دبیر شورای عالی فضای مجازی:

حمله سایبری از یک کشور خارجی بود/ به اطلاعات سهمیه بنزین مردم لطمه وارد نشده است

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت‌رسانی توسط یک کشور خارجی انجام شده، گفت به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه‌ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت‌رسانی اختلال ایجاد شده است.

سیدابوالحسن فیروزآبادی در برنامه تلویزیونی، درباره حمله به جایگاه‌های سوخت‌رسانی توضیح داد: این حمله ساعت ۱۱ صبح سه‌شنبه اتفاق افتاد و ما در همه جایگاه‌های بنزین کشور شاهد اختلال وسیع بودیم. دستگاه‌های مربوطه به مساله پرداختند و علائم یک حمله سایبری را مشاهده کردند. این حمله سایبری خوشبختانه خسارت‌های سخت‌افزاری به دنبال نداشته و فقط در ارائه خدمت به شهروندان ایجاد اختلال کرد که کارشناسان در مدت کوتاهی توانستند راه‌ حل رفع مشکل را پیدا کنند. حدود ۴۶۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی بنزین در کشور داریم که باید اصلاحاتی در برنامه نرم‌افزاری‌شان انجام دهند و این کار از ساعت پنج بعدازظهر به‌تدریج در حال انجام است.

او با بیان این که این حمله احتمالا توسط یک کشور خارجی انجام شده است، افزود: الان زود است اعلام کنیم حمله از سوی کدام کشور و به‌ چه صورت بوده اما هدف این حمله ایجاد اختلال در خدمت‌رسانی به مردم است. متاسفانه اخیرا در سیستم راه‌آهن هم شاهد چنین اختلال گسترده‌ای بودیم که توانستیم با توان سایبری در کشور ظرف ساعات کمی مشکل را رفع عیب کنیم. این حادثه هم در مدت کوتاهی رفع عیب شده اما به دلیل گستردگی جایگاه‌ها در سرتاسر کشور، به‌تدریج باید تیم‌هایی اعزام شوند و رفع اشکال کنند و امیدواریم تا ظهر روز چهارشنبه رفع اشکال شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به این که آیا به سرورهای مرکزی آسیبی وارد شده، گفت: خوشبختانه به سرورها و اطلاعات لطمه‌ای وارد نشده است. اصولا طراحی شبکه جایگاه سوخت‌رسانی در کشور ما یک طراحی خاص مربوط به کشور خودمان است. پمپ‌بنزین‌های ما تمام‌الکترونیک هستند و از نظام پرداخت و نظام واگذاری سوخت، تا نظام‌های الکترونیکی دیگر مانند تلفن مداربسته در جایگاه‌ها تحت نظام واحدی کار می‌کنند و خوشبختانه با تمهیداتی که از قبل از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، سیستم طوری است که به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه‌ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت‌رسانی اختلال ایجاد شده است.

فیروزآبادی خاطرنشان کرد: به دلیل این که این سیستم‌ها به هم متصل هستند، شاید حمله‌کردن به سیستمی که نسبتا پیچیدگی بالایی ندارد اما تعداد ترمینال‌های زیادی دارد، کار سختی نباشد. یعنی حمله‌ای که انجام‌شده، سطح بالایی نداشته است. البته شاید اگر تدابیر مناسب‌تری اتخاذ می‌شد، ما حتی شاهد وقفه در سوخت‌رسانی هم نبودیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اقدامات لازم برای پیشگیری از حملات سایبری انجام نشده بود، گفت: این مشکلات، جهانی است و گفته می‌شود که سرعت توسعه دیجیتالی، بیش از سرعت نظامات امنیتی دیجیتالی است. در دنیا شاهدیم که همیشه اخباری در این حوزه شنیده می‌شود و حملاتی به نظامات بانکی، بانک‌های اطلاعاتی و ایجاد اختلال دیده شده است. حتی در شبکه‌های اجتماعی بعضا افشاگری‌های وسیعی به‌صورت میلیاردی در زمینه کشف اطلاعات یا ایجاد اختلال در سرویس دیده می‌شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: مثلا اخیرا یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های پیام‌رسان مثل واتس‌اپ برای مدت ۱۰ ساعت در کل جهان دچار اختلال شد. بنابراین نظام دفاعی از نظام حمله‌ای در کل جهان مقداری عقب‌ماندگی دارد. البته این باعث نمی‌شود ما اشکالاتی را که در سیستم‌هایمان وجود دارد و باید برطرف شود، توجیه کنیم. ما قطعا بعد از این حادثه دستگاه‌های مربوطه را مامور می‌کنیم که آسیب‌های موجود و نقاط ضعفی را که در سیستم وجود دارد، شناسایی کنند تا کمتر شاهد لطمه به خدمات عمومی کشور باشیم.

منبع: ایسنا

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 17
 • مراد بیگ
  0

  جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی مظنون اصلی هستند

 • بایدن
  0

  چرا بیشتر مسوولین جدید از وزیر خارجه تا ایشان وقت حرف میزنن انگشت دستشان بصورت تهدید نشان میدن ، خیلی ترسیدم

 • نصیری
  0

  پدر مردم رو در اوردین، همه اینها بهانه ای برای گران کردن بنزینه

 • کاربر ناشناس
  0

  وقتی شما با جرایم سایبری وریموت در کشوره دیگه دخالت میکنید وبرایه زن وبچه هایه مردم مزاحمت ایجاد میکنید وریسس جمهورش ازتون شکایت میکنه واز سازمان ملل هم که شکایت اوردم وگفتن کارتون غیرقانونیه .خوب نوشه جونتون اوناهم که اوسکل نیستن ۲ بار باهاتون میکنن این کارهارو...

  نظرات شما -
  • .
   0

   دودوش به چشم مردم میره .

 • فرشادآزاد
  0

  خدمت برادرعزیز سلام عرض میکنم وچندسوال لطفا درصورت داشتن پاسخ منطقی به سوالات بنده پاسخ دهید 1-امنیت ملی یعنی چه وماکه درهمه حوزه ها موردحمله قرارمی گیریم چرا اداعای داشتن امنیت بالا داریم؟باپهباد تاسیسات هسته ای مارامیزنند باپیشرفته ترین سلاح دانشمندهسته ای را به شهادت میرسانندخودتان که سلاح استفاده شده رادیدیدحمله سایبری هم که مرتب انجام میشودپس شما که اینهمه لاف امنیت میزنید وازپدافند عامل وغبرعامل شعارمیدیدکجاتشریف دارید؟این چه حمله سایبری که هم زمان باشایعه افزایش قیمت بنزین صورت گرفته ؟دولت قبلی دستکم ازحربه های اینچنینی برای افزایش قیمت حاملها استفاده نمیکردشماشعارتغییر وبهبودوضع معیشتی روبرجسته میکنیدامادرعمل باترفندهای بسیار نادرست وغیرمنطقی وعوامفریبانه مردم روزیرفشارنگه میداریدملتی که درآمد نداره میلیونها بیکار داره زیرخط فقر قرار داره ازکجابیاره تاوان ناکارآمدی شماروبده شمابلدنیستید راه تجارت جهانی وصادرات نفت که تنهاگزینه نجات ملته هموارکنیدملت بایدوظیف شماروانجام بده؟واقعا رو داریدبازهم به مردم فشار وارد کنید؟دیگه سراغ چی درنزدملت داریدمردم حتی طلاهای زن وبچه روفروختن برای سیرکردن شکم خانواده مردم مجبورشدن برای نجات ازگرسنگی در دام بانکهای نزولخوار بیفتن اگه سراغ چیز دیگه دارین رودرواسی نکنین

 • بهلول
  0

  همه خودشونن میاندازند گردن امریکا.فکر میخوان موجودی واخل کارت مردم بسوزنن.فقط میخوان با اعصاب وروان مردم بازی کنند .

 • رضا
  0

  بنزین مجانی مبارک لبنان و افقانستان باشه. نوش جونشون...

  نظرات شما -
  • دبهل
   0

   به طالبان میدن که اینها رو نزند

 • ناشناس
  0

  اخه این که از قیافه اش معلومه که مشکل دارد کی گذاشتستش مدیر؟

 • مجید
  0

  مورد حمله قرار گرفتین قبول ولی چرا بنزین 3000تومنی رو مردم میتونستن بزنن ولی سهمیه رو نه؟؟ خودتونید... .اگه از قرآن لباس بپوشید بیاد قسم بخورید والله من دیگه قبولتون ندارم. به نام دین جیب مردم رو خالی کردین ادعای مسلمان بودن هم دارین.

 • متین
  0

  از قیافت معلومه چکاره ای کاسب تحریم

 • کوک
  0

  صمد آقا.با انگشت میزنه تو چشمهائ حکر های اسرائیلی.......!برو گمشو تو دیگه چه ..ری هستی؟؟؟؟؟

 • رییس علی
  0

  شبیه رجب مرده شور میمونه..!اینارو از کدوم جوب میگیرند

 • عباس
  0

  خدا بحرین رو لعنت کنه فکر کنم کار اون ذلیل مرده باشه البته دولت هم تلافی شو سر مردم درآورد.

 • ایرانی
  0

  حمله ای که ایران را آچمز کرده قدرت تخریب هم میتوانست داشته باشد .24 ساعت گذشته هنوز وضع بحالت عادی باز نگشته است.با واقعیتها منطقی برخورد کنیم .

 • حاج طوسی
  0

  آفرین به دبیر شورای عالی مجازی، به زیرکی متوجه شده که کار یک کشور بوده است ،بی انصاف این رو هم که افشین بقایی هم میداند.معلوم هست شما چکار میکنید؟ عملکرد چند ساله فیروز آبادی و جلالی را برای مردم تشریع کنید.