ تامین‌اجتماعی‌رو بده الله‌اعلم!!!

 • ناشناس
  0

  قانون وجود ندارد.

 • ناشناس
  0

  بازنشسته
  باسلام من یه سوال دارم حالا که این حق ماست وباید هم همان ۳۸ در صد به اضافه مبلغ ثابت ۵۱۵۰۰۰ به سایر سطوح پرداخت بشه باید هم پرداخت می شد تاحالا نشده مت موندم ابنا که یه مسله کوچک توش موندن چطور تو وین مذاکره می کنتد اونن ۵ به اضافه ۱
  برای من خیلی سوال است

 • بیژن
  0

  دارید غلطی میکنید این ازبرجام این ا گرانی‌ها واین هم از۱۰درصدکه برای بازنشستگان کشوری ولشکری وتامین اجتماعی بیشرفها بی عرضه حرمزاده های بی دین

 • عملکرد و رفتار رئیس کانون بازنشستگی استان تهران به همراه دولت و مسئولان تاکنون اهانت، توهین، بی احترامی و خیانت به بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.
  0


  عملکرد و رفتار رئیس کانون بازنشستگی استان تهران به همراه دولت و مسئولان تاکنون اهانت، توهین، بی احترامی و خیانت به بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.

 • مستمری بگیرکشوری
  0

  بیچاره کردیدمارو افزایش حقوق کارسختی نیست. چنانکه واسه خودتون سخت نیست

 • ناشناس
  0

  رانت خوار ها اینقدر زیاد هستند که پولی نمی ماند که به بازنشستگان بدهند.و...و...وتمام