‏لیست خودروهایی که باید مالیات بدهند اعلام شد + مبلغ مالیات

دولت سیزدهم اعلام کرده که از خودروهای لوکس مالیات می گیرد تا به این وسیله به فکر کسب درآمد از این خودروها باشد.

طبق طرح مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه، سود حاصل از فروش خودرو طی مدتی نگهداری مشمول مالیات می‌شود. مالیات دیگر خودرو مربوط به خودروهای لوکس با ارزش بیش از یک میلیارد تومان است که تا بهمن ماه باید اخذ شود و  مالیات  بر نقل‌وانتقال و شماره گذاری خودروهای تولید داخل و وارداتی نیز به قوت خود باقی است.  

رئیس سازمان امور مالیاتی از شناسایی 550 هزار خودروی لوکس در کشور خبر داد. بر اساس برآوردهای سازمان امور مالیاتی سال آینده این تعداد خودرو حول و حوش 5 هزار و 600 میلیارد تومان مالیات می پردازند.

photo_2022-01-14_12-24-50

داوود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی که در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرده بود گفت: ملاک اخذ مالیات از خودروهای لوکس قیمت این خودروهاست.  

این مقام مسئول گفت: افرادی که ارزش خودروی آنها بالای یک میلیارد تومان است باید نسبت به پرداخت خودروی در اختیار خود اقدام کنند.

براساس جدولی که پیش تر منتشر شده بود مالیات ستانی از خودروهای به اصطلاح لوکس به این صورت است که خودروهای سواری و وانت دوکابین با ارزش روز یک میلیارد تومان تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان معادل یک درصد، از یک میلیارد و 500 میلیون تومان تا 3میلیارد تومان معادل دو درصد، از سه میلیارد تومان تا چهار میلیارد و 500 میلیون تومان معادل سه درصد و چهار میلیارد و 500 میلیون تومان معادل چهار درصد از قیمت خودرو را باید در قالب مالیات مذکور به حساب دولت واریز کنند.

بر اساس صحبت های منظور برای مشخص شدن خودروهایی که مالیات به آنها تعلق می گیرد با همکاری پلیس راهور اطلاعات بیش از 17 میلیون و 500 هزار دستگاه خودوی سواری و وانت دو کابین بررسی شد.

آنطور که رئیس سازمان امور مالیاتی میگوید نحوی مالیات گیری از این خودروها به این صورت است که به مالکان این خودروها پیامک زده می شود که مالیات خود را پرداخت کنند و اگر پرداخت نکنند، در زمان نقل و انتقال خودرو باید مفاصا حساب مالیاتی را پرداخت کنند.

بحث دریافت مالیات از خودروهای لوکس در دولت دوازدهم هم مورد توجه قرار گرفت اما از آنجایی که تعیین قیمت این خودروها در آن مقطع محل بحث بود، دولت گذشته به رغم اینکه ردیف بودجه ای به منظور در لایحه بودجه سال گذشته و بودجه سال جاری دیده بود از دریافت این مالیات چشم پوشی کرد اما به نظر می رسد دولت ابراهیم رییسی عزم خود را جزم کرده تا به هر نحو ممکن این ردیف درآمدی را که در بودجه 1401 آمده است را فعال کند.

مالیات

 

مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

در این طرح، اگر فردی خودرو بخرد و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند. 

نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در بازار خودرو براساس مدت زمان نگهداری، در سال اول ۳۰ درصد، سال دوم ۲۰ درصد و سال سوم ۱۰ درصد است. 

نگهداری خودرو خریداری شده از سال چهارم به بعد معاف از مالیات می‌شود. 

به عنوان مثال، اگر خودرویی به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان خریده و پس از یک سال آن به قیمت ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شود، سودی که از این فروش حاصل شده معادل ۱۰۰ میلیون تومان است که مالیات آن براساس یک سال نگهداری ۳۰ درصد محاسبه می‌شود و باید ۳۰ میلیون تومان مالیات بپردازید.

مالیات

اجرای مالیات خودروهای لوکس از بهمن ماه 

همچنین، به جز مالیات بر عایدی سرمایه طبق بودجه سالجاری باید صاحبان خودروهای لوکس که ارزش آن‌ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، تا بهمن سال‌جاری مالیات بپردازند. 

طبق قانون، تمام مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در پایان هر سال مجموع ارزش آن ها بیش از یک میلیارد تومان باشد به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو هستند: 

 

۱ - تا ۱.۵ میلیارد نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان؛ دو درصد

۳ - تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان؛ چهار درصد

 

آشنایی با مالیات نقل‌وانتقال و شماره گذاری خودرو 

از سوی دیگر، انواع خودروهای داخلی و وارداتی به استثناء ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی و کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.

در این زمینه، مبنای محاسبه مالیات نقل‌وانتقال برای خودروهای تولید داخل بهای فروش آن‌ها و برای خودروهای وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن‌ها مبنای محاسبه این مالیات است. 

علاوه براین، انواع خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی آنها که به تأیید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ های مربوطه مشمول مالیات و عوارض سبز می‌شوند که اساس مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی است.

منبع: شما و اقتصاد
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 31
 • ناشناس
  6

  ایران رتبه ۲ ذخائر گازجهان ورتبه ۴ ذخائرنفت جهان رو داره بااینهمه یرمایه های ملی چرا باید مردم بخاطر ماشینشون مالیات بدن تجربه ثابت کرده اداره کشوره با عبا عمامه به بن‌بست خورده

 • م
  0

  ی جای کار میلنگه باید از خودرو های مونتاژ چینی هم مالیات خوب بگیرند

  نظرات شما -
  • ممد
   1

   از ساخت برادر چین نباید مالیات گرفت!

 • ناشناس
  9

  بالاخره یک حرکت درست که مدتها در کشورهای توسعه یافته انجام می شود از حاکمیت دیدیم مالیات بر خرید اضافی و لوکس برای کنترل قیمت ها بسیار مفید و اثر بخش است کسانی که چند خودرو و یا خانه دارند باید مالیات تصاعدی بدهند احتکاری که در خانه و خودرو صورت می گیرد که داراییهای غیر مولد محسوب می شوند باعث شده که این اقلام که مصرفی هستند به دارایی سرمایه ای تبدیل شوند انشااا همین روند برای خرید خانه اضافی خانه های خالی خرید سکه طلا و ارز هم انجام شود

 • ناشناس
  2

  ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران، مجلس شورای اصطلاحا اسلامی دقیقه ای صد میلیون تومان برای کشور هزینه دارد . به اطلاعاتتان اضافه کنید.

 • ناشناس
  7

  عده ای از محل دلالی و واسطه گری و رانت و حقوق نجومی بدون پرداخت مالیات متمول شدند امروز باید با وجود دولت و مجلس انقلابی به هر طریق ممکن اموال ملت مسترد گردد ۹۰ درصد مردم بواسطه دآشفته بازار اقتصادی محصول دولت روحانی فقیر شدند..

 • ناشناس
  1

  بعد این مالیات کجاه خرج میکنید دقیق کجاه؟؟؟؟؟؟

 • ۰
  1

  تا چند وقت دیگه پراید دارا هم باید مالیات بدن با این وضعیت

  نظرات شما -
  • .
   0

   یغنی ب نظرت پراید تا الان مالیات نداده !! حاجی گرفتن خیلی هم گرفتن . تو این لیست اسمش نیست داریم ذوق میکنیم

 • محم
  1

  فق سوال چرا شامل بعضی ماشینا میشه این همه نوم ماشین مختلف بوگاتی مازراتی.و انواع پورشه .ولامبرگینی پس اینها چی .گناه نیست فقیرن توان پولی نیست براشون

 • ناشناس
  3

  با درود
  اول اگر ایران رتبه دوم جهان در ذخایر داره جمعیت خودش با کشورهای که از ایران جیره خواری میکنند هم هست بعد مردم خودشون باعث گرونی شدند نه دولت مردم ۶ماه فقط ۶ماه ماشین و خانه نخرند چون جزو مایحتاج ضروری معیشت نیست ببینید چطور خونه و ماشین ارزون میشه مردم ماشین میخرند میبرند میزارند تو خونه تا گرون بشه بعد بفروشند کسی دنبال اینکه پولش رو بزاره تو تولید نیست دولت هم داره ماشین با قیمت دلخواه خودش میفروشه این نتیجه اش میشه گرونی

 • احمد
  4

  ازهمه خودروها باید مالیات بگیرن البته بیشترازیکی باشه بعضی چندتاچندتا خودرو داخلی دارن ودلالی میکنن وباعث افزایش قیمت میشن اونوقت ما در حسرت یکی موندیم

 • علی
  0

  خوبه
  بگیر بگیری راه افتاده هااا

 • ناشناس
  1

  مقامات می دزدند ملت باید مالیات سنگین بدن خدایا مارا به چهل سال پیش برگردان

 • غریبه
  0

  اگر قرار باشه خودرو های بالای یک میلیارد مالیات بدن که مفت خورها بخورند یه یا علی بگید پراید هم بشه یک میلیارد تومان و کلی پول مفت گیرتون میاد

 • Ali
  0

  هر کاری این نظام می‌کنه فشار روی طبقه ضعیف جامعه از نظر اقتصادی بیشتر میشه پرداخت مالیات برای افرادی که ثروتمند هستند تاثیری در نحوه زندگی آنها ایجاد نمی‌کند فقط بهانه دست آنها میدهد که در مشاغلی که دارند قیمتها را بالاتر ببرند و به تبع آن هزینه زندگی بالاتر میرود در حالیکه درآمد اقشار کم درآمد افزایش متناسب با تورم بیشتر نمیشود.
  همچنین بالا رفتن قیمت ماشین زاییده ی اقتصاد بیمار است که الان ارزانترین ماشین که پراید هست برای خیلی از افراد آرزویی دست نیافتنی شده .
  خدا مسببین آن را نابود و نسلشان را منقرض کند
  پراید یک میلیاردی با این وضعیت اداره کشور دور از ذهن نیست

 • ناشناس
  0

  چنان قانون وضع میکنید که گویی در ژاپن یا آمریکای قانونمند زندگی میکنیم ، از روز بعد از اجرای این قانون دو برابر این مالیات روی اجناس گذاشته شده و از خریدار گرفته میشود مثل بقیه موارد

 • ناشناس
  0

  ببین مملکت به چه روزی افتاده

 • بحث نکن
  1

  پس بقیه ماشین ها مثل پورشه - مازراتی - لامبورگینی - ولوو - هامِر - آئودی - لکسوس - لندروور - . . . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  3

  ما ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران از مالیات تشکر می کنیم.

 • هه
  1

  کی از آیفون سیزده داران مالیات میگیرید
  بعدم بگید این مالیات دادن به کاهش قیمت ختم میشه یه اونی که اینهمه مالیات میده باز با دوز و کلک و کلاه برداری بیشتر و رانت خواری بیشتر پولشو از مردم میگیره تضمین چیست

 • رز
  0

  امروز عراقی ها در شهرهای مرزی آگهی زدن کلیه ایرانی خریداریم. به کجا رسیدیدم. تا چند سال دیگه برده جنسی عرب ها خواهیم شد

  نظرات شما -
  • سید ابراهیمو
   1

   ملت مجبور نیست کلیه به عراقی ها بفروشند میتوانن به چین یا روسیه به قیمت بالاتری فروخت

 • اصغر
  1

  سایت عزیز درسته که اطلاعات مالیاتی ندارید ولی فلرسی که بلدید خودرویی که ۱.۲۰۰ می ارزه مالیاتش میشه دو تومن در سال نه دوازده تومن چون نسبت به مازاد یک ملیارد یک درصد میگیرن نه نسبت به کلش

 • .
  0

  خوبه

 • قلی
  0

  بری چین بگی چری تیگو جز خودروهای لوکس حساب شده تو ایران درجا پناهندگی میدن بهت

 • غریبه آشنا
  0

  سلام دوستان
  یک خاطره برای شما بگویم .
  بنزین تازه کارتی شده بود و تو صف بنزین بودم ماشین شاستی بلندی اومد توی پمپ بنزین به مسول جایگاه گفت لطفا پر کن
  مسول پمپ گفت باید کارت داشته باشی . گفت ندارم
  من اونجا دیدم و شنیدم گفت هرکس ماشین من را با کارتش پر کنه اون موقع گفت 50 هزارتومان بهش میدم
  و وقتی که شخصی کارت رو داد و باکش پر شد .
  گفت من 50 هزار تومان دادم ولی بدانید که چند برابر را از خود شما میگیرم .
  حالا حکایت مالیات های این افراد هست .
  فقط بگویم این اشخاص از خود ما ملت مظلوم چند برابر خواهند گرفت .
  این اشخاص همین آقازاده و کسانی هستند که خون مظلوم ملت را مثل زالو میمیکند .

 • شوقی
  0

  پولداران مشمول عوارض و مالیات همین امروز ظهر نشده این پرداختی ها با کران کردن کالا و خدمات که در انحصار خویش از جیب ملت میکشن بیرون ، شک نکنید هیچ پولدار از جیب مبارکش مالیات نمیده

 • ناشناس
  2

  سلام اخه ادمه بی سواد مازاد یک میلیارد مالیات می خوره نه از کلش شما هم با این اطلاع رسانیتون

 • عادل از قطب شمال
  0

  پس اگه اینجوری باشه از پراید هم مالیات میگیرند چون قیمتش تا یک سال دیگر با همت مسئولین محترم به یک میلیارد میرسه. برم پرایدمو سریع بفروشم

 • ناشناس
  0

  یکی نیست بپرسه چرا قیمت ماشین تو ایران چند برابر قیمت واقعیش هست در نگاه اول به نظر می رسه مالیات گرفتن خوبه ولی به نظرم اینکه هم ماشینو چند برابر بخری هم مالیات بدی هم در آینده ای نزدیک بنزین رو گرون کنن مشابه دزدی است با اسم عدالت، اینکه هر فشاری در هر جا به مردم میارن قیمتشو با کشور های جهان اول مقایسه می کنن و هر جا خدمات رفاهی می خوان بدن مقایسه میشه سوریه و افغانستان ایراده