وزیر بهداشت:

موج ششم کرونا در آبان قطعی است / واردات واکسن تا ۱۸۰ میلیون دوز ادامه دارد

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است که همچنان تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و به طور قطع به ۱۸۰ میلیون دوز خواهد رسید.

دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه یادمان اولین سالگرد شهادت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که امروز در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار شد، با بیان اینکه طبق برآورد دانشمندان نه تنها در ایران بلکه در جهان، موج ششم کرونا در آبان ایجاد خواهد شد، گفت: ما این نگرانی را داریم و می دانیم که قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته ما آمادگی کامل برای مبازره با بیماری کرونا در موج ششم را داریم، در همین راستا اکنون بیمارستان ها از نظر وضعیت دارویی، دستگاه های تنفسی در آماده باش هستند تا بتوانیم با این بیماری مبارزه کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: به مردم عزیز توصیه می کنیم حتما پروتکل هایی که به آنها عادت کرده ایم را رعایت کنند. بسیاری از بیمارانی که در موج پنجم مبتلا شدند در تجمع ها و مراسم های مختلف حضور داشتند. اکنون که در ایام ماه ربیع هستیم، مراسم های مختلفی که برگزار می شود ما را مقداری نگران می کند و توصیه می کنیم عزیزان حتما مراقب خود بوده و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

واکسیناسیون ما کافی نیست

عین اللهی ادامه داد: خوشبختانه در کشور ما، مردم یک حرکت جهادی بی نظیری را رقم زدند که امروز سازمان های بین المللی تعجب کرده اند که چه اتفاقی افتاده است که حجم واکسیناسیون در ایران تا این اندازه رشد کرده است. از مرداد ماه تاکنون حدود ۷۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. اگر می خواستیم فقط از سیستم های خود استفاده کنیم قطعا یک سال زمان لازم بود اما با تلاش و حرکت های مردمی و به صحنه آمدن آنها واکسیناسیون با این سرعت در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز واکسیناسیون ما کافی نیست و برای آنکه خیالمان راحت شود حتما باید به ۸۰ درصد مردم دو دوز واکسن تزریق شود، اظهار کرد: اکنون در تزریق دوز اول به ۷۵ درصد و در دو دوز به حدود ۳۵ درصد رسیده ایم که تا ۸۰ درصد فاصله داریم، بنابراین پروتکل ها همچنان باید رعایت شوند.

تاکنون ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است

وزیر بهداشت در ادامه به میزان واکسن وارد شده به کشور اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه تاکنون ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است که همچنان تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و به طور قطع به ۱۸۰ میلیون دوز خواهد رسید. از نظر میزان واکسن اصلا نگران نیستیم و به اندازه کافی وارد شده و می شود؛ چون جان مردم برای ما خیلی اهمیت دارد به واردات شتاب داده و هرچقدر لازم باشد واردات را ادامه می دهیم.

عین اللهی در ادامه با اشاره به اینکه تولید واکسن های داخلی شتاب گرفته است، گفت: علاوه بر واکسن برکت که ۳ تا ۴ ماه گذشته تایید شده است امروز واکسن های رازی، سیناژن و فخرا هم به تولید رسیده اند و فکر می کنم در آینده با افزایش تولید هیچ نگرانی در واکسیناسیون نداشته باشیم.

بنابر اعلام وبدا، وی در پایان بیان کرد: امیدواریم با تلاش جمعی در آینده مرگ و میر را به حداقل برسانیم. حدود ۲۳۰ نفر از کادر سلامت ما به خاطر ایثارگری ها به شهادت رسیدند که به خانواده آنها تبریک و تسلیت می گویم، این امر نشان دهنده این است که ما یک حکومت مردمی هستیم و این مردم هستند که تا پای جان برای بزرگ شدن کشور تلاش می کنند.

بنابر اعلام وبدا، عین اللهی در یادمان اولین سالگرد شهادت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که امروز در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار شد ضمن تشکر از همه اساتیدی که در این مراسم حضور داشتند با بیان اینکه در آستانه هفته وحدت و ولادت حضرت محمد (ص)، پیامبر خوبی ها، حسن خلق، محبت و عشق به مردم هستیم که این موضوع برای ما یک الگو است، شهادت دکتر زارع را به خانواده ایشان، جامعه پزشکی و مردم تسلیت گفت.

وی ادامه داد: ما در طول تاریخ شاهد یک فاجعه انسانی بودیم، حدود ۱۲۳ هزار نفر در پی شیوع کرونا در کشور جان خود را از دست دادند و ۱۲۳ هزار خانواده داغدار شدند این درحالی است که ما در طول هشت سال دفاع مقدس حدود ۲۳۰ هزار شهید تقدیم کشور کردیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: این فاجعه بزرگی که در کشور اتفاق افتاد، نکاتی را که در گذشته به آنها توجه نداشتیم و یا به دلیل تبلیغات دشمنان به آنها فکر نمی کردیم را به ما گوشزد کرد؛ آنچه که مسلم است و در تاریخ پایدار خواهد ماند تلاش بی وقفه کادر سلامت در این فاجعه بود. در شرایطی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته که ادعای تمدن، ایثار و فداکاری دارند، بسیاری از بیماران روی زمین مانده و ‌خدمات به آنها ارائه نشد کادر سلامت ما با حداکثر تلاش از همه ظرفیت ها برای خدمت به مردم استفاده کردند.

یک حماسه ملی برای مبارزه با کرونا ایجاد شد

عین اللهی با بیان اینکه یک حماسه ملی برای مبارزه با کرونا ایجاد شد، عنوان کرد: لازم است از همه عزیزان که زحمت کشیدند، تشکر کنم؛ کار طاقت فرسایی بود. در موج پنجم بیماری با حجم بالایی از بیماران که شاهد بودیم حتی یک بیمار هم بدون تخت نماند. یادمان باشد که ما روزانه شاهد ۷۰۰ مرگ و میر در کشور بودیم که این تعداد نشان دهنده تعداد زیاد بیمار بستری در بیمارستان ها بود؛ این تلاش کادر سلامت ستودنی است؛ همانطور که ما همواره جانفشانی ها در دفاع مقدس را یاد می کنیم تلاش شبانه روزی این عزیزان هم در تاریخ ثبت خواهد شد.

سرعت واکسیناسیون غربی ها را کاملا شگفت زده کرده است

وی عنوان کرد: این شرایط نشان داد آنچه که دشمن همیشه به دنبال آن بود و برای جدایی کادر سلامت از مردم تلاش میکرد، محقق نشد چرا که نقطه قوت ما بعد از انقلاب، کادر سلامت ما بود که توانستند اینچنین موفق باشند؛ در اوایل انقلاب مجبور بودیم برای خدمات دهی از به اصطلاح پزشکان پاکستانی که مدرک تحصیلی آنها لیسانس بود استفاده کنیم اکنون به جایی رسیده ایم که کشورهای دیگر محتاج هستند برای درمان به کشور ما بیایند.

عین اللهی خاطرنشان کرد: روز شنبه تقریبا با همه مراجع در قم دیدار داشتم آنها همه برای همه عزیزان کادر سلامت دعا کردند؛ هیچ چیز بالاتر از این نیست که همه مراجع قدردان این عزیزان بودند، به نظر من این دستاورد بزرگی است.

وزیر بهداشت مطرح کرد: امروز ما سالگرد یک مرد بسیار بزرگی را شاهد هستیم که هرچه از ایشان بگوییم و فیلم نشان دهیم نشانگر شخصیت والا و بی نظیر دکتر زارع نخواهد بود. ما امروز فقدان ایشان را بیشتر احساس می کنیم چراکه کشور ما امروز به حضور این مردان که بی ادعا کار می کردند احتیاج دارد؛ در شرایطی که در دنیا کار برای رضای خدا مورد توجه جوامع پزشکی نیست، این موضوع می‌تواند برای نسل جوان ما یک الگو باشد.

وی با بیان اینکه استعدادهای درونی ما بسیار زیاد است و لازم بوده که این استعدادها به عرصه جامعه آمده و از آنها بهره مند شویم، تصریح کرد: در موضوع واکسیناسیون امروز به حدود 75 میلیون تزریق رسیدیم؛ این سرعت غربی ها را کاملا شگفت زده کرده است. در هفته گذشته ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دوز تزریق یعنی معادل جمعیت کل امارات و دو برابر جمعیت کویت و قطر را شاهد بودیم؛ آنها طی چندماه گذشته ادعا داشتند که کل کشور خود را واکسینه کرده اند اما ما در یک هفته این آمار را به ثبت رساندیم؛ این امر تنها به دلیل حمایت مردم محقق شد، هرجا که به مردم متکی شویم موفق خواهیم بود، اگر در کارهای اقتصادی هم مردم را به صحنه بیاوریم، موفق خواهیم شد.

نماز جمعه بعد از یک سال و نیم تعطیلی این هفته برگزار خواهد شد

عین اللهی گفت: در برخی از مراکز، دانشجوها، پرشور، بدون چشمداشت و علاقه مند فعالیت می کنند که امیدواریم این حرکت آلام مردم و تعداد مرگ و میرها را کاهش دهد. همانطور که بارها اعلام کرده ایم کرونا حالا حالا در کشورها هست و ما باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسیناسیون یک راه پیشگیری است که شدت بیماری را کم می کند اما کرونا را به کل از بین نمی برد، اظهار کرد: شیطنت هایی که در فضای مجازی از سوی برخی دیده می شود که می گویند کرونا با واکسیناسیون از بین می رود به هیچ وجه صحت ندارد، ویروس در محیط وجود دارد و در حال انتقال است اما وقتی قدرت و ایمنی بدن خود را افزایش دهیم می توانیم در مقابل ویروس مقابله کنیم؛ باید عادت کنیم با ویروس کرونا زندگی کرده و همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تاریخ بعد از کرونا موضوعات مختلفی را همچون ایثارگری کادر سلامت، حضور مردان بزرگی همچون دکتر زارع در کشور و پایداری جمله "ما می توانیم" که بارها در مملکت گفته شده را به ما نشان داد، ان شاءالله به زودی زود همه فعالیت ها همچون گذشته آغاز می شوند؛ نماز جمعه بعد از یک سال و نیم تعطیلی این هفته برگزار خواهد شد. ما اعتقاد داریم که بسیاری از حاجات خود را از این مراسم نماز جمعه ها گرفته و خواهیم گرفت. امیدواریم به وضعیتی برسیم که بسیاری از این موضوعات محقق شود.

گفتنی است در پایان این مراسم از نشان سرو سپید که قرار است تحت عنوان جایزه شهید زارع در جشنواره های آموزشی به پیشتازان عرصه علم، خدمت و فناوری اهدا شود، رونمایی شد.

منبع: ایسنا

70

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 22
 • ستارخان
  0

  ابله!

 • کاربر ناشناس
  0

  جناب دکتر شما به مداوا بیشتر نیاز دارید میگویید پیک ششم قطعی است بعد شروع به بازگشایی میکنید به جای پیشگیری میگویید بیمارستانها و تختهای ای سی یو اماده باش هستند روزی هفتصد فوتی برایتان درس عبرت نشد شما میبینید اروپا و غرب بازگشایی را اغاز کرده ولی نمیبینید بهترین واکسن را زده اند وزیر ساختها را دارند مانند سیستم حمل ونقل و متروی ما که شلوغ است و خود باعث انتشار بیماری است را ندارند خواهشمند است عاقلانه رفتار کنید و با جان عزیزان ما و سلامت بچه های مردم بازی نکنید

 • آمیزا
  0

  کرونا هم با مسئولین هماهنگه اربعین میره با اعتراضات آبان برمیگرده با ۲۲بهمن میره با نوروز ایرانی برمیگرده

 • کمی فکر کنید
  0

  اگر موج ششم درست باشد مطمئن باشید نتیجه همون هیأت های محرم است و شربت و لیوان‌های مشترک نظری آنها

  نظرات شما -
  • محسن
   0

   احمق جان بی فکر موجای دوم و سوم و چهارم هم محرم بود ؟

  • به محسن
   0

   جناب محسن عزیز در حالی که همه جای دنیا آمار پایین میاد چرا ما برعکسیم. خوب این معلومه که یکی از دلایل میتونه همون مراسم اربعین باشه. چرا دور مغزتون دیوار میکشید؟

  • به برادر محسن
   0

   جناب محترم؟ در كشورهاي ديگه موج نهايت پنجم در حال شروع هست كه ما اين موج رو با بيشترين ميزان مرگ ومير پشت سرگذاشتيم و داريم ميريم به سلامتي به موج ششم، چرا ؟؟؟؟ چه اتفاقاتي افتاده؟؟؟ مسافرت ها، رعايت نكردن ها، برنامه هاي مذهبي، كنسرت ها، اينا دست به دست هم دادن خودمون رو گرفتار كردن. موضوع كنسرت يا مراسم مذهبي نيست موضوع رعايت پروتكل ها بود كه هيچ جوره انجام نشد.

 • بسیجی عاشق رئیسی
  0

  خدا لعنت کند خانواده ها دو سه نفره که با ماشین شخصی شیشه بالا رفتند در ویلاهای شمال ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ متری که موجب انتشار کرونا و درود بر صدها هزار زوار اربعین که در مواکب صدها نفری خوردن و خوابیدن و جلو منتشر کردن ویروس با سینه زنی و دعا و شعار گرفتن

  نظرات شما -
  • تت
   0

   آفرین آفرین

  • ناشناس
   0

   جدا خیلی عاشق هستی !!!!!! رشوه دادن مسافران ترکیه برای گرفتن تست منفی کرونا درخاک ترکیه را یاد رفت بگی ها !!!!

  • ناشناس
   0

   حالت خوبه؟؟؟؟؟ با اين جمله ات كه رسما خودزني كردي برادر.

 • گور باچف
  0

  این هم نتیجه رفتن کربلا در روز اربعین و انتقال بیماری به همه جای ایران خدا لعنت کند باعث و بانی آنرا کسانی که این کار را تشویق کردند وجلوگیری نکردند چندین چراغ دارد وبیراهه میرود بگذار تا بیفتد وبیند سزای خویش

  نظرات شما -
  • تست منفی ترکیه ای !!!
   0

   آما رشوه دادن های ایرانی ها به ترکیه ای ها برای گرفتن تست منفی کرونا را مطالعه کنید و حجم مسافرانی که در این چندماه ترکیه رو با دلارهاشون پارو کردند و همه شون با تست قلابی منفی به ایران برگشتند رو بگیرید و مطالعه کنید و اضافه کنید به اطلاعات و تحلیل های شریفتون نوبت به زوار کربلا نخواهد رسید . گذشت دوران ساده لوحی ها .

 • متفاوت
  0

  ما همچنان ازکارهای شما بامردم و اطاعت مردم باشما در دلمان میخندیم.چاره ای هم نداریم جز اینکه بگوییم واقعاخسته نباشید.درودبرشما.

 • محسن
  0

  اقا پس لطف میکنید اون اسکولی که میگه مدارس از ابان ماه باز میشه رو به من نشون بدید تا دهنشو جررر بدم

 • ناشناس
  0

  از ترس ۷ آبان این حرفها میزنه که جوانان را از جشن بزرگ ملی منصرف کنه.چطور مجوز نماز جمعه میدی بعد میگی موج کرونا حتمی است.دروغگو کم حافظه هست.

  نظرات شما -
  • یکی از مردم
   0

   و البته سالگرد آبان 98

 • فرهاد
  0

  مردک بی تجربه توکه می خواستی جشن کرنا بگیری واعلام رسمی کردی که دکتر مرندی به شما اعتراض اورد وگفت چرا این حرف را زدی وتو را پشیمان کرد خیال میکردی با واکسنهایی که پولش را دولت قبل داده بود وکارهای وارداتش را هم کرده بودند جشن میگری البته دولت قبل هم بی عرضه بود مثل شما

  نظرات شما -
  • مظلوم نما !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   0

   آخ .... چه دولتی بود دولت قبلی !!! چه دولتی چه شوکتی !!! دلمان سوخت .

 • ناشناس
  0

  جالب هيچ وقت ميزان مرگ و مير 700 نفر را اعلام نكردند

 • امیر
  0

  من متعجبم از این همه تناقض گویی شما تو واقعا دکتری!!!

 • ع
  0

  اصلا شما بدنیا اومدین برای ملت موج درست کنید و روی اون سوار شین تعدادش مهم نیست. چکاری بهتر از سواری رو کول مردم . خونه ما هم عروسی میشه آسیا به نوبت !!