شاخص قیمت‌ها در انگلستان ۹.۴ درصد افزایش یافت

رکورد ۴۰ ساله تورم بریتانیا

روز گذشته گزارش تورم ماه ژوئن در بریتانیا منتشر شد. سطح تورم در این کشور به ۹.۴ درصد رسید و بالاترین نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته را به ثبت رساند و نشان می‌دهد که سطح تورم در این منطقه با آغاز سال ۲۰۲۲ به روند صعودی خود ادامه داده است.

بر این اساس، برخی از اقتصاددانان این کشور اعلام کردند که در انتظار تورم ۱۲‌درصدی در ماه‌های آتی هستند. بانک‌های مرکزی در سراسر جهان برای بهبود تورم در سطح کشور به افزایش نرخ بهره ادامه دادند. تورم موجود در بریتانیا، بانک مرکزی انگلیس را به شدت نگران کرده است. با وجود اینکه اعمال سیاست‌های ضد تورمی کشور‌هایی چون ایالات متحده، اقتصاد این کشور را وارد رکود کرده اما با این حال بانک مرکزی انگلیس قصد دارد تا نرخ بهره این کشور را ۵/ ۰ واحد‌ درصد برای جلوگیری از شتاب تورم در بریتانیا افزایش دهد.

6

چشم‌انداز اقتصاد بریتانیا

به دنبال افزایش قیمت کالاها و بحران انرژی موجود در سطح جهان، تورم ماه ژوئن در بریتانیا رکورد تاریخی خود را در 1 اوت 2022 به ثبت رساند. با توجه به اینکه سطح تورم در ماه گذشته که به 1/ 9‌درصد رسیده بود، با روند صعودی خود نرخ 4/ 9‌درصدی را در ماه ژوئن به ثبت رساند. مشابه این روند را می‌توان در سال 1992 مشاهده کرد، البته سطح تورم در ژوئن 2022 کمی بالاتر بوده است. بر این اساس بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که در انتظار تورم 12‌درصدی تا اواخر سال‌جاری است. کارشناسان مهم‌ترین دلایل افزایش سطح تورم در بریتانیا را، افزایش نرخ تورم مربوط به انرژی و مواد غذایی می‌دانند. قیمت انرژی در یکسال اخیر با افزایش 40‌درصدی روبه‌رو شده است. همچنین قیمت مواد خوراکی نیز 10‌درصد رشد داشته است. عوامل مذکور سبب شده فعالیت‌های اقتصادی این کشور روند کاهشی به خود بگیرند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دستمزدهای واقعی در بریتانیا در سه ماه گذشته شدید‌ترین روند کاهشی را از سال 2011 به ثبت رسانده و شاخص اعتماد مصرف‌کننده در پایین‌ترین حد خود قرار گرفته است. بر این اساس رئیس بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که در نشست بعدی خود نرخ بهره را 5/ 0 واحد‌درصد افزایش خواهد داد. او همچنین افزود که هدف بانک مرکزی تورم 2‌درصدی است و این نهاد تمام تلاش خود را برای بازگشت تورم به این رقم خواهد کرد. بانک مرکزی انگلیس پنج مرتبه به میزان 25/ 0 واحد‌درصدی نرخ بهره را بالا برده بود. عملکرد این نهاد در بریتانیا در 30 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. رشد کسب و کارها در بریتانیا به صفر نزدیک شده است زیرا با افزایش قیمت کالا و انرژی و درنهایت افزایش هزینه‌های زندگی، تقاضای مصرف‌کنندگان به پایین‌ترین حد خود رسیده است. خدمات مصرف‌کننده و مشاغل خرده‌‌‌فروشی شاهد کاهش ارزش بوده و خدمات تجاری نیز انتظار کاهش رشد را دارند. صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی کرده است اقتصاد بریتانیا نسبت به سایر اقتصاد‌های بزرگ به جز روسیه در سال آینده با ضعیف‌ترین رشد همراه خواهد شد.

منبع: دنیای اقتصاد
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • دانا
    0

    افرین برای اولین بار نرخ تورم را گفتی