نوبخت: میلیاردها دلار برای دولت سیزدهم گذاشتیم

اسم رمز خزانه خالی پوچ از آب درآمد / پشت پرده مانور بر خزانه خالی چیست؟

مانور بر ماجرای ساختگی خالی بودن خزانه ، حالا به نقطه مهمی در صف‌بندی رسانه‌های نزدیک به دولت سیزدهم تبدیل شده است.

روز گذشته خبرگزاری تسنیم، با انتشار نامه‌ای بر خروجی خود مدعی آن شد که خزانه خالی است .

در این میان خبرگزاری اصولگرای مهر با انتقادی جدی از این اقدام ، اصل نامه را زیر سئوال برده و اعلام کرد انتشار چنین اخباری در شرایط کنونی آن هم در بحبوحه مذاکرات و در شرایطی که مردم و به ویژه فعالان اقتصادی به برنامه‌ها و تدابیر اقتصادی دولت رئیسی چشم امید بسته‌اند و انتظارات تورمی‌شان قدری تعدیل شده، بسیار تردیدبرانگیز است.

بر اساس این گزارش روزنامه کیهان نیز در انتشار خبر جانب خبرگزاری مهر را گرفته و خط انتقاد از تسنیم را برگزیده است.

اصل ماجرا چه بود؟

خبرگزاری تسنیم در گزارشی با عنوان افشای سند «خزانه خالی»/ اعتراف بی‌سابقه « حسن روحانی » در مرداد ۱۴۰۰: همه موجودی خزانه تخلیه شده است؛ مدعی شده به سندی دست یافته است که نشان از خالی بودن خزانه دارد . در این سند محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در تاریخ ۹ مرداد ۱۴۰۰ طی نامه‌ای به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌نویسد: نامه جناب‌عالی با موضوع درخواست «پرداخت مبلغ مورد اشاره نزد خزانه به‌منظور تکمیل و بهره‌برداری از پروژه آبرسانی به آبیک» که تصویر آن به‌پیوست ارسال می‌شود، به استحضار ریاست محترم جمهوری رسید، پی‌نوشت فرمودند:«همه موجودی خزانه بر اساس درخواست‌های جناب‌عالی تخلیه شده است، موجودی وجود ندارد».

این خبر با انتقاد تند خبرگزاری های همسو با تسنیم همراه شد. خبرگزاری مهر در گزارشی اعلام کرده است: به نظر می‌رسد لزوم ورود دادستان به عنوان مدعی‌العموم و نیز نهادهای امنیتی و اطلاعاتی برای برخورد با ناشران چنین گزارش‌های سراسر اشتباهی که تشویش اذهان عمومی، ناامیدی مردم و ارسال پیام ضعف به دشمن را هدف قرار داده است- چه درون دولت و چه برون دولت باشند- ضروری به نظر می‌رسد.

در این گزارش تاکید شده است از رئیس جمهور هم انتظار می‌رود با ناشران این گزارش‌ها و نامه‌های سراسر اشتباه اگر درون دولت هستند به شدت برخورد کند که شائبه خالی کردن شانه‌های مسئولین دولت از زیر بار مسئولیت به بهانه غلط خالی بودن خزانه برطرف شود.

نوبخت چه گفت؟

رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه با تکذیب ادعای خالی بودن خزانه در ایام پایانی دولت دوازدهم گفت: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود.

محمدباقر نوبخت با طرح این سئوال که اگر خزانه خالی بوده است، چطور سه ماه حقوق پرداخت شد؟ توضیح داد: در دولت قبل تصمیم گرفته شد تا طرح‌های عمرانی اولویت‌دار که تا پایان عمر دولت دوازدهم قابل اتمام هستند را هرچه زودتر به سرانجام برسانیم تا طرح‌های نیمه تمام کمتری باقی بمانند. برای این منظور ردیفی مختص طرح‌های اولویت دار نزد خزانه در نظر گرفته شد.

به گفته وی، مقرر شده بود پس از تأیید اولویت طرح‌ها از سوی دستگاه مربوطه و با توافق رئیس جمهور، از محل این ردیف، بودجه لازم تخصیص یابد. در همین راستا در چهار ماهه اول امسال قریب به ۶۴ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی هزینه شد.

نوبخت با اشاره به اینکه موجودی این ردیف اوایل مرداد ماه به اتمام رسیده بود، ادامه داد: از همین روی آقای رئیس جمهور در پاسخ به درخواست تخصیص بودجه برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه آبیک، مرقوم فرمودند که موجودی این ردیف به پایان رسیده است.

رئیس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه خزانه در پایان دولت دوازدهم خالی نبوده، یادآور شد: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معنا است که خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود. حتی اگر چنین ادعای محالی صحت داشت، پس چطور طی سه ماه گذشته حقوق‌ها از سوی دولت جدید پرداخت شده است.

تامین کسری بودجه زیر علامت سئوال

نکته مهم اینجاست که نتیجه گیری اشتباه و سوءبرداشت از چنین نامه‌ای می‌تواند بسیاری از سخنان مقامات دولت کنونی را نیز زیر سئوال ببرد. مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که دولت بدون استقراض از بانک مرکزی در صدد تامین کسری بودجه است و از سوی دیگر خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز این نکته را مورد تایید قرار داده است. سئوال مهم اینجاست که اگر خزانه خالی است چگونه بدون استقراض و روش‌های تورم‌زا کسری بودجه جبران شده است؟

در این میان نوبخت، در صفحه شخصی خود نیز در توییتی تاکید کرده است:«با صراحت اعلام می‌کنم دولت دوازدهم با وجود تحریم و محاصره اقتصادی ؛ میلیاردها دلار به صورت نقد و قابل دسترس به عنوان موجودی ارزی، تحویل دولت سیزدهم داد.»

به نظر می رسد اسم رمز خالی بودن خزانه با هدف کاهش فشار اقتصادی بر دولت سیزدهم طراحی شده بود اما در عمل به عکس خود بدل شده و مانور مقامات اقتصادی در خصوص اقدامات دقیق و درست و غیر تورم‌زا را زیر سدوال برده است.

واکنش کاربران فضای مجازی

در شرایطی که وزیر امور خارجه از اغاز مذاکرات چهار به علاوه یک داده است، برخی انتشار این نامه را یک اتفاق بسیار مهم برای اثرگذاری منفی ارزیابی می کنند. روزنامه خراسان در گزارشی نوشته است: کاربران فضای مجازی هم به این موضوع واکنش نشان دادند. کاربری با اشاره به این نامه نوشت :«رئیسی چه دولتی و با چه خزانه‌ای را تحویل گرفت؟!» کاربر دیگری هم نوشت :«نوبخت سال 92: خزانه خالی تحویل گرفتیم.نوبخت 1400: خزانه هیچ وقت خالی نمی‌شود»کاربر دیگری در مخالفت با انتشار این گونه اخبار نوشت :«مخالفان روحانی به کارگیری لفظ «خزانه خالی» از سوی روحانی را هدفمند و اسم رمز مذاکرات دورقبل خواندند،حالا اما همان ها باانتشارنامه«خزانه خالی»در بحبوحه مذاکرات جدید ،مانع از دست بالا گرفتنِ دولت جدید و کسب امتیاز بیشتر از طرف غربی می شوند،پشت پرده چه خبر است؟»کاربر دیگری انتشار این نامه را در راستای به حاشیه راندن خبر برخی انتصاب های حاشیه ساز این روزها دانسته و کاربری هم نوشته: با فرض این که نامه درست باشه یه سوال دارم: نامه رئیس جمهور وقت درباره این که خزانه موجودی ندارد، فاقد عبارت محرمانه است اما دلایل عدم صلاحیت آقای لاریجانی که گفته خودم راضی هستم و منتشر کنید، محرمانه است؟

منبع: خبرآنلاین

70

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 24
 • اميد
  0

  جناب آقالي نوبخت اگر خزانه هيچوقت خالي نمي شود پس چرا سال 92 آقاي روحاني اعلام كردند خزانه خالي است؟!! چقدر دروغ ميگيد آخه؟!!!

 • ذوب در ولایت
  0

  چه خزانه پر باشد چه خالی سفره مردم روز به روز کوچکتر و سفره مسئولین و سرمایه داران و رانت خواران و ربا خواران و آخوندها بزرگتر میشود

 • محمد
  0

  بریدگمشیددروغگوهای دزد

 • یامین پور
  0

  دروغگو سگه! سگ دشمنه دروغگویه

 • منم مختار رزمنده دفاع مقدس
  0

  اونجا ی بابای آدم دروغگو لعنت .مرگ بر دروغگو دشمن خدا

 • کرمی
  0

  لعنت به روحانی ولعنت بر پدرتمام تمام پدران آدم ها دروغگو. لعنت برروحانی برتابعان هردیمی صدهزار لعنت باد

 • ناشناس
  0

  بخورید وبیاشامید ولی توروخدا به مردم رحم کنید....

 • هفت لنگ بختیاری
  0

  اینم یک حربه ای است که ریسی راه انداخته بگه خزانه خالی تحویل گرفتم

  نظرات شما -
  • مهدی0077
   0

   چرت و پرت تحویل نده ...من از ساکنین شهر آبیک هستم از وقتی که یادم میاد تامین بودجه انتقال آب شرب همش در حد حرف بوده و فقط قول میدن دم اون کسی گرم که این نامه رو پخش کرده خسته شدیم از بس از شهرهای مجاور با دبه آب آوردیم

 • مظلوم
  0

  خزانه که خالی نمیشود مثل مغازه کم کم پور میشود ولی برای سفره عربها خرج میشود واخوندها...مردم ایران دیگه داخل کشورکاری نیستن...!!!؟؟؟

  نظرات شما -
  • علی ‌..
   0

   اول نوشتن رایاد بگیر که پر راپور ننویسی بعد نظر بده اصلا معنای متن رافهمیدی

  • ناشناس
   0

   جناب مظلوم ... خسته نشدید از این همه منفی بافی های بیهوده .......

 • منصور
  0

  تا وقتی چندر غاز پول مردم بیچاره و ورشکسته تو بورس هست ، دولت ها بی پول نمی مانند . با هزار ترفند ، در نهایت جیب سهامداران هستش که خالی میشه

 • منم مخندار مارمولک دفاع نا مقدس
  0

  همه دروغ میگن فقط منم مخندار مارمولک دفاع نا مقدس راست میگم ارواح عمه ام

  نظرات شما -
  • به مخندار
   0

   تو رو جون خاله ات اینقدر مزه نریز

 • مجید
  0

  اقای نوبخت راست می گه خب .میلیاردها دلار استقراض داخلی وخرید اقساطی پرداخت نشده از خارج .این همه پول بازم می گن خزانه خالیه .

 • علوش
  0

  فعلاچیزیکه خالی شده ته دل مردمه! جیب مردمه سفره مردمه! البته مردم عادی! باصطلاح: عوام الناس

 • بهنام
  0

  آقای نوبخت چطور در سال ۹۲ پس تحویل گرفتن دولت از دولت قبلی ( دولت آقای احمدی نژاد ) خودتان و آقای روحانی مکار در زمین و زمان و رسانه‌های همسوی‌تان داد و بیداد و هیاهو و جار می‌زدید که خزانه خالی است و آنرا خالی تحویل ما داده‌اند ، اما حالا که نوبت خودتان شد می‌گویید که خزانه هیچوقت خالی نمی‌ماند ؟؟!؛؛؛! واقعاً که چوب خدا صدا ندارد .لعنت بر هرچه غرب‌گدا و وطن فروش است .

 • کاربر ناشناس
  0

  روحانی اول دولتش گفت خزانه خالی ست حالا نوبخت میگه خزانه که خالی نمیشود!

 • محمد
  0

  خوب فکر کنید این چند روز تعدادی رسانه خبر از بنزین 14 هزارتومان دادند و پس از ان خبر خالی بودن خزانه و در نهایت از کار افتادن پمپ بنزین ها به راستی هماهنگی در میان است با معاند

 • طلبکاران قدرت .....
  0

  آقای نوبخت با مقایسه حرف هایتان در سال 92 و 1400 نشان دادید که به هیچ عنوان با مردم صادق نیستید با شعورشان بازی می کنید ...................... شورای نگهبان و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی باید اینگونه دروغ پراکنی ها را در رزومه این حضرات یادداشت کنند تا دیگر هوس برگشتن به قدرت را نداشته باشند مثل احمدی نژادها و لاریجانی ها و رفسنجانی ها و امثالهم از شورای نگهبان طلبکار نشوند وبا احساسات مردم بازی نکنند .......

 • 1
  0

  در دولت هزار چهره روحانی معلوم نه شد خزانه خالی بوده یانه به مردم که رسید خزانه خالی بود اما به خودشان رسید حقوق های آنچنانی دریافت کردن

 • کاربر ناشناس
  0

  شیخ حسن کلیدساز دوروغگو وشیخ ابراهیم لاف زن در کنار هم عکس یادگاری گرفته اند.احتمالا کلیدساز به اون یکی میگه من همه چیز رو نابود کردم وشماشیخ ابراهیم بقیه ماموریت بنده را کامل کن.

 • کیخا
  0

  به گفته خود شیخ حسن خزانه خالی تحویل گرفت و خزانه خالی تحویل داد. یعنی......