انقراض ششم جمعیتی بیخ گوش جهان

افزایش جمعیت جهان به بیشترین سرعت در تاریخ رسیده، اما آیا این موضوع برای آینده زندگی بشر بر روی کره خاکی خطرناک است؟

در شرایطی که کمبود آب و افزایش گاز‌های گلخانه‌ای باعث جنگیدن انسان‌ها در آینده برای بقا خواهدبود، بشر به عدد ۱۰ میلیاردی روی زمین خواهد رسید؟

امروز حدود ۸ میلیارد نفر روی زمین زندگی می‌کنند، اما سیاره ما همیشه تا این حد شلوغ و پرجمعیت نبوده است. در حدود ۳۰۰هزار سال قبل، احتمالا وقتی که انسان خردمند برای اولین‌بار پدیدار شد، کل جمعیت کره زمین بین ۱۰۰ تا ۱۰هزار نفر بود. مطالعات نشان می‌دهد که جمعیتِ جهان در اواخر این قرن به اوج خود خواهد رسید. پیش‌بینی شده که جمعیت جهان در دهه ۲۰۸۰ به ۱۰.۴ میلیارد نفر خواهد رسید.

تعداد جمعیتی که کره زمین می‌توان حمایت کند یک رقمِ ثابت نیست. طریقی که انسان‌ها منابع طبیعی را تولید و مصرف می‌کنند بر اینکه محیط زیست ما چگونه قادر به حفظ جمعیت آینده خواهد بود، اثر می‌گذارد.

همانطور که گرلند می‌گوید، «وقتی صحبت از ظرفیت حمل است، شیوه تولید، شیوه مصرف و اینکه چه کسی به چه چیزی و چگونه دسترسی دارد، اهمیت پیدا می‌کند.»

مطالعه‌ای که توسط آکادمی ملی علوم انجام شده است، نشان می‌دهد که اگر جمعیت ایالات متحده گیاهخوار شوند، زمینی که به جای تغذیه دام برای تولید گوشت صرف تولید و پرورش محصولات برای تغذیه انسان‌ها می‌شود، می‌تواند ۳۵۰ میلیون آمریکایی بیشتر را سیر کند.

به گفته ماکس روزر، مدیر برنامه مارتین آکسفورد در توسعه جهانی در انگلستان، در کشور‌های با درآمد بالا که دسترسی زنان به تحصیلات و برنامه تنظیم خانواده افزایش یافته است، نرخ تولد کم‌تر و خانواده‌ها کوچک‌تر از کشور‌های کم‌درآمد یا با درآمد متوسط است.»

روی هم رفته سقفی برای تعداد نفراتی که کره زمین می‌تواند حمایت کند وجود دارد، اما ما نمی‌دانیم که این رقم دقیقاً چیست. این رقم بستگی به این دارد که ما چگونه تولید و مصرف و منابع‌مان را مدیریت می‌کنیم.

به عقیده کوهن اگر می‌خواهیم روی ظرفیت حمل کره زمین اثر بگذاریم، باید تصمیم بگیریم که «چه تعداد از انسان‌ها یک جگوار با چهار چرخ و چه تعداد یک جگوار با چهار پا می‌خواهند.»

این گزارش را ببینید.

 

 

حجم ویدیو: 11.65M | مدت زمان ویدیو: 00:04:42 | دانلود ویدیو
منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 12
 • ناشناس
  0

  قطعاً نسل انسان به طور کامل منقرض نخواهد شد. چون اگر حادثه‌ای شروع به کاهش جمعیت کند، ناخودآگاه شرایط برای کسانی می‌مانند، بهتر خواهد شد.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   این گزارش یعنی اینکه کشورهای فقیر ، فقیر بمونن و کشورهای ثروتمند ، ثروتمند .
   خلاصه اینکه کشورهای فقیر تلاشی برای غنی شدن نکنن چون منابع دنیا محدوده و کشورهای غنی باید همینطور ازش استفاده کنن .
   جالبه توی کشورهای غنی هم بدتر از بقیه کشورها ، بی خانمان ها و معتادین و ... رو به افزایش است . یعنی اینکه در این کشورها 99 درصد کار می کنن تا 1 درصد جامعه شون در رفاه کامل و مطلق باشن .

 • ناشناس
  0

  جمعیت دنیا فقط در عرض ۴۰ سال بیش از دو برابر شده است، همانند جمعیت ایران، این یک هشدار بزرگ به همه برای کنترل درست جمعیت است وگرنه منابع، خاک، آب، انرژی، محیط زیست، عدالت، اشتغال، آموزش، بهداشت ... همه و همه خطر بزرگی برای بشریت است. متاسفانه برخلاف ۴۰ سال پیش، سازمان ملل در این زمینه کاملا تعطیل است و ظاهرا رهبران سیاسی دنیا هم همین طور

 • ناشناس
  1

  مرگ بر زایدن

 • ناشناس
  0

  هند، اندونزی، پاکستان و کشورهای اون اطراف رو جلوشون رو بگیرید.جز رابطه جنسی چیزی در مغزشان ندارند

  نظرات شما -
  • اول خودت دوم کسی
   0

   اگر ما ایرانیها ده سال بچه نیاریم همه دنیا ما رو الگو قرار میدن
   بتید در هند و چین و کشورای ابله که بچه میارن همه زنها رو عقیم کنن و یا لوله هاشونو قبل ازدواج ببندن،بعد شبانه روز هر غلطی خواستن کنن
   من حتی حیوون ماده هم میخرم اول عقیمش میکنم تا عذاب بچه دار شدن نداشته باشه
   کاش همه مردم جهان عقیم بشن

  • ناشناس
   0

   بستن لوله در مردان که راحتر و سرپایی انجام میشه...چرا از زنها مایه میذاری...

  • زن
   0

   چون زن‌ها درد زایمان رو می‌کشند....

  • به ناشناس
   0

   واقعا؟
   نمیدونستم،خیلی عالیه اگر همچین چیزی باشه
   ولی منظور کلی من اینه همه عقیم بشن عالیه

 • ناشناس
  9

  این گزارش نمونه کفر و عدم اعتقاد به قیامت و امام زمان هست . لعنت به کفار

  نظرات شما -
  • داریوش
   0

   لعنت به تو و خاندانت چرا توهین میکنی ؟
   البته تو یک معاندی هستی که پول میگیری با نشر این مزخرفات مردم به دین و مقدسات بیشتر توهین کنند
   دستت برای همه رو شده چون معتقد واقعی امام زمان و قیامت به هیچکس توهین نمیکند

 • 0

  بهتر...کاملن منقرض بشیم...همین الان هم زیاد هستیم...جز نابودی زمین هم هنری نداریم