فائزه هاشمی: شورای نگهبان پاسخگوی علت ردصلاحیت پدرم باشد/ بابا برخلاف برخی آقایان اصولگرا به‌دنبال حفظ نظام بود/ ردصلاحیت های این انتخابات بدتر از سال ۹۲ بود


27 خرداد 1400 - 19:55
60cb6404e6674_60cb6404e6677
عضو حزب کارگزاران می گوید: بابا به دنبال حفظ نظام بود حتی بسیاری از منتقدان نه از اصولگرایان بلکه از اصلاح طلبان، یکی از ایرادهایی که به او می گیرند این است که طالب حفظ نظام بود.

اظهارات اخیر حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، با واکنش ها و انتقادات بسیاری روبرو شد و نوک پیکان این انتقادات نیز بیش از همه متوجه شورای نگهبان بود. هرچند شورای نگهبان، اظهارات مصلحی را تکذیب کرد اما فائزه هاشمی خواستار شفاف سازی این شوراست.

بابا همان سال ۹۲ علت ردصلاحیتش را مطرح کرد اما...

فائزه هاشمی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی در واکنش به اظهارات حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد درباره ردصلاحیت پدرش گفت: همان زمان با عدم احراز صلاحیت بابا( که البته این مسئله هیچ فرقی با ردصلاحیت ندارد و این اسم هایی است که با اهداف دیگری تعیین می شوند و شورای نگهبان گذاشته و بابا از آن استفاده کرد) این اظهارات مطرح شد و بابا همان موقع این مسئله را مطرح کرد اما طبق معمول در آن زمان تکذیب شد هر چند الان خوشبختانه مطرح شد ولی بازهم شورای نگهبان تکذیب می کند.

گلایه اصلی متوجه شورای نگهبان است

او افزود: می خواهم بگویم آقای مصلحی به هر حال  وزیر اطلاعات بوده و احساس کرد وظیفه اش بوده هر چند خارج از وظیفه اش عمل کرده و چنین گزارشی را ارائه داده است اما گلایه اصلی و در واقع مشکل اصلی روی دوش شورای نگهبان است چراکه شورای نگهبان باید سعی کند عدالت را رعایت کند، در راستای مصلحت نظام حرکت کند، از قانون خارج نشود و جلوی اقدامات سلیقه ای را بگیرد بدین گونه که افراد خودشان را نظام می دانند و همه چیز را حول محور خودشان تعریف می کنند.

ردصلاحیت های این انتخابات بدتر از انتخابات سال ۹۲ است

هاشمی ادامه داد: بنابراین در حال حاضر ایراد بنده به آقای مصلحی نیست بلکه ایرادم به شورای نگهبان است که چرا در آن زمان تحت تاثیر قرار گرفت البته فقط در مورد بابا نیست بلکه اگر به ردصلاحیت ها نگاهی بیندازیم بسیاری دچار چنین سرنوشتی شدند. در همین انتخابات هم می بینیم که حتی بدتر از آن زمان عمل شده است به بیانی دیگر تعداد ردصلاحیت هایی که اصلا نه قانونی، نه واقعی و نه به حق است به تدریج افزایش پیدا کرده است.

فائزه هاشمی به شورای نگهبان: پاسخگوی علت ردصلاحیت پدرم باشید

شورای نگهبان به جای تکذیب کردن، پاسخگو باشد

این چهره سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: متاسفانه به رغم همه اینها، شورای نگهبان باز هم تکذیب می کند و دروغگویی یک مسئله عادی شده است. نمی دانم چرا هیچ کس احساس مسئولیت در رابطه با اعمالش نمی کند که باید به جای تکذیب کردن، پاسخگو باشد.

شفافیت بهترین و ضروری ترین مسئله برای یک جمهوری است

او عنوان کرد: متاسفانه سال ها است شورای نگهبان به سمتی رفته است که با قوانین "من درآوردی" و یا قوانین فراقانونی خودش، فضا را بسته و به نوعی فضا را برای رفتارهای سلیقه ای مهیا کرده است.

او عنوان کرد: اینکه شورای نگهبان خودش را به هیچ کس و هیچ جا پاسخگو نمی داند و فکر می کند نباید دلایل ردصلاحیت ها را بیان کند  که چرا قانون به ما اجازه نمی دهد؟ باید بگوید این قانون را از کجا آورده است. شفافیت بهترین و ضروری ترین مسئله برای یک جمهوری است در واقع اگر شفافیت از جمهوری گرفت دیگر چیزی برایش باقی نمی ماند یعنی هر چه فضا را بسته تر وتنگ تر کنند فسادها، سلیقه ای عمل کردن ها و دیکتاتورگونه عمل کردن افزایش پیدا می کند که افزایش پیدا کرده است بنابراین کسانی که به عنوان نماینده مجلس یا کاندیدای ریاست جمهوری یا رییس جمهور ردصلاحیت شدند وقتی پیگیری کردند در نتیجه به یک سری گزارشهایی رسیدند؛ از همین گزارشهایی که افراد می دهند که نه راستی آزمایی می شود و نه حقیقت دارد. 

شورای نگهبان نیازمند یک خانه تکانی مهم است

فائزه هاشمی بیان کرد: در نتیجه این گزارش ها را به عنوان ملاک بررسی قرار می دهند هرچند خودشان می گویند این گونه نیست اما خلاف واقع می گویند. عملا این اتفاق رخ داده است به نظر من خود شورای نگهبان نیازمند یک خانه تکانی مهم است. در واقع یکی از پایه های آسیب دیدن جمهوریت نظام، اعمال شورای نگهبان است که می گوید دلسوز است.

او ادامه داد: اگر کسی واقعا دلسوز است باید بیاید شورای نگهبان را اصلاح کند که یکی از مهمترین بخش ها در این قضیه است و آسیب های جدی وارد کرده است.

مصلحی باید گزارش ارائه می داد نه تحلیل سیاسی

هاشمی درباره انتقادات به مصلحی و اینکه چند روز مانده به انتخابات هم این سخنان مطرح شده  عنوان کرد: آنهایی که به آقای مصلحی ایراد گرفتند که در جایگاهی نبود که در آن زمان بخواهد مصلحت را بسنجد درست می گویند. در حال حاضر چهار مرکز است که درباره بررسی صلاحیت ها نظر می دهد یکی از آن ها وزارت اطلاعات است ولی وزارت اطلاعات باید در چارچوب سوابق و یا اگر کسی کار خلاف امنیت ملی انجام داده و یا پرونده های واقعی امنیتی(نه گزارش های دروغین) دارد آنها را گزارش دهد نه اینکه تحلیل سیاسی انجام دهد این کار وزارت اطلاعات در چارچوب آن استعلام ها نمی‌گنجد.

اظهارات مصلحی درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی انتخاباتی بود اما به ضررش شد

این عضو حزب کارگزاران در این باره که چرا این سخنان نزدیک انتخابات مطرح شده است؟ گفت:  قبل از اینکه شورای نگهبان تکذیب کند این گونه به ذهن می رسد که اینها هماهنگ با هم با یک هدف خاصی دارند این کار را می کنند اما وقتی شورای نگهبان تکذیب کرد که البته یک تکذیب غیرواقعی بود فرضیات تغییر پیدا کرد. بنابراین تنها دلیلی که به ذهن  می رسد چرا این اتفاق رخ داده است این است که آقای مصلحی چون کاندیدای مجلس خبرگان است از این رو از این طریق خواسته خود را مطرح کند، دیده شود و رأی جمع کند اما من بر این باورم که به ضررش شد چون طبیعتا این قضیه ممکن است برای اصولگرایان تندرو جذاب بوده باشد اما در مورد عقلای اصولگرا بعید می دانم به چنین شخصیتی که هم در زمان خودش کاری را که نباید انجام می‌داد، را انجام داده است و هم در چنین شرایطی آمده چنین اظهاراتی را بیان کرده است.

خوشحالم اظهارات مصلحی بیان شد

فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: بنده خوشحالم که چنین اظهاراتی بیان شده اما از نگاه آنها، گفتن این مطالب در این زمان مناسب نیست. طبیعتا ممکن است رأی او در آن قشر از اصولگرایان ریزش داشته باشد و به هدفش نرسد. در نهایت آقای مصلحی برای دیده شدن چنین اظهاراتی را بیان کرده به بیان دیگر او به دلیل دیده شدن و نشان دادن قدرتش و البته جلب توجه چنین اظهاراتی را عنوان کرده است.

بابا به دنبال حفظ نظام بود

او در باره این بخش از سخنان آقای مصلحی که گفت: « در انتخابات ۹۲، به شورای نگهبان گفتم به مصلحت است که هاشمی رد صلاحیت شود" اظهار کرد: برای این مصلحت نظام و حفظ نظام، دو دیدگاه وجود دارد یکی دیدگاه بابا است و دیگری دیدگاه اکثریت مجموعه اصولگرایان است. بابا به دنبال حفظ نظام بود حتی بسیاری از منتقدان نه از اصولگرایان بلکه از اصلاح طلبان، یکی از ایرادهایی که به ایشان می گیرند این است که طالب حفظ نظام بود و این را به عنوان یک نکته منفی برای ایشان می بینند.

او اشاره کرد: در حالی که بابا تعریفی که برای حفظ نظام می کرد(چون می دانید که طی دو دهه اخیر منتقد بود و تلاش می کرد نظام را به مسیر اصلی اش بازگرداند) این بود که نظام با توجه به اصول توسعه حفظ شود. اصول توسعه شامل دموکراسی، آزادی، حقوق بشر، اقتصاد، تامین معیشت مردم و توزیع ثروت به جای فقر  و غیره است. ایشان حفظ نظام در این گونه موارد می دید و تلاش می کرد که این اتفاقات رخ دهد و نظام هم حفظ شود. اما این آقایان حفظ نظام را در حفظ خودشان می دانند یعنی آنها نظام را در خودشان تعریف می کنند و تمام اشتباهاتشان و سیاست های نادرستشان، چون به حفظ خودشان در نظام باز می گردد اصرار دارند ادامه بدهند و یک فردی مثل بابا که مخالف با این دیدگاه بود را برخلاف مصلحت نظام می دیدند چون آن نظام حفظ اینهاست نه حفظ ویژگی هایی که به اصول انقلاب ما باز می گردد و مطالباتی که مردم داشتند و همچنین به داشتن یک نظام قوی و مقتدر بامحتوا.

ایده صدور انقلاب از نگاه آیت الله هاشمی 

هاشمی اضافه کرد: ما ممکن است فکر کنیم از نظر سیاست های تهاجمی قوی هستیم( که نیستیم مثلا کره شمالی الان بمب اتم دارد اما نمی توان گفت یک نظام قوی است) حال اگر آن چیزی که بابا می‌خواست رخ می داد طبیعتا این نظام به نحوی حرکت می کرد که به طور طبیعی برای دولت ها و ملت های دیگر الگو می شد یعنی همان ایده صدور انقلاب.  این نگاه بابا به صدور انقلاب این گونه بود که اگر ما خودمان را در همه زمینه ها قوی کنیم و حرف برای گفتن داشته باشیم و بتوانیم در راستای چارچوب های اصولی و درست حرکت کنیم بدین گونه که اولا حقوق مردم رعایت شود، کشور به پیشرفتی برسد توسعه و سازندگی رخ دهد و سایر مسائل دیگر. آن زمان چنین نظامی می تواند حفظ شود اگر برخلاف این مسیر حرکت کنیم طبیعتا این نظام دچار آسیب های مکرر و روزافزون می شود و به تعبیری حفظ نظام کار حضرت فیل است.

این چهره سیاسی اصلاح طلب درباره حمایت اصلاح طلبان از آقای همتی نیز تصریح کرد: بنده بنا ندارد در انتخابات شرکت کنم و رأی بدهم این حرکت جبهه اصلاحات را پسندیدم از این منظر که برای حمایت از آقای همتی به اجماع نرسیدند و از معدود اقدامات درستشان بود که رخ داد البته آقای همتی هم کاندیدای آنها نبود شاید به گونه ای از آقای همتی عصبانی بودند چون حضورش موجب شد کاندیدای اصلی آنها که شاید آقای جهانگیری بود ردصلاحیت شود.

او ادامه داد: به هر حال شورای نگهبان مجبور بود یکی، دو کاندیدای اصولگرا را حفظ کند در واقع ثبت نام کردند تعداد زیادی از این کاندیدهای اصلاح طلب به ضرر اصلاح طلبان شد کاندیدای اصلی و اجماعشان را از دست دادند. آقای جهانگیری هم چنین سرنوشتی داشت. آقای همتی، شخصی است که زمانی در سیستم دولت حضور داشته و در دوره مسئولیتش نتوانسته مقاومت کند و به آن سیاست های نادرست تن داده و الان گفته که مخالف آنها بود حال اگر رأی هم بیاورد و رئیس جمهور هم شود غیر از این روش در پیش نمی گیرد. در اینجا هم به دلیل فشارهایی که بسیار بیشتر از رئیس جمهور به وی وارد می شود اعم از دخالت ها، مانع تراشی ها و موازی کاری ها، حتما سکوت می کند و همراه می شود و دلیلی ندارد که اصلاح طلبان در این برهه از او حمایت کنند و کار درستی کردند.

انصراف مهرعلیزاده کار درستی بود چون....

او در مورد انصراف مهرعلیزاده از ادامه کاندیداتوری نیز بیان کرد: کار مهرعلیزاده کار درستی بود چون دوگانگی کاندیداها موجب شکستن رأی شان می‌شد از این رو با این کار تمرکز رأی صورت می گیرد و سیاست درستی بود.

هاشمی در مورد حضور همتی به عنوان تنها کاندیدای اصلاح طلبان  و لزوم حمایت از وی اظهار کرد: الان ما به جایی رسیدیم که عمده اصلاح طلبان، دولت آقای روحانی و خود آقای همتی که در آن دولت بودند با اصولگرایان همراهی کردند و پای مطالبات به حق جامعه و شاخص های اصلاح طلبی نایستادند و یا تلاشی کنند که آنها را محقق کنند بنابراین حضورشان به دلیل انتخابات است که برگزار می شود و طبیعتا کاندیداهای رقیب باید حضور داشته باشند که البته می توانستند حضور هم نداشته باشند این مسئله خودش می توانست پیام های بسیاری داشته باشد و تکلیف جامعه را بهتر مشخص می کرد.

او افزود: عده ای بر این باورند که نباید از انتخابات غافل شویم و صندوق انتخابات و نهاد انتخابات نباید تضعیف شود اما در این شرایط که عملکرد اصولگرایان و اصلاح طلبان شبیه به هم است حتی اگر در نهایت اصلاح طلب برنده شود در زمین اصولگرایان بازی می کند همانطور که در چهارسال گذشته رخ داد ، چنین شخصیتی در این زمان و شرایط چه امیدی می تواند ایجاد کند بنده آقای همتی را دوست دارم به هر حال فرد قابل احترامی است نه به عنوان یک رئیس جمهور، او را تایید نمی کنم چون عملکرد او شبیه همان عملکردی است که در سیستم داشته است حال چرا باید فکر کرد همتی رئیس جمهور شود عملکرد متفاوت تری خواهد داشت اتفاقا ضعیف تر هم خواهد شد چون جایگاهش متفاوت تر خواهد شد و فشارهای بزرگ تری از بیرون به او وارد می شود.

درخواست انتخاباتی فائزه هاشمی خطاب به روحانی

فائزه هاشمی در پایان در پیامی به حسن روحانی، رییس جمهوری گفت: فردا انتخابات برگزار می شود ما دو تجربه تاریخی برای برگزاری انتخابات یکی سال ۷۶ و دیگری سال ۸۸ داریم. در سال ۷۶، رییس جمهور وقت تلاش کرد از رأی مردم پاسداری کند، آمار دروغ ارائه نشود، تقلب صورت نگیرد و آن رأی واقعی بیرون بیاید. دیگری انتخابات سال ۸۸ بود که رییس جمهور وقت آنطور عمل کرد و همان اتفاقاتی رخ داد که دیدید.

او اضافه کرد: انتظار از آقای روحانی دارم (حداقل در این چهارسال نمی توانم از عملکردشان دفاع کنم چون الان نطق ایشان باز شده و با بسیاری از مسائل مخالفت می کند که البته ایرادهایش درست است هر چند دیر است) حداقل نشان دهد که می تواند این انتخابات را سالم برگزار کند، از آمارهای نادرست و دروغ جلوگیری کند و آمار واقعی آرایی که به صندوق ریخته شده اعلام شود و این تلاش مردم را ناکام نگذارد. شرایط فضای مجازی به گونه ای است که هیچ کس نمی تواند آمار دروغ اعلام کند یعنی وقتی هم دروغ اعلام شود به زودی علنی و آشکار می شود اما چه خوب است که آقای روحانی این عملکرد را از خودش به جای بگذارد.

عضو حزب کارگزاران می گوید: بابا به دنبال حفظ نظام بود حتی بسیاری از منتقدان نه از اصولگرایان بلکه از اصلاح طلبان، یکی از ایرادهایی که به او می گیرند این است که طالب حفظ نظام بود.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

60cb6404e6674_60cb6404e6677
27 خرداد 1400 - 19:55

اظهارات اخیر حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، با واکنش ها و انتقادات بسیاری روبرو شد و نوک پیکان این انتقادات نیز بیش از همه متوجه شورای نگهبان بود. هرچند شورای نگهبان، اظهارات مصلحی را تکذیب کرد اما فائزه هاشمی خواستار شفاف سازی این شوراست.

بابا همان سال ۹۲ علت ردصلاحیتش را مطرح کرد اما...

فائزه هاشمی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی در واکنش به اظهارات حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد درباره ردصلاحیت پدرش گفت: همان زمان با عدم احراز صلاحیت بابا( که البته این مسئله هیچ فرقی با ردصلاحیت ندارد و این اسم هایی است که با اهداف دیگری تعیین می شوند و شورای نگهبان گذاشته و بابا از آن استفاده کرد) این اظهارات مطرح شد و بابا همان موقع این مسئله را مطرح کرد اما طبق معمول در آن زمان تکذیب شد هر چند الان خوشبختانه مطرح شد ولی بازهم شورای نگهبان تکذیب می کند.

گلایه اصلی متوجه شورای نگهبان است

او افزود: می خواهم بگویم آقای مصلحی به هر حال  وزیر اطلاعات بوده و احساس کرد وظیفه اش بوده هر چند خارج از وظیفه اش عمل کرده و چنین گزارشی را ارائه داده است اما گلایه اصلی و در واقع مشکل اصلی روی دوش شورای نگهبان است چراکه شورای نگهبان باید سعی کند عدالت را رعایت کند، در راستای مصلحت نظام حرکت کند، از قانون خارج نشود و جلوی اقدامات سلیقه ای را بگیرد بدین گونه که افراد خودشان را نظام می دانند و همه چیز را حول محور خودشان تعریف می کنند.

ردصلاحیت های این انتخابات بدتر از انتخابات سال ۹۲ است

هاشمی ادامه داد: بنابراین در حال حاضر ایراد بنده به آقای مصلحی نیست بلکه ایرادم به شورای نگهبان است که چرا در آن زمان تحت تاثیر قرار گرفت البته فقط در مورد بابا نیست بلکه اگر به ردصلاحیت ها نگاهی بیندازیم بسیاری دچار چنین سرنوشتی شدند. در همین انتخابات هم می بینیم که حتی بدتر از آن زمان عمل شده است به بیانی دیگر تعداد ردصلاحیت هایی که اصلا نه قانونی، نه واقعی و نه به حق است به تدریج افزایش پیدا کرده است.

فائزه هاشمی به شورای نگهبان: پاسخگوی علت ردصلاحیت پدرم باشید

شورای نگهبان به جای تکذیب کردن، پاسخگو باشد

این چهره سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: متاسفانه به رغم همه اینها، شورای نگهبان باز هم تکذیب می کند و دروغگویی یک مسئله عادی شده است. نمی دانم چرا هیچ کس احساس مسئولیت در رابطه با اعمالش نمی کند که باید به جای تکذیب کردن، پاسخگو باشد.

شفافیت بهترین و ضروری ترین مسئله برای یک جمهوری است

او عنوان کرد: متاسفانه سال ها است شورای نگهبان به سمتی رفته است که با قوانین "من درآوردی" و یا قوانین فراقانونی خودش، فضا را بسته و به نوعی فضا را برای رفتارهای سلیقه ای مهیا کرده است.

او عنوان کرد: اینکه شورای نگهبان خودش را به هیچ کس و هیچ جا پاسخگو نمی داند و فکر می کند نباید دلایل ردصلاحیت ها را بیان کند  که چرا قانون به ما اجازه نمی دهد؟ باید بگوید این قانون را از کجا آورده است. شفافیت بهترین و ضروری ترین مسئله برای یک جمهوری است در واقع اگر شفافیت از جمهوری گرفت دیگر چیزی برایش باقی نمی ماند یعنی هر چه فضا را بسته تر وتنگ تر کنند فسادها، سلیقه ای عمل کردن ها و دیکتاتورگونه عمل کردن افزایش پیدا می کند که افزایش پیدا کرده است بنابراین کسانی که به عنوان نماینده مجلس یا کاندیدای ریاست جمهوری یا رییس جمهور ردصلاحیت شدند وقتی پیگیری کردند در نتیجه به یک سری گزارشهایی رسیدند؛ از همین گزارشهایی که افراد می دهند که نه راستی آزمایی می شود و نه حقیقت دارد. 

شورای نگهبان نیازمند یک خانه تکانی مهم است

فائزه هاشمی بیان کرد: در نتیجه این گزارش ها را به عنوان ملاک بررسی قرار می دهند هرچند خودشان می گویند این گونه نیست اما خلاف واقع می گویند. عملا این اتفاق رخ داده است به نظر من خود شورای نگهبان نیازمند یک خانه تکانی مهم است. در واقع یکی از پایه های آسیب دیدن جمهوریت نظام، اعمال شورای نگهبان است که می گوید دلسوز است.

او ادامه داد: اگر کسی واقعا دلسوز است باید بیاید شورای نگهبان را اصلاح کند که یکی از مهمترین بخش ها در این قضیه است و آسیب های جدی وارد کرده است.

مصلحی باید گزارش ارائه می داد نه تحلیل سیاسی

هاشمی درباره انتقادات به مصلحی و اینکه چند روز مانده به انتخابات هم این سخنان مطرح شده  عنوان کرد: آنهایی که به آقای مصلحی ایراد گرفتند که در جایگاهی نبود که در آن زمان بخواهد مصلحت را بسنجد درست می گویند. در حال حاضر چهار مرکز است که درباره بررسی صلاحیت ها نظر می دهد یکی از آن ها وزارت اطلاعات است ولی وزارت اطلاعات باید در چارچوب سوابق و یا اگر کسی کار خلاف امنیت ملی انجام داده و یا پرونده های واقعی امنیتی(نه گزارش های دروغین) دارد آنها را گزارش دهد نه اینکه تحلیل سیاسی انجام دهد این کار وزارت اطلاعات در چارچوب آن استعلام ها نمی‌گنجد.

اظهارات مصلحی درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی انتخاباتی بود اما به ضررش شد

این عضو حزب کارگزاران در این باره که چرا این سخنان نزدیک انتخابات مطرح شده است؟ گفت:  قبل از اینکه شورای نگهبان تکذیب کند این گونه به ذهن می رسد که اینها هماهنگ با هم با یک هدف خاصی دارند این کار را می کنند اما وقتی شورای نگهبان تکذیب کرد که البته یک تکذیب غیرواقعی بود فرضیات تغییر پیدا کرد. بنابراین تنها دلیلی که به ذهن  می رسد چرا این اتفاق رخ داده است این است که آقای مصلحی چون کاندیدای مجلس خبرگان است از این رو از این طریق خواسته خود را مطرح کند، دیده شود و رأی جمع کند اما من بر این باورم که به ضررش شد چون طبیعتا این قضیه ممکن است برای اصولگرایان تندرو جذاب بوده باشد اما در مورد عقلای اصولگرا بعید می دانم به چنین شخصیتی که هم در زمان خودش کاری را که نباید انجام می‌داد، را انجام داده است و هم در چنین شرایطی آمده چنین اظهاراتی را بیان کرده است.

خوشحالم اظهارات مصلحی بیان شد

فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: بنده خوشحالم که چنین اظهاراتی بیان شده اما از نگاه آنها، گفتن این مطالب در این زمان مناسب نیست. طبیعتا ممکن است رأی او در آن قشر از اصولگرایان ریزش داشته باشد و به هدفش نرسد. در نهایت آقای مصلحی برای دیده شدن چنین اظهاراتی را بیان کرده به بیان دیگر او به دلیل دیده شدن و نشان دادن قدرتش و البته جلب توجه چنین اظهاراتی را عنوان کرده است.

بابا به دنبال حفظ نظام بود

او در باره این بخش از سخنان آقای مصلحی که گفت: « در انتخابات ۹۲، به شورای نگهبان گفتم به مصلحت است که هاشمی رد صلاحیت شود" اظهار کرد: برای این مصلحت نظام و حفظ نظام، دو دیدگاه وجود دارد یکی دیدگاه بابا است و دیگری دیدگاه اکثریت مجموعه اصولگرایان است. بابا به دنبال حفظ نظام بود حتی بسیاری از منتقدان نه از اصولگرایان بلکه از اصلاح طلبان، یکی از ایرادهایی که به ایشان می گیرند این است که طالب حفظ نظام بود و این را به عنوان یک نکته منفی برای ایشان می بینند.

او اشاره کرد: در حالی که بابا تعریفی که برای حفظ نظام می کرد(چون می دانید که طی دو دهه اخیر منتقد بود و تلاش می کرد نظام را به مسیر اصلی اش بازگرداند) این بود که نظام با توجه به اصول توسعه حفظ شود. اصول توسعه شامل دموکراسی، آزادی، حقوق بشر، اقتصاد، تامین معیشت مردم و توزیع ثروت به جای فقر  و غیره است. ایشان حفظ نظام در این گونه موارد می دید و تلاش می کرد که این اتفاقات رخ دهد و نظام هم حفظ شود. اما این آقایان حفظ نظام را در حفظ خودشان می دانند یعنی آنها نظام را در خودشان تعریف می کنند و تمام اشتباهاتشان و سیاست های نادرستشان، چون به حفظ خودشان در نظام باز می گردد اصرار دارند ادامه بدهند و یک فردی مثل بابا که مخالف با این دیدگاه بود را برخلاف مصلحت نظام می دیدند چون آن نظام حفظ اینهاست نه حفظ ویژگی هایی که به اصول انقلاب ما باز می گردد و مطالباتی که مردم داشتند و همچنین به داشتن یک نظام قوی و مقتدر بامحتوا.

ایده صدور انقلاب از نگاه آیت الله هاشمی 

هاشمی اضافه کرد: ما ممکن است فکر کنیم از نظر سیاست های تهاجمی قوی هستیم( که نیستیم مثلا کره شمالی الان بمب اتم دارد اما نمی توان گفت یک نظام قوی است) حال اگر آن چیزی که بابا می‌خواست رخ می داد طبیعتا این نظام به نحوی حرکت می کرد که به طور طبیعی برای دولت ها و ملت های دیگر الگو می شد یعنی همان ایده صدور انقلاب.  این نگاه بابا به صدور انقلاب این گونه بود که اگر ما خودمان را در همه زمینه ها قوی کنیم و حرف برای گفتن داشته باشیم و بتوانیم در راستای چارچوب های اصولی و درست حرکت کنیم بدین گونه که اولا حقوق مردم رعایت شود، کشور به پیشرفتی برسد توسعه و سازندگی رخ دهد و سایر مسائل دیگر. آن زمان چنین نظامی می تواند حفظ شود اگر برخلاف این مسیر حرکت کنیم طبیعتا این نظام دچار آسیب های مکرر و روزافزون می شود و به تعبیری حفظ نظام کار حضرت فیل است.

این چهره سیاسی اصلاح طلب درباره حمایت اصلاح طلبان از آقای همتی نیز تصریح کرد: بنده بنا ندارد در انتخابات شرکت کنم و رأی بدهم این حرکت جبهه اصلاحات را پسندیدم از این منظر که برای حمایت از آقای همتی به اجماع نرسیدند و از معدود اقدامات درستشان بود که رخ داد البته آقای همتی هم کاندیدای آنها نبود شاید به گونه ای از آقای همتی عصبانی بودند چون حضورش موجب شد کاندیدای اصلی آنها که شاید آقای جهانگیری بود ردصلاحیت شود.

او ادامه داد: به هر حال شورای نگهبان مجبور بود یکی، دو کاندیدای اصولگرا را حفظ کند در واقع ثبت نام کردند تعداد زیادی از این کاندیدهای اصلاح طلب به ضرر اصلاح طلبان شد کاندیدای اصلی و اجماعشان را از دست دادند. آقای جهانگیری هم چنین سرنوشتی داشت. آقای همتی، شخصی است که زمانی در سیستم دولت حضور داشته و در دوره مسئولیتش نتوانسته مقاومت کند و به آن سیاست های نادرست تن داده و الان گفته که مخالف آنها بود حال اگر رأی هم بیاورد و رئیس جمهور هم شود غیر از این روش در پیش نمی گیرد. در اینجا هم به دلیل فشارهایی که بسیار بیشتر از رئیس جمهور به وی وارد می شود اعم از دخالت ها، مانع تراشی ها و موازی کاری ها، حتما سکوت می کند و همراه می شود و دلیلی ندارد که اصلاح طلبان در این برهه از او حمایت کنند و کار درستی کردند.

انصراف مهرعلیزاده کار درستی بود چون....

او در مورد انصراف مهرعلیزاده از ادامه کاندیداتوری نیز بیان کرد: کار مهرعلیزاده کار درستی بود چون دوگانگی کاندیداها موجب شکستن رأی شان می‌شد از این رو با این کار تمرکز رأی صورت می گیرد و سیاست درستی بود.

هاشمی در مورد حضور همتی به عنوان تنها کاندیدای اصلاح طلبان  و لزوم حمایت از وی اظهار کرد: الان ما به جایی رسیدیم که عمده اصلاح طلبان، دولت آقای روحانی و خود آقای همتی که در آن دولت بودند با اصولگرایان همراهی کردند و پای مطالبات به حق جامعه و شاخص های اصلاح طلبی نایستادند و یا تلاشی کنند که آنها را محقق کنند بنابراین حضورشان به دلیل انتخابات است که برگزار می شود و طبیعتا کاندیداهای رقیب باید حضور داشته باشند که البته می توانستند حضور هم نداشته باشند این مسئله خودش می توانست پیام های بسیاری داشته باشد و تکلیف جامعه را بهتر مشخص می کرد.

او افزود: عده ای بر این باورند که نباید از انتخابات غافل شویم و صندوق انتخابات و نهاد انتخابات نباید تضعیف شود اما در این شرایط که عملکرد اصولگرایان و اصلاح طلبان شبیه به هم است حتی اگر در نهایت اصلاح طلب برنده شود در زمین اصولگرایان بازی می کند همانطور که در چهارسال گذشته رخ داد ، چنین شخصیتی در این زمان و شرایط چه امیدی می تواند ایجاد کند بنده آقای همتی را دوست دارم به هر حال فرد قابل احترامی است نه به عنوان یک رئیس جمهور، او را تایید نمی کنم چون عملکرد او شبیه همان عملکردی است که در سیستم داشته است حال چرا باید فکر کرد همتی رئیس جمهور شود عملکرد متفاوت تری خواهد داشت اتفاقا ضعیف تر هم خواهد شد چون جایگاهش متفاوت تر خواهد شد و فشارهای بزرگ تری از بیرون به او وارد می شود.

درخواست انتخاباتی فائزه هاشمی خطاب به روحانی

فائزه هاشمی در پایان در پیامی به حسن روحانی، رییس جمهوری گفت: فردا انتخابات برگزار می شود ما دو تجربه تاریخی برای برگزاری انتخابات یکی سال ۷۶ و دیگری سال ۸۸ داریم. در سال ۷۶، رییس جمهور وقت تلاش کرد از رأی مردم پاسداری کند، آمار دروغ ارائه نشود، تقلب صورت نگیرد و آن رأی واقعی بیرون بیاید. دیگری انتخابات سال ۸۸ بود که رییس جمهور وقت آنطور عمل کرد و همان اتفاقاتی رخ داد که دیدید.

او اضافه کرد: انتظار از آقای روحانی دارم (حداقل در این چهارسال نمی توانم از عملکردشان دفاع کنم چون الان نطق ایشان باز شده و با بسیاری از مسائل مخالفت می کند که البته ایرادهایش درست است هر چند دیر است) حداقل نشان دهد که می تواند این انتخابات را سالم برگزار کند، از آمارهای نادرست و دروغ جلوگیری کند و آمار واقعی آرایی که به صندوق ریخته شده اعلام شود و این تلاش مردم را ناکام نگذارد. شرایط فضای مجازی به گونه ای است که هیچ کس نمی تواند آمار دروغ اعلام کند یعنی وقتی هم دروغ اعلام شود به زودی علنی و آشکار می شود اما چه خوب است که آقای روحانی این عملکرد را از خودش به جای بگذارد.

منبع: خبرآنلاین

66

نظرات 39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
موسی 0 1 پاسخ 1400/3/28 -09:08

بابا اب داد بابا نان داد بابا رد شده بابا مرده بابا برنمیگرده بابا تو خواب بابات بزار تو گور بخوابه

گمنام 0 5 پاسخ 1400/3/28 -08:02

دنبال مقصر نگرد خودت خانمی مقصر هستی بابات اجازه داده بود سر قبر شاه مادر شاه چرخ سواری در پارک جهان نما ارتباط شما با شرکت استارت اویل برادر جان شما حالا همه انسانها یک عمری دارند عمر پدر شما هم در ٨۵سالگی تمام هر عمل کرده خودش در آن دنیا می داند شما زنده اش کنی از نوع مقام بدی دیگر با کارهای شما به بهشت نمیرود . آن عمل است آن هم عمل صالح و حق الناس در فتنه ٨٨یادت رفته بود . چه کارهای کردی آن مردمی که کشته شدند وشهید شدند خون آن چی چی شد ... پ؟

ناشناس 7 3 پاسخ 1400/3/28 -06:26

حالا که چی دنبال شرهستی طبق معمول بابات که فوت شده بشین‌توخونه ات وسکوت کن خیلی هم اظهارفضل نکن که اصلا بهت نمیاد

دانیال 4 1 پاسخ 1400/3/28 -06:22

ای بابا طرف صد ساله به ملکوت میوسته این داره جوش میزنه در مورد تایید صلاحیتش

کاربر ش ه 4 0 پاسخ 1400/3/28 -06:02

تو که همه کار بلدی روح بابات را احضار کن ببین چی می گوید.

سیاوش 4 0 پاسخ 1400/3/28 -05:05

فائزه ما به قیامت ایمان واعتقاد کامل داریم. شماکه همه چیز را ملعبه خودت کردی فقط یک درصد فکر کن حساب وکتابی هست که صدالبته هست آنوقت مطمئن باش پدرت در گودال‌های آتش جهنم خواهد بود.چون آنهایی که دسته گلهایشان در جنگ پرپر شدند پس از 40 سال بخاطر طرزفکر لیبرالی او ودست نشانده اش روحانی کپر نشین ونه تنها محتاج غذاهستند بلکه آب خوردن هم ندارند البته تو وامثال تو که در زندگی لجنزار وحیوانی غرق شده اید اینها را درک نمی کنید نمی بینید ونمی فهمید صم بکم عمی فهم لایبصرون

خاکستری 4 1 پاسخ 1400/3/28 -02:55

اینقدربابا بابانکن که حالمون داری بهم میزنی

ناشناس 2 0 پاسخ 1400/3/28 -02:45

ولی خودش را نتونست حفظ کنه.....

Ft 1 1 پاسخ 1400/3/28 -02:14

خدا رحمتش كنه مرحوم هاشمى رفسنجانى خيلى به حفظ نظام اعتقادداشت فائزه خانم يه مقدار تعصب پدر و داشته باش

من 0 0 پاسخ 1400/3/28 -00:51

یک روز گذشته بود و خبر فوری از فائزه چیزی نگذاشته بود. نگرانش شده بودیم. هر روز یه مصاحبه و گزارش داره ماشاءالله

شهاب 3 0 پاسخ 1400/3/28 -00:46

تن اون مفلوک را اینقدر تو گور نلرزون

ل 1 0 پاسخ 1400/3/28 -00:18

خانم هاشمی وقتی پدر مرحومت از مظلومان زمان خودش که قدرت داشت حمایت نکرد و با تعریف کردن قصه و خواب دیدن سرنوشت کشور را به این روز انداخت الان چه انتظاری داری؟،خود کرده را تدبیری نیست.

1400/3/28 -07:09

همین پدر مرحوم ایشون، آیت الله خامنه ای رو رهبر کردن

سید 2 1 پاسخ 1400/3/28 -00:15

بابا بابا بابا ..... پدر ملت را با این حرف ها در آوردی .خدا پدرت را رحمت کند . همین پدر شما بود که با حمایت از دولت فعلی این آش را برای ملت پخت . خدا پدر شما را بیامرزد همین پدر شما باعث ایجاد شرکت های بالا سری برای کارگران شد تا نصف بیشتر حقوق کارگران در جیب افراد فاسد بدون تلاش واریز شود . خدا پدر شما را بیامرزد همین پدر شما بود که به شما و برادرنتان میدان داد که این کارها را شما بکنید اینقدر برای پدرتان بجای دعا و خیرات از مردم ناله و نفرین نفرستید. 34 سال اصلاح طلبان بودند چه شد؟ مردم بغیر از بدبختی چیز دیگری ندیدند . کاری ندارد بیا بررسی کن ببین چند تا اصلاح طلب پیدا می کنی که وضع مالی اش در حد مردم عادی باشد ؟ اکثرا از ونک به بالا بگیر تا تجریش و لواسانات و غیره ساکن هستند . چه شده که در انقلاب مستضعفان آنهایی که در راس قدرت برای خدمت به مردم آمدند ولی اکثرا جزء اغنیا شدند؟ برای پدرت خدا بیامرزدت خیرات بفرست اوقات مردم را با حرف های یک من صد غاز بی مدرک تلخ نکن . اگر پدر شما بجای حمایت بیچا از اصلاح طلبان بعنوان بزرگتر نظام در کنار رهبری می بود الان وضع مملکت این نبود. سیاست پدر شما بی نظیر بود خدا رحمتش کند ان شاء الله

امپراطوری پارس 0 1 پاسخ 1400/3/28 -00:07

خبرفوری اینقدر از این زن نوشتید این چند روزه که حالمون بهم خورد ، قسم می خورم دیگه نیام خبر فوری

ناشناس 43 4 پاسخ 1400/3/27 -23:55

اینم هی قبر کهنه میشکافه.ول کن بابا

محمد 42 7 پاسخ 1400/3/27 -23:23

حیف رفسنجانی که شما بچه هایش هستید فکر کنم اشکال از شیرمادرتان است وگر نه آقای هاشمی میگفت من عاشق رهبرم لطفا خجالت بکشید

اکبری 1400/3/28 -00:34

خودش از بچه هاش بدتر بود

رضا 63 5 پاسخ 1400/3/27 -23:19

خدایا کی ما از شر این ...ها خلاص میشیم؟!

قاسم 174 5 پاسخ 1400/3/27 -23:08

این قدر بابا بابا نکن، همین سرکار عالی و آن برادر ناخلفت مهدی بودید که با کارهایتان پدر آن بابا را در آوردید، اگر بابایت دوستدار حفظ نظام بود سرکار و برادر دیوانه ات به دنبال نوکری خارجی ها و بر اندازی نظام می باشید ولی بدان این آرزوی را با خودتان به گور می‌برید.

حسن 11 5 پاسخ 1400/3/27 -23:00

این خانم خودش گفته من رای نمیدم ، پس نظراتش هیچ ارزشی نداره ، زمانی خانواده هاشمی با هدایت بابا تقسیم کار کرده بودند برای تحریم بیشتر تا نظام کوتاه بیاد ، فائزه خانم میخواست دوباره ترامپ رئیس جمهور آمریکا بشه ، چقدر نظام این خانواده رو آزاد گذاشته.

مح 11 3 پاسخ 1400/3/27 -22:57

شوراء نگهبان کار ش درسته اگر امثال شما را تائید کند به وظیفه اش عمل کرده خانم فائزه

شیخ 150 5 پاسخ 1400/3/27 -22:54

طمع نجس است وارث اکبرشاه

احمد 5 3 پاسخ 1400/3/27 -22:51

من به عنوان یک شهروند سوالم این است به شورای نگهبان در این کشور چه نهادی یا شخصی نظارت میکند؟ چرا رأی شورای نگهبان شفاف نیست؟ آیا شورای نگهبان را مردم انتخاب کردند که از طرف مردم تصمیم بگیرند چه کسی صلاحیت دارد یا ندارد؟ هر یک از اعضای شورای نگهبان که به احراز یا عدم احراز یک کاندیدا رأی می دهد باید دلایل خود را بطور مستدل اعلام کند؟ بالاخره شورای نگهبان به چه کسی یا نهادی پاسخگو هست؟ اگر شورای نگهبان اشتباه کرد چگونه جبران می کند و اگر جبران نکرد شورای نگهبان کجا باید محاکمه شود؟ لطفاً شورای نگهبان اینو به ملت توضیح دهند، مثلاً من عضو شورای نگهبان هستم مدیر و مدبر بودن کاندیدا را چگونه اندازه گیری می کنم ملاک و وسیله اندازه‌گیری چیست خبر فوری لطفاً اینو به دست شورای نگهبان برسانید

م 1400/3/28 -00:37

دادگاه عالی آمریکا که مانند شورای نگهبان مااست پاسخگوی چه نهادی است؟

ناشناس 86 1 پاسخ 1400/3/27 -22:49

شورای نگهبان خیلی لطف کرد اگر تایید .صلاحیت می کرد مثل سال ٨٢و٨۴رای نمی آورد شورای نگهبان که در آن سالها رد نکرد چرا در انتخابات مجلس ٨٢نف ٣۵در تهران شد.

ایران اسلامی 1 4 پاسخ 1400/3/27 -22:37

آنچه به گوش می رسد بعد از انتخاب با توجه به اصرار بعضی از رد صلاحیت شدگان و قضیه رد صلاحیت هاشمی و عدم تمکین به دستور ولی امر مسلمین امام خامنه ای در جبران ظلم و جفا در حق یکی از کاندیداها و فضای سرد انتخابات در مقایسه با انتخابات قبل بدلیل عملکرد نادرست شورای نگهبان در رد صلاحیت ها و عدم پاسخگویی شاهد تغییرات گسترده ای در اعضای حقوقدان ها شورا خواهیم بود.

ایرانی آباد و آزاد 1 4 پاسخ 1400/3/27 -22:22

چون ساختار نظام غلط و توزیع قدرت و اختیارات مناسب تیست و از نظر اصول گرایان اقلیت هدف وسیله را توجیه می کند و همچنین همه گروه ها تشنه قدرت و مال اندوزی شدند . پس برای مردم و زندگی اونها هیچ فرق نمی کند چه کسی در راس قوه مجریه باشد چون اختیاری ندارد....

ص 30 2 پاسخ 1400/3/27 -22:16

فکر نکنم خودت بدونی چقدر بی غیرتی

ع 39 1 پاسخ 1400/3/27 -22:12

انقدر مار خوردی که افعی شدی.حیا خوردی ابرو را در کردی

مهری 14 2 پاسخ 1400/3/27 -22:06

علاقه زییاد ایشان به وسایل شاه و فرح

کاربر ناشناس 66 8 پاسخ 1400/3/27 -21:28

حال رفسنجانی چندین سال در قدرت بود چه گلی بسر ملت زد

Moj 1400/3/28 -00:04

گُل نزد گِل زد.

حسن 10 27 پاسخ 1400/3/27 -21:05

شورای نگهبان باید موظف به پاسخگویی باشد . سازوکار تعیین اعضای شورای نگهبان باید تغییر کند. قانون اساسی باید بازنگری شود . در حال حاضر شورای نگهبان فقط نگهبان منافع یک جناح هست

فرهادPoco 27 6 پاسخ 1400/3/27 -21:00

فازی جون حالا؟ که دستتون از غارتگری بیت المال کم میشه نگرانی دیگه خبری از بخور بخورها نخواهند بود چون دولت رئیسی دست تک تک غارتگران بیت المال فسادها اختلاس رانتخواری دوزدها را از استین قطع خواهند کرد پس بهتره پول باد آورده ملت یواش یواش خرج بکن همه میدونن این همه ثروت باد آورده مال بیت الماله پس؟؟؟؟؟؟؟ سکوت بکن

Moj 1400/3/27 -23:58

درود به احدی نژاد فقط به خاطر به زیر کشیدن اکبر شاه غارتگر

کاربر ناشناس 100 8 پاسخ 1400/3/27 -20:13

خدایی مگرتوشوهرباقیرت نداری فقط توپدرداشتی مردم راهالوفرض کرده ای افسوس که نزدیک نیستی زن چکارش به مردان جوابت دده شب یکشنبه برای جشن وپیروزی

کاربر ناشناس 156 7 پاسخ 1400/3/27 -20:06

به نطرم درست می گوید این خانواده از مملکت کم خورده اند برو بابات رابیاور حقتان رابگیر

کاربر ناشناس 237 6 پاسخ 1400/3/27 -20:05

بابات باید خودش باشد

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks