خطر کیمیا علیزاده برای کاروان ورزشی ایران

اگرچه هنوز هم در معرفی کیمیا علیزاده از عنوان ورزشکار ایرانی‌الاصل یاد می‌شود، ولی واقعیت این است که فرصت داشتن این چهره مدال‌آور چند سالی می‌شود که از دست رفته است. کیمیا در المپیک قرار است در وزن منهای ۵۷ کیلوگرم شرکت کند که این مورد می‌تواند تا حدودی وضعیت کاروان ایران را به خطر بیندازد.

خطر کیمیا علیزاده برای کاروان ورزشی ایران

کیمیا علیزاده دختر تاریخ‌ساز ورزش ایران که اولین مدال تاریخ زنان ایران در بازی‌های المپیک را به دست آورده، این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری آمادگی‌اش را به رخ کشیده و مهیا می‌شود تا در یک المپیک دیگر به میدان برود. تفاوتش در این است که برای دومین بار پیاپی، کیمیا قرار نیست با پرچم ایران در این رقابت‌ها به میدان برود. او سال ۱۳۹۸ از ایران مهاجرت کرد و پس از حضورش در آلمان و نداشتن زمان کافی برای دریافت تابعیت آلمانی، مجبور شد در قالب تیم پناهندگان در المپیک توکیو به میدان برود.

بیشتر بخوانید: قهرمانی کیمیا علیزاده در اروپا با تابعیت بلغارستان

کیمیا که زمان زیادی از دوران آماده‌سازی‌اش را از دست داده بود، در توکیو تا پای کسب مدال هم پیش رفت، ولی در مبارزه برای مدال برنز شکست خورد و نتوانست کار بزرگی را که قبلا در المپیک رقم زده بود، تکرار کند. با وجود این به‌تازگی، نزدیک به یک ماهی می‌شود که کیمیا مشکل تابعیتش را حل کرده و نه برای آلمان، بلکه با پرچم بلغارستان در رقابت‌های بین‌المللی شرکت می‌کند. او پیش از این در قالب تیم پناهندگان توانسته جواز حضور در بازی‌های المپیک پاریس را به دست بیاورد، ولی از آنجا که قرار است برای تیم بلغارستان مسابقه دهد، در پاریس هم با پرچم همین کشور در این بازی‌ها شرکت خواهد کرد.

اگرچه نزدیک به دو ماه دیگر به شروع این بازی‌های حساس مانده، ولی همین حالا علیزاده برای سایر رقبا خط و نشان کشیده و به نوعی ثابت کرده آماده‌تر از المپیک قبلی به رقابت برگشته است. او همین روز گذشته برای تیم بلغارستان در رقابت‌های قهرمانی اروپا مدال طلا را به دست آورده تا بار دیگر اسمش را در ورزش تکواندو سر زبان بیندازد. کیمیا علیزاده در این مسابقات با شکست حریفان خود از کشور‌های فرانسه، ایتالیا، صربستان، کرواسی و انگلستان موفق شد مدال طلای تکواندوی قهرمانی اروپا را از آن خود کند. نکته درخور توجه اینکه کیمیا یک وزن بالاتر از چیزی که قرار است در المپیک مسابقه دهد را تجربه کرده و در وزن ۶۲ کیلوگرم به رقابت پرداخته است. ماحصل، ولی برای بلغار‌ها جذاب از آب درآمده؛ چرا‌که کیمیا تنها مدال تکواندوی زنان و مردان بلغارستان را در این مسابقات کسب کرده و حسابی خوش درخشیده است.

اگرچه هنوز هم در معرفی کیمیا علیزاده از عنوان ورزشکار ایرانی‌الاصل یاد می‌شود، ولی واقعیت این است که فرصت داشتن این چهره مدال‌آور چند سالی می‌شود که از دست رفته است. کیمیا در المپیک قرار است در وزن منهای ۵۷ کیلوگرم شرکت کند که این مورد می‌تواند تا حدودی وضعیت کاروان ایران را به خطر بیندازد.

ماجرا از این قرار است که کاروان ایران در المپیک و در رشته تکواندو در همین وزن، ناهید کیانی را در اختیار دارد. ناهید با توجه به جهش درخوری که در ماه‌های اخیر داشته یکی از بخت‌های کسب مدال در المپیک است. البته شانس واقعی او با توجه به امکاناتی که رقبا در اختیار داشته‌اند نباید زیاد تلقی شود، ولی پیشرفت کیانی در مسابقات اخیر و مدال‌های مهمی که به دست آورده و ایستادن در رده دوم رنکینگ همین وزن، همگی باعث شده تا امیدواری نسبت به موفقیت او در پاریس بیشتر شود.

اینجاست که احتمالا تقابل دوباره او با کیمیا علیزاده می‌تواند زیر ذره‌بین برود. کیمیا و ناهید دو دوست قدیمی هستند که به‌واسطه مهاجرت علیزاده، حالا تبدیل به دو رقیب هم شده‌اند. آن‌ها در بازی‌های المپیک توکیو هم خیلی زودتر از حد تصور، در همان دور نخست به یکدیگر خوردند که آن بازی را کیمیا برد و به دور بعد صعود کرد. ناهید به همراه مسئولان ورزش ایران از اینکه دو ورزشکار ایرانی در همان دور نخست به هم خورده‌اند گلایه داشته و آن را به انگیزه‌های سیاسی مرتبط کرده بودند. آن روز‌ها جو به راه افتاده علیه کیمیا در ایران خاصه در صداوسیما هم چندان مثبت نبود و با ساختن برنامه‌های متعدد سعی در تخریب این چهره مهاجرت‌کرده داشتند. البته که بار سنگین این هجمه به جای آن گریبان کیمیا علیزاده را بگیرد، روی دوش ناهید کیانی افتاد و او در عین شایستگی نتوانست از لحاظ روحی مهیای رقابت همه‌جانبه در المپیک توکیو شود.

حالا با گذر تقریبی سه سال از آن رویارویی و در آستانه تقابلی جدید، شرایط حسابی دگرگون شده است. در ایران دیگر برنامه‌ای برای تخریب چهره کیمیا علیزده در صداوسیما تهیه نشده و در اقدامی درخور توجه، از دستاورد‌های او برای ورزش ایران، چندی پیش تشکر هم شده است. ماجرا مربوط به اقدامی است که کمیته ملی المپیک انجام داد و با دعوت از پدر کیمیا علیزاده به این مراسم از او قدردانی شد. از سوی دیگر، ناهید کیانی هم دیگر آن ورزشکار کم‌تجربه نیست و در این چند سال رشد قابل‌توجهی داشته است. اگرچه پیش از این کیمیا چشم‌بسته برنده تقابل با ناهید کیانی بود، ولی حالا نمی‌توان به این سادگی و راحتی کیمیا را از پیش برنده دانست.

با وجود این، ولی خطر کیمیا علیزاده برای ورزشکار ایران به قوت خود باقی است. او در تمامی این سال‌ها نشان داده ورزشکار باکیفیتی است و با حفظ ثبات نسبی‌اش در ورزش، همین حالا یکی از بخت‌های اصلی کسب مدال در المپیک پاریس هم به‌شمار می‌رود. اگر چنین شود، ایران دوباره باید حسرت ازدست‌دادن یکی از چهره‌های موفقش را بخورد. هرچند این داستان احتمالی «دژاوویی» بیش نخواهد بود. در توکیو، سعید ملایی که او هم از ورزشکاران مدال‌آور، ولی مهاجرت‌کرده ایرانی بود، توانست برای مغولستان مدال نقره المپیک را به دست بیاورد. ملایی اولین جودوکای ایرانی تاریخ بود که دستش به مدال المپیک می‌رسید، ولی سودش را بلغار‌ها کردند. ملایی پس از المپیک دوباره با تغییر پرچم، عضوی از تیم جمهوری آذربایجان شده و قرار است در بازی‌های پیش‌رو با پرچم همین کشور مسابقه دهد.

منبع: روزنامه شرق
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 30
 • ناشناس
  1

  این، فقط و فقط یک نمونه است که نشان میدهد چگونه از هزاران هزار استعداد این مملکت هیچگونه استفاده ای نمی شود و مسئولین انقلابی چگونه کار می کنند...

 • ناشناس
  21

  ما ایرانی ها امام علی ع داریم یک یا علی می گوییم و تمام !!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   تو رو جدتون اسم ائمه علیهم السلام رو نیارید ائمه را ابزار دست خودتان نکنید به چریدن خودتان مشغول باشید

 • ناشناس
  49

  ایران و ایرانی در جهان نامدار می ماند نه یک دختر وطن فروش بی دین

  نظرات شما -
  • حسن ستار
   11

   بگوکجای وطن رافروخته
   خزریا جنوب را؟

  • ناشناس
   2

   آره!امثال متدینینی مانند خاوریها و کاظم صدقیها نامدار می باشند!

  • ناشناس
   26

   پرچم یعنی مام وطن
   معنی وطن را از فرهنگ لغت پیدا کن بعد شمال و جنوب را مثال بزن
   یک ذره از خاک ایران ] یک حرف از نام ایران و.... نباید پایمال شود
   هویت ایران و ایرانی را جستجو کن یادبگیر
   ایران و ایرانی باید نام اور و بلند اوازه در جهان باشد
   این دخترک ناقص العقل بی دین و ووطن فروش و پایممال کننده نام شریف و مقدس ایران و ایرانی تابع ایران نیست به عکسش نگاه پرجم ایران دارد؟ پوشش زنان ایرانی را دارد ؟؟
   این دخترک بی هویت است و بس !!

  • ساندیس
   2

   خیلی پرت پلا مگیبی امثال تو ناشناس باعث فراری شدن گروهی از فرزندان این مملکت میشه مثل یه پدر معتاد و روانیکه باعث فراری دادن بچه هاش از خونه میشه.

 • حسن ستار
  6

  ننگ فراراین نخبه ها ازسرزمین مادریشان تاابددرتاریخ برای جماعتی باقی خواهدماند

  نظرات شما -
  • ناشناس
   13

   خودشان نمی خواهند بماند و برای ایران و ایرانی کار کنند کسی انها را فراری نداده بلکه باید بمانند و خرابی های ایرانی را بسازند مانند پروفسور حسابی از اصلا در ایران بزرگ نشد اما تربیت درست مادر او را به ایران بازگرداند
   این پروفسور حسابی ها الگو و نخبه های ایران و ایرانی هستند
   این را در گوش و جان و ذهن تان بسپارید

  • ناشناس
   15

   این زنه مطلقه بی دین نخبه است؟ دو لنگش رو بالا برده نخبگی داره ؟

  • ناشناس
   8

   اینکه پشت به مملکتش کرده برای دیگران و زیر پرچم پناهندگان و در نهایت زیر پرچم غیر ایرانی رفتن نخبه بدنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟از کی تا حالا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  3

  ان شاا...همیشه سالم و پیروز باشه.
  تا وقتی آقایان نمی خواهد واقعیت ها رو قبول کنند روز به روز وضعیت بدتر خواهد شد.در المپیک پاریس، ایران با داشتن۱۲ورزشکار پناهده رکورد دار تاریخ شد.

 • علی
  2

  نخبه و بابغه صادر میکنیم افغانی و بیسواد وارد میکنیم ، چه ملتی شویم 200 ساله دیگه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   مهم شلوغ بودن نماز جمعه ها و راهپیمایی هاست . نخبه و نابغه که اهل شعار تو خالی نیستن ازشون استفاده کنیم

 • ناشناس
  0

  استعدادهای درخشان ما چه علمی و چه از نظر ورزشی از ایران می روند ولی تا بخواهی مداح داریم و مقام اول در دنیا را داریم

  نظرات شما -
  • ناشناس
   8

   دروغ نگو
   من دکترای حقوق دارم در ایران هم ماندم و میمانم و برای ایران کار خواهم کرد حتی اگر به سختی باشد من و امثال من ایران را درست و بهتر خواهیم کرد

  • ناشناس
   0

   دکترای حقوق رونمیخوان تقریبا اینا وطن روبه فسادورباوتبعیض وسرکوب کشوندن

 • ناشناس
  1

  دوست عزیز وطن فروش کسانی هستند که اختلاس می کنند جیب مردم رو میزنند و بچه هاشون تو خارج عشق و حال می کنند نه ورزشکارانی که در پی حقوق و زندگی شایسته هستند

 • ناشناس
  4

  این دومین خبر هست دارید کار میکنید ، واقعا دنبال چی هستید؟
  ما استعدادی که داخ کشور هست و موفق هست و پایبندی داره نداریم؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  5

  وای چه مشکل بزرگی!
  بشینیم گریه کنیم!
  😂😂😂😁😁

 • ناشناس
  0

  آفرین آفرین

 • ناشناس
  0

  زن عاقل خیال کن بود حالا توبیخ بود افرین به این عفلانیت و افتخار ورزشی و بدا به حال من فلک زده شیعه کاش کافر بودم در سرزمین کفر و قهر جهنم

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   کاش کافر بودم در سرزمین کفر و قهر جهنم؟!
   همین الان هم هستی فقط خبر نداری!

 • ناشناس
  0

  افرین به این عقلانیت و افتخار .تولدت مبارک .قدر مجموعه گل .......

 • ناشناس
  1

  بعضیا الکی شلوغ میکنن

 • ناشناس
  0

  با این مدال چند نفر دارن میسوزن ؟؟؟ با فوت هم خوب نمیشه ، زغال اش قرمزتر میشه !!!!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   مسخره
   یه مدال بی ارزش از یه مدال آور بی ارزش

 • علی فراهانی
  0

  هر کسی بتواند مدالی جهانی بدست اورد قطعا اونور ازش استقبال میکنند و بهش بها میدن .واقعیت تلخ

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   غلط میکنن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها