رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی:

قانون رتبه‌بندی حقوق معلمان را ۲ تا پنج میلیون تومان افزایش می‌دهد

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان حقوق این قشر زحمت کش را به طور متوسط بین ۲ تا پنج میلیون تومان افزایش می‌دهد.

قانون رتبه‌بندی حقوق معلمان را ۲ تا پنج میلیون تومان افزایش می‌دهد

علیرضا منادی روز پنجشنبه در آیین تجلیل از واحدهای نمونه کیفی آذربایجان شرقی، قانون رتبه بندی فرهنگیان را یکی از مهمترین و بهترین برنامه ها در راستای تکریم فرهنگیان کشور خواند و افزود: این قانون به رغم برخی مخالفت ها، اجرایی می شود و دولت برای اجرای آن ۵۰ هزار میلیارد تومان هزینه می کند که بر این اساس حداقل دریافتی مشمولان کمتر از ۱۶ میلیون تومان نخواهد بود.

وی مزیت های اجرای قانون رتبه بندی معلمان را بسیار مهم و تاثیرگذار در حوزه آموزش خواند و با بیان اینکه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری زحمات زیادی برای تدوین آن کشیده است، بیان کرد: بدون تردید اجرای درست این قانون، سبک و سیاق آموزش در دوره های مختلف تحصیلی را ارتقا خواهد داد و جایگاه اصلی و اقعی معلمان ارتقا و بهبود می یابد.

منادی، رقابت بین معلمان برای ارتقای سطح آموزش دانش آموزان را از مزیت های عمده قانون رتبه بندی برشمرد و ادامه داد: با توجه به بندهای مختلف و متنوع قانون، معلمان برای ارتقای سطح علمی و آموزشی و نیز حصول امتیازهای لازم برای افزایش دریافتی، رقابت مثبتی با هم خواهند داشت.

وی همسان سازی حقوق استادان دانشگاه را از دیگر اقدامات مهم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی بیان و اضافه کرد: بر این اساس مجموع دریافتی های استادان دانشگاه حدود ۴۵ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس به مباحث آموزشی و تحقیقاتی توجه ویژه ای دارد، یادآوری کرد: بنا و ریشه تمامی این توجهات به مسایل آموزشی بر می گردد، زیرا بدون رفع مشکلات این بخش دست یابی به توسعه و پیشرفت امکان پذیر نیست.

منادی، مشکل اساسی کشور در تمامی حوزه ها و بخش ها را مربوط به آموزش دانست و گفت: چون زنجیره آموزش در کشور کامل نیست همواره در حوزه های مختلف، علیرغم اقدامات خوب با شکست مواجه می شویم که برای برون رفت از این وضعیت، مجلس شورای اسلامی به آموزش و پرورش، دانشگاه ها ، صنایع و موضوع دانش بنیان ها حساسیت زیادی دارد.

وی قانون جهش تولید دانش بنیان را از دیگر اقدامات مهم مجلس شورای اسلامی در راستای تحقق فرامین رهبری دانست و افزود: رویکرد اصلی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری نیز بر همین اصل استوار است، زیرا معتقدیم دانشگاه ها باید علم را تبدیل به ثروت کنند.

منادی از فعالیت تعداد هشت هزار شرکت دانش بنیان در کشور خبر داد که توان اشتغال زایی برای ۴۰۰هزار نفر را دارند.

سرپرست اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم از انتخاب تعداد ۱۲ واحد تولیدی استان به عنوان واحدها نمونه کیفی ملی و استانی خبر داد و گفت: این واحدها سخت ترین مراحل امتیازگیری از سوی سازمان استاندارد را با موفقیت طی کردند که یکی از این واحدها به عنوان برگزیده ملی انتخاب شده است.

بابک بدلی افشرد، موضوع استاندارد را عنصر حاکمیتی در کشور خواند و افزود: این سازمان رسالت بسیار مهم و خطیری در ارایه خدمات بهنیه و باکیفیت واحدها تولید به مردم دارد.

وی از آغاز طرح استانداردسازی واحدهای اقامتی، هتل ها، مدارس و زائرسراها در سطح کشور و آذربایجان شرقی خبر داد و یادآور شد: آثار مثبت و مفید اجرای این طرح مهم ملی در سال های آینده برای مردم ملموس تر خواهد بود.

نظام رتبه بندی معلمان، در اجرای جزء (۲) بند «الف» ماده (۶۳) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۵/١٢/١۴ و به منظور افزایش کیفی فرآیند تعلیم و تربیت، اعتلای کرامت و منزلت اجتماعی معلمان، استقرار نظام پرداختها براساس تخصص و شایستگی‌ها، عملکرد رقابتی معلمان، مهندسی نیروی انسانی، توسعه مستمر و نظام مند شایستگی‌های عمومی، تخصصی، حرفه ای و تربیتی و کیفیت عملکرد معلمان، تقویت انگیزه و رضایت مندی شغلی و ارتقای تعهد و تقویت هویت حرفه ای معلمان براساس نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، مطابق مواد این قانون تعیین و اجراء می شود.

قانون فوق مشتمل بر نه ماده و هشت تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ پانزدهم اسفند ماه یکهزار و چهار صد مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ١۴٠٠/١٢/١۶ به تأیید شورای نگهبان رسید.

دولت سیزدهم به رغم تنگناهای مالی، در راستای ارتقای قدر و منزلت معلمان در جامعه و تربیت نسل های آینده با کیفیت بهتر، این قانون را اجرایی می کند.

منبع: ایرنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 7
 • ناشناس
  0

  کم نیست !!!!!

 • ناشناس
  2

  معلمها کارمتد ترند! چقدر تبعیض در پرداختها ! قانون نظام هماهنگ رو بهتره بندازین تو دستشویی وسیفونشو بکشید تا خیال همه راحت بشه

 • ناشناس
  1

  همش حرفه

 • ناشناس
  0

  همش دروغه،به همه رتبه یک دادن،به من کف کارگری ۵۶۰۰ میدادن بدون هیچ امتیازی نه حق مسکن و ایاب و ذهابی و غیره با رتبه بندی ۱۵۰۰ اضاف کردن و یک ملیون هم ترمیم حقوق کارمندان اضاف شده حکم شده ۸۱۰۰ تازه از کف کارگری و کارمندی

 • ناشناس
  0

  بااین شرایط حقوق زیر۲۰ میلیون برای زندگی مناسب نیست

 • ناشناس
  0

  واییییییی چقدر با شکوه 2 تا 5 میلیون تومن !!!چشم دزدان هزاران میلیاردی ترکید .

 • ناشناس
  0

  با این حساب همه متوجه فاصله ی حرف و عمل شدیم و قانون نانوشته منفی ۱۸۰ درجه کاملا صدق
  می کنه ،، در حرف چیزی را می گویند و در عمل عکس آن را می خواهند.... مثلاً می گویند ما به شما رفاه و آسایش خواهیم داد،باید پشتمان بلرزد که قرار است فقر و فلاکت وارد شود..اگر از سعادت گفتند در عمل شقاوت می دهند.... اگر از رحمت و مهربانی گفتند ..... حالا از تمدن سازی معلمان گرسنه می گویند.....