فلاحت پیشه : هم گشت ارشاد حجاب ناموفق بود هم گشت ارشاد مدیران

مقایسه دو گشت ارشاد حاکی از آن است که دو بار این طرح شکست خورده است و هر دو شکست جزو موضوعات منفی کارنامه دولت است. گشت ارشاد عفاف و حجاب بدون قانون، کار خود را انجام می‌دهد. وقتی قانون وجود ندارد مردم در بلاتکلیفی دچار ظلم می‌شوند.

فلاحت پیشه : هم گشت ارشاد حجاب ناموفق بود هم گشت ارشاد مدیران

نماینده ادوار مجلس با انتقاد از عدم توجه ابراهیم رئیسی به وعده های انتخاباتی خود گفت: دولتمردان فکر نکنند که مردم این وعده‌ها را فراموش می‌کنند، مردم هیچ وعده‌ای را فراموش نمی‌کنند؛ به‌ویژه وعده‌های مقابله با فساد.

حشمت‌الله فلاحت پیشه ، نماینده ادوار مجلس و استاد علوم سیاسی در گفتگویی به تشریح و بررسی تأخیر در ایجاد گشت ارشاد واقعی مسئولان پرداخت.

مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید؛

* یکی از وعده‌های ابراهیم رئیسی تشکیل گشت ارشاد مسئولان بوده است؛ نظرتان درباره عملکرد دولت در رابطه با ایجاد گشت ارشاد مسئولان چیست؟

مقایسه دو گشت ارشاد حاکی از آن است که دو بار این طرح شکست خورده است و هر دو شکست جزو موضوعات منفی کارنامه دولت است. گشت ارشاد عفاف و حجاب بدون قانون، کار خود را انجام می‌دهد. وقتی قانون وجود ندارد مردم در بلاتکلیفی دچار ظلم می‌شوند. متاسفانه اصرار جدی نیز در این رابطه صورت گرفته درحالی‌که هنوز لایحه حجاب و عفاف تعیین‌تکلیف نشده عده‌ای بدون پشتوانه قانونی در حال وارد آوردن فشار بر مردم هستند.

گشت دوم مربوط به فساد و سوءاستفاده‌های اقتصادی است که در سکوت دچار شکست شده است. چند پرونده عمده مانند پرونده معروف به باغ گیلاس در اُزگُل است. پرونده دیگر چای دبش است که رئیس قوه قضائیه اعلام کرد کسی در این رابطه به دستگاه عدلیه معرفی نشده است درحالی‌که قبل از آن اعلام شد احتمالاً ۶۰ نفر در این پرونده دچار اهمال شده باشند.

اما به نظر می‎آید هیچ پیگیری‌ای صورت نگرفت و مسائل دیگر نیز در این رابطه مطرح شد. بنابراین در زمینه گشت ارشاد مدیران نیز کارنامه موفقی وجود ندارد، یا آن‌گونه که تبلیغات گسترده‌ای در بحث گشت ارشاد حجاب صورت گرفته، شفافیت اعتمادسازی در مورد گشت ارشاد مدیران انجام نشده و آنچه می‌بینیم نوعی لاپوشانی است. به هر حال در مواردی که تخلف وجود دارد، خلاف‌واقع‌هایی صورت گرفته و از اسامی مقدس سوءاستفاده شده است؛ از استفاده اسامی چهارده معصوم در چای دبش گرفته تا عناوین مذهبی در موضوع باغ اُزگُل.

* دولت دستگیری برخی از مدیران میانی و رده پایین را در راستای گشت ارشاد مسئولان گزارش کرده است. این گزارش‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شاهد آن هستیم که نه‌تنها گشت ارشاد کارکرد نداشته و گزارش شفافی ارائه نشد، بلکه لاپوشانی هم صورت گرفته است. واقعیت این است که مردم این موارد را درک می‌کنند و مواردی که مسائل ایضایی بدون محفل قانونی صورت می‌گیرد اما در مواردی که به حقوق ملت مربوط است برخورد شفاف، جدی و قانونی صورت نمی‌گیرد. معتقدم بسیاری از وظایف قانونی دولت در پرداختنِ حقوق مردم، تحت‌الشعاع شرایطی قرار دارد که ارشاد غیرقانونی صورت می‌گیرد. بزرگترین ضربه به اعتماد و امنیت یک کشور زمانی زده می‌شود که قوانین یک کشور فقط برای مردم نوشته شود. متاسفانه شاهدیم که در برخی موارد که قانون هم وجود دارد، زور قانون به صاحبان قدرت نمی‌رسد اما برای بخشی از مردم، برخوردکنندگان خود را از قانون بالاتر می‌بینند.

* به نظر شما اگر قرار باشد گشت ارشاد مسئولان به صورت واقعی راه‌اندازی شود چه موضوعاتی باید مورد توجه قرار گیرد؟

مفهوم ارشاد، وجه جدی روشنگری و شفاف‌سازی است. ارشاد نوعی برخورد است که همزمان منجر به نوعی تعلیم و تربیت عمومی می‌شود. اگر گشت ارشاد مقابله با فساد صورت گرفته پس باید با ارائه گزارش آشکارِ آن به مردم جلب اعتماد مردم انجام شود و از سوی دیگر نقش پیشگیرانه در مقابل فسادهای بیشتر را داشته باشد. ولی متاسفانه هنوز گزارش مشخص و روشنی در این رابطه وجود ندارد و در مواردی نیز خارج از گشت ارشاد حکومتی توسط برخی از رسانه‌ها خبر از فساد داده می‌شود.

در این موارد متاسفانه دولت نه‌تنها به وظیفه ارشادی خود عمل نمی‌کند بلکه دستگاه‌های مختلف به سمت لاپوشانی حرکت کرده و این پرونده‌ها را مشمول قاعده زمان می‌کنند. مشمول قاعده زمان شدن این پرونده‌ها دو وجه دارد؛ بخشی از آن شامل مسائل حقوقی شده و اگر پرونده بعد از زمان مشخص بررسی نشود، عملاً امکان پیگرد قضایی برای بررسی آن وجود ندارد. ولی مد نظر من؛ مشمول قاعده زمانی از نظر فراموش کردن نزد اذهان عمومی است.

عده‌ای بر این عقیده‌اند که اگر موضوعی مطرح نشده و از دستور اخبار خارج شود، از محل توجه مردم نیز دور می‌شود درحالی‌که انباشته شدن پرونده‌های فساد در حال بررسی یا غیرشفاف، به افکار عمومی در جامعه ضربه می‌زند.

* حکومت ما برای شروع این گشت ارشاد باید از کدام نهاد شروع کند؟

هر پرونده فسادی سه ضلع اصلی دارد؛ اول کسانی که سوءاستفاده مالی می‌کنند و در رأس هرم قرار دارند. گروه دوم لابی‌گر یا دلال این افراد هستند و این افراد سوءاستفاده‌گر را به امتیازات موجود به‌ویژه رانت‌های دولتی وصل می‌کنند. دسته سوم، افراد نزدیک به قدرت هستند که از طریق دلال‌ها به مختلسین ربط پیدا می‌کنند. اگر نگاهی به مجموعه پرونده‌های بزرگ ایران داشته باشیم که جمع آنها به ده‌ها میلیارد دلار براساس نرخ روز می‌رسد، این سه ضلع در آن وجود دارد.

متاسفانه در گذشته به‌طور عمده رأس هرم (اختلاس‌گران) مورد مجازات قرار گرفتند و مجازات لابی‌ها یا افراد قدرتمند که اُلیگارشی قدرت را شکل داده‌اند، شفاف نبوده است. اما مهم این است که سرنوشت پول‌های اختلاس‌شده هم مشخص نشده است. مبلغ برخی از پول‌های اختلاس‌شده (از دهه ۷۰ به بعد) بیش از بودجه اعتبارات عمرانی آن سال بوده است اما سرنوشت این پول‌ها مشخص نشده است.

باید با سه ضلع مثلث برخورد شود. گاهی اسامی خاصی مطرح می‌شود که یا آنها مجازات می‌شوند یا مجازات‌شان در گذر زمان محو می‌شود. اما نتیجه عدم برخورد با فساد شکل‌گیری اُلیگارشی قدرت و ثروت است؛ اُلیگارشی‌ای که صاحبان قدرت و ثروت شکل می‌دهند و می‌بینیم که عملاً این موضوع فساد و مثلث فاسد را بیمه می‌کند.

* یک سال دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری است و راه‌اندازی گشت ارشاد مدیران یکی از وعده‌های آقای رئیسی بوده است. عدم به نتیجه رسیدن و حتی مشخص و شفاف نشدن ابعاد پیگیری آن در کشور، چه تاثیری بر جامعه دارد و چه نتیجه‌ای برای این دولت و آقای رئیسی رقم می‎زند؟

دولتمردان فکر نکنند که مردم این وعده‌ها را فراموش می‌کنند، مردم هیچ وعده‌ای را فراموش نمی‌کنند؛ به‌ویژه وعده‌های مقابله با فساد. تجربه نشان داده که بخش اعظم فسادخیزی‌ها در کشور ناشی از اصرار دولت‌ها بر حفظ شرایط است. به‌طور مشخص چندنرخی بودن ارز در کشور یکی از عوامل فساد است.

در سال ۱۴۰۲ میزان ارزی که با رقم غیرآزاد توزیع شده، حدود ۶۹ میلیارد دلار است. در حقیقت ۶۹ میلیارد دلار را دولت در ردیف‌های مختلف توزیع کرده است که کل این رقم‌ها پایین‌تر از نرخ ارز آزاد در بازار است. در حال حاضر دلار ۲۸۸۰۰ تا ۴۲۰۰۰ تومان وجود دارد اما نرخ ارز در بازار آزاد فراتر از این ارقام است. این اصرار بر چندنرخی بودن ارز، بیشترین سود را به رانت‌خواران بخشیده است. تاکید می‌کنم این به معنای گزارش یک فساد نیست بلکه گزارش زمینه فساد است.

* آیا دولت سیزدهم توانایی راه‌اندازی گشت ارشاد مدیران را دارد؟

معتقدم که دولت رئیسی برخلاف ادعاهای اولیه زودتر از دولت‌های گذشته در مقابل اُلیگارشی قدرت و ثروت دچار ناکارآمدی شد.

منبع: هم میهن
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 36
 • پدر
  2

  طرح ها ناموفق و مطمئنا باعث خواهد شد تا مهره هايي كه مجري اين طرح ها هستند بسوزند و در بين مردم هم بد نام شوند .

 • ناشناس
  2

  یک طــرح موفق از اول انقلاب را برامون بگید؟؟؟؟ 🧐🧐🧐🧐

  نظرات شما -
  • ناشناس
   18

   کمی بصیرت میخواهد

  • ناشناس
   0

   اصول قرص شاد افزایش خشونت و ....

 • ناشناس
  29

  آقای رئیسی قول گشت ارشاد مدیران را داد در حد توان نیز انجام می شود در حالیکه شما و همفکرانتان گشت حمایت از مجرمین و لشکر کشی خیابانی شعارتان بود پس سکوت

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   خداییش از همه پرسید ناهار خوردی؟ ولی گویا به شما بهمراه ناهار ساندیس اضافه هم داشت

 • مهدی
  2

  وقتی خود مسئولین رده بالای حکومت و خطبه خوان نماز جمعه در این اختلاسها دست دارند کسی جرئت پیگیری این خلاف ها. را ندارد .

 • رضا
  2

  گشت ارشاد توی کدام کشور وجود داره بجز ایران و حکومت طالبان!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   13

   کشورهای دیگه قانون دارند توی دهن کسانی قانون شکنی کنند می زنند

  • ناشناس
   1

   البته قانونشونا نمایندگان قانونی ملتشون می نویسند .

 • ناشناس
  19

  از 20 سال قبل قانون حجاب رها شده

 • tino
  20

  اتفاقا گشت ارشاد مدیران که همه مردم در جریان ریز فعالیت هایش قرار دارند به خوبی عمل کرده

 • بیننده
  1

  حجاب و تشویق به حجاب کار فرهنگی می خواهد با برخورد زیبا گفتار زیبا ساختن فیلم های خوب در این زمینه ببینید همین جشن تکلیف که در مدارس بر پا می‌شود این سرودهای قشنگی که بچه ها در جشن تکلیف می خوانند اینها چه قدر بچه ها را تشویق می کند یا کتاب حجاب آقای مطهری را اگر بخوانیم چه قدر زیبا حجاب را توصیف کرده پس زور و ارعاب قطعا نتیجه عکس میدهد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   نون نداشته ای که الان تو سفره ملت است از همان کتاب های مطهری،سرچشمه می گیرد،هم وطن،پس لطفا بیدار شو.

  • ناشناس
   17

   البته اگه مردان ضد دین و ضد خانواده و ضد خدا بگذارند...

 • ناشناس
  3

  از دشت وصحرا و گوسفندانت و از پشت کوه چه خبر "شیرو"؟ تو رو کی آورده اینجا؟

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   مگه صحرا بده خالو

 • چای دبش باغ ازگل
  0

  دشمن مردم داخل کشور است!!!

 • فاطمه حیدری
  8

  به تو چه فلاکت پیشه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   حیدری کجا بودی تا الان؟ ناهار خوردی؟

 • عمو جانی
  1

  و این گشت ارشاد و گشت مدیران سری دراززززززز دارد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   به کهکشان میرسد

 • ناشناس
  1

  طرح زور هم که هیچ نوری از ان دیده نمی شود،به سرنوشت طرح های شکست خورده دیگر خواهد پیوست،فقط تعجبم از علمای قم که با لباس رزم و جنگ،حرف از کار فرهنگی و اجتماعی و نرم میزنند و در مقابل هتک حرمت بانوان ایران،هیچ واکنشی نشان نمی دهند

 • ناشناس
  4

  آقای فلاحت پیشه خودت در سمت نمایندگی اسلام آباد چه موفقیت هایی داشتی ؟
  تو رو خدا چندتا از این طرح های موفقت را بگو
  شما دیگه دم از موفقیت دیگران نزن

 • ناشناس
  3

  جناب فلاحت پیشه شما بدلیل بی منطقی وعجول بودن دچار خود شیفتگی میشید بهتر از رسانه ها دور شوید شاید روزی بدون حب وبغض قضاوت کنید سواد لازم است ولی درایت هم لازم است.

 • ناشناس
  3

  استاد محترم!آیا قانون حجاب وجود ندارد یا قبول ندارید؟پس شما در مجلس گذشته چکار میکردید فرار بجلو برای کسی که ادعای استادی دانشگاه دارد! درست است؟

 • ناشناس
  3

  لطفا از این شاخه به آن شاخه نپرید کمی انصاف هم چاشنی کنید

 • ناشناس
  3

  استاد آیا حقوق بشر قبله آمالتان را میبیند! یا چشمتان هنوز بسته است، من اگر جای شما بودم از جامعه کرده ها عذر خواهی میکردم، ودر یک دیر زندگی میکردم، شاید عقوبت در دنیای دیگه اگر اعتقاد دارید! کمی کم شود، این نیز بگذرد.

 • ناشناس
  4

  استاد!خدا رحمت کند شهید همیشه جاوید همت را که سمت دشمن راخوب ترسیم میکرد ،آیا آتش دشمن را نمی بینید چرا به سمتش میرید، خدا بصیرت بدهد.

 • ناشناس
  0

  مهم نیست موفق باشند هدف اینکه یه عده از این طریق به نون و نوایی میرسن

 • ناشناس
  0

  حالا گشت خودی وغیر خودی را شروع کنیید

 • ناشناس
  3

  جناب فلاحت پیشه امان از حب وبغض وکینه.

 • ناشناس
  3

  دوران مدیریت قوی شما رو هم دیدیم. الان دیگه صندلی ریاست نداری نشستی همه جا داری انتقاد می کنی برید خودتون رو درست کنید

 • ناشناس
  0

  قابل توجه اون آقایی که گفته شیرو
  من خودم به شدت منتقد آقای فلاحت پیشه هستم ولی هیچ وقت به خودم اجازه نمیدم به ایشون توهین بشه لطفا رعایت کنید
  توهین به شیرو و امثال شیرو در کسوت شغل چوپانی هم روا نیست اونم بنده ای از بنده های خداست

 • ناشناس
  0

  نگران نباش بزرگوار ، تجربه ثابت کرده ، چاله کندن برای مردم ، عاقبت نصیب عامل آن میشود

 • ناشناس
  1

  اولا کار قانونی و برخورد قانونی برای بعضی ها نیاز هست.
  ثانیا تو این مدت اخیر گشت نبوده ، وضعیت بهتر شد؟؟؟؟؟؟؟

  فرهنگ غلط بدحجابی یا بی حجابی باید برچیده بشه نه به نفع خود فرد هست و نه جامعه

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها