مسجد یا بی‌آرتی؛ آیا باید درهای خانه خدا به روی بی خانمان ها باز شود؟/ مرور تاریخی بر نقش مسجد در تاریخ اسلام

کسانی که مخالف باز شدن درهای مسجد هستند نقش تاریخی این مکان را فراموش کرده اند. قرنها درهای مسجد به روی مردم باز بوده و به همین دلیل قلب تپنده هر شهر و محله به حساب می آمده است.

حسین نیازبخش- مدتی است که بحث اتوبوس خوابی کارتن خواب ها و بی خانمان های تهران در محافل مختلف مطرح می شود. بسیاری در واکنش به این اتفاق، کمپینی راه انداخته اند و از مسئولین شهری خواسته اند درهای مساجد را باز کنند تا بی خانمان های تهران در شب های سرد زمستان یخ نزنند.

برخی با این خواسته مخالفت کرده و معتقدند این کمپین صرف پاک کردن صورت مساله است. برخی دیگر نیز مدعی اند این خواسته نوعی خوش خیالی آرمانی است و بسیاری از کارتن خواب ها بعد از ورود به مسجد شروع به سرقت دارایی های مسجد می کنند.

نگارنده به دسته اول و دلایلشان کاری ندارد اما شکی نیست که دسته دوم، رسالت تاریخی مسجد را از یاد برده اند. مساله مهم صرف باز کردن درب های مسجد برای کارتن خواب ها نیست، مساله این است که بر خلاف سنت نزدیک به ۱۵۰۰ ساله مسجد، درهای مهم ترین مکان عبادی و اجتماعی مسلمانان حتی به روی شهروندان عادی نیز بسته است. متاسفانه بیشتر مسئولان مساجد راس فرا رسیدن افق شرعی در مسجد را باز می کنند و به محض اقامه نماز جماعت هم در آن را می بندند. بسیاری از نگهبانان مسجد در طول روز (و نه نیمه شب) در مسجد را به روی نمازگزاران باز نمی کنند و مسجد در عمل به جز در ساعت اذان، تعطیل است.

بنابراین، می توان گفت که مساله فقط باز شدن در مساجد به روی بی خانمان ها و کارتن خواب ها نیست؛ مساله فراموشی نقش تاریخی مسجد در طول تاریخ اسلام است.

مروری بر تاریخ مسجد/ اولین عبادتگاه مسلمانان چه فرقی با مساجد کنونی داشت؟

med-1024x768

شاید برای فهم بهتر موضوع بهتر باشد مروری کوتاه بر تاریخ مسجد داشته باشیم. اولین مسجد توسط شخص پیامبر (ص) در مدینه ایجاد شد. ایشان بعد از مهاجرت به مدینه و در حالیکه هیچ خانه ای نداشتند و دوست هم نداشتند برای مدت طولانی میهمان یکی از اهالی شهر باشند، در مکانی که شترشان در آنجا خوابید، مسجدی بنا کردند. پیامبر(ص) در همان مسجد زندگی کردند و کارهای عبادی، فقهی، سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی و نظامی مسلمانان را رتق و  فتق می کردند.

نکته جالب اینکه، گروهی از اصحاب پیامبر (ص) که با خانواده به مدینه نیامده و زن و فرزندی هم نداشتند، در همان مسجد ساکن شدند. این گروه که از اصحاب بزرگ و برجسته پیامبر بودند، سکویی (صفه) در مسجد النبی ساختند و در همانجا زندگی کردند. این گروه که به نام اصحاب صفه نیز مشهورند، به اصطلاح "زهّاد الیل و اُسد النهار" بودند؛ یعنی در روز همانند شیر به جهاد پرداخته و به امور مردم و مسلمانان رسیدگی می کردند و در شب هم چون زاهدان به عبادت می پرداختند.

بررسی تاریخ اولین مسجد جهان اسلام به خوبی نشان می دهد این مکان چه نقشی در وحدت مسلمانان داشته است. در مسجد تقریبا همیشه به روی مسلمانان باز بوده، اصحاب دائما در رفت و آمد بودند، امور سیاسی و اقتصادی آنان در مسجد حل می شد و حتی مناظرات علمی و فقهی آنان نیز در این مکان مقدس برگزار می گردید. بسیاری از مسافران و در راه ماندگانی که جایی برای خوابیدن نداشتند در کنار اصحاب صفه در مسجد می آرمیدند و بسیاری از آنان نیز در همین مکان اسلام می آوردند.

s-l300

این نقش تاریخی و برجسته در سالها و قرون بعدی نیز حفظ شد. در همان قرون نخستین هجری مسجد مرکز تمام فعالیت های حیاتی شهر بود و حتی از دارالاماره شهر نیز مهمتر گردید. مسجد در طول این سال ها مرکز علم، فقه، شریعت، سیاست، رزم، عبادت، فرهنگ، اقتصاد و مسائل اجتماعی بود. جالب اینکه تقریبا در تمام این سال‌ها نیز در آن  شبانه روز به روی همه و از جمله در راه ماندگان باز بود.

بررسی تاریخ اسلام و ادبیات فارسی و عربی به خوبی این نظر را تایید می کند. به عنوان نمونه، نحوه شهادت حضرت علی (ع) را بررسی کنید. روایت است که وقتی ایشان وارد مسجد شدند، عده ای در مسجد خواب بودند و گویی ابن ملجم نیز در بین این افراد بوده است. این نشان می دهد که در مسجد همواره به روی مردم باز بوده و خوابیدن در آن هم جایز بوده است.

بررسی تذکره الاولیاء عطار نیشابوری نیز به خوبی رای فوق را تایید می کند. بسیاری از عرفای بزرگ بعد از مهاجرت از شهر خود و ورود به شهری دیگر وارد مسجد آن شهر می شدند. بسیاری از این عرفا در لباس درا‌ویش و گدایان وارد مسجد می شده و هیچ کسی هم مانع ورود آنان نمی شده است. حتی برخی از این عرفا چند سال در مسجدی گوشه نشینی کرده و از آنجا بیرون نمی آمده اند. این به خوبی نشان می دهد که مسجد چقدر پویا و زنده بوده و همیشه پذیرای افراد مختلف از طبقات و درجات متفاوت بوده است.

تضعیف جایگاه مسجد و پیدا شدن رقیبان

Theree-Worshippers-Praying-in-a-Corner-of-a-Mosque-1880-Jean-Leon-Gerome-Oil-Painting-3

متاسفانه با قدرت گرفتن گروهی از شیوخ و انحصار مساجد به خصوص بعد از حمله دوم مغولان (در زمان تیمور) و رشد گرایش های صوفیانه تند و تیز، دوری از مسجد نیز آغاز شد. مسجد آرام آرام تبدیل به بلندگوی حکومت گردید و تنها شیخ الشیوخ شهر و امیر و وزیر می توانستند در آنجا خطبه بخوانند. محافل علمی و فقهی از جامعه اسلامی رخت بر بست و سنت ستون نشینی (حلقه زدن دور ستون مسجد و مناظره و درس و بحث درباره یک موضوع فقهی یا علمی) نیز کم کم از بین رفت.

در این اوضاع، گروه های صوفی مسلک نیز از فرصت استفاده کرده و با تاسیس خانقاه ها و عبادتگاه های خود توانستند تا حدی جای مسجد را گرفته و برای قرونی حتی به پایگاه های اصلی فکری و سیاسی و اجتماعی به خصوص ایران تبدیل شوند.

مسجد تا زمان انقلاب مشروطه همچنان جایگاه والایی در فعالیت  عبادی، اجتماعی و سیاسی ما داشته است (هر چند در نسبت با قرون نخستین اسلامی کمتر بود). با مدرن شدن ایران کم کم مساجد همین جایگاه را هم از دست دادند.

از اواسط دهه ۲۰ شمسی تا زمان حال، هر چه به جلوتر آمدیم مرکزیت مسجد کمتر شد و درهای آن نیز ساعت بیشتری بسته گشت.

در زمانه کنونی، به جز فعالیت عبادی در ساعات شرعی و فعالیت سیاسی و البته گه گاه فعالیت خداپسندانه و کمک به نیازمندان فعالیت دیگری از مساجد دیده نمی شود. این در حالی است که از بعد انقلاب قاعدتا جایگاه مساجد باید بیش از گذشته شده و درهای آن به روی هر نیازمند و فقیر روحی و جسمی باز می شد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. 

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 59
 • مرید
  22

  اگر به جای مساجد مدرسه میساختین الان به جای خرافات علم حاکم بود

  نظرات شما -
  • 11

   ان وقت دین فروشان نادان پرست باید چه خاکی بر سرشان می ریختند؟!

  • جیران
   9

   کسیکه معلمش اینستاگرام و بی بی سی ،:،،همچین نظراتی بعید نیست

  • ناشناس
   4

   چه ربطی داره؟ هر چیزی جای خودش!خرافات از نادونی افراد میاد نه از داخل مسجد

  • 4

   مشکل این کشور افرادی مثل شما هاست که با نا اگاهی تمام اراجیف می نویسید وفکر می کنید حالیتونه ،خیلی پرت وپلا می نویسی
   مدرسه جای خود ،مسجد جای خود ،،،

 • علی
  4

  اگه اسمش خانه خداست چرا انسانها گل چین شده حق استفاده از اونو دارن مگر نه اینکه ایمان بظاهر ادمها نیست شماها به گفته های خودتون هم اعتماد نداریدواقعا که

  نظرات شما -
  • سزار
   3

   مسجد ماوای مومن است و قفس منافق

  • 6

   جاي دزدان و غارتگرانه درو غگوست

  • پپ
   2

   عزیز شما هم مسجدی باش ،بعد ببین گل چین می شوی

 • ناشناس
  13

  اينها از برکات است قدر بدانيم!!!

 • علیرضا
  0

  متاسفانه این داستان قبل کرونا هم بوده
  مگه قبل کرونا قبل و بعد از نماز درب مساجد باز بود ؟
  نیم ساعت قبل نماز و نهایتا یکساعت بعد نماز مساجد تعطیل میشد
  متاسفانه با ذهنیتی که مردم از مساجد ، اخوندا و کاسبی اونا از بابت اقامه نماز و سخنرانی کردن براشون ایجاد شده مساجد دیگه اون استقبال قبل از انقلاب ازشون نمیشه و فقط برای مجالس ترحیم و .. استفاده میشه

  نظرات شما -
  • چرا
   2

   جناب عالی مسجد می روی ؟؟؟؟؟؟
   اگه می رفتی می فهمیدی که الان هم افراد مسجدی زیاد هستند
   در مورد قبل انقلاب هم خیلی حرفت طنز بود ،،،
   من هم قبل انقلاب را دیدم هم بعد انقلاب

  • علیرضا
   2

   من مسجدی که آخوندش ( که وظیفه ش راهنمایی و ارشاد مردم به دین خداست ) برای دوتا اقامه نمازش 2-3 میلیون پول میگیره نمیرم
   در ضمن
   اون طنزی که شما میفرمایید رو میشه از نحوه زندگی و حجاب و اعتقاد پیرمردها و پیرزنهای بالای 760 سال فهمید
   مساجد قبل انقلاب رو شما عوضی رفتی داداش
   این جدیدا رو هم به نیت دیگه ای رفتی

 • ناشناس
  6

  مساجد هم الان تبدیل به پایگاه و بلند گوی حکومت شده، و به روی بندگان خدا بسته است. هیچ مسجدی حق ندارد از حکومت انتقاد کند مثل دوران مغول و تیموری و اموی و عباسی

 • علی
  3

  مسجد که چه باید گفت از مال مردم درست شده نماز که پیر مردها میخوانند پول هزینه هایش از جیب ملت میرود حقوق پیش نماز از جیب ملت اما اصل اینجاست مالکیت پدری مال روحانی امنا و یا ..... خواص هست ساعت کاریش هم معین نماز صبح که تعطیل هست چون روحانی حالش نداره میماند مغرب عشا و ظهر عصر در حقیقت مسجدها ۴ساعت در کل باز هستند و دم تعطیلی به هیچ عنوان اجازه ورود به کسی نمیدهند نماز بخواند حکومت هم اسلامیست حال برای شب خوابی باز باشد واقعا جک خوبی بود

 • بهمن
  4

  درود بر نگارنده مقاله و باید احسنت گفت بالاخره شخصی به زبان آمد . اینهمه بودجه و هزینه مساجد باید روزی به کار آید چه برای فقیران و کارتن خواب ها و چه در مواقع بحران های بزرگ مثل زلزله و سیل و طوفان . مسجد فقط مختص عبادت نیست باید منفعتش خیلی بیشتر باشد. به قول معروف عبادت به جز خدمت خلق نیست.

 • شهرام.ر
  4

  من معتقدم که آمیختن دین و سیاست دلیل اصلی کمرنگ شدن نقش مساجد، کلیسا ها و کلا مکانهای مذهبی شده است.کانالیزه کردن اعتقادات مذهبی مردم، اجباری شدن دین ، سواستفاده از جهل انسانها، آمیختن دین و خرافه، تضاد بین گفتار و کردار روحانیون ، خود را نماینده خدا بر روی زمین نامیدن و .. (اغلب توسط حاکمان) باعث کمرنگ شدن نقش مذهب ومساجد شده است.

 • ناشناس
  5

  در این 43 سال چنان بلایی بر سر اعتقادات مردم آمده که دیگه کسی نمی تونه ادعای مسلمانی کنه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   5

   اگراگر اگراین حکومت بگوید ماست سفید است مردم هیچ هیچ هیچ باوری و اعتقاد یا اعتمادی بهشون نیست خیلی در حق مردم و زندگی مردم مملکت ظلم کردن یک روز جواب باید بدن زندگی مردم و سفرهای مردم را با فقر گرانی سیاه کردن

  • ناشناس
   3

   اعتقادی که با این چیز ها از بین برود به درد خودت می خورد وبهتر است که ،،از بین برود ،،استاد اخلاق؟؟؟

 • ناشناس
  4

  خجالت آور نیست اگر از قسمتی از بیمه پدر برخوردار بودند کمتر به این روز می افتادند خود حکومت اینگونه دوست دارد کمک مومنانه یعنی ذلت در ایران وسر پوش گذاشتن به فقر فراگیر در ایران چرا حکومت سر جنگ با مردان جامعه را دارد اینان هیچ یک توصیه نامه ای برای استخدام نداشتند چرابیمه به کمک اینها نمی آید بسیاری از اینان خواهرشان از بیمه پدر استفاده میکنند خدا لعنت کند پدر مادر کسانی که این قوانین رامیگذارند تامردان در فلاکت باشند

 • شهروند
  7

  تو هر محله حداقل ۲ تا مسجد هست بدون هیچ سودی برای اهالی ، البته برای گردانندگان آن بسیار سودمند است . اگه بجاش درمانگاه می ساختند ، خدا خشنود بود . مساجد شده پاساژ ، مغازه اجاره میدن .

 • حمید
  37

  مسجد جای عبادت هست جای تجمع انسان های کثیف و بی دین نیست

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   یه نگاه واقعی تو آینه بنداز

  • ناشناس
   3

   کثیفتراز شماه دروغگوتراز شماها قم ظلامین خودتان هستین در دنیا نداشتیم همچین چیزی دشمن مردم خوده شماها هستین

  • 2

   انها را حکومت جامعه کثیف و بی دین کرده است.وانگهی هنر در این است که اینها را به راه درست بیاوری و در زندگی عنصر بدردبخوری بکنی ,نه این که رها کنی تا بدبختی را تکثیر کنند.

 • عبرت
  2

  در روایات
  داریم که خود ابن ملجم زمانی که برای کشتن امام علی (ع) به کوفه آمد. درهمان مسجد / خواب / بود وخود حضرت او را بیدار کردن برای نماز.
  افسوس وصد دریغ که بعد این همه سال ، مردم توقع هتل ،مهمانسرا وگرمخانه ندارن ولی حق بود که لااقل درب خانه خود خدا بروی آنان بسته نشود. شاید اگر شیطان در زمین خانه داشت،قطعا درب آن به روی بندگان باز بود. باعث تاسف است کشور اسلامی .

 • ناشناس
  4

  حق همه مردم حتي افراد بي خانمان كه از خانه خدا بدونه هيچ محدوديتي استفاده كنند…اگر اين افراد در خانه خدا جا نداشته باشن پس ديگه كجا برن

  نظرات شما -
  • 3

   دانشمند،،، بی خانمان داریم تا بی خانمان ؟؟؟؟؟
   بی خانمان های ما همه دزد وموادی هستند مسجد جایگاه وکرامت دارد تو خودت راضی می شوی داخل آن مسجد پا بگذاری پس چرت ننویسید ،حالا اگر چند تا فرش مسجد را هم به تاراج نبرند

 • دن کیشوت
  4

  مردم گرسنه اند، تمام شیر آلات سرویس بهداشتی مسجد محل ما را دزدیده بودند آنهم موقع نماز ظهر و عصر، این مسجد سرجمع از ۲۴ ساعت ۲ ساعت باز است آنهم برای اقامه نماز های یومیه که در همین ۲ ساعت دزدها از بیرون و گداهای کیسه به دست از داخل تحت عنوان کمک به مخارج مسجد ( کیسه سفید) ، کمک به خادم مسجد ( کیسه سبز) و سایر کمکها که هر روز و بین تمام نمازها این کیسه گردانی ادامه دارد، از طرف دیگر بیشتر از نام خدا و پیغمبر و ائمه اطهار در این مسجد، دعا برای سلامتی مسوولین نظام و قربان صدقه رفتن و شعارهای تبلیغاتی و سیاسی باب است، شبهای جمعه و یا مراسم جشن ولادت که خوراکی میدهند، مسجد شلوغ است اما روزهای عادی دو صف نماز بیشتر نیست که آنهم چند پیرمرد و پیرزن و دو سه تا بچه که عشق مکبر بودن دارندهستند. بوی جوراب و عرق بدن و خمیازه کسی که پیاز خورده و سرفه و عطسه کردن پس گردن نفر جلویی یا بغلی و دست کردن به بینی و عدم هماهنگی ( یکی در رکوع است و دیگری ایستاده و یکی میخواد به سجده برود و یکی نشسته و پایش را کشیده) و بدتر از همه اینکه من با قبله نمای گوشی متوجه شدم که اصلاً جهت قبله اشتباه است و ۴۵ درجه باید به سمت راست باشد که مستقیم است، امام جماعت هم که انقدر اذکار را طول میدهد که برخی افراد در اثنای نماز بی خیال جماعت شده و فرادا نماز را تمام می کنند، ونگ و ونگ بچه های کوچکی که همراه زنها آمده اند و جیش کردن و باد دادنها که جای خود، الغرض مسجد دیگر معنایش را از دست داده به مرحمت سلطنت آخوندها

  نظرات شما -
  • من
   1

   گرسنه خودتی ،،،،،،کسی گرسنه شکمی نیست ،،،الاِ
   گرسنه مواد ،،همه چیز را قاطی نکن

 • شهروند
  3

  خداوکیلی من یه شهروند معمولی هستم ولی از بی تدبیری مسئولین که پس از ۴۰ سال باید سال به سال بهتر بشند بدتر میشند خون دل میخورم ، مثلاً ، نمیشد بجای آن همه هزینه تیلیاردی برای مصلی نماز جمعه تهران ، از صحن و سرای مرقد امام ره با آن فضای عظیم برای نماز جمعه استفاده کرد ؟؟؟ دیگه مابقی بماند ......!!!

 • esy
  5

  آن زمان انسانها فقیر بودند وپاک
  مثل حالا شیشه ای وگردی وکثیف نبودند
  اگر در مساجد برای همیشه باز باشد
  پس از مدتی مانند خرابه ها پر از آشغال وسرنگ و.. خواهند شد
  وحتی وسایل مساجد هم به یغما خواهد رفت
  اگر مثل آدمهای قدیم دیدید درب مساجد هم باز خواهند شد

 • ایثارگر
  2

  بنده موافقم. خانه خدا مآمن بندگان خدابشه.چرا به کار کردپناه گاه اللهی دقت نمیشود؟

 • ناشناس
  3

  مملکت همه چیز دارد مردم انقدر با فقر گرانی مواجه است لعنت خدا بر قدیمیها کهئ که ازشکم سیری رفاه ارزانی زندگی خوب انقلاب کردن گرفتار دروغگوهای فریب دهنده افتادیم خیلی مردم بدبختی هستیم و ازاین بدترمان خواهند کرد

  نظرات شما -
  • حمید
   16

   عزیزجان! بجای گوش کردن به اراجیف شبکه‌های اونور آبی و ناسزا گفتن به این و اون! یه زحمت به خودت بده تو اینترنت سرچ کن: فقر و فلاکت در زمان پهلوی‌ یا روایت خارجی‌ها از فقز و فلاکت ایران در زمان پهلوی! یا اعتراف شاه به گرانی و تورم سیصد درصد یا اعتراض فردین به گرانی روز افزون در قبل از انقلاب و ...!!!

  • سیف
   16

   عزیزجان! درود خدا بر تو، بجای ناسزا گفتن به این و اون! یه زحمت به خودت بده تو اینترنت سرچ کن: فقر و فلاکت در زمان پهلوی‌، یا روایت خارجی‌ها از فقز و فلاکت مردم ایران در زمان پهلوی، یا اعتراف شاه به گرانی و تورم سیصد درصد، یا اعتراض فردین به گرانی روز افزون در قبل از انقلاب و ...!!!

 • ناشناس
  5

  خب این بی خان ومان ها رنگ ریا بخودبگیرند تا بالای مساجد جایشان دهند .

 • ناشناس
  5

  اگر کسی تا صبح به عبادت در مسجد بپردازد کسی معترض نیست .اگر برای حل مشکل کارتن خواب و بیچارگان و معتادان بخواهید مسجد را سپر کنید کاری درست نیست .شما چه فکر کردید آیا صلاح است که شب افرادی در مسجد بخوابند که حال و روز خوشی ندارند و روز به دنبال عیاشی و دزدی و غیرو هستن البته منظور من اون عده افرادی که پاک هستن و بنا به دلایلی خانه ندارند جدا هست .چرا هر وقت یه مشکلی برای یه عده افراد پیش میاد مراکز دینی و اسلامی آماج حملات قرار میگیرد .چرا با وجود اماکن گسترده ورزشی و سالنهای سینما و تاتار و سالن عروسی که اکثر اوقات در وقت شب خالی هست کسی گیر نمیده

 • علی
  4

  اولا این معضل فقط مختص کشور ما نیست، پیشرفته‌ترین و به اصطلاح ثروتمندترین کشورها هم دچار این معضل هستند! باور ندارید، در گوگل سرچ کنید فقر و بیخانمان‌ها در در شهرهای آمریکا...! یا فقر و بیخانمان‌ها در فرانسه و انگلیس و آلمان و حتی در ژاپن که بنظر بعضی‌ه... بهشت روی زمین هستند!!!
  دوما در این مورد که نظر خواسته شده بنظر اشکالی نداره، منتها تجربه ثابت کرده (اکثر) بی‌خانمان‌ها که از مهاجرین هم هستند، مقیـد به رعایت نظافت نیستند و این خود شاید یکی از مهم‌ترین دلیل مخالفت‌ها باشـه.

 • مش جمعه
  2

  اگر آیت اله مکارم شیرازی اجازه دهد بنده موافق نظر نویسنده هستم.

 • محسن
  1

  تو همین منطقه۱۲ تهران کلی مراکز سر پوشیده ورزشی هست تو همین اطراف پارک هرندی . کسی ورزش نمیکنه . بدهند به اینها

 • ایرانی
  3

  خیران با ایمان مسجد ساختند نگارنده گان این مقاله اگر راست می گویند پیش قدم شوند برای ساخت آسایشگاه برای کارتن خوابها بعضی ها دنبال بهانه هستند به اعتقادات مردم بتازند به مسلمانان شما می گویید بلد نیستند در کدام کلیسا به روی کاتن خوابها باز است احمقی هم حدی دارد شما چرا از
  ز دوران صدر اسلام نمونه می آورید در عصر حاضر کجای دنیا مرسوم است چنین چیزی مگر دوران صدر اسلام معتاد وجود داشت خودت می گویی پیامبر ویارانش نه کارتن خوابها

 • ازاد
  3

  در ایران علم هم وجود دارد ایمان هم کسانی که در شبکه‌های امثال من وتو غوطه‌ور هستند اینها را نمی بینند منتظر هستند آنها چیزهایی را نوشخوار کنند اینها فردایش در جامعه فسق و فجور رواج بدهند کسی که شبکه من وتو را با اون مجریان فاسد وسگ بازشان را نگاه کند در مورد مسجد این چنین حرف می زند

 • ناشناس
  1

  اصحاب صفه مکانی در کنار مسجد و نه در شبستان مسجد مورد نظر است. اینگونه مسائل را مطرح و نظرخواهی کردن برای افراد عوامی که نگاه درستی به دین ندارند، تشدید بدفهمی و موضعگیریهای ناآگاهانه دین گریزانه را بدنبال دارد! و شما مسئول آنها هستید. مکانهای قابل استفاده فراوان هستند. چرا در میان آنها مسجد را برگزیدید؟!

 • منتظر
  3

  کجاست آن منجی عالم که بیاید و مساجدشان را ویران کند و منبرهایشان را بسوزاند و کتابهایشان را به آتش بکشد و عمامه هایشان را دور گردنشان بپیچد و بساط ظلمشان را برچیند؟ اللهم عجل لولیک الفرج

 • سهیلاپرویزی
  4

  من موافق خوابیدن بی خانمانهادرمسجدهستم

 • ناشناس
  4

  چه اشکالی دارد خیلی هم خوب است، ایا مگر دین اسلام برای حمایت از قشر مظلوم و ستمدیده نیست پس چه اشکالی دارد می توان از مساجد اینگونه استفاده بهینه کرد و اصل اسلام رو با نمایش گذاشت البته با رعایت موازین بهداشتی

 • راننده
  0

  ده سال پیش بخاطر مریضی پدرم رفتم تهران و متاسفانه خیلی دیر وقت شد و نتونستم جایی برای اسکان پیدا کنم و به سفارش پدرم جلوی یک مسجد اتراق کردیم که حداقل نماز صبح رو ایشون داخل اون مسجد پُر زرق و برق بخونند... متاسفانه حتی برای پخش اذان هم درب مسجد رو باز نکردند و پدر خدابیامرزم گفت وای از آن روزی که مساجد بجای جای عبادت ، تبدیل به بُت‌کده بشه!!

 • ناشناس
  1

  کشوری با ذخایر عظیم گاز و نفت ، مردمش باید تو این سرما توی بی آرتی بخواین جای تأسف دارد

 • امین
  1

  چطوره از ظرفیت های فرهنگستان ها ،ورزشگاهها،،،،هم استفاده شود

 • ناشناس
  0

  مساجد که محلی هست واسه یادخدابایددایمی بازباشدودزدچیزی ندزدد

 • ناشناس
  1

  مسجد جاي جنگ و غارت و عشق و حاله اخوند هاست گور باباي فقرا

 • ناشناس
  1

  مساجد همیشه در طول تاریخ جامعه ساز بودن.
  اصحاب صفه هم بخاطر اینه که مهاجرین خونه نداشتن.
  مثل همین قضیه که به امام صادق(ع) میگفتن چرا فقیرانه مثل پیامبر(ص) و امام علی(ع) زندگی نمیکنه که ایشون فرمودن زمان پیامبر فقر زیاد بود ایشون به این شکل زندگی کرده و‌ الان مردم زندگیشون مرفه تر شده و امام مرفه تر زندگی میکنه

 • ناشناس
  2

  واقعا باید قبول کنیم که فقط ما ادعا می کنیم که یک کشور اسلامی هستیم متاسفانه فقط به اسم اسلام و دین هر کاری که می خواهند انجام می دهند بدون اینکه ببینند مردم عادی چگونه برای گذراندن زندگی روزمره چقدر مشکل دارند
  در کشور ما مسجد جزء مکان های بلااستفاده است چه اشکال دارد که مسجد شبانه‌روز باز باشد کجای دین و مذهب آمده که مساجد باید دربان داشته باشد که فقط و فقط به موقع نماز در مسجد را باز کند و بعد از نماز در مسجد را ببندد

 • یک ایرانی
  2

  فقط هر سال بودجه‌شون بیشتر می‌شه

  نظرات شما -
  • علی
   0

   مساجد را مردم اداره می کنند وبودجه آنها را مردم خودشان می دهند نه دولت
   پس چرت ننویس

  • علیرضا
   0

   چرا جفنگ میگی
   وقتی به حرفی که میزنی علم و آگاهی نداری حرف مفت نزن
   هر مسجدی تو ستاد اقامه نماز بودجه سالیانه داره و حاج آقای اون مسجد بر نحوه هزینه کرد اون بودجه نظارت میکنه ( به همین دلیله که سالیانه مبلغ برگزاری نماز آخوندا بالاتر میره )

 • متفاوت
  1

  تاخرابش نکرده اند دربهایشان رابرای هرکسی بازکنید.این دنیا برای کسی نمیماند و مال و اموال وسازه ها فقط امتحانی بیش نیست.