گفتاری متفاوت به یاد 5 مرزبان شهید

سرباز وظیفه کم‌ سن‌ و سال و بی تجربه را لب مرز نفرستید

این یادداشت تحت تاثیر چهره‌های کودکانه و معصوم جوانانی است که لب مرز طعمه گرگ هایی شدند که برای رسیدن به منافع خود به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند. نیرو بفرستید و آن نابه‌کاران را تار‌ومار کنید. اما نیروی کارآزموده نه سرباز وظیفه‌ای که پشت لب او هنوز سبز نشده است.

تصویر بچه‌های معصوم و کم‌سن‌وسالی که در مرز به دست افراد مسلح قربانی شدند دست‌مایه تحلیل‌ها و تجلیل‌ها و حماسه‌سرایی‌ها شده و در عین حال این پرسش را هم برمی‌انگیزاند که چرا سربازانی که در مرز خدمت می‌کنند از فرزندان مقامات یا از خانواده‌های متمکن نیستند و هر چه خانواده شخص ضعیف‌تر یا اهل مناطق دورافتاده‌تر باشد احتمال خدمت او در مرز بیشتر است؟ 

  این که از لحظۀ اعلام خبر کشته شدن این طفلک‌ها فیلم‌برداری کنند و سرکار خانم الهام چرخنده برای خانواده‌های داغ‌دار سخنرانی کند هم اگرچه به کار تبلیغات و تهییج احساسات می‌آید اما فرزندان‌شان را به آغوش خانواده‌های عمدتا فقیرشان بازنمی‌گرداند. ضمن این که خود تصویر بچه گانه احساسات را به قدر کافی تحریک می کند و نیاز به نطق و مرثیه نیست و کیست که با جانیان هم‌دلی و هم‌راهی کند؟

  مشخص است که مسؤولیت این جنایت با تروریست‌هایی است که از مرز پاکستان وارد ایران شده بودند وآدم کشتند. محل حادثه هم برجک مرزبانی «مزه‌سر» در هنگ مرزی سراوان بوده: جایی در مرز ایران و پاکستان.

  سه نفر از این بچه‌ها سرباز وظیفه بودند و دو نفر گروهبان یکم. یعنی آن سه نفر کم‌سن‌و‌سال تازه از پشت میز نیمکت مدرسه برخاسته  بی‌هیچ تجربه نظامی  و دفترچه سربازی گرفته و یک دوره بسیار کوتاه آموزشی دیده و یک‌راست اعزام شده‌اند به کجا؟ به مرز.

 به قیافه‌ها نگاه کنید. بر چهره برخی هنوز مویی نرُسته است. بله، سه نفرشان سرباز وظیفه‌اند. گروهبان‌ها هم اگرچه جوان‌اند اما باز در محیط ارتش آموزش بیشتر دیده‌اند و در کادر نظامی ولو درجات پایین تعریف می‌شوند ولی از سن و صورت سربازان وظیفه مشخص است که چگونه طعمۀ گرگ شده‌اند.

  پیکرهای هیچ‌یک هم به شهرهای بزرگ منتقل نشده چون بعید است جوانی از تهران یا تبریز و رشت در خدمت سربازی سر از مرز درآورد دوران خدمت مقدس را آنجا سپری کند. خدمت سربازی هم در این دیار جلوۀ دیگری از عدالتی است که در تریبون‌ها فریاد می‌شود. از تمکن خانواده می شود حدس زد محل خدمت تا خانه چقدر فاصله دارد!

  این که مرثیه‌سرایی کنیم یا یک تیم طلبه بفرستیم تا تضمین دهند آنها به شهادت رسیده‌اند و به خانواده تسلای خاطر بدهند کافی نیست و چه بسا چنان که همکارمان نوشت مصداق تعرض به حریم خصوصی خانواده‌ها هم باشد.

  وقتی خبرنگاران ورزشی از مصاحبه با مربی کنار زمین منع شده اند چون تحت فشار عصبی است و  نشست خبری برپا می کنند تا قدری آرام گرفته و لیوان آبی نوشیده و بر اعصاب خود مسلط شده باشد چگونه دوربین به دست می‌توان وارد خانه کسی شد که قرار است خبر کشته شدن جگرگوشه‌اش را بشنود؟ چی را می خواهید فیلم بگیرید؟ آوار شدن دنیا روی سرش را؟ از هر حادثه‌ای می‌خواهید تفسیر ایدیولوژیک کنید؟

 واقعیت عیان و عریان این است که بچه های کم سن وسال را فرستاده‌ایم لب مرز تا مرزبانی کنند و سوداگران مرگ آنها را کشته‌اند. جنایت‌کاری آنان منکر این واقعیت نیست که این عرصه، نیروی ماهرتری می‌طلبد.

 نمی‌خواهم بگویم سربازان وظیفه شهرهای بزرگ را هم لب مرز بفرستید. نه. تهرانی و رشتی و شیرازی هم لب مرز برود برای این کار ماهر نیست.

 بچه‌های کم سن وسال را لب مرز و به جنگ گرگ‌ها نفرستید چون اگر اتفاق بدی بیفتد که افتاد تفاوتی ندارد سخنران مراسم الهام چرخنده باشد یا ابوالقاسم پاینده.

  راستی خوب است آماری هم گرفته شود تا بدانیم سربازان وظیفه که درمرز و نقاط خطرناک خدمت می‌کنند از چه خانواده‌هایی برخاسته‌اند.

   روزگاری رسم بود که هر گاه از مقامی می‌پرسیدند اهل موسیقی هست یا نه برای خالی نبودن عریضه می‌گفت شجریان و البته این مربوط به قبل 88 بود و اگر  دوران مسوولیت او رو به پایان بود هم وقتی می‌پرسیدند بعد از آن به چه کاری مشغول خواهید شد با تواضعی غالبا تظاهری  می‌گفت مهم خدمت است هر جا باشد. حتی در پادگانی مرزی.

عین این جمله را یک بار آقای ناطق نوری هم گفت و دیگران نیز ولی نه خود مسؤولان حاضرند به پادگان مرزی بروند و نه هیچ یک از فرزندان آنان لب مرز خدمت می‌کنند.

  اشتباه نشود، این یک یادداشت درباره خدمت اجباری نیست که مثل حجاب اجباری حیثثیتی شده است.

دربارۀ ممانعت سربازی از تشکیل خانواده هم نیست تا کسانی که به فرزندآوری تشویق می‌کنند تدبیری بیندیشند. خیلی از دخترها منتظر ازدواج با پسری هستند که خدمت نرفته. خیلی از جوانان که دوست دارند به ایران برگردند به خاطر سربازی برنمی‌گردند.

یکی از دلایل جدی نارضایتی جوانان همین خدمت سربازی است که احساس اتلاف وقت و تحقیر به جوانانی می‌دهد که مدرک لیسانس وفوق لیسانس آنها را به هیچ می‌گیرند و می‌گوید پا بکوب و اطاعت کن.

هر چند همان‌هایی که وقت‌شان در این پادگان‌ها تلف می شود حالا خدا را شکر می‌کنند که دست‌کم جان‌شان در امان است و طعمه گرگ‌های لب‌مرز نمی‌شوند.

این یادداشت تحت تاثیر چهره‌های کودکانه و معصوم جوانانی است که لب مرز طعمه گرگ هایی شدند که برای رسیدن به منافع خود به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند.

  نیرو بفرستید و آن نابه‌کاران را تار‌ومار کنید. اما نیروی کارآزموده نه سرباز وظیفه‌ای که پشت لب او هنوز سبز نشده.... به عکس‌ها نگاه کنید. دل آدم کباب می شود...

منبع: عصر ایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 19
 • ناشناس
  0

  چرا مسئولین وروحانیون فرزندانشون را نمیفرستند که ببینند داغ مادر یعنی چه مسئولین ثروت مردم را چپاول کنند بدبخت کارگر وفقر نشین ها تاوان پس بدهند

  نظرات شما -
  • 0

   فقط در رفتگی کتف سه بار آقازاده هارو معاف می‌کنه بعد قانون لغو میشه چون قانون بدی بوده این بزرگترین همت مسولان است

  • ناشناس
   1

   بهتره که هر از چند گاهی ما هم چند نفر بفرستیم مرز پاکستان چند نفر رو بکشن برگردن که حداقل دلمون خنک شه

 • ناشناس
  0

  مگه شما پهپاد پیشرفته ندارید؟؟؟؟؟؟؟
  مگه سلاح های مدرن جنگی ندارید؟؟؟؟؟؟
  چطور متوجه نمیشید که دشمن وارد مرز میشه و ضربه میزنه و در میره
  اصلا نیازی نیست نیروی انسانی اونجا تلف کنید
  هر جنبده ای رو با سلاح پیشرفته از دور بزنید و با خاک یکسان کنید
  بعضی چیزها رو از اسراییل یاد بگیرید
  نمونه مدل شهادت شهید فخری زاده........

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   دادا هر کشوری مرزاش با سرباز محافظت میشه حتی کشورهای پیشرفته!

  • ناشناس
   0

   دادا ناشناس شما نگرفتی منظورش اینه که اینهمه ادعای فناوری و پهباد دارید چزا ازشون برای محافظت از مرزها استفاده نمیکنید؟ فقط لاف می زنید

 • ناشناس
  0

  به نام خدا
  مرزبان باید یک نیروی بسیار مجرب و آموزش دیده باشد و مجهز به امکانات هوابرد با حقوق و مزایای عالی .........نه سربازی که سه ماه آموزش نطام را دیده

 • ناشناس
  2

  سربازی باید حرفه ای شود .ولله از کسانی که سربازی رفتند 90 در صدشون الان اگه یک کلاش را تونستند بازوبسته کنند ؟

 • ناشناس
  1

  الان نيروهاي كار آزموده درگير طرح حجاب و عفاف هستند و مشغول گير دادن به دختران ايران زمين!نه وقت آن را دارند لب مرز بروند و با طالبان و اشرار پاكستاني بجنگند و نه دلش را دارند!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   برادر اون هایی که در شهرها دارند طرح عفاف و حجاب را به زور اجرا میکنند مزدوران لبنانی و افغانی هستند آخه کدوم ایرانی حاضر میشه با دختران سرزمینش اینچنین رفتار زشتی داشنه باشه؟

  • ناشناس
   1

   آخه کدوم ایرانی حاضر میشه با دختران سرزمینش اینچنین رفتار زشتی داشنه باشه؟ از کره دیگری اومدی .اونیکه حاضره برا مظلوم نمایی هواپیمای مسافر بررا منهدم کنه .

 • ناشناس
  0

  بایستی فرمانده هنگ مرزی کل کشور جوابگوی این موضوع باشد و به خانواده ها و مردم جواب‌ دهد. مسولان نظامی هم در بازرسی ها نقاط ضعف را فوری حل کنند. تا این آسیب ها پیش نیاید. اینها هم بچه های این گملکتند چشم به راه دارن

  نظرات شما -
  • 0

   چشم الساعه

 • ناشناس
  0

  از روحانیون باتجربه استفاده شود.

 • ناشناس
  0

  یکی از بهترین نظرسنجی هایی که دیده بودم ومشتاقانه هرروز دنبال میکردم همین نظرسنجی خبرفوری درمورد خدمت سربازی بود که حتی قبل ازاین حادثه شروع شد که نزدیک به نیمی از مردم به استخدام سرباز حرفه ای رای دادند وبا این حادثه اگر میشد مردم نظر خود را تغییر دهند مطمئن باشد الان بالای 80درصد موافق سرباز حرفه هستند اگر دولتمردان به نظرات مردم اهمیتی مضاعف بدهندف

 • ناشناس
  0

  تو این کشور فقط رابطه و پول...بقیه ش کشکه...صدتا هنر داشته باشی این دوتا رو نداشته باشی کارت سخت میشه و گاهی اصلن نمیشه...از صدر تا ذیل همینه...

 • 0

  مردم را تحت فشار قرار ندهید اگر خدمت باید باشد باید فرزندان نمایندگان مجلس قوه قضاییه وقوه مجریه ما آنان را درنوار مرزی مشاهده کنیم اگر اینکار صورت گیرد دیگر درهنگام انتخابات برسینه هم نمیکوبند که بگویند من برتر از توئم .مجلس ومدیریت فصاحت بارشما اینهمه مشکل برای کشور درست کرده اند هزینه آنها را فقیر نشینان باید بدهند وای برشما وای برشما

  نظرات شما -
  • 1

   به مجلس هنوز انقلابی توهین نکن .!

  • ناشناس
   1

   10:32 جان!
   مشکل دقیقا همینه که بعد از نیم قرن از انقلاب هنوز به ثبات اقتصادی سیاسی داخلی و خارجی ... نرسیدیم و تو حال و هوای انقلابی گری هستیم و معلوم نیست کی از آن در میاییم!!! انقلاب در عرف سیاسی یعنی سرنگون کردن رژیم حاکم و بعد آن رژیم دیگر مستقر می شود. به کارکرد این رژیم مستقر ، انقلاب نمی گویند مثلا می گویند جمهوری فرانسه یا جمهوری اسلامی ایران یا ..... همانطور که مکرون یا پوتین الان خودر ا رییس انقلاب فرانسه یاروسیه نمی دانند.