فشار به مردم با الزام مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای انتقال خودرو

نماینده مردم یا نماینده سردفتران؟


17 آذر 1398 - 22:07
5ded42e3a4e59_2019-12-08_22-07
از آن نمایندگانی که برخی نزدیکان آنها سردفترند می پرسیم مردم چرا باید فدای منافع سردفتران شده و هزینه های مضاعفی را با الزام به مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای انتقال خودرو بپردازند.

برخی نمایندگان مجلس پیشنهاد دهنده تبصره ماده 31 لایحه مالیات بر ارزش افزوده شامل آقایان یوسف نژاد نماینده ساری، بهمنی نماینده طالقان،سلیمی نماینده سمیرم،کبیری نماینده خوی و دلخوش نماینده صومعه سرا در حالی پیشنهادی را در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مطرح نموده اند که منافع مرم را قربانی منافع سردفتران خواهد کرد.

برخی منتقدین این پیشنهاد معتقدند وقتی فقط مراجعه به مرکز تعویض پلاک برای انتقال خودرو کافی است چرا باید برای مردم هزینه زاید مراجعه به دفترخانه را ایجاد کرد و نمایندگان از این پیشنهاد چه هدفی را دنبال می کنند؟

 آیا این شایعات که برخی از نمایندگان نزدیکان آنها سردفترند و دفترخانه دارند یا اینکه برخی نمایندگان با طرح چنین مواردی به دنبال تامین هزینه تبلیغات خود در دوره بعدی مجلس هستند، صحیح است؟

از آن نمایندگانی که برخی نزدیکان آنها سردفترند می پرسیم مردم چرا باید فدای منافع سردفتران شده و هزینه های مضاعفی را با الزام به مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای انتقال خودرو بپردازند.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

5ded42e3a4e59_2019-12-08_22-07
17 آذر 1398 - 22:07

برخی نمایندگان مجلس پیشنهاد دهنده تبصره ماده 31 لایحه مالیات بر ارزش افزوده شامل آقایان یوسف نژاد نماینده ساری، بهمنی نماینده طالقان،سلیمی نماینده سمیرم،کبیری نماینده خوی و دلخوش نماینده صومعه سرا در حالی پیشنهادی را در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مطرح نموده اند که منافع مرم را قربانی منافع سردفتران خواهد کرد.

برخی منتقدین این پیشنهاد معتقدند وقتی فقط مراجعه به مرکز تعویض پلاک برای انتقال خودرو کافی است چرا باید برای مردم هزینه زاید مراجعه به دفترخانه را ایجاد کرد و نمایندگان از این پیشنهاد چه هدفی را دنبال می کنند؟

 آیا این شایعات که برخی از نمایندگان نزدیکان آنها سردفترند و دفترخانه دارند یا اینکه برخی نمایندگان با طرح چنین مواردی به دنبال تامین هزینه تبلیغات خود در دوره بعدی مجلس هستند، صحیح است؟

منبع: بولتن نیوز

38

نظرات 33
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
188 2 1 پاسخ 1398/9/18 -15:55

چرا یکی نمیگه تعویض پلاک حذف شه؟ چه لزومی داره کلی هزینه کنه واسه تعویض پلاک؟ فکرمیکنم اونقدری ملت تو تعویض پلاک اذیت میشن تو دفتر خونه ها اذیت شن میشه کل روند تع. یض پلاک رو با یک اصلاح ساختاری سیستمی در دفترخانه انجام دادو همش دنبال تعویض پلاک نبود وباابقا پلات صرفا مشخصات مالک پلاک وخود و عوض شه ومسولیت پلاک منتقل شه به خریدارجدید هم خودرو منتقل شه هم پلاک وفقط در دفترخونه پلیس بره همون پول خلافیاشو بشمره سرگرم باشه

بهروز 1398/9/18 -20:10

یا تازه یاد گرفتی نظر بدی یا دفترخانه داری..من ۵ سال پیش در تعویض پلاک و بازدید کارشناس راهنمایی متوجه شدم اتاق پرایدی که میخواستم بخرم تعویضی هست و معامله انجام نشد..خدا پدرشون رو بیامرزه ..اما تو دفاتر حتی میشه موتور دستکوب رو هم به ملت قالب کرد و نون دزدان خودرو و کلاهبرداران در روغن است...لطفا کمی تفکر

رضا 1 5 پاسخ 1398/9/18 -14:53

متاسفم که افرادی تحت ژورنالیست فعالیت می‌کنند که نه تنها اطلاعات حقوقی ندارند، بلکه حتی حاضر به پرسیدن هم نیستند. دوستان عزیز، این تیترها فقط برای تهییج افکار عمومی است وگرنه مطابق قانون و نظر اکثر حقوقدان کار درستی است و اینکه نیروی انتظامی ورود کرده قانونی نیست و بعدها مشکلات زیادی برای مردم ایجاد خواهد کرد.

بهروز 1398/9/18 -20:12

ما هم‌ متاسف هستیم برای شما که برای پر کردن جیب‌تون اینقدر آسمون به ریسمون میبافید...چه مشکلی..؟مالکیت یعنی همون برگه‌ی سبز خودرو..به نام هر کسی بود مالک همونه..دیگه مابقیش فقط جیب مردم رو خالی کردنه...وسلام

پارسی 6 1 پاسخ 1398/9/18 -14:28

این مسئله مکرر در مجلس مورد بحث بوده و آن زمانی که آقای فرهاد تجری ریاست کمسیون حقوقی مجلس بود و سردار مومنی ریاست راهنمایی و رانندگی را داشتند در مجلس حضور یافت و بالاخره پس از مباحثات مکرر و زیاد حل شد ولی متاسفانه مجددا با لابی سر دفتران این مسئله مطرح شده، واقعیت این است که خودرو جزء اموال منقول بوده مانند دیگر وسایل منقول مثل تلویزیون ، یخچال و ... که نقل و انتقال انها نیاز به حضور در دفترخانه ندارند واز طرفی چون امکان ارتکاب جرم (عمد یا غیر عمد) با آن وجود دارد باید مشخصات خودرو و مالک آن احراز شود که این مسئله نیز توسط متصدی مستقیم آن یعنی راهنمایی و رانندگی انجام می پذیرد و تمام وجوه مربوطه ائم از مالیات ، عوارص و ... همانجا قابل وصول است و تغییر مالک و صدور کارت سبز ( مدرک مالکیت) و کارت خودرو نیز در اداره راهنمائی و رانندگی انجام می پذیرد و نیازی به نقل و انتقال رسمی در دفترخانه نمی باشد ولی متاسفانه لابی سردفتران با اعمال نفوذ صرفا بدنبال ایجاد درآمد برای دفاتر اسناد رسمی می باشند و از وضعیت مردم خبر ندارند کما اینکه بنچاق و مدارک صادر شده در دفاتر اسناد رسمی برای نقل و انتقال خودرو به هیچ دردی نمی خورد و صرفا سرکاری و بیهوده می باشد.

رضوان 8 1 پاسخ 1398/9/18 -10:35

هدف فقط خالی کردن جیب مردمه........مردم نباید به هرقانونی که توسط مافیای ثروت وقدرت به مجلس دیکته وتصویب میشه سکوت کنند،سکوت دربرابر ظلم یعنی تایید ظالم یعنی جسور تر شدن ظالم...

رضا مهدوی 7 1 پاسخ 1398/9/18 -09:06

مجلس فعلی ما تعطیله شده و دیگر کار خاصی انجام نمیدن بود نبودشان تاثیری در اوضاع کشور نداره بهتره دیگه انتخابات مجلس برگزار نشه و سپاه به جای نمایندگان کار انجام بده

کاظمی 2 4 پاسخ 1398/9/18 -08:05

متاسفانه انتشار ا ین خبر از بی اطلاعی ناشر از وظایف دفاتر اسناد رسمی است . دفاتر اسناد رسمی وظیفه اخذ حقوق دولتی ( مالیات نقل و انتقال خودرو ، حق الثبت و‌ در نهایت ارزش افزوده ) را دارند که در ذیل اسناد تنظیمی دقیقا به مبالغ و عنوان آن اشاره شده و در این بین مبلغی به عنوان حق التحریر برای دفاتر اخذ میشود که از کل وجوه ماخوذه کمترین سهم را دارد بنابراین انتشار این خبر نشر اکاذیب است لطفا بررسی سپس منتشر نمایید . دعوای بین دو مرجع رسمی ربطی به دفاتر اسناد رسمی ( مامور وصول ) ندارد .

بهروز 1398/9/18 -20:15

خیلی جالبه...اگه واسه دفترداران سود نداره پس چرا اطراف مراکز تعویض پلاک اینقدر محضر وجود داره؟؟ مردم رو چی فرض کردید؟ بسه دیگه؟ همه‌تون تو فکر این هستید که از آب گل‌آلود و مجلس بی در و پیکر ماهی خودتون رو بگیرید...

شهروند 3 6 پاسخ 1398/9/18 -06:57

شما هم حتما از نزدیکان نیروی انتظامی هستید که با این خبر میخواهید امنیت اموال مردم را در خطر بیندازید چرا رواج بی قانونی رو دوست ارید واقعا نمیدونیدکه خودرو با این قیمت نجومی سرمایه مردم هست بحث ارث داره ممنوع المعامله بودن رو داره واقعا وقتی چیزی از قانون نمیدونید بهتره خبر ننویسید متاسفم برای شما

یوسفیان 1398/9/18 -07:54

چقدر شما نکران مردمی!!! برای پراید سی میلیونی مردم سه میلیون پول به شما بدن خوبه ؟؟؟ رواج بی قانونی ؟ صد ساله همین بوده الان شد بی قانونی؟ کل کشورهای دنیا پلیس این کارو میکنه فقط یه عده از خدا بیخبر شدن دزد کیسه مردم

علیرضا 1398/9/18 -12:56

قانون میگه خرید و فروش اموال منقول الزامی به‌تنظیم سند رسمی نداره مگر لوازم خانگی که الان یه یخچال مثلا پنجاه ملیونه سرمایه نیست مگر سرویس طلای خانم‌خونه که ممکنه چند صد ملیون باشه سرمایه نیست واسه خرید کدوم یک از اینا سند رسمی میزنن که حالا خودرو این وسط باید سند رسمی بخوره !!!!!

احمد حسینی 2 2 پاسخ 1398/9/18 -06:44

سلام بایستی به نمایندگان مجلس پیشنهاد بدم که این جه کاری است که برای فروش یک اتومبیل باید پلاکش را عوض کنیم مگر فروش یک آپارتمان با قیمت چند میلیاردی پلاک ثبتی اون واخد عوض میشود چرا سیستم ومراکز کنترل اتومبیل پلیس با قوه قضائیه متصل نیست واگر چنین شود کاملا قابل کنترل و ضرورتی ندارد که تعویض پلاک شود.

نسیم 2 3 پاسخ 1398/9/18 -06:35

شما نویسنده متن هم اگر از نزدیکان سرداران نیروی انتظامی نیستید و به دنبال تخریب وجهه سردفتران هم نمی باشید باید بدانید ( که البته می دانید ) که هشتاد درصد هزینه ای که مردم در دفترخانه بابت سند خودرو می پردازند حقوق دولتی است و سردفتر از آن بهره ای ندارد اگر دلتان برای مردم می سوزد به دولت محترم بفرمایید انقدر حقوق دولتی را بالا نبرد و دستش را از جیب مردم بیرون بکشد نه ابنکه سردفتران رو متهم کنید . الان هشتاد سال است که مردم برای خودروهایشان سند می زنند اما تعویض پلاک یک امر منسوخ است که سرداران بازنشسته راهور برای کسب درآمد خود ده سال است که باب کرده اند . حال ببینم پیام مرا در سایت می گذارید یا در تضاد با منافعتان است ؟؟؟!!!

بهروز 1398/9/18 -20:18

شما هم اگر از جیره خوران دفترداران نیستید بفرمایید که دفترداران دست از اعتراض بردارند و در این گرانی هزینه‌ی اضافی بر دوش مردم فلک زده نزارن...اگه راهنمایی یک پولی بابت تعویض پلاک میگیره در عوض کارشناس موتور و بدنه رو از نظر سرقتی بودن و تعویضی بودن اتاق چِک میکنه‌..دفترداران فقط پول میگیرن و هیج کار مفیدی انجام نمیدن

علی اکبری 0 2 پاسخ 1398/9/18 -02:29

شاید منشا این سوال نا آگاهی از قانون باشد و امیدوارم منشا دیگری نداشته باشد چون به موجب قانون ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی : نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند. بنابر این تنظیم سند در دفترخانه قانونه و نمایندگان محترم با پیشنهاد تبصره مذکور جلوی قانون شکنی را می گیرند ضمنا تنظیم سند وظیفه ذاتی دفاتر اسناد رسمی هست و وظیفه نیروی انتظامی تشخیص اصالت وسیله نقلیه و تعویض پلاک "نه تنظیم سند " و کسی که چشمش درد کنه به ماما مراجعه نمی کند !!!!

پارسی 1398/9/18 -14:42

جناب علی اکبری جنابعالی بفرمائید سند صادر شده در دفاتر به چه درد مالک خودرو می خورد وقتی که کارت سبز و کارت ماشین وجود دارد خودرو جزء اموال منقول بوده و صرفا مرجع تشخیص اصالت و احراز مشخصات مالکیت با اداره راهنمایی و رانندگی میباشد و در صورت هر مسئله و مشکلی استعلام از اداره راهنمایی و رانندگی مشخصات مالک و خودرو را مشخص می نماید و نقل و انتقال خودرو در دفاتر نه تنها هیچ گونه سودی ندارد بلکه صرفا تحمیل یک هزینه اضافی به مردم است و ایجاد در آمد برای دفترخانه ها ضمن اینکه تمام وجوه دولتی ائم از مالیات ، عوارض و ... در زمان تغییر و تحول در مراکز پلیس قابل وصول می باشد.

محمود زارع 0 1 پاسخ 1398/9/18 -02:24

من موافق نیستم که نمایندگان منافع مردم را فدای منافع سردفتران می کنند کسانی که این تخم بدبینی را در ذهن مردم از سران دفاتر می کارند و از وضعیت بسیاری از سران دفاتر مطلع نیستند و صرفا بخاطر منافع خودشان هر از گاهی در مورد سردفتران هجمه ایجاد میکنند اگر دارای اندکی وجدان باشند و به واقع خیرخواه مردم باشند باید در پیشگاه خداوند پاسخگوی این مکر خود باشند ! لا اقل به مردم این حقیقت را بگوئید که بخش اعظم پول و در آمد ناشی از اسناد خودرو متعلق به دولت است ودولت از مالیات خود که بخش اعظم هزینه خودرو است کوتاه نیامده و نمی آید و این حقیقت را بجای کتمان با شهامت ابراز کنید که اگر شناسنامه خودرو سند مالکیت محسوب شود مردم مالیات و ..رو باید باز هم بپردازند و نه تنهاتغییر وکاهشی در هزینه نقل انتقال خودرو ایجاد نمی شود بلکه عده ای که این حقایق را کتمان کرده و با بی رحمی و بی انصافی چهره کاتبین بالعدل را در اذهان مردم مخدوش می کنند فقط بدنبال منافع شخصی خودشان هستند در صورتی که آنچه در تمام دنیا منسوخ شده تعویض پلاک و کندن یک تکه پلاک حلبی از روی بک خودرو و چسباندن آن با هزینه گزاف به روی خودروی دیگر است!!!!

بهروز 1398/9/18 -20:22

کسی که تعویض پلاک رو فقط کندن و چسباندن پلاک میدونه به دردِ کارِ دفترخانه‌داری نمیخوره و باید دعا نویسی کنه...واقعا برای خودم متاسفم که از پزشک تا وکلا ، نماینده و دفترداران و ...همه و همه به دنبال منافع بیشتر ، حتی با ضربه زدن به هموطن‌شون هستند..حاضرن مثلا از ۱۰۰هزار تومان هزینه ، فقط ۲۰ هزار تومان به جیبشون بره اما صد هزار بی جهت از هموطن‌شون وصول بشه..

محمد رضا توکلی 0 0 پاسخ 1398/9/18 -00:30

بنده یک خودرو رو انتقال دادم و پلاک و برگه سبز بنام خریدار شد. ولی خریدار بخشی از پول مرا نمیده میگه سند قطعی میخوام بنامم بخوره که بدلیل عدم دسترس مالک اصلی نمیتونم بنامش بزنم. ایا ایشون میتونه با توجه به بنام زدن پلاک و کارت. پول منو نده ؟؟

ابوالفضل مشايخي 2 3 پاسخ 1398/9/18 -00:09

سلام فقط بايد پلاك ويرگ سبز سنديت داشته باشد انتقال در دفتر خانه دزدي اشكار وجيب مردم خالي كردن است خودرو توليد ميشه يا وارد ميشه ارزش افزوده بايد بدي ميفروشي دوباره بايد ارزش افزوده وهزينه محضر بدي وهر چند دست كه خريد وفروش ميشه بايد دوباره هزينه هاي تكراري بدي جالب هرسال هم اضافه ميشه تا كي تا كجا اين همه دزدي از جيب مردم از شما خواهش ميكنم موافق ومخالف نطر مرذم بخواهيد

کریم 1 1 پاسخ 1398/9/18 -00:08

نمی‌دونم از کی نیروی انتظامی دایه مهربان‌ تر از مادر شده شما اگه به فکر ملت هستید باتوم هاتون رو کنار بزارید هزینه تعویض پلاک را برای یک برگ سبز و چند تا کاغذ دیگر کم کنید چرا هر ساله هزینه رو افزایش میدید ثانیا بیشتر هزینه کرد مردم در دفاتر به جیب دولت می‌ره اگه دلسوزی دارید اون هزینه ها رو کم کنید

کمال محمودی 3 1 پاسخ 1398/9/17 -23:52

در حالی که سالها مقامات راهنمایی و رانندگی سعی گردند این هزینه بیهوده را از نقل و انتقالات خودروها حذف کنند اما این لابی قدرت و پول سردفترداران بود که درنهایت پیروز شد در سرکیسه کردن جیب مردم تز همه جا بیخبر. ایکاش کسی بود به داد مردم میرسید

محمود 1398/9/18 -02:34

برای شما متاسفم باید در پیشگاه خداوند پاسخگوی کذب اظهارات خود و گول زدن مردم باشید که با تخریب اذهان عموم و خدشه دار کردن چهره دفاتر اسناد و کاتبین بالعدل نه تنها اثبات می کنید دلسوز مردم نیستید و به دنبال منافع خود هستید بلکه اخلاقا کتمان حقیقت و بیان اکاذیب نهایتا به نفع امثال شما نخواهد بود ضمن اینکه باید در پیشگاه مردم و نیز در پیشگاه خدا وند پاسخگوی این تهمت ها و هجمه ها و اکاذیب علیه سران دفاتر باشید !!هر حقوق دان مطلع می داند که هزینه خودرو در دفاتر اسناد رسمی به جیب سردفتر نمی رود بلکه سردفتر موظف به وصول مالیات و حق الثبت که قسمت اعظم هزینه خودرو هستند می باشد و دولت در هر جایگاهی که سند خودرو سند محسوب شود نهاد مربوطه را موظف به وصول حقوق خود می کند بنابراین دست از این هجمه ها بردارید امیدوارم خداوند پاسخگوی امثال شما باشد

ناشناس 1 4 پاسخ 1398/9/17 -23:48

شما چی نماینده منافع نیروی انتظامی هستید درسته؟

بهروز 1398/9/18 -20:24

نه دوست من...این رسانه نماینده‌ی ملت بدبخت و بی زبون هست که از دستِ وکیل و وزیر و پزشک و دفترخانه‌دار بی وجدان به تنگ اومدن و هر کسی تو فکر سرکیسه کردن ملت به هر بهانه‌‌ای هست..لطفا بس کنید و به دنبال بهانه‌ای دیگر باشید

محمود تقی پور 2 2 پاسخ 1398/9/17 -23:38

تا الان شده سند قطعی خودرو رو غیر از دفترخانه برای اثبات مالکیت جایی ارایه کنید ؟؟؟

بنده خا 3 0 پاسخ 1398/9/17 -23:36

خواهش دارم دست از سر این مردم بردارید نمایندگان مجلس حقوق خوبی دارند. برای مردم چیزی جز دردسر ندارند با ناهار و شام دادن به مردم یا به نوعی رای خریدن از مردم به بهارستان می روند و بعضا بدون اینکه به قول های خود به مردم همان شهر که رای جمع کرده اند پایبند از نماینده بودن مجلس کناره گیری نموده چرا که پست بالاتری چون سفیر یک کشور را قبول کرده اند و ... حرف برای گفتن زیاد و گوش برای شنیدن زیاد حوصله نیست از پس شنیدیم حرف های بیخود

بهرو 0 3 پاسخ 1398/9/17 -23:28

هزینه انتقال خودرو بیشتر هزینه های دولتی است که مردم پرداخت میکنند بر خلاف تصور مردم و سواستفاده مسولین تعویض پلاک سهم دفترخانه بسیار ناچیز میباشد اگر واقعا به فکر مردم هستیم باید مالیات نقل و انتقال کم شود نه اینکه چندین هزار نفر و از نون خوردن بیاندازیم

یوسف 0 4 پاسخ 1398/9/17 -23:18

باسلام ..اگر شخصیت حقوقی باشین خوب میدونید که این پیام‌‌ که شما فراهم کردین کاملا هدفمنده وفقط جهت تخریب دفاتر اسنادرسمی هست..شما هنوز تعریف قانون رو ازوصول هزینه های حق الثبت ومالیات نمیدانید وفقط درصلاحیت دفاتر اسنادرسمی هست وتنها بخشی ازحق التحریر نصیب دفاتر میشه .اعتبار بخشیدن به اسنادرسمی فقط درصلاحیت دفاتر هست

علي 1 3 پاسخ 1398/9/17 -23:14

شما اگر اگاهي داشتي ميفهميدي كه هزينه انتقال خودرو در محضر ها بيشتر ماليات و حق الثبت تا هزينه خود محضر . محضر فقط دستگاه وصول مالياته و از اون هزينه تنها يك حق التحرير كه رقمش به ده درصد هزينه سند ميرسه تعلق ميگيره

امير 2 3 پاسخ 1398/9/17 -23:12

جاي تاسف براي شما شما فك كرديد اگر انتقال خودرو به مراكز تعويض پلاك انتقال پيدا كنه اونا تعرفهاشونو افزايش نميدن ؟

بهروز 1398/9/18 -20:26

حداقل یکجا هزینه میکنیم و در عوض خودرو با کارشناسی و تعیین اصالت خریداری میشه...از همه مهمتر بحث خلافی هست که هر کسی بابت پلاک خودش جریمه میشه

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks