مروری بر تاریخچه طرح جنجالی گشت ارشاد؛ از کمیته تا گشت نامحسوس

نیروی انتظامی برنامه اجرایی خود پیرامون عملی کردن «طرح جامع عفاف» را پس از چند جلسه هماهنگی با محمود احمدی‌نژاد با عنوان «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» در سال 1384 و 1385آغاز کرد.

به گزارش خبر فوری، در روزهای اخیر بسیاری از افراد گزارش هایی را درباره حضور ون های گشت ارشاد در نزدیکی ایستگاه های مترو، پارک ها، مراکز خرید و برخی خیابان های شلوغ و پر رفت و آمد مخابره کرده اند. در چند سال اخیر، حضور گشت ارشاد در روزهای گرم تابستان باعث ایجاد بحث های مختلفی در فضای مجازی شده است و موافقان و مخالفان این طرح با یکدیگر بحث های طولانی و نسبتا تندی می کنند.

بیش از 15 سال است که «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» تصویب و به اجرا درآمده است و در این مدت فراز و فرودهای بسیاری داشته است. اکنون بسیاری از نسل جوان از خود این پرسش را مطرح می‌کنند که طرح امنیت اجتماعی یا همان گشت ارشاد از چه زمانی ایجاد شده و چه تاریخ و عقبه ای دارد؟ در این گزارش قصد داریم مروری کلی و کوتاه بر تاریخ این طرح و طرح های شبیه آن که زمینه ساز تصویبش شدند داشته باشیم.

 در جدول زیر تاریخچه طرح ارتقای امنیت اجتماعی یا همان گشت ارشاد ذکر شده است:

طرح

سال

توضیح

منع ورود زنان به مراکز دولتی و نظامی

1359

این قانون توسط مرحوم آیت الله ری شهری، رئیس وقت دادگاه های انقلاب به تصویب رسید.

تصویب قانون مجازات اسلامی

1362

در بخشی از این قانون آمده است که زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به تعزیر تا 74 ضربه شلاق محکوم می شوند.

طرح جدید مبارزه با بدحجابی از سوی وزیر کشور

1366

این طرح تلاش داشت تا دسترسی بدحجابان از کلیه امکانات دولتی و عمومی را سخت تر کند.

طرح مبارزه با منکرات و بدحجابی

1369-1370

بعد از تصویب این طرح، کمیته های انقلاب اسلامی که مسئول اجرای طرح بودند منحل و در نهاد جدیدالتاسیس نیروی انتظامی ادغام شدند و از این به بعد، مسئول اجرای طرح مبارزه با بدحجابی نیروی انتظامی شد.

قانون جدید مجازات اسلامی و به روز رسانی احکام مربوط به حجاب و عفاف

1375

براساس ماده‌ 638 قانون مجازات اسلامی، افراد بی حجاب، باید 10 روز تا دو ماه زندان رفته یا جزای نقدی 50 هزار تا 500 هزار ریالی بدهند. در این طرح، مجازات شلاق برای افراد بی حجاب  ملغی شد.

رونمایی از طرح اسناد راهکارهای اجرایی گسترش حجاب و عفاف

1376

تاکید این اسناد انتقال مسئولیت مبارزه با بی حجابی از نیروی انتظامی به نهادهای فرهنگی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد و صدا و سیما و همچنین، برخی وزارت خانه های مربوطه بود.

تصویب طرح جامع عفاف توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال پایانی ریاست جمهوری محمد خاتمی

1384

اجرای این طرح در دولت هشتم پیگیری نشد و به دولت نهم واگذار شد.

ارجاع طرح عفاف و حجاب از دولت به نیروی انتظامی و تصویب طرح ارتقای امنیت اجتماعی

1384-1385

نیروی انتظامی برنامه اجرایی خود پیرامون عملی کردن «طرح جامع عفاف» را پس از چند جلسه هماهنگی با محمود احمدی‌نژاد با عنوان «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» آغاز کرد. با توجه به آنکه طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب گردیده بود، در کنار دولت قوه قضائیه، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروی مقاومت بسیج و… نیز حضور و همکاری داشتند.

تصویب طرح امنیت اخلاقی توسط دولت و ادغام آن در طرح ارتقای امنیت اجتماعی

1389

این طرح به خصوص در سال 1389 و 1390 به شدت پیگیری شد و فعالیتش به اوج خود رسید.

تشکیل شورای اجتماعی عفاف و حجاب و امنیت اخلاقی در وزارت کشور

1392

بر اساس این طرح، بخش قابل‌توجهی از وظایف نیروی انتظامی به  شورای عفاف و حجاب انتقال یافت. نیروی انتظامی اعلام کرد، این نهاد با همکاری شورای اجتماعی عفاف و حجاب عمل خواهد کرد.

تصویب طرح گشت ارشاد نامحسوس

1395

بر اساس این طرح نیروی انتظامی، 7 هزار مامور نامحسوس امنیت اخلاقی مزاحمت برای نوامیس، کشف حجاب در خودرو و آلودگی صوتی را به پلیس اطلاع می دهند.

آغاز طرح گشت زنی در فضای مجازی برای مبارزه با ناامنی اخلاقی و بدحجابی

1400

بر اساس این طرح نیروی انتظامی و پلیس فتا، کشف حجاب در فضای مجازی از آن‌جا که در زیرمجموعه ناهنجاری‌ها قرار می‌گیرد، تخلف محسوب می‌شود و پلیس شروع به گشت زنی در فضای مجازی می کند تا این معضل را از بین ببرد و متخلفان را تنبیه کند.

 

 

 

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها