مروری بر جنگ های شمالی ایران/ چرا فتنه جدید اسرائیل در آذربایجان تاریخی است؟

دشمنان ایران در تلاشند از طریق تشابهات مذهبی، زبانی و یا قومیتی تنش هایی را در منطقه شمالی ایران آغاز کنند و اقوامی را که در قلب ایرانشهر قرار دارند بشورانند.

به گزارش خبر فوری ، تنش اخیر ایران با آذربایجان و آغاز مانور نظامی اسرائیل و ارتش الهام علی اف در مرزهای مشترک از جهات مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. بسیاری نگران این موضوع هستند که بین ایران و آذربایجان جنگی دربگیرد.

برخی نگران افزایش تنش و اختلاف قومی در ایران هستند و برخی نیز نسبت به انفعال دولت و دستگاه سیاست خارجی ایران در قبال این مساله نگران بوده و نسبت به انفعال نسبی قوای نظامی در قبال بحران قره باغ و جنگ ارمنستان و آذربایجان و دخالت مستقیم ترکیه در این جنگ، انتقاد می کنند.

اگرچه مساله درگیری ایران و آذربایجان و اختلاف اخیرشان از جهت ژئوپولیتیک، دیپلماتیک، اقتصادی و حتی فرهنگی قابل بررسی است اما می شود از جنبه تاریخی نیز به این مساله نگاه کرد.

بررسی جنگ های مرزی ایران در چهار جبهه

ایران در طول تاریخ چند هزار ساله اش، فراز و نشیب بسیاری را در رابطه با همسایگانش تجربه کرده است. ایران همانند سایر مناطق جغرافیایی در 4 جهت با مناطقی هم مرز است. در جنوب ایران که آب های خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند. به جزجنوب، ایران در سه جهت شمال، شرق و غرب با اقوام و کشورهای مختلفی همسایه است. اگر به صورت تاریخی به روابط ایران با همسایگان نگاه کنیم، متوجه می شویم که ایران در مقاطعی در هر سه جهت با همسایگانش اختلافات و جنگ هایی داشته است.

اگرچه بزرگترین مصیبت و عظیم ترین جنگ خانمان سوز ایران (یعنی حمله مغولان) در شرق شکل گرفت اما نباید فراموش کرد که هجوم مغولان یک استثنا بود و ما با مغولها هیچ مرز مشترکی نداشته ایم. باز اگر به اسطوره ها نگاه کنیم، متوجه می شویم که بزرگترین دشمنان ما در شرق قرار داشته اند. دشمن بزرگ ایران در قسمت پهلوانی شاهنامه، توران است که بخش عظیمی از این کتاب، به شرح این جنگ ها می پردازد.

با وجود این، شواهد گویای این است که ایران در سمت شرق به مراتب درگیری کمتری با همسایگان داشته تا شمال و غرب. به جز کوشانی ها که در دوران باستان درگیری هایی با ایران داشتند، غالب جنگ های شرقی ایران با امپراتوری هند بوده که همیشه هم پیروز آن بوده است. همچنین، درگیری با ترک ها، ازبک ها یا شورش افغان ها معمولا تنها حوزه خراسان را دربر می گرفته و به صورت جنگ حکومت های محلی بروز می کرده است.

درگیری ها در غرب خطرناک تر و جدی تر از درگیری های شرقی بوده است. جنگ بزرگ ایران و روم در دوره کراسوس در غرب اتفاق افتاد که البته به پیروزی ایران انجامید. درگیری با ترکان عثمانی در مرز عراق و درگیری های چند ده ساله امپراتوری ساسانی با روم و بیزانس خسارات زیادی به ایران وارد ساخت. همچنین، حمله بزرگ اعراب به ایران از غرب آغاز شد. حمله ای که البته سرنوشت ایران را تغییر داد. همچنین، 8 سال دفاع مقدس در مقابل عراق کاملا استان های غربی ایران را درگیر کرد. بنابراین، می توان گفت که ایران آسیب زیادی از جنگ با همسایگان غربی دیده است.

چرا جنگ های شمالی حساس تر از جنگ های جهات دیگر است؟

شاید در نگاه نخست، جنگ های ایران با همسایگان شمالی خود کم اهمیت تر از جنگ های غربی و شرقی باشد اما نباید فراموش کرد که جنگ های ایران در جبهه شمالی، خطرناک تر، فرسایشی تر و حساس تر از دو جبهه دیگر بوده است. غالب جنگ های شمالی ویژگی هایی داشته اند که جنگ های جبهه های دیگر نداشته است.

جنگ های جنوب ایران غالبا با قدرت های دریایی اروپایی مانند هلند، پرتغال و اسپانیا بوده است که در عصر جدید هوس استعمار سواحل و تصرف دریاها را در سر داشتند. جنگ های شرقی عموما با اقوامی بود که در ایالت های ایرانشهر ساکن شده و غالبا زیر چتر حمایتی ایران قرار داشتند اما بعد از مدتی به علت ضعف قدرت مرکزی، به قدرت رسیده و علم شورش به پا می کردند. جنگ های غرب هم بیشتر با امپراتوری ها و رژیم هایی بود که به قدرت رسیده و قصد کشورگشایی داشتند.

اما جنگ های شمالی ایران متفاوت از سه جبهه دیگر است. در شمال، غالبا امپراتوری ها از طریق اقوام و قبایل متحد خود شروع به جنگ با ایران می کردند. در واقع جنگ های شمالی ایران، جنگ "اقوام - امپراتوری" بوده است، اقوامی که به تحریک قوای خارجی یا امپراتوری های بزرگ شروع به شورش می کردند تا بعد امپراتوری های رقیب بهانه به دست آورده و به قلمروهای شمالی حمله کنند.

جنگ ارمنستان شاید بهترین نمونه باشد. نزدیکی نسبی قومی و مذهبی ارامنه به امپراتوری روم، باعث شد این امپراتوری شروع به نفوذ در بین برخی سران قبایل ارمنی کند و آنها را به شورش تشویق نماید. جنگ های طولانی ایران و روم بر سر ارمنستان عموما به خاطر همین تحریکات قومی بوده است. رومی ها نزدیکی به ارامنه را بهانه قرار داده و در مسائل ارمنستان دخالت می کردند و همین امر زمینه ساز جنگ های طولانی ایران اشکانی و ساسانی با روم گردید.

به جز امپراتوری روم، عثمانی ها نیز از طریق تشابه مذهبی و زبانی بارها در آذربایجان فتنه به پا کردند. امپراتوری تزارها نیز از طریق تحریک مسیحیان ارمنستان و گرجستان، زمینه ساز جنگ های طولانی ایران و روسیه در قفقاز شدند. همچنین، شوروی بعد از جنگ جهانی دوم، به بهانه نزدیکی ایدئولوژیک به دموکرات های آذربایجان به این منطقه لشگر کشید و پیشه وری و نزدیکانش را به قدرت رساند.

مسائل امروز آذربایجان و تکرار تاریخ

به نظر می رسد که آنچه اکنون در شمال ایران در جریان است، دقیقا در ادامه روند مسائل تاریخی باشد. اسرائیل، ترکیه و سایر قدرت های منطقه ای در جبهه غرب از ایران شکست خوردند. وضعیت سوریه و عراق و لبنان به خوبی نشان می دهد که پیروز چه کشوری است. به نظر می رسد که حالا این قدرت ها به فکر شمال افتاده اند. آنها در تلاشند از طریق تشابهات مذهبی، زبانی و یا قومیتی تنش هایی را در این منطقه آغاز کنند و اقوامی را که در قلب ایرانشهر قرار دارند بشورانند.

به نظر می رسد در این شرایط، هوشیاری اقوام مرزی و اقلیت های دینی، مذهبی، زبانی و ... مهمترین عامل در خنثی سازی نقشه دشمنان باشد و تنها از این طریق، این فتنه می تواند در نطفه خاموش گردد.

منبع: خبر فوری

38

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 47
 • نیلوفر سپاهانی
  0

  فجیع ترین جنگ و کشتار و نسل کشی هجوم اعراب بوده که هنوز هم ادامه داره

  نظرات شما -
  • اسد
   0

   کمی تاریخ بخوانید بعد حرف بزنید! تاریخ حمله اسکند و حمله مغول و حمله انگلیسی ها ! بیشترین کشتار را از مردم ایران اول مغول و بعد انگلیسی ها و بعد اسکندر که او هم اروپایی بود گرفتند. البته بنده قصد توجیه عملکرد سرداران خلفای اموی و عباسی را در کشتار قندهار و مانند آن ندارم چون آنها همان هایی بودند که با خانواده پیامبر اسلام هم همین رفتار را کردند و ما شیعیان اصلاً آنها را مسلمان نمی دانیم.

  • شیر
   0

   به اسد: حمله اعراب به ایران در زمان خلیفه اول و دوم انجام شد! آنهم برای مسلمان کردن ایرانیان. آمدند و کشتند و غارت کردند و آتش زدند و مردان و زنامن را به غلامی و کنیزی گرفتند و بعد جزیه خواستند. یورش اعراب به ایران هم نظامی و هم فرهنگی بود و آثارش تاکنون باقی است.

  • به نیلوفر
   0

   ای بیسواد مدعی علم .ایران در طول تاریخ مورد هجوم اقوام مختلف قرار گرفته است اما هرگز تسلیم فرهنگ قوم مهاجم قرار نگرفت اما وقتی اعراب مسلمان با سپاهیان ساسانی وارد جنگ می‌شوند مردم ایران گروه گروه به اسلام ایمان آوردند. و خدمات متقابل اسلام و ایران آغاز شد و با تشويق و حمایت دین اسلام از علم و دانش ایران در قرون نخستین اسلام به پیشرفت‌های علمی و فرهنگی دست یافتند. اما با قدرت یافتن سلسله های پادشاهی این روند کاهش یافت

  • به شیر پاکتی
   0

   هجوم اعراب مسلمان اگر ویرانگر بود اکثريت مردم مسلمان نمی‌شدند زيرا مردم در هجوم های قبلی هرگز دین و آیین آنها را نپذیرفتند در مورد هجوم مغولان نه تنها تسلیم آئین آنها نشدند بلکه مغولان را با اسلام آشنا ساختند.و کاری کردند که مغولان منشأ خدمات شوند.

  • به نیلوفر
   0

   نیلوفر یا شیر بیسواد وقتی اعراب مسلمان به ایران حمله کردند مردم ایران با آغوش باز اسلام را پذیرفتند اما در برابر هجوم اسکندر و هجوم مغول تسلیم فرهنگ و دین آنها نشدند بلکه مهاجمان را جذب فرهنگ خود کردند

  • شیر
   0

   گروه گروه مسلمان شدن ایرانیان دروغی است تاریخی. ایرانیان حداقل 300 سال مقابل دین عربی استقامت کردند

  • شاهین
   0

   یک دانش آموز ابتدایی هم می‌داند که اسلام ديني جهانی است نه عربی

  • کامران
   0

   برخی عقده ها و کینه جوئی ها باعث کتمان حقیقت می‌شود دشمنان قسم خورده اسلام هم می‌دانند که اسلام دینی جهانی است

  • همکیش
   0

   شاهین و کامران بد نیست به فکر مسلمان کردن کمونیست های کره شمالی و چین باشند. البته پیش از آن از ارباب جدیدشان پوتین اجازه چنین کاری را بگیرند

 • آریا
  0

  ایران و ایرانی دشمنی جز آخوند ندارد

  نظرات شما -
  • حسین
   0

   بابا شما هم که میگید همه اخوندا نه بعضی هاشون البته من خودم اخوند نیستما پزشک هستم ولی خب دیگه همشون هم اینطوری نیستن

  • شهروند
   0

   تو پزشکی ؟؟؟ !!! از نوع نوشتن و مایند مپ ات معلومه عرب پرستی

  • .
   0

   ایرانیان و مسلمانان دشمنی خبیث تر از منافقین و یهودیان صهیونیست ندارند که بخشی از آنها در فضای مجازی فعالند. این دشمنی از صدر اسلام بوده و ادامه دارد

  • ...
   0

   منافقین که یار غار شماها در روزهای قبل از انقلاب بودند. ایرانیان با یهودیان هیچ دشمنی نداشته و ندارند همچنان که با مسیحیان و زرتشتیان ندارند

 • علی اکبر
  0

  بنظر میرسد هوشیاری باید از طرف دولت مرکزی باشد تا با سرمایه گذاری بیشتر در اذربایجان ودیگر مناطق ترک زبان ورونق اقتصادی منطقه واحترام به ترک زبانان نقشه های شوم انها را خراب کند وی متاسفانه انچه در عمل شاهدیم دولت مرکزی بعد از انقلاب هیچ سرمایه گذاری در این مناطق انجام نداده وعملا در این مناطق مثل یک منطقه شغال شده برخوردمیکند

 • ناشناس
  0

  البته نگفتید حمله اعراب از همه حملات ویرانگر تر بود

  نظرات شما -
  • شهروند
   0

   از حمله اعراب و قتل و غارت ایرانیان چیزی نمی گویند . امروز هم دارند یه بساط جدید درست می کنند تا مردم را سرگرم جنگ و درگیری کرده و خودشان بتوانند به حکومتشان ادامه دهتد . کشوری که من در آن فقیر هستم هیچ عرقی و تعصبی برام نداره . دهه ۶۰ رفتم جنگیدم ، آقازاده ها و خود حضرات در رفاه هستند ، من رزمنده دهه ۶۰ مشکل معیشتی دارم . نسل ما فریب خورد اما نسل امروز هوشمند و دانااست

  • مهدی
   0

   چون خودشان عرب هستند واز اعراب دفاع می کنند.برید از اسراییل دفاع کنید تا همه در آسایش باشند.همین اسراییل یه روزی بهترین دوست ایران بود.کلی سرمایه‌گذاری می کرد تو ایران

  • ALI
   0

   تا به حمله اعراب رسید میگه حمله ای که البته سرنوشت ایران را تغییر داد. چه سرنوشت بدی...

  • به ناشناس
   0

   کمی سواد و مطالعه بد نيست در طول تاریخ هیچ حمله ای ویرانگر تر از مغول نبود .اگر حمله مسلمانان به ایران ویرانگر بود ایرانیان هرگز مسلمان نمی‌شدند

  • .
   0

   فقط برای بیسواد ها حمله اعراب ویرانگر بود. چون چیزی راجع به هجوم اسکندر و مغول و تیموریان نخوانده اند

  • فرزند آذربایجان
   0

   احتمالا نوسینده این تحلیل از نوادگان محترم همان اعراب هستند ونخواستند از خاطرات فتوحات پدرانشان و کشت و کشتارهای پدرانشان بنویسند.... یادتون نره همون تاریخی که الان حذف کردید بابک خرمدین رو داشت که برای همین وطن جان داد ولی حیف که نرود میخ آهنی در سنگ آذربایجان و ترک ها سر ایران هستند و کشور آذربایجان و ترکیه برادر دینی و قومیتی ما شما بجای سرک کشیدن به مسائل غزه و فلسطین که صدها بار از شما ابراز بیزاری کرده اند باید به فکر برادرتان بودید و حداقل آب در آسیاب ارمنستان خون خوار نمیریختید تا امروز از آذربایجان انتظار دوستی داشتید. بجای این هوچی گری ها به کشور های دوست و برادرتان در حاشیه خلیج فارس و به شمال عراق توجه کنید که سالهاست در حال فتنه افکنی هستند. از سوی آذربایجان تاکنون حتی یک مرمی به سمت ایران رها نشده ولی چه پاسدارهای رشیدی که در مرز شمال عراق سر بریده شدند و چه مردم بیگناهی که فرزندان و پدرانشان را در اثر وحشی گری برادران عراقیتان از دست دادند.

 • عادل
  0

  لالایی بلدی اما خوابت نمیبره مردم بخاک سیاه نشاندید ادم گرسنه نمتیونه بجنگه اقازادها که در امریکا عیش نوش میکنه خبر کنید

  نظرات شما -
  • کاشی
   0

   مردان شجاع این سرزمین در اوج فقر از سرزمین خود دفاع می‌کنند و فريب منافقین را نمیخورند

  • از ن.به.کاشی
   0

   هندونه زیر بغل ما نگذار.به ما فقر بیچاره ها مربوط نمی شود بروید اقا زادهایتان خبر کنید

 • ناشناس
  0

  حالا تشابهات بد شد اما اگه جامعه را بخواهید به 1400 سال قبل شبیه کنید خوبه !

 • ساچو
  0

  من دوره سربازی را رفته ام.و یک قرون از این حکومت گیرمون نیومده( به لطف خداوند بزرگ در جوانی رفتم خارج از کشور واز راه حلال خودم وخانواده ام را جمع وجور کردم) و الان نوبت جیره خور هاست اونائیکه تا نخود و لوبیا خونشون از حاکمییته....نوش جونشون ، فکر کردن زرنگ بودن ؟ نه داداش الان باید پس بدید، با رفتن به جنگ ودفاع کردن از ما.برید

  نظرات شما -
  • .
   0

   ایران در طول تاریخ بارها مورد تجاوز قرار گرفته و همیشه هم غیوران این سرزمین مدافعان غیرتمندی بوده‌اند و همیشه در طول تاریخ ایرانیان مزدور و وطن فروش بوده‌اند که به دنبال تضعیف روحیه مردم هستند

  • به ساچو
   0

   ایران در هيچ دوره ای خالی از مدافعان وطن نبوده و نخواهد بود و نیازی به وطن فروش ندارد

  • ساچو
   0

   بر پدرو مادر وطن فروش لعنت.واقعا بی عدالتی که در جامعه هست نمیبینید؟!یک گروه که سیمشون وصله تا خرخره سیرند وگروه دیگر دربدر یک لقمه نون!انصاف، انصاف، انصاف........! حداقل نیمی از مردم دارند شرمنده خانواده شون میشند....... دیگران را به این راحتی قضاوت نکنید

 • رمضان علی
  0

  این ادعاها توهاشون خالیست پشتش فتنه خوابیده فتنه هاییکه ریشه درداخل دولت فعلی وچطورشد که۴۲سال ازبرجایی نظام گذشته مااگه ادعایی هم بودارطرف سوسمارخورهای عرب جنوب داشتیم اما ازشمال غرب وغرب کسی ندعی نبود، کجای کارلنگ میزنه خدایا بسه اینه همه دروغ دغلکاری فریبکاری وعوامفریبی

  نظرات شما -
  • م
   0

   از طرز حرف زدنت معلومه که آدم بیشعوری هستی آمده واسم ازتاریخ میگه سوسمارخور خودتی برو اول درس ادب وشعور یاد بگیر بعد وارد بحث تاریخ شو

 • کریم
  0

  ما مردم آذربایجان همیشه بیدار بوده و هستیم و از این امتحان هم سربلند بیرون خواهیم آمد. من نگران فتنه گران خارجی به هیچ وجه نیستم آنچه نگران کننده است نفوذی های خارجی در داخل و ارکان حکومت میباشد که با اظهار نظرها و اقدامات نسنجیده آب در آسیاب دشمن می ریزند.

  نظرات شما -
  • همت
   0

   يهودی ها و منافقین و پان ترک ها امروز جنگ احزاب جدید آغاز کرده اند. اما کور خوانده اند.حزب الله هم الغالبون.

 • نادر
  0

  ببخشید منظورتون از اقلیت قومی احیانا 30 الی 40 میلیون ترک که دکتر جلیلی رئیس وقت انرژی اتمی ایران در سفر به ترکیه می گفت ک نیست؟؟؟چون ترکا از هر قومیتی در ایران در اکثریتن.....

 • بانو تومریس
  0

  تاریخ به روایت ایرانشهری ها! اگر راست می گویید فضا را برای کرسی های آزاداندیشی و بحث های تاریخی باز کنید تا ببینیم این چند سال چه چیزهایی رو که به اسم تاریخ به خورد ملت نداده اید! شما را به مجادله دعوت میکنیم.

  نظرات شما -
  • م
   0

   نه امپراطوری ایران متعلق به ترکان بود فارس ها چادر نشین بیابانگرد بودند و یکجا نشین نبودند و بعلت شجاعت عده ایی از انها و وفاداری که به شاهان ترک کردند اجازه پیدا کردند در نزدیکی مرزها حضور داشته باشند و زندگی کنند و هرزگاهی باازبکان و دشمنان ایران بجنگند!!! خلاصه ی حدود 800 سالی هم فارس ها پادشاهی کردند و با اصرار زبان دربار رو فارسی کردند

  • بابک
   0

   خودت با اسم تومیروس نشانه بارز جعل و دروغ پانترکیستی

 • محسن یزدانی
  0

  هر چی ضربه خوردیم از روسهای کمونیست بود چرا میترسید بنویسید

 • محمود
  0

  خواهش می کنم دین صلح و آزاداندیشی حضرت محمد(ص) را با حمله خلیفه اول و دوم به ایران قاطی نکنید و حتی نظر لطف ائمه اطهار به مردم ایران را همیشه در نظر داشته باشید که مانند سپری در برابر خوار و ذلیل شمرده شدن ایرانیان بودند.

  نظرات شما -
  • زال
   0

   آقا محمود دست بردار. آسیبی که ما در این 42 سال از نوادگان اعراب حجازی خوردیم قابل مقایسه با حمله مغول و اسکندر مقدونی نیست

 • محمود
  0

  خواهش می کنم دین صلح و آزاداندیشی حضرت محمد(ص) را با حمله خلیفه اول و دوم به ایران قاطی نکنید و حتی نظر لطف ائمه اطهار به مردم ایران را همیشه در نظر داشته باشید که مانند سپری در برابر خوار و ذلیل شمرده شدن ایرانیان بودند.

 • حسین
  0

  خوبه خودتان اعتراف به ایرانشهری کردید یه دفعه می گفتید من فاشیست هستم راحت می شدیم

 • ناشناس
  0

  ازوقتی ما تحریم شدیم روابط با ترکیه عمیق شد و ترکیه از ایران بهره برادری سیاسی و اقتصادی خودشو را کرد والان دیدید سر قضیه یونان در برابر اروپا ایستاد

 • کریمی
  0

  در یک نظر بعضی تصور دارند ایران الان در موقع ضعف بسر می برد و از این موقعیت می توانند خواست های مرزی خود را با متحد شدن به ایران تحمیل کنند و از موقعیت زبان و قومیت سو استفاده کنند اما لازم است حرکتی خارج از سیاست ایران انجام دهند تا قدرت و اتحاد ملت ایران را ببینند ترکیه در اشتباه قدرت کاذب بسر می برد و لازم است حرکت از ترکیه و توقف از ایران استارت بخورد جنگ هشت ساله را زود فراموش کردند بی صبرانه منتظره حرکت احمقانه اینها هستیم

  نظرات شما -
  • کریم
   0

   خیلی عاقل نیستی دادش.....