مطالبه مجلس برای رفع محدودیت اینترنت


29 آبان 1398 - 17:19
5dd544677fcc0_2019-11-20_17-19
بنزین گران شد، عده‌ای اعتراض کردند، در برخی مناطق اعتراضات به خشونت کشیده شد و اینترنت قطع شد. مخاطبان ایسنا می‌پرسند، آیا با گذشت چند روز از ناآرامی‌ها و دستگیری اغتشاش‌گران، تداوم قطعی اینترنت همچنان توجیه پذیر است؟

 

 

علی‌رغم اینکه آرامش به بسیاری از شهرهای کشور که پس از اعلام اصلاح نرخ بنزین با تنش و تشنج مواجه شده بودند بازگشته، اما همچنان در کل کشور دسترسی به اینترنت و خصوصا اپلیکیشن‌های پرطرفداری مثل واتس‌اپ و اینستاگرام با محدودیت مواجه است و حتی فیلترشکن‌هایی که دسترسی کاربران توییتر و تلگرام را ممکن می‌کرد نیز با اختلال مواجه شده است و حتی یک جستجوی ساده در اینترنت نیز امکان‌پذیر نیست.

در این میان اگرچه برخی اپلیکیشن‌های اینترنتی مثل اسنپ و تپسی و سایت‌های خرید بلیط سینما، تئاتر و کنسرت و همچنین خبرگزاری‌های داخلی با امکان دسترسی کاربران ایرانی به کار خود ادامه می‌دهند، اما بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی با مشکل مواجه شده و دانشجویان، مسافران خارج از کشور و آژانس‌های مسافرتی هم دچار مشکلات عدیده شده‌اند.

نمایندگان مجلس در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای با ایسنا، عمدتا از رفع محدودیت‌ اینترنت حمایت کرده و خواستار برقراری هرچه سریعتر آن شدند.

اینترنت تا چند روز آینده وصل می‌شود

ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که معتقد است «اغتشاشگران از اینترنت برای پیشبرد کارهایشان استفاده می‌کردند»، می‌گوید که با توجه به این‌که مشکلات حل شده و تقریبا فروکش کرده و عناصر اصلی دستگیر شدند و همچنین مردم برای تامین امنیت‌شان به میدان آمدند ان‌شاءالله مجددا اینترنت تا چند روز آینده وصل خواهد شد.

او می‌افزاید: در تمام دنیا امنیت موضوع اصلی و مهم محسوب می‌شود و تامین آن وظیفه قطعی نظام است، لذا وقتی احساس شود ابزاری عامل اغتشاش و ناامنی است و امنیت را مخل می‌کند باید تا زمان تامین امنیت استفاده از آن ابزار را محدود کرد. تصمیم قطع اینترنت هم در شورای امنیت کشور گرفته شده که این شورا متشکل از مسئولان امنیتی، نظامی و انتظامی است.

حسن‌بیگی می‌افزاید: وقتی تعدادی از عناصر اغتشاشگر دستگیر شده‌اند از آنها پرسیده شده که چطور تمام نقاط تهران را بلد بودند یا این‌که وقتی از شهرستانی به کرج آمدند چطور از تمامی نقاط کرج اطلاع داشتند. پاسخ این بوده که آنها اطلاعاتشان را از اینترنت و نقشه‌های در دست‌شان برای رفت و آمد می‌گرفتند. براساس گزارش رسیده از وزارت اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی و امنیتی و قوه قضاییه این عناصر اقداماتشان را از طریق اینترنت پیش می‌بردند به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا اینترنت قطع شود.

 تدابیر لازم برای دسترسی به اینترنت اندیشیده شود

قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون امو رداخلی کشور و شوراها نیز با بیان اینکه بخشی از جامعه برای کسب و کار خود به اینترنت و فضای مجازی نیاز دارند، می‌گوید: از نظر بنده باید قبل از قطع اینترنت تدابیر لازم اتخاذ می‌شد تا این بخش از جامعه با مشکل جدی روبه رو نشوند.

او می‌افزاید: حداقل باید مراکزی در نظر گرفته شود تا افراد بتوانند در این مراکز با دسترسی به اینترنت امور روزمره خود را انجام دهند. باید تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شود. نباید اجازه داد تا برخی از مسائل که به راحتی قابل حل است بزرگ شود.

 نباید آزادی‌های مشروع مردم را نادیده گرفت

جلال میرزایی رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس نیز می‌گوید: اکنون آرامش در اکثر نقاط کشور برقرار شده و به نظر می‌رسد  به تدریج در برخی از استان‌ها اینترنت مجددا برقرار شود. درصد پایینی از کسب و کارها در داخل کشور با فضای اینترنت در ارتباط است اما در شرایط تحریم همین درصد پایین نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید به آن توجه شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس می‌افزاید: تدابیری که دولت برای بازگشت امنیت به کشور انجام داده، حساب شده بود. در زمانی که کشور ناامن است و جان و مال مردم در خطر قرار گرفته نباید با سیاسی بازی به دنبال کسب محبوبیت برای خود باشیم؛ بلکه باید از محبوبیت خود برای تامین امنیت مردم خرج کنیم. از سوی دیگر تامین امنیت مردم نباید به گونه‌ای باشد که حقوق و آزادی‌های مشروع مردم را نادیده بگیریم.

به زودی درباره زمان برقراری اینترنت تصمیم گیری خواهد شد

محمد جواد کولیوند عضو شورای امنیت کشور نیز برقراری مجدد اینترنت را نیازمند تصمیم جمعی می‌داند و می‌گوید به زودی با توجه به گزارش های واصله از نقاط مختلف در شورای امنیت در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد.

او با بیان اینکه «نباید اجازه داد تا هیچ چیزی مخل آرامش مردم در زندگی روزمره آنان شود» می‌افزاید: در جلسه شورای امنیت کشور تصمیم بر قطعی اینترنت گرفته شد. البته در این زمینه رتبه بندی انجام شده و شرکت ها و کسب و کار هایی که با اینترنت سر و کار دارند، برای دسترسی به اینترنت در اولویت هستند. زمانی اینترنت به طور سراسری برقرار می شود که آرامش به کشور بازگردد. شبکه ملی اطلاعات داخلی نیز اکنون برقرار است و بخشی از اپلیکیشن ها نظیر اسنپ با آن به کار خود ادامه می دهند.

مردم باید بتوانند به صورت هوشمند از اینترنت استفاده کنند که این موضوع منوط به ایجاد شرایط و امکانات و ظرفیت‌های است که آنها کارهای اقتصادی مربوطه و مناسبات خاص با داخل و خارج انجام دهند. بعد از آشوب‌های یک سال و نیم پیش یک سری کارها صورت گرفت تا مدیریت در حوزه اینترنت صورت گیرد؛ با این اقدامات حداقل اثرگذاری منفی روی مولفه‌های امنیتی کشور ایجاد شود، ولی باز هم خلاءهایی وجود دارد که باید حل شود

مردم باید بتوانند از اینترنت برای کارهای اقتصادی، پژوهشی و آموزشی استفاده کنند

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در اظهاراتی درباره قطعی اینترنت می‌گوید: وقتی کشور با مقتضیات امنیت ملی مواجهه می‌شود طبیعتا باید اقداماتی صورت گیرد که یکی از آن قطعی اینترنت بود، اما لازم است در ادامه راه اجازه دسترسی به مردم برای انجام کارهایشان با اینترنت ملی داده شود؛ البته که یک سری دسترسی‌های داخلی داده شده است اما ضعف وجود دارد.

وی می‌افزاید: مردم باید بتوانند به صورت هوشمند از اینترنت استفاده کنند که این موضوع منوط به ایجاد شرایط و امکانات و ظرفیت‌های است که آنها کارهای اقتصادی مربوطه و مناسبات خاص با داخل و خارج انجام دهند. بعد از آشوب‌های یک سال و نیم پیش یک سری کارها صورت گرفت تا مدیریت در حوزه اینترنت صورت گیرد؛ با این اقدامات حداقل اثرگذاری منفی روی مولفه‌های امنیتی کشور ایجاد شود، ولی باز هم خلاءهایی وجود دارد که باید حل شود. مهمتر از همه دسترسی مردم به اینترنت با رعایت مقتضیات امنیتی است. مردم باید بتوانند دسترسی‌های خاص خود را داشته باشند.

فلاحت پیشه معتقد است که باید اجازه دسترسی هوشمند مردم به اینترنت داده شود و مردم باید بتوانند از اینترنت برای کارهای اقتصادی و پژوهشی و آموزشی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه قطع کامل اینترنت رفتار بهینه مدیریتی نیست، می‌افزاید: باید ضمن دیدن محتویات امنیتی امکان دسترسی مردم به اینترنت را فراهم کرد. این موضوع در کشورهایی همچون چین و روسیه انجام می‌شود و در ایران هم قابل انجام است. مشخصا در کشور چین درباره اپلیکشین وی چت این اقدام را انجام دادند و آن قدر در شبکه ملی ارتباطات برای کاربران امکان کارهای اقتصادی و روزمره را فراهم کردند که دیگر  مردم خود را نیازمند به دسترسی بیگانه و خارجی ندانستند.

حق دسترسی به اینترنت حق‌الناس است

فاطمه سعیدی سخنگوی فراکسیون امید مجلس هم با تاکید بر اینکه «حق دسترسی به اینترنت همچون حق الناس است»، می‌افزاید: شواهد و گزارش‌های امنیتی نشان می‌دهد از نقطه اوج این اتفاقات فاصله گرفته‌ایم و شرایط به سمت عادی شدن می‌رود به همین دلیل باید با برقراری دوباره دسترسی‌های مختلف به ویژه اینترنت، اختلال بزرگی که در زندگی میلیون‌ها نفر پدید آمده رفع شود.

او می‌افزاید: با توجه به اینکه رییس جمهور بارها ایجاد اشتغال در فضای مجازی را ثمره سیاست‌های دولت اعلام کرده است، باید برای صیانت از این دستاوردها و زندگی چند میلیون نفری که مستقیم و غیر مستقیم از این طریق امرار معاش می‌کنند، هرچه سریعتر رفع محدودیت‌های ایجاد شده را در دستور قرار دهند.

رفع محدودیت اینترنت در کنار حفظ امنیت مورد توجه قرار گیرد

حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز  ضمن درخواست از شورای عالی امنیت ملی و وزارت کشور برای توجه به رفع محدودیت اینترنت ضمن حفظ آرامش و امنیت، می‌افزاید: اگر حتی قطعی اینترنت برای برقراری امنیت در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق افتاده، اینکه بخواهیم با قطعی اینترنت امنیت را برقرار کنیم به صورت مستمر شدنی نیست و به هر حال باید محدودیت‌های اعمال شده را برداریم.

او می‌افزاید: در چند روز گذشته خیلی از کسانی که کسب و کارشان در بستر اینترنت بوده کارشان مختل شده، کسانی که کارهای پژوهشی و دانشگاهی انجام می‌دادند هم کارشان با اختلال مواجه شده و حتی خیلی‌ها روال عادی زندگی‌شان دچار اشکال شده است.  کارکنان خیلی از ادارات در این چند روز در محل کار خود حضور می‌یابند اما بخشی از کارشان انجام نمی شود، همچنین مشکل قطعی اینترنت در حوزه خبرگزاری‌ها بیشتر خودش را نشان می‌دهد و با توجه به عدم دسترسی آنها به برخی منابع اشکالاتی در این زمینه نیز به وجود آمده است.

زرآبادی با بیان اینکه در برخی از نقاط کشور از ابتدا هم مشکل امنیتی وجود نداشته، قطعی اینترنت را موجب نارضایتی و ضرر به فعالان اقتصادی و همچنین انتقال اضطراب به جامعه می‌داند.

بی‌خبری مطلق، حکومت نظامی مدرن است

طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس این بی‌خبری مطلق را نوعی حکومت نظامی مدرن توصیف می‌کند و معتقد است: شاک (شورای امنیت کشور) دستوری را ابلاغ کرده بود مبنی بر این‌که به دلیل مسائل امنیتی کشور تا ۲۴ ساعت اینترنت قطع باشد، اما اکنون فکر می‌کنم از آن ۲۴ ساعت ۷۲ ساعت هم گذشته است، اما هنوز اینترنت برقرار نشده است.

او می‌افزاید: حداقل اینترنت را در شهرهایی که آرامش به آنها بازگشته است برقرار کنند. من با فرماندار تهران صحبت کردم و وی در این باره گفت که شرایط تهران عادی است. پس باید در این شهر اینترنت را برقرار کنند. در واقع باید اینترنت را در این شهرهایی که شرایط عادی است وصل کنند تا این احساس در میان مردم ایجاد شود که شرایط کاملا عادی است. این قطع ارتباط یک ذهنیتی را برای مردم ایجاد می‌کند که اکنون چه وضعیت هولناکی در کشور برقرار است، اما وضعیت به این وحشتناکی نیست که اینگونه با قطع اینترنت برای مردم تصویرسازی می‌شود.

 تصمیم ایجاد محدودیت در شبکه اینترنت عاقلانه بود

یحیی کمالی‌پور نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز معتقد است: ممکن است که محدودیت دسترسی به اینترنت ضررهایی را برای کشور داشته باشد، اما استحضار داشته باشید اگر قرار بود تمام این اتفاقات اخیر مخابره شود و معاندان می‌توانستند از طریق اینترنت با هم ارتباط داشته باشند مطمئنا فضای کشور بدتر می‌شد.

او می‌افزاید:‌ اکنون ما شاهد آرامش کامل نیستیم، ما شاهد برخی تخریب‌ها بوده‌ایم. در حوزه انتخابیه من نیز مردم تجمعاتی داشتند که ما ضمن حضور در منطقه با مردم صحبت کردیم و موضوع به پایان رسید و خدا را شکر در آنجا شاهد تخریب و کشته‌ای نبودیم ولی در مناطق دیگر شاهد کشته شدن افراد و برخی تخریب‌ها بوده‌ایم که مخابره این مسائل خود می‌توانست به اتفاقات دامن بزند.

بنزین گران شد، عده‌ای اعتراض کردند، در برخی مناطق اعتراضات به خشونت کشیده شد و اینترنت قطع شد. مخاطبان ایسنا می‌پرسند، آیا با گذشت چند روز از ناآرامی‌ها و دستگیری اغتشاش‌گران، تداوم قطعی اینترنت همچنان توجیه پذیر است؟

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

5dd544677fcc0_2019-11-20_17-19
29 آبان 1398 - 17:19

 

 

علی‌رغم اینکه آرامش به بسیاری از شهرهای کشور که پس از اعلام اصلاح نرخ بنزین با تنش و تشنج مواجه شده بودند بازگشته، اما همچنان در کل کشور دسترسی به اینترنت و خصوصا اپلیکیشن‌های پرطرفداری مثل واتس‌اپ و اینستاگرام با محدودیت مواجه است و حتی فیلترشکن‌هایی که دسترسی کاربران توییتر و تلگرام را ممکن می‌کرد نیز با اختلال مواجه شده است و حتی یک جستجوی ساده در اینترنت نیز امکان‌پذیر نیست.

در این میان اگرچه برخی اپلیکیشن‌های اینترنتی مثل اسنپ و تپسی و سایت‌های خرید بلیط سینما، تئاتر و کنسرت و همچنین خبرگزاری‌های داخلی با امکان دسترسی کاربران ایرانی به کار خود ادامه می‌دهند، اما بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی با مشکل مواجه شده و دانشجویان، مسافران خارج از کشور و آژانس‌های مسافرتی هم دچار مشکلات عدیده شده‌اند.

نمایندگان مجلس در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای با ایسنا، عمدتا از رفع محدودیت‌ اینترنت حمایت کرده و خواستار برقراری هرچه سریعتر آن شدند.

اینترنت تا چند روز آینده وصل می‌شود

ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که معتقد است «اغتشاشگران از اینترنت برای پیشبرد کارهایشان استفاده می‌کردند»، می‌گوید که با توجه به این‌که مشکلات حل شده و تقریبا فروکش کرده و عناصر اصلی دستگیر شدند و همچنین مردم برای تامین امنیت‌شان به میدان آمدند ان‌شاءالله مجددا اینترنت تا چند روز آینده وصل خواهد شد.

او می‌افزاید: در تمام دنیا امنیت موضوع اصلی و مهم محسوب می‌شود و تامین آن وظیفه قطعی نظام است، لذا وقتی احساس شود ابزاری عامل اغتشاش و ناامنی است و امنیت را مخل می‌کند باید تا زمان تامین امنیت استفاده از آن ابزار را محدود کرد. تصمیم قطع اینترنت هم در شورای امنیت کشور گرفته شده که این شورا متشکل از مسئولان امنیتی، نظامی و انتظامی است.

حسن‌بیگی می‌افزاید: وقتی تعدادی از عناصر اغتشاشگر دستگیر شده‌اند از آنها پرسیده شده که چطور تمام نقاط تهران را بلد بودند یا این‌که وقتی از شهرستانی به کرج آمدند چطور از تمامی نقاط کرج اطلاع داشتند. پاسخ این بوده که آنها اطلاعاتشان را از اینترنت و نقشه‌های در دست‌شان برای رفت و آمد می‌گرفتند. براساس گزارش رسیده از وزارت اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی و امنیتی و قوه قضاییه این عناصر اقداماتشان را از طریق اینترنت پیش می‌بردند به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا اینترنت قطع شود.

 تدابیر لازم برای دسترسی به اینترنت اندیشیده شود

قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون امو رداخلی کشور و شوراها نیز با بیان اینکه بخشی از جامعه برای کسب و کار خود به اینترنت و فضای مجازی نیاز دارند، می‌گوید: از نظر بنده باید قبل از قطع اینترنت تدابیر لازم اتخاذ می‌شد تا این بخش از جامعه با مشکل جدی روبه رو نشوند.

او می‌افزاید: حداقل باید مراکزی در نظر گرفته شود تا افراد بتوانند در این مراکز با دسترسی به اینترنت امور روزمره خود را انجام دهند. باید تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شود. نباید اجازه داد تا برخی از مسائل که به راحتی قابل حل است بزرگ شود.

 نباید آزادی‌های مشروع مردم را نادیده گرفت

جلال میرزایی رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس نیز می‌گوید: اکنون آرامش در اکثر نقاط کشور برقرار شده و به نظر می‌رسد  به تدریج در برخی از استان‌ها اینترنت مجددا برقرار شود. درصد پایینی از کسب و کارها در داخل کشور با فضای اینترنت در ارتباط است اما در شرایط تحریم همین درصد پایین نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید به آن توجه شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس می‌افزاید: تدابیری که دولت برای بازگشت امنیت به کشور انجام داده، حساب شده بود. در زمانی که کشور ناامن است و جان و مال مردم در خطر قرار گرفته نباید با سیاسی بازی به دنبال کسب محبوبیت برای خود باشیم؛ بلکه باید از محبوبیت خود برای تامین امنیت مردم خرج کنیم. از سوی دیگر تامین امنیت مردم نباید به گونه‌ای باشد که حقوق و آزادی‌های مشروع مردم را نادیده بگیریم.

به زودی درباره زمان برقراری اینترنت تصمیم گیری خواهد شد

محمد جواد کولیوند عضو شورای امنیت کشور نیز برقراری مجدد اینترنت را نیازمند تصمیم جمعی می‌داند و می‌گوید به زودی با توجه به گزارش های واصله از نقاط مختلف در شورای امنیت در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد.

او با بیان اینکه «نباید اجازه داد تا هیچ چیزی مخل آرامش مردم در زندگی روزمره آنان شود» می‌افزاید: در جلسه شورای امنیت کشور تصمیم بر قطعی اینترنت گرفته شد. البته در این زمینه رتبه بندی انجام شده و شرکت ها و کسب و کار هایی که با اینترنت سر و کار دارند، برای دسترسی به اینترنت در اولویت هستند. زمانی اینترنت به طور سراسری برقرار می شود که آرامش به کشور بازگردد. شبکه ملی اطلاعات داخلی نیز اکنون برقرار است و بخشی از اپلیکیشن ها نظیر اسنپ با آن به کار خود ادامه می دهند.

مردم باید بتوانند به صورت هوشمند از اینترنت استفاده کنند که این موضوع منوط به ایجاد شرایط و امکانات و ظرفیت‌های است که آنها کارهای اقتصادی مربوطه و مناسبات خاص با داخل و خارج انجام دهند. بعد از آشوب‌های یک سال و نیم پیش یک سری کارها صورت گرفت تا مدیریت در حوزه اینترنت صورت گیرد؛ با این اقدامات حداقل اثرگذاری منفی روی مولفه‌های امنیتی کشور ایجاد شود، ولی باز هم خلاءهایی وجود دارد که باید حل شود

مردم باید بتوانند از اینترنت برای کارهای اقتصادی، پژوهشی و آموزشی استفاده کنند

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در اظهاراتی درباره قطعی اینترنت می‌گوید: وقتی کشور با مقتضیات امنیت ملی مواجهه می‌شود طبیعتا باید اقداماتی صورت گیرد که یکی از آن قطعی اینترنت بود، اما لازم است در ادامه راه اجازه دسترسی به مردم برای انجام کارهایشان با اینترنت ملی داده شود؛ البته که یک سری دسترسی‌های داخلی داده شده است اما ضعف وجود دارد.

وی می‌افزاید: مردم باید بتوانند به صورت هوشمند از اینترنت استفاده کنند که این موضوع منوط به ایجاد شرایط و امکانات و ظرفیت‌های است که آنها کارهای اقتصادی مربوطه و مناسبات خاص با داخل و خارج انجام دهند. بعد از آشوب‌های یک سال و نیم پیش یک سری کارها صورت گرفت تا مدیریت در حوزه اینترنت صورت گیرد؛ با این اقدامات حداقل اثرگذاری منفی روی مولفه‌های امنیتی کشور ایجاد شود، ولی باز هم خلاءهایی وجود دارد که باید حل شود. مهمتر از همه دسترسی مردم به اینترنت با رعایت مقتضیات امنیتی است. مردم باید بتوانند دسترسی‌های خاص خود را داشته باشند.

فلاحت پیشه معتقد است که باید اجازه دسترسی هوشمند مردم به اینترنت داده شود و مردم باید بتوانند از اینترنت برای کارهای اقتصادی و پژوهشی و آموزشی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه قطع کامل اینترنت رفتار بهینه مدیریتی نیست، می‌افزاید: باید ضمن دیدن محتویات امنیتی امکان دسترسی مردم به اینترنت را فراهم کرد. این موضوع در کشورهایی همچون چین و روسیه انجام می‌شود و در ایران هم قابل انجام است. مشخصا در کشور چین درباره اپلیکشین وی چت این اقدام را انجام دادند و آن قدر در شبکه ملی ارتباطات برای کاربران امکان کارهای اقتصادی و روزمره را فراهم کردند که دیگر  مردم خود را نیازمند به دسترسی بیگانه و خارجی ندانستند.

حق دسترسی به اینترنت حق‌الناس است

فاطمه سعیدی سخنگوی فراکسیون امید مجلس هم با تاکید بر اینکه «حق دسترسی به اینترنت همچون حق الناس است»، می‌افزاید: شواهد و گزارش‌های امنیتی نشان می‌دهد از نقطه اوج این اتفاقات فاصله گرفته‌ایم و شرایط به سمت عادی شدن می‌رود به همین دلیل باید با برقراری دوباره دسترسی‌های مختلف به ویژه اینترنت، اختلال بزرگی که در زندگی میلیون‌ها نفر پدید آمده رفع شود.

او می‌افزاید: با توجه به اینکه رییس جمهور بارها ایجاد اشتغال در فضای مجازی را ثمره سیاست‌های دولت اعلام کرده است، باید برای صیانت از این دستاوردها و زندگی چند میلیون نفری که مستقیم و غیر مستقیم از این طریق امرار معاش می‌کنند، هرچه سریعتر رفع محدودیت‌های ایجاد شده را در دستور قرار دهند.

رفع محدودیت اینترنت در کنار حفظ امنیت مورد توجه قرار گیرد

حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز  ضمن درخواست از شورای عالی امنیت ملی و وزارت کشور برای توجه به رفع محدودیت اینترنت ضمن حفظ آرامش و امنیت، می‌افزاید: اگر حتی قطعی اینترنت برای برقراری امنیت در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق افتاده، اینکه بخواهیم با قطعی اینترنت امنیت را برقرار کنیم به صورت مستمر شدنی نیست و به هر حال باید محدودیت‌های اعمال شده را برداریم.

او می‌افزاید: در چند روز گذشته خیلی از کسانی که کسب و کارشان در بستر اینترنت بوده کارشان مختل شده، کسانی که کارهای پژوهشی و دانشگاهی انجام می‌دادند هم کارشان با اختلال مواجه شده و حتی خیلی‌ها روال عادی زندگی‌شان دچار اشکال شده است.  کارکنان خیلی از ادارات در این چند روز در محل کار خود حضور می‌یابند اما بخشی از کارشان انجام نمی شود، همچنین مشکل قطعی اینترنت در حوزه خبرگزاری‌ها بیشتر خودش را نشان می‌دهد و با توجه به عدم دسترسی آنها به برخی منابع اشکالاتی در این زمینه نیز به وجود آمده است.

زرآبادی با بیان اینکه در برخی از نقاط کشور از ابتدا هم مشکل امنیتی وجود نداشته، قطعی اینترنت را موجب نارضایتی و ضرر به فعالان اقتصادی و همچنین انتقال اضطراب به جامعه می‌داند.

بی‌خبری مطلق، حکومت نظامی مدرن است

طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس این بی‌خبری مطلق را نوعی حکومت نظامی مدرن توصیف می‌کند و معتقد است: شاک (شورای امنیت کشور) دستوری را ابلاغ کرده بود مبنی بر این‌که به دلیل مسائل امنیتی کشور تا ۲۴ ساعت اینترنت قطع باشد، اما اکنون فکر می‌کنم از آن ۲۴ ساعت ۷۲ ساعت هم گذشته است، اما هنوز اینترنت برقرار نشده است.

او می‌افزاید: حداقل اینترنت را در شهرهایی که آرامش به آنها بازگشته است برقرار کنند. من با فرماندار تهران صحبت کردم و وی در این باره گفت که شرایط تهران عادی است. پس باید در این شهر اینترنت را برقرار کنند. در واقع باید اینترنت را در این شهرهایی که شرایط عادی است وصل کنند تا این احساس در میان مردم ایجاد شود که شرایط کاملا عادی است. این قطع ارتباط یک ذهنیتی را برای مردم ایجاد می‌کند که اکنون چه وضعیت هولناکی در کشور برقرار است، اما وضعیت به این وحشتناکی نیست که اینگونه با قطع اینترنت برای مردم تصویرسازی می‌شود.

 تصمیم ایجاد محدودیت در شبکه اینترنت عاقلانه بود

یحیی کمالی‌پور نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز معتقد است: ممکن است که محدودیت دسترسی به اینترنت ضررهایی را برای کشور داشته باشد، اما استحضار داشته باشید اگر قرار بود تمام این اتفاقات اخیر مخابره شود و معاندان می‌توانستند از طریق اینترنت با هم ارتباط داشته باشند مطمئنا فضای کشور بدتر می‌شد.

او می‌افزاید:‌ اکنون ما شاهد آرامش کامل نیستیم، ما شاهد برخی تخریب‌ها بوده‌ایم. در حوزه انتخابیه من نیز مردم تجمعاتی داشتند که ما ضمن حضور در منطقه با مردم صحبت کردیم و موضوع به پایان رسید و خدا را شکر در آنجا شاهد تخریب و کشته‌ای نبودیم ولی در مناطق دیگر شاهد کشته شدن افراد و برخی تخریب‌ها بوده‌ایم که مخابره این مسائل خود می‌توانست به اتفاقات دامن بزند.

66

نظرات 40
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
کاظم 1 0 پاسخ 1398/9/1 -03:24

هنوز روزای خوبمونه،،از وقتی یادمون میاد سال به سال بدتر شده

ابراهیم شکاری 0 1 پاسخ 1398/9/1 -03:23

ماپشت رهبرمون ایستادایم تاپای جانمان

مجتبی زننوری 5 0 پاسخ 1398/8/30 -02:23

آن عزیزان مسئولی که کلید واقعی همه چیز بدست با کفایتشان هست دیگه فکر نکنم حداقل به این زودی راضی بشن در اینترنت رو باز کنن تا ملت بهره ببرن تازه پنج شش روزه که گوششان دنج شده البته کلید هم کلید واقعی که هیچ دری نتونه پیشش مقاومت کنه نه مثل اون کلید مشهور خاص و عامی که مشخص شد قادر به گشودن هیچ دری نیست

علی حسینی 10 0 پاسخ 1398/8/30 -02:14

جالبه بخونید: یه ﺷﻬﺮﻭﻧﺪ ﺳﻮﺋﯿﺴﯽ ﺍﺯ یه جوان ﺍﻳﺮﺍﻧﻲ ﭘﺮﺳﯿﺪ: ﺭﻭﯾﺎﻫﺎﯼ ﺗﻮ ﭼﯿﺴﺖ؟ ایرانی جواب ﺩﺍﺩ: ﺧﺎﻧﻪ، ﺍﺗﻮمبيل، ﺷﻐﻞ ﻭ ﺩﺭﺁﻣﺪ ﻣﻨﺎﺳﺐ، ﻫﻤﺴﺮ ﺍﯾﺪﻩ ﺁﻝ، ﺳﻼمتى ﻭ ﺍﻣﻨﻴﺖ! ﺷﻬﺮﻭﻧﺪ ﺳﻮﺋﯿﺴﯽ ﮔﻔﺖ : ﻣﻦ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ی ﺣﻘﻮﻕ ﺍﻭﻟﯿﻪ ﺍﺕ ﺳﻮﺍﻝ ﻧﮑﺮﺩﻡ، ﺩﺭﺑﺎﺭﻩء ﺭﻭﯾﺎﻫﺎﯼ ﺗﻮ ﭘﺮﺳﯿﺪﻡ!!!! هی چه وضعیتی در ایران هست؟

علی 2 0 پاسخ 1398/8/30 -01:42

به نظرتان این آقایون که قصد تخریب و آتش زدن دارن از مسیر یاب فارسی مثل بلد یا غیره نمیتوانند استفاده کنند. اگر امنیت ملی باوصل اینترنت با مشکل مواجه است.آیا این مشکل قبل و بعد از این اتفاق ها نبوده و نخواهد بود؟ فکر نمی کنید ضرر قطع اینترنت بیشتر از خسارت خود آتش سوزی ه او تخریب بوده است ؟ ( طبق آمار ۹۰۰میلیارد در برابر ۶۰۰ میلیارد )

سام 12 0 پاسخ 1398/8/30 -00:54

اگه همینجوری قطع اینترنت ادامه پیدا کنه، نارضایتی مردم بیشتر میشه، وقتی وصل بشه همه را مخابره میکنن، بهانه دست دشمن میدید که با اینترنت مردم ایران را گروگان گرفتند، بعدش بهمین زودی اینترنت مجانی آمریکا واسه خاورمیانه و ایران میاد، بعدش ببینیم چجوری قطع میکنید؟ چند روز قبل سفیر آمریکا در آلمان گفته بود که اینترنت مجانی آمریکا در راه است.

دارکوب 13 0 پاسخ 1398/8/30 -00:40

میمونا اینترنتو وصل کنین

سفیر 1398/8/30 -17:16

عالی بود

علی حسینی 8 0 پاسخ 1398/8/30 -00:38

اگه امنیت برقرار است پس چرا اینترنت وصل نمی شود؟؟ وچرا درمناطقی که اعتراض هم نشده اینترنت قطع است و وصل نمی شود؟هی امروز وفردا کردن برای وصل کردن اینترنت اگه آرامش به کشور برگشته است و سردسته های اصلی این نا آرامی ها پیدا و به زندان افتادند پس دلیل قطع ماندن اینترنت چیست؟سخت است حرف های مسئولین را راجب امنیت کل کشور باور کرد اینطور فکر نمی کنید؟و راجب جست وجوگر پارسی جو،که مردم را تشویق می کنند از آن استفاده کنند الان 50دقیقه هست که سعی می کنم جست و جوگر پارسی جو را باز کنم اما خطای 504 می دهد. خب این شد جست وجو گر بعد میگن چرا از جست وجوگر ایرانی استفاده نمی کنید وحمایت نمی کنید!! با این وضع آخه کی حاضر میشه از جست وجوگری که حتی درست باز نمیشه استفاده کنه؟

سجاد 7 0 پاسخ 1398/8/30 -00:19

قطعی اینترنت به نفع امنیت خودته، نه امنیت کشور! مثه قضیه ملانصیرالدین انقد دروغ گفتین که خودتونم باورتون شده

علیرضا 7 0 پاسخ 1398/8/29 -23:37

مجالس جمهوری اسلامی یکی از یکی فرمایشی تر و نماینده هایی که فقط مایه خجالت رای دهنده ها هستن... از تنها چیزی که دفاع نمیکنن حق مردمه

Mamad 11 0 پاسخ 1398/8/29 -23:22

این نشان ضعف یک کشور به جای اینکه بیاد حل کنه میاد پاک میکنه الان طرف خانوادش ایرانن خودش خارج خب الان این باید چیکار کنه چقدر پول بده به اسکایپ که حرف بزنه ایا با 60 دقیقه میشه با خانواده حرف زد این 60 تارو باد تک تک کنه تا بتونه چند روز حرف بزنه بعدش فکر میکنید این ادم میاد میگه اقا دمتونگرم صد در صد اون هم اعتراض میکنه چون پایه خانواده در میان است . الان 90 ساعت گذشته چقدر کسایی که خارج هستن از خانوادهاشون خبر دارن؟ چقدر؟ زشته این کارا اینترنت باید وصل بشه وگرنه باز مردم میریزن بیرون شاید میشه گفت نت قطع کردن مردم از بی اینترنتی اومدن بیرون و کشته شدن باز خوده دولت میدونه داره چه گندی میزنه

irani 12 0 پاسخ 1398/8/29 -22:40

من یه سوال خیلی مهم دارم لطفا انعکاس بدین اونم اینه که الان اگه کسی مهلت شارژ اینترنتش رو به اتمام بود و فقط یه هفته از مدت اعتبارش باقی مونده بود و الان که اینترنت چندروزه قطعه باید از کجا بره ضرر و زیانش رو بگیره؟!!!!!!!!!!!!!!

شهروند بیچاره 10 0 پاسخ 1398/8/29 -22:15

کسانیکه صحبت ازاینترنت ملی واسنپ وتپ سی میکنند شعورشان درهمان حد هست مگر اینترنت فقط درتاکسی گرفتن خلاصه میشود همین تتمه تجارتی راکه داریم با 4تا کشور دوست راهم دارید بااین ندانم کاری ها ازبین میبرید مشکل امنیت کشور نیست مشکل امنیت خودتان است اگر دست کشورهای معاند درکار باشد ورهبران اغتشاش را طبق فرمایشات همه مسئولان اینها سازماندهی میکنند اینها از پیشرفته ترین ماهواره ها استفاده میکنند و شبکه های ماهواره ای را هم دردست دارند همانطور که بی بی سی فبل ازانقلاب آن کارها را میکرد الان هم انجام میدهد وچند شبکه دیگر هم همراهیشان میکند مشکل شما این است که با تصمیمات ناپخته ایجاد نارضایتی دربین مردم میکنید وتوقع دارید همه ساکت بنشینند وکارهای شما را تماشا کنند اگر مردم پشتوانه حکومت باشند همه کشورهای بیگانه هم که باهم متحد شوند هیچ غلطی نمیتوانند بکنند درست مثل زمان جنگ مردم رااینقدر دلسرد وسرخورده نکنید بااین کارها همه کشورشان رادوست دارند درآخر سوالی داشتم از نمایندگانی که بارای مردم به مجلس رفته اند تاازحقوق ملت دفاع کنند آیا شما ازحق مردم دفاع میکنید یا بله قربان گوی بالادستیها هستید زمان انتخابات نزدیک است اگر نمایندگان اختیاری ندارند چرا باید انتخابات مجلس برگزار شود لطفا ندای برحق مردم رابشنوید ودرمجاری قانونی ازحق مردم دفاع کنید تا اراذل واوباش فرصت نکنند درخیابانها عرض اندام کنند

صفرزاده 15 0 پاسخ 1398/8/29 -21:36

قطع اینترنیت علاوه بر اینکه باعث مختل شده صدها هزار شغل شده است. باعث کند شدن ا تباطات ارزان مردم شده است . و افزایش نارضایتی را در بین مردم بخصوص جوانان را نسبت به حکومت دارد . لذا بایستی هرچه سریعتر برقرار شود . ضمن اینکه با این کار ،مردم برای هماهنگی راه های دیگری را پیدا خواهند کرد که حکومت قدرت کنترل ان را نخواهد داشت .

امید 18 0 پاسخ 1398/8/29 -21:32

با این رفتار دولت، نشون داد که برای سرکوب کردن اشوب یه عده ی خاص، حاضره حقوق شهروندی تمام مردم رو زیر پا بذاره.

بی نام تا اطلاع ثانوی 17 0 پاسخ 1398/8/29 -21:03

پس کی وصل میشه این اینترنت ، تمام کار و زندگی ما مختل شده :(

احمد 11 0 پاسخ 1398/8/29 -20:46

هم مرگ بر جهان شما نیز بگذرد . هم رونق زمان شما نیز بگذرد. آب اجل که هست گلوگیر خاص و عام. بر حلق و بر دهان شما نیز بگذرد. چون داد عادلان به جهان بقا نکرد.بیداد ظالمان شما نیز بگذرد. به تیر جورتان ز تحمل سپر کنیم. تا سختی ظالمان شما نیز بگذرد. در مملکت چو غرش شیران گذشت . این عوعو سگان شما نیز بگذرد. ......

وینفرد شفر 7 0 پاسخ 1398/8/29 -20:40

کاش دولت تدبیر و امید . کمی واقع بین نانه تر عمل میکرد. کاش یادش نمیرفت که بیشتر از پنجاه درصد آرا صندوق رای رو در انتخابات ریاست جمهوری از همین تلگرام و اینستاگرام جمع کرد. کاش هیچ وقت اسیر چنگال صندلی قدرت نمیشد و 24 میلیون نفر که با هزار امید و چشمداشت بهش رای دادن رو اینگونه نا امید نمیکرد. شما نه فقط امید و آینده ما را . بلکه باور ها و اعتقادات و آمال و آرزو های مارا از ما گرفتید. و این تلخترین قسمت ماجراست.

رضا 5 0 پاسخ 1398/8/29 -20:25

چیزی که معلومه اینه که مجلس در راس امور که نیست هیچ تازه حتی نمیتونه قیمت بنزین خرا تعدیل کنه

ناشناس 8 1 پاسخ 1398/8/29 -20:19

اعتراضات هنوز تموم نشده..متاسفانه رسانه های حکومتی فقط دوست دارن بگن اعتراض تموم شد درصورتی که تو همین اهواز تو حاشیه شهر هرشب یک نفر کشه با تعدادی زخمی میشن اما چون اینترنت قطع کسی خبردار نمبشه

فرشید 12 0 پاسخ 1398/8/29 -20:11

سلام.ازمسولین تقاضادارم اگه وضعیت عادی هست که باوصل انترنت خاطرمردم راجمع کنند.ماهمش میگیم اگه وضعیت عادی بودکه وصل میکردن وهنوزمثل روزای حکومت نظامی ازخانه هامون خارج نشدیمه.چون بی خبری ازاطراف باقطعی انترنت خودش نوعی حکومت نظامی هست واقعابرای مردم.

ناشناس 7 10 پاسخ 1398/8/29 -20:03

لطفا وقتی که اینترنت وصل شد دیگه فیلم های مربوط به اغتشاشات رو نزارین لطفا .بخدا همینطورشم از کار و زندگی افتادیم لطفا اطلاع رسانی کنین

ناشناس 6 10 پاسخ 1398/8/29 -20:03

لطفا وقتی که اینترنت وصل شد دیگه فیلم های مربوط به اغتشاشات رو نزارین لطفا .بخدا همینطورشم از کار و زندگی افتادیم لطفا اطلاع رسانی کنین

راضیه 15 0 پاسخ 1398/8/29 -19:55

من درس دارم این اینترنتو وصل کنین

سونیا 12 0 پاسخ 1398/8/29 -19:41

کی پس بخدا کارای دانشگام عقب افتاده

محمدحسین 7 0 پاسخ 1398/8/29 -19:32

واقعا دیگه به حرف های این جماعت نمیشه اعتماد کرد .هر بار برای رای گرفتن هزار تا وعده میدن که ارا رو شفاف جلوی حقوق نجومی رو میگیریم و فلان میکنیم و بسار مکنیم ولی بعد از رای اوردن خلافش عمل میکنن . الان خدا میدونه راست میگن یا نه

اینترنت 15 0 پاسخ 1398/8/29 -19:09

اینترنت رو وصل کنید چون هیچ ربطی به شلوغی ها نداره مگه زمانیکه شما تو سال 57 انقلاب کردید ماهواره و اینترنت بود؟

Sasserelk 10 0 پاسخ 1398/8/29 -19:09

آقا میخوان موج دوم رو بندازن؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا اینترنت مارو قطع کردن الان که آشوب نیست چرا هیچ خبر گذاری داد مردم رو نمیشنوه؟؟؟؟

Mahan 1398/8/29 -22:09

چون خبرگزاری ها و مجلسی ها و وزرا به اینترنت بین الملل دسترسی دارند و مثل ما محدود نشدن، وگرنه تا حالا وصل شده بود، شکم سیر از گشنه خبر نداره!!!

شهروند 13 0 پاسخ 1398/8/29 -18:55

فقط میگن ب زودی وصل میشه ی تاریخ معین بدن ب مردم مسخره گردن همرو هرروز میگن ب زودی وصل میشه مسخره ایم مگه الان چند روزه بخاطر اینترنت بیکارم

علی 12 0 پاسخ 1398/8/29 -18:53

بنزین رو که گرون کردین. بی وجدان ها تکلیف امثال منی که محل درآمدمون از اینترنته چیه؟؟ زن و بچه ما چی بخورن؟؟؟

حسين 6 1 پاسخ 1398/8/29 -18:47

دم انتخابات همه واسه اينكه راي جمع كنن دم از پشت مردم بودن ميزنن يادتون باشه #شفافيت_ارا_حق_ماست نماينده شهرتو بشناس

ناشناس 5 186 پاسخ 1398/8/29 -18:21

درحال حاضرقطعی اینترنت به نفع کشورهست.

Sasserelk 1398/8/29 -19:08

بله برا عصبی کردن مردم خیلی خوبه یکم فکر کن

Unknown 1398/8/29 -20:40

شما چی میگی این وسط!؟ مردم به قدر کافی تو مشکلات غرق هستن امثال شما بهتره ساکت باشن و نمک رو زخم مردم نپاشن

مهدی 1398/8/29 -22:40

یه شکری خورد ببخشیدش

کاربر ناشناس 1398/8/30 -00:13

قطع اینترنت به ضرر مردم و نقض حقوق انسانیه ! البته باید اینم‌گفت که‌کشور اینقدر ضعیفه متاسفانه که‌مجبور به قطع اینترنت شده و نشون داد چه شیطان هایی برای نفع خودشون حقوق مردم رو زیر پا میذارن اگه کاسه ای زیر نیم‌کاسشون نیس چرا اینترنت رو قطع کردن !؟عاقل باشید !

شهروند 26 1 پاسخ 1398/8/29 -18:03

نمایندگان اگه عرضه مطالبه داشتند بنزین گران نمی شد پی بهتر سر حالشون بشیند و حرف نزند

جعفر 42 4 پاسخ 1398/8/29 -17:28

زندانی هستیم به خدا. هر روز بد بخت تر از دیروز. دو روزه دارم به خاطر ۲ تا کپسول گاز از ساعت ۱۰ تا ۳ تو صف وا میستم‌. خدا لعنتتون کنه

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks