نماینده نجف‌آباد در مجلس:

تغییر ساعت‌ها هیچ تأثیری در کاهش هزینه‌ها ندارد/ طرح مجلس برای منتفی‌کردن جابه‌جایی‌ ساعت‌ها

نماینده نجف‌آباد در مجلس با بیان اینکه اساساً تغییر ساعت‌ها هیچ تأثیری در صرفه‌جویی اقتصادی ندارد،‌ گفت:‌ نهایت تلاش ما این است تا مراحل تصویب طرح لغو تغییر ساعت‌ تا پیش از پایان سال طی شود.

ابوالفضل ابوترابی با اشاره به طرح لغو تغییر ساعت‌ها نیمه اول سال گفت: 67 درصد از کشورهای پیشرفته دنیا از جمله کشورهای اروپایی ـ که اخیراً ابلاغ شده است ـ می‌توانند ساعت‌های خود را ثابت نگه‌‌دارند،‌ ساعت‌های خود را تغییر نمی‌دهند.

وی افزود: اساس تغییر ساعت‌ها به یک قرن پیش بازمی‌گردد که برخی کشورها با هدف کاهش مصرف شمع، ساعت‌ها را یک ساعتی به جلو می‌کشیدند تا از میزان ساعات روشنایی در 24 ساعت استفاده بیشتری ببرند، با این حال مطالعات مراکز علمی معتبر بیانگر این است که تغییر ساعت نه‌تنها تأثیر چندانی در مصرف انرژی ندارد بلکه در هر تغییر به‌ویژه در روزهای ابتدایی میزان اختلالات رفتاری که در قالب تصادفات و درگیری‌های فیزیکی خود را نشان می‌دهد، بسیار بالا می‌رود.

ابوترابی گفت:‌ نکته دوم اینکه ما در وزارت نیرو و مرکز پژوهش‌های این وزارتخانه در دو دولت گذشته، دو گزارش کاملاً متفاوت را داشته‌ایم که واقعاً جای تعجب دارد؛ به‌طوری که در دوره آقای احمدی‌نژاد وزارت نیرو اعلام کرد که تغییر ساعت‌ها تأثیر ملموسی در کاهش هزینه‌ها ندارد ولی در عین حال وزارت نیرو در دولت سابق بر اثربخش بودن این تغییر ساعت‌ها تأکید کرده بود، این مسئله نشان می‌دهد که این اقدام دولت‌ها اساساً هیچ ارتباطی به موضوع صرفه‌جویی اقتصادی ندارد.

نماینده نجف‌آباد در مجلس خاطرنشان کرد:‌ با توجه به مطالبی که بیان شد بنده طرحی را آماده کردم که هم‌اکنون در نوبت بررسی در صحن مجلس است تا تغییر ساعت در 6 ماه اول ساعت منتفی شود که نهایت تلاش ما این است تا مراحل تصویب این طرح تا پیش از پایان سال طی شود و از فروردین سال آینده شاهد اجرایی شدن این طرح باشیم.

منبع: تسنیم

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • کاربر ناشناس
  0

  تعقیر ساعت نه تنها مشکلی را حل نمیکند بلکه به مشکلات اضافه میکن

 • نازورى
  0

  طرح مسخره،،،،، آيا در جايي از دنيا اجرا ميشود ويا فقط در كشور انقلابى ما در حال اجرا است

 • ایرانی
  0

  این طرح زمان احمدی نژاد بمجلس داده شد که متاسفانه لاریجانی فقط بخاطر ضدیت با احمدی نژاد آن را وتو کرد همانطور که برجام را بخاطر زد وبند با شیخ خائن تصویب کرد و منافع مملکت را بر امیال شخصی اش ترجیح داد وچوب حراج بر میلیارد ها دلار ثروت مملکت زد و8 سال مملکت را فلج کرد وبه قرن 19 برد امید که اینبار با نبود بی تدبیران بیگانه پرست این تغییر ساعت ملغی وبوقت الهی برگردد.

 • محمد
  0

  برای تغییر ساعت کلی وقت مردم گرفته می شود بخصوص ساعت های دیواری امکان افتادن و دست و پا شکستن هم استبعاد ندارد