توضیحات معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره جمع‌آوری شربت‌های کوآموکسی‌کلاو

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره جمع‌آوری شربت‌های کوآموکسی‌کلاو وارداتی توضیحاتی ارائه کرد.

ناصر وحدتی عنوان کرد: تولید کارخانجات دارو به صورت سری‌ بوده و یکسری ساخت با سری روز بعد متفاوت است. ممکن است یکی از سری‌ها مشکل داشته باشد که اعلام می‌کنند آن را بازگردانند.

وی ادامه داد: کل آنتی‌بیوتیک‌ها مشکل‌دار نبوده بلکه فقط یکسری آن مشکل داشته است. به مراکز نامه نوشتیم تا آن‌ را بازگردانند. ممکن است مقداری از این دارو که در بازار بوده، مصرف شده باشد.

وحدتی در خصوص نوع مشکل این آنتی‌بیوتیک‌ها تصریح کرد: نوع مشکل را به ما اعلام نکردند؛ تنها بیان کردند که این سری ساخت را بازگشت بزنید.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: باید پیگیری کنیم که ببینیم چه میزان از این سری در بازار وجود داشته و چه میزان مصرف شده است. بعید می‌دانم از ۵۰ تن آنتی‌بیوتیکی که وارد شده، حتی یک عدد هم در داروخانه‌ها باقی مانده باشد اما ما به لحاظ اداری موظف هستیم به مراکز نامه ارسال کنیم که اگر موردی بود، آن را بازگردانند.

دکتر محمد پیکان‌پور، مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو، امروز در این باره اظهار کرد ۶ مدل آنتی‌بیوتیک وارداتی در بازار موجود است که تنها یک نوع آن مشکل داشت؛ این یک نوع هم در پنج بسته تهیه شده بود که تنها یک بسته آن، یعنی ۲ درصد از داروی مذکور، جمع آوری شد که علت آن هم کمتر بودن جزئی میزان ماده موثره از دامنه مجاز بود.

امروز در فضای مجازی تصویر نامه‌ای از مدیر کل امور داروی سازمان غذا و دارو خطاب به شرکت بازرگانی سهاکیش منتشر شد که طی آن جمع‌آوری ۲ درصد از سوسپانسیون‌های کوآموکسی‌کلاو ابوت به علت ناکافی بودن جزیی میزان ماده موثره نسبت به دامنه مجاز مورد تایید این سازمان را دستور داده است.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید