قیمت مرغ پرواز کرد / روغن 327 درصد و برنج 188 درصد گران شد

برخی از تحلیلگران عنوان می‌کنند به نظر می‌رسد سخنان دولتمردان سیزدهم درباره بهبود شاخص‌ها و عملکرد اقتصاد ملی، توصیفی برای یک جغرافیای خارج از حدود مرزهای ایران است،​

گزارش جدید مرکز آمار از تورم اقلام اساسی، به نوعی روایتگر کوچک شدن شدید سفره خانوار است و این‌که هزینه خرید بسیاری از کالاها تا دو یا سه برابر افزایش یافته است. این در حالی است که دستمزد، آن‌چنان تغییری نداشته و همین موضوع باعث افت شدید قدرت خرید مردم شده است.

روغن ۳۲۷ درصد گران شد

گزارش جدید مرکز آمار و مقایسه قیمت اقلام اساسی در تیرماه امسال نسبت به‌ تیرماه سال گذشته نشان می‌دهد که قیمت روغن مایع با افزایش ۳۲۷.۵ درصد، روغن‌نباتی جامد ۲۸۵.۸ درصد، برنج ایرانی درجه یک ۱۸۸.۴ درصد، سیب‌زمینی ۱۷۳.۵ درصد و ماکارانی ۱۶۶ درصد، رکورد گرانی اقلام اساسی را زده‌اند.

این در شرایطی است که کنسرو تن ماهی با افزایش ۱۹.۴ درصد، هندوانه ۲۰.۱ درصد، نوشابه گازدار ۲۰.۲ درصد، هویج فرنگی ۲۰.۸ درصد و شیرخشک ۲۶ درصد، کمترین افزایش قیمت را در تیرماه امسال نسبت به‌ ماه مشابه سال گذشته داشتند.

بنا به این گزارش، قیمت گوشت گوسفند در تیرماه امسال نسبت به‌ ماه مشابه سال گدشته ۳۶.۸ درصد، گوشت گاو یا گوساله ۵۱.۱ درصد، برنج خارجی درجه یک ۵۶.۵ درصد، ماهی قزل‌آلا ۵۸.۶ درصد، تخم‌مرغ شانه‌ای ۱۰۲.۶ درصد و مرغ ماشینی ۱۰۳.۷ درصد گران شده است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، در تیرماه امسال از میان ۵۳ قلم خوراکی منتخب در نقاط شهری، تعداد ۳۴ قلم، درصد تغییر سالانه بالاتر از نرخ تورم نقطه‌ای نقاط شهری کشور (۵۲.۸ درصد) داشته‌اند.

قیمت کالاهای اساسی

مرغ رکورد گرانی را زد

در این میان، مرکز آمار در بخش دیگری از گزارش، به میزان افزایش قیمت‌ها فقط در یک ماه تیر امسال پرداخته است، به طوری که مرغ ماشینی با افزایش ۲۶.۱ درصدی، رکورد گرانی را در میان کالاهای دیگر زده است. پس از آن، سس مایونز با افزایش قیمت ۲۴.۳ درصد و هویج فرنگی با افزایش قیمت ۲۱.۶ درصد قرار دارد.

این در حالی است که هلو ۱۲.۵ درصد، بادمجان ۱۳ درصد، هندوانه ۹.۲ درصد و گوجه‌فرنگی ۸.۸ درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

بر همین اساس، کره پاستوریزه رشد ۱۴.۳ درصد، برنج ایرانی درجه یک ۱۰.۷ درصد، تخم‌مرغ شانه‌ای ۹.۵ درصد و گوشت گاو یا گوساله ۲.۶ درصد را در یک ماه تیر امسال تجربه کرده است.

قیمت کالاهای اساسی

 

منبع: رکنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 10
 • ناشناس
  2

  چطوری فرمانده؟

 • ناشناس
  1

  یکی میگه ارزان شد و یکی میگه گران شد یعنی چه

  نظرات شما -
  • نا
   0

   الان جناب عالی کجا ارزونی دیدی

 • بیطرف
  1

  بااین گرانیها دهه نودی ها هم قدشان همین اندازه میماند

 • ناشناس
  1


  این هم عملکرد دولت رئیسی در این مدت یک سال قیمت مرغ پرواز کرد / روغن 327 درصد و برنج 188 درصد گران شد

  نظرات شما -
  • م
   0

   رییسی هیچ اختیاری از خود نداره

 • ناشناس
  1

  خوش به حال صاب مملکت

 • شبنم
  0

  خوش بحال کسانی که پول داشتن و از این جهنم خلاص شدن

 • مورچه
  0

  مرغ گران نشده پول بی ارزش شده مگه خبرندارید مرغها دلار و یورو می‌گیرند تخم میذارند

 • ناشناس
  0

  اینجا جهنم یه دنیای دیگست وگرنه این همه بدبختی تو یه کشور جمع نمیشه